• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pitao sam veterinara da li je mogoce da se pare zecevi i stakori. Rekao je da je to nemoguce.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ne znam tko je pustio tu laž da se kunići pare sa štakorima i kao to je uzrok što ih ljudi neće jesti.
Gledam malo ove hibride , ćim im prestaneš davati smjesu stanu s rastom . Jel imaju uopče kakvi kunići šta bi ih čovjek hranio sa kukuruzom , ječmom i sjenom bez imalo smjese , a da normalno othrane mlade i odrastu. Ne moraju biti tri kile za tri mjeseca , mogu recimo na toj prehrani za četri.

Ima sigurno još negdje domaćih kunića u RH. Ti sigurno mogu to postići jer dok je moj otac prije držao kuniće, to su bili "čistokrvni domaći" i rasli su k'o iz stajskog gnojiva, a tad i nije bilo peleta i sl. Kad dobiju klip kukuruza to im je vrh!,inače samo trava, otpaci iz vrta i po zimi sijeno...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ne znam tko je pustio tu laž da se kunići pare sa štakorima i kao to je uzrok što ih ljudi neće jesti.
Gledam malo ove hibride , ćim im prestaneš davati smjesu stanu s rastom . Jel imaju uopče kakvi kunići šta bi ih čovjek hranio sa kukuruzom , ječmom i sjenom bez imalo smjese , a da normalno othrane mlade i odrastu. Ne moraju biti tri kile za tri mjeseca , mogu recimo na toj prehrani za četri.

pa gotovo svi bar kod mene s tom prehranom (tritikal,ječam,kukuruz,zob) za 4mj.dođu do 3kg.
ako bi morao nekog izdvojit to bi bio kalifornijski kunić
Zbog količine kuniča prestao sam davati "smjesu"jednostavno mi je to pre skupo

ovo s kunićima i štakorima mi je več pre smješno,pa ko još misli da je to moguće osim ludih baba :mur::mur::mur::mur:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ma mogu se parit ak bi našao dovoljno ludog štakora i kunića , al se ne bi ništa izleglo. Što se tiće smjese i meni je postala neisplativa. Kad otvorim vreću od deset kila i naspem u dvadeset hranilica malo mi ostane za drugi put. Sad im dajem ječam , crnu zob i kukuruz. KAK NASPEM TAK I STOJI. Više rasipaju nego pojedu . A na vagi katastrofa. Gledal sam kod čovjeka kalifornijske , jad i bjeda , pigmentacija nikakva, koda su ih djeca za ručni rad pravila.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I moji dosta prosipaju jer skwo gotovo uvijek drzi pune hranilice, boji se valjda da ne budu gladni,,,:icon_e_confused:
Cini mi se da sam vec nekoliko puta napisao da im dajem pomjesano bijelu zob, tritikal, jecam, kukuruz i pelete (smjesu od Valpovke), i to nekako u jednakim omjerima, volumenskim,,,
Kad uhvatim malo slobodnog vremena imam u planu napraviti hranilice sa odjeljcima tako da svaka vrsta zitarica bude u jednoj pregradi a popunjavt ce se samo ono sto se pojede,,,
Primjetio sam da neke zenke vise vole zob, neke jecam, neke kukuruz itd.
dakle u planu je pelete davati samo onoliko koliko mislim da je potrebno dok ce svu ostalu hranu imati vise od dnevnih potreba,,,
Nadam se da ce na taj nacin biti manje prosipanja,,,

Ako ni to ne uspije kao alternativu imam u vidu kokoske koje ce na gnojistu pokupiti sve ono sto kunici prospu,,,
Valjda ce od toga biti vise koristi nego sto hranim ptice nebeske, jer tih vrabaca jec je more,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nečeš ništa dobit sa tim odjelcima jer će i dalje jesti samo ono što vole , a to je kupovna smjesa . A ako im sve zamješaš opet oni preberu strpljivo samo smjesu a ovo drugo jedu samo tolko da prežive. A tako se ne tove nego preživljavaju. Kad im maknem sve osim sjena onda se nažderu kad im vratim i opet nastavljaju po svom. Nemreš ih nadmudrit.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sam svoje počeo prije cca.2 mjeseca hraniti samo sa peletima i tu i tamo po klip kukuruza sad po zimi da malo sala nabace! Dobiju i prženog kruha i grančica, sijeno naravno- i moram reći da je VELIKA razlika što se prirasta tiće! Sad trenutno imam dosta kunića, moram i nešta prodavat jer ne može se sve pojesti!, i sa 15 vreća à 10 kg iziđem fino na kraj, ali im dajem po jednu "jogurtovu čašu" ujutro i jednu navečer! Imam 3 kom. za prodat, bit će tek 03.01. tri mjeseca i sad su mi preko 3 kg... znači ipak ima taj pelet velikog učinka u tovu!

P.S. meni je to sa štakorima preglupo i za komentirati!
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Kninquin-koje kunice drzis... A svasta sam vidio. Vidio sam covjeka koji drzi u nekakvoj ogradi 20ak kunica...baca im otpatke iz kuce kao psu. I neke grane nalomi u blizini i baci a oni brste. Kruh im je premija. Svi kunici zivi i zdravi....aj ti budi pametan
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kninquin-koje kunice drzis... A svasta sam vidio. Vidio sam covjeka koji drzi u nekakvoj ogradi 20ak kunica...baca im otpatke iz kuce kao psu. I neke grane nalomi u blizini i baci a oni brste. Kruh im je premija. Svi kunici zivi i zdravi....aj ti budi pametan

Svega ima! Tako slično je i moja pokojna baka držala! U staji sa kravama, kotili se ispod jasli i jeli ono što kravama padne na pod, šetali po dvorištu sa peradi i nikad im ništa nije bilo! Nitko o njima nije vodio računa niti su oni extra dobivali hranu (hrane je uvijek bilo po dvorištu, što trave - što žitarica), k'o štakora ih bilo! Ja osobno ne bih volio tako držati životinje, ali ruku na srce-to je i za njih prirodnije!
Ja sad držim orijaškog šarca, tešku liniju (8+ kg).
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kila smjese je oko četri kune , a zrnja oko kunu. Neki dan sam zaklo četri odrasle zečice i na svakoj je bilo valjda pola kile sala. Da ga ostavim niko to nebi kupio.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nečeš ništa dobit sa tim odjelcima jer će i dalje jesti samo ono što vole , a to je kupovna smjesa . A ako im sve zamješaš opet oni preberu strpljivo samo smjesu a ovo drugo jedu samo tolko da prežive. A tako se ne tove nego preživljavaju. Kad im maknem sve osim sjena onda se nažderu kad im vratim i opet nastavljaju po svom. Nemreš ih nadmudrit.

A nista ne kosta pokusati,,,
Krajnji cilj nije prisiliti ih da jedu hranu koju ne vole nego smanjiti prosipanje a pelete reducirano davati,,,
Jer u sadasnjoj situaciji oni izbace i pelet a kad je na podu nece ga vise pojesti,,,
Ako niti ta solucija ne upali e onda ce se ici na striktno određenu kolicinu gdje nece smjeti izbacivati visak jer ce ostati gladni,,,
Nekako imam osjecaj da im previse ugađam i zato se razbahate,,,
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
...onda ce se ici na striktno određenu kolicinu gdje nece smjeti izbacivati visak jer ce ostati gladni,,,
Nekako imam osjecaj da im previse ugađam i zato se razbahate,,,

Ja sam primjetio kad imaju stalno hranu pred sobom da i ne jedu kako treba, već se samo igraju! Sijeno je uvijek tu tako da ne budu gladni, a pelet sam im "oporcijao" na dvije jogurtove čaše dnevno/glava! Kad im napunim hranilicu "spucaju" sve u roku 10-15 minuta, tad dobiju sijeno i svježu vodu i do navečer ništa! Pošto su kunići noćne životinje navečer dobiju još i klip kukuruza i malo prženog kruha da se imaju s čim zanimati do ujutro. Od kad sam tako počeo i rastu k'o blesavi!:icon_super:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Moji su već tjedan dana bez peleta i ne mislim ga više kupovat. Mali će biti na Božić dva mjeseca stari a i s peletama izgledaju kao da imaju mjesec dana. Samo se kilave. Žao mi je da nemaju stalno jesti pred sobom ali nema druge. Znaći dobit će jesti u jutro i navečer , a što ne pojedu u pola sata ide kokošima. To se tiče zobi , ječma i kukuruza. Sjeno imaju stalno- možda da i njega reduciram.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Robelar....
Sijeno nemoj ni slučajno micati jer kunići moraju stalno nešto imati za jesti, inače dolazi do zatvora / napuhavanja, a i sam znaš kako to završi! Zrno/žitarice tako i tako nisu prirodna prehrana kunića,pa je stoga i više nego dovoljno 2 × dnevno.
A osim toga sijeno je stvarno jeftino!, a njima znači puno više nego kila zobi ili sl.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo još nisu počeli jesti kako treba . Maknuo sam im svu hranu preko noći osim sjena. Sad sam im vratio i samo su pogledali jel ima smjese i dalje bleje i nejedu.Pokušat ću ponovno navečer sve do jutra maknut i sve tako dok ne isprazne hranilice.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kunić je k'o i sva druga stoka pa i ljudi, tek kad si gladan uzmeš jesti!
Pokušaj tako paar dana pa ćeš vidjeti uspjeh.
Važno da imaju sijena i vode ispred sebe, od toga nema prirasta ali im pospješuje apetit! Da sam na tvom mjestu ne bih im davao do sutra nikakvo zrno, tek kad poćnu na vrata skakati kad dođeš kod njih onda im ponudiš malo, ali tek sutra.... sretno!!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Neznam sto je kod mene ali kako se cini, prema simptomima, radi se o miksomatozi,
Jedan od onih koji su gotovo 3 tjedna stari nemoze otvoriti oci i nakon nekoliko ispiranja cajem od kamilice i kapanja ocnim kapima nema napredka,,,
I dalje je gotovo duplo manji od ostalih,,,
Danas ce biti odvojen od ostatka ekipe kako se bolest nebi sirila dalje,,,

Ovo je prvi takav slucaj od kako sam ih naslijedio a ima tome evo vec godina za koji dan,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Zato i pratiš i pregledavaš kuniće da odmah reagiraš. Ja sam isto pokušavao odvojiti i liječiti ali uglavnom bez uspjeha. Sad kad vidim da neki odudara ponašanjem ili kunja , šepa, ima proljev ili je napuhnut , a pogotovo ak je kržljav , već znam da tu nema pomoći. Ako se i izvuće uz ljekove više nije nikad ništ od njega jer im ode jetra. Naravno govorim o malima do dva mjeseca.
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Sad ce zvucati glupo...ali ili sam se ja prebrojao ali meni se cini da po ovoj hladnoci ne otvaraju oci 10 dan nego puno poslije 17 i dalje...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma ovdje se radi o pojedincu koji odudara od ostatka legla, osjetno je zakrzljao jer kako se cini nezna naci sisu,,,
Danas je odvojen cisto da se ne zarazi cijelo leglo,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh