• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Čudno mi je u ovo doba godine ne bi trebalo biti mixomatoze .Glavni prenosnik joj je komarac a njih sad nema. Pravilno si postupio odvojivši ga ali lako je moguće da je u pitanju neka upala očiju zbog promaje ili nešto slično.(jaka hladnoća) Ako je mixomatoza to ti je onda 99,9% opći pomor u kunićnjaku i malo možeš tu pomoći.
Ja opet nikako da si nabavim zamjenu za starog mužjaka kojeg sam maknuo. Sinoć sam mjenjao za jednoga križanca novozelandskog crvenog + domaći zeleni podkravaš(bas me zanima kakve mlade može dati sa mojim velikim činčilama) a najvjerojatnije da si budem na izložbi u Virovitici nabavio čistokrvnog činčilu ili šarca da dobijem malo šarenila i na masi.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Uguglao sam simptome pa mi je kao objasnjenje dalo mixomatozu, sad dal se radi o njoj ili o necem drugom neznam samo znam daje malac odvojen kako bi se sprijecilo eventualno sirenje,,,
Inace zaostao je u razvoju za duplo od ostatka legla,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo i mene iz kuničarnika. Čim sam ušao odmah me zapuhnuo smrad po plinu. Trebalo mi je petnae:icon_toilet::icon_toilet::(yawn)::icon_toilet::icon_toilet:st minuta da otkrijem koji se napuhnuo. Jučer je bio zdrav a danas napuhnut ko balon , sve se mučka.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sretan Bozic svim forumasima i od mene,,,

Evo samo da javim da nije najsretnije prosao moj ekperiment sa one dvije kunice (sestre),,,
jucer skwo pronasla tri mala kunica sa djelomicno pojedenim glavama,,,
danas ja naisao bas kad ih je jedna od njih jela, odmah je odvojena u posebni boks i ceka se desetak dana da se oporavi i prestane tjerati pa ce na nebeske pasnjake,,,

Inace, jedna se okotila u kutu ali sam mlade preselio u kutiju u kojoj su i odrasli a druga se okotila na istom mjestu gdje i ova prva i gnjezdo sam ostavio takvim kakvim je i na mjestu gdje ga je ona svila,,,
Kasnije kad su ovi veci poceli izlaziti iz kutije nisu se vracali u nju nego u ono gnjezdo gdje su bili oni mlađi a sad na kraju su se svi spojili u jedno gnjezdo i bili tamo zajedno,,,

Mislim da ih je bilo previse za dojenje pa je ova selektirala,,,
Sad je ostatak ekipe koja je prezivjela u jednom gnjezdu i sad cemo vidjeti hoce li prezivjeti,,,

Nije najsretniji zavsetak godine ali kaj se more,,,:icon_rolleyes:
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Sretan i blagoslovljen Bozic dragi kunicari....ja evo bas danas ocekujem prinove :)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ništ bez smjese . Nakon što sam im izbacio smjesu prije dva tjedna , krepalo mi je pet komada. Ja sam ko cigo kad je taman naučio konja da nejede a ovaj mu krepo. Zaključak: i najgora smjesa je bolja nego nikakva, onaj koji veli da može držati kuniće i odgojiti mlade bez smjese ima super rasu kunića..
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ništ bez smjese . Nakon što sam im izbacio smjesu prije dva tjedna , krepalo mi je pet komada. Ja sam ko cigo kad je taman naučio konja da nejede a ovaj mu krepo. Zaključak: i najgora smjesa je bolja nego nikakva, onaj koji veli da može držati kuniće i odgojiti mlade bez smjese ima super rasu kunića..
Tvoji su pokrepali radi nagle promjene hrane, a ne zato što nemaju smjesu! Da si ih pomalo privikavao,i nakon jedno 2-3 tjedna uz sve manje i manje peleta potpuno prešao na žitarice, ne bi imao uginuća! Sigurno ne, osim ako kod tebe nije neki drugi razlog!
Pelet u biti i nije ništa drugo nego mljevene i presane žitarice sa pojačanim / uravnoteženim proteinima i antibiotikom te lucernom...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kupio sam im vreću smjese jer nisu ništa htjeli od žita ni okusit. Sad vidim da ni smjesu neće onak kak treba nego samo birkaju. Vjerojatno sam ih zeznuo sa davanjem mrkve i stočnog kelja pa sad to ćekaju. Inaće prirast je nikakav, koda sam ih jučer odbio od majke.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,383
Pozdrav dragi kunićari !

Evo kod kuće u svome zečinjaku imam napokon toliko očekivanog belgijskog orijaša plave boje, no sada glavno pitanje namjeravam ju pripustiti pod mog mješanca njem. šarca i belg. orijaša pa me zanima koliko je to pametno ? Rekli su mi stari ljudi da oće čistokrvna zecica krepati ako se pripusti pod mješanog mužjaka !

Hvala vam unaprijed na svakom savjetu !
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Robelar,...
Slično je bilo i kod mene dok sam ih rano odvajao, sa nekih 5 tjedana! Već ih duže vrijeme ne odvajam dok ne navrše 2 mjeseca i onda krenu k'o iz gnojiva, za tren oka nabiju 3 kg! Sa 95-100 dana (kako mi tata ima vremena ili kad sam ja kući) pri klanju su svi preko 3 kg...

P.S. naručio sam si peletirku pa ću si na godinu sam proizvoditi pelet, a sama razlika u cijeni će ju isplatiti za 2 godine tako sam super happy!!
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav dragi kunićari !

Evo kod kuće u svome zečinjaku imam napokon toliko očekivanog belgijskog orijaša plave boje, no sada glavno pitanje namjeravam ju pripustiti pod mog mješanca njem. šarca i belg. orijaša pa me zanima koliko je to pametno ? Rekli su mi stari ljudi da oće čistokrvna zecica krepati ako se pripusti pod mješanog mužjaka !

Hvala vam unaprijed na svakom savjetu !

Slobodno ti nju pripusti ako je dovoljno stara! A ti stari što su ti to rekli su ili umno poremećeni ili neki nacisti koji i kod životinja vide samo "čistu,arijsku rasu", iako su sve rase nastale križanjem raznih rasa!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ostavio sam si jednog muškog malog za rezervu, al ništa od njega. Star je 110 dana i ima samo 2,20 kg. Ni sestre mu nisu bolje , jedna 2,00 a druga 2,70kg. Nit su za meso nit za uzgoj. Kolko imaju hrane već su davno trebali preć tri kile. Sve troje nisu za jedan dobar gulaš.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,383
Slobodno ti nju pripusti ako je dovoljno stara! A ti stari što su ti to rekli su ili umno poremećeni ili neki nacisti koji i kod životinja vide samo "čistu,arijsku rasu", iako su sve rase nastale križanjem raznih rasa!

Pa ja mislim da sada ženka ima jedno 6 mjeseci pa po mome mišljenju bi se do proljeća ona mogla pripustiti, a kada je najbolje vrijeme da se odvoje mali od majke ? Prošli sam puta imao smrtni slučaj jer sam možda ostavio male kuniće kod nje predugo pa da nije od toga preminula :icon_confused:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako misliš da ima šest mjeseci stavi ju na vagu i trebala ni imati okoli šest kila. Ak ju budeš predugo držal do kasnog proljeća ženka bu se zdebljala pa ju nebudeš mogal nikak uparit. Ak ženku sad pripustiš ona bu još jedan mjesec dok nosi rasla i nabila još kilu. Ali moraš imati uvjete za okot pošto bu najgora zima. Mladi mogu uništit ženku ak su predugo s njom.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Robelar,...
Slično je bilo i kod mene dok sam ih rano odvajao, sa nekih 5 tjedana! Već ih duže vrijeme ne odvajam dok ne navrše 2 mjeseca i onda krenu k'o iz gnojiva, za tren oka nabiju 3 kg! Sa 95-100 dana (kako mi tata ima vremena ili kad sam ja kući) pri klanju su svi preko 3 kg...

P.S. naručio sam si peletirku pa ću si na godinu sam proizvoditi pelet, a sama razlika u cijeni će ju isplatiti za 2 godine tako sam super happy!!
Nije samo tak peletirat hranu jer moraš imat recepturu a dodatke moraš i onak kupiti pa ne znam koliko te sve izađe. Nije stvar peletirat nego napravit tako da to hoće jesti i da napreduju. Ne znam jel netko probao hranit kuniće sa peletima za telad, janjad, svinje ili sl. Ja sam probao sa peletama za tov purića al ništa posebno.Kolika je cijena takvog hranjenja.
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Pozdrav svim kuničarima nisam se dugo javljao ja hranim sa smjesom za junad 25 kg 65 kuna dobro ju jedu i dobro napreduju
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nije samo tak peletirat hranu jer moraš imat recepturu a dodatke moraš i onak kupiti pa ne znam koliko te sve izađe. Nije stvar peletirat nego napravit tako da to hoće jesti i da napreduju. Ne znam jel netko probao hranit kuniće sa peletima za telad, janjad, svinje ili sl. Ja sam probao sa peletama za tov purića al ništa posebno.Kolika je cijena takvog hranjenja.

Dobro, tu si u pravu! Ja moram SVE kupiti, ne samo dodatke! Što se jela tiče, toga se ne bojim, moji bi i ciglu jeli da im ponudim, ali stvar je u tome kako će napredovati... mislio sam samo radi karence da bi bilo bolje jer im tad ne bih morao micati pelet pred klanje!
P.S. sad si mi malo poremetio misli i ideje!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav svim kuničarima nisam se dugo javljao ja hranim sa smjesom za junad 25 kg 65 kuna dobro ju jedu i dobro napreduju

Meni je to mala razlika jer za kuniće u tovu košta pelet 10 kg=31,- kunu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh