• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Nije samo ujutro. Ali isto tako nije konstantno mekaano znaci ima kuglica u nekim periodima u danu. U biti me to ne bi ni smetalo da im se ne ljepi po dlaki i gadno izgleda. Budem bas usliko kad dodem s posla
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
To je prva stolica koju kunic pojede. Ako se osjeti jak miris on moze biti od plinova koji se skupljaju u kunicu a da uopce nema nikakvu stolicu ili cak normalnu. Zdravom kunicu nije umrljana dlaka od stolice. Pogledaj dal ti se cini da kunic ima napuhnuti stomak , mozes i ove manje uzeti i malo ih protresi. Ako cujes muckanje znaci da su bolesni. Ja sam svoje mlade prije odbica tri dana hranio samo sa srotom koji sam pomocio sa otopinom jabucnog octa. To mi se pokazalo dobrim dok niti trisulfon nije djelovao. Neki put ni to ne vrijedi. Opcenito bi kiselost trebala unistiti crjevne probleme.
Kad radis kavez od jednog dijela zicanog poda treba vidjeti gdje kunic vrsi nuzdu. Sad ti zica nicem ne sluzi.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Krenuo sam sa trisulfonom opet pa kak im Bog da. Jucer im je cisceno, ima kuglica a one zalitane svuda. Ne znam sta to je al kak bude bude
 

Prilozi

  • 642019142114.jpg
    642019142114.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 14
  • 642019142037.jpg
    642019142037.jpg
    32.5 KB · Pregleda: 14

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kokcidioza 1000%. Zdravom kunicu se ne lijepi stolica za krzno. Trisulfon inace djeluje preventivno. Vjerojatno su u pitanju grla ne starija od dva mjeseca i kao takvi su najpodlozniji crijevnim tj. probavnim problemima. Eventualno moze pomoci neki probiotik. Probaj im dat u zdjelicu jogurta.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ne znam sta bi reko, ak je tak skupo sam ih platio i jos k tome zarazio nove gajbe. Dajem trisulfon i jel postoji nesto da dezinficiram to sve ili sta?
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Nije istina da trisulfon djeluje preventivno, on je jako dobar kad kunić već oboli samo ga treba na vrijeme dati čim se primijeti da nešto nije u redu.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Izgleda da djeluje, jer zenka koju je jako zahvatilo je danas suha, a prekjucer sam poceo sa trisulfonom ponovo. Pojela je i hranu svu preko noci. S tim da sam joj dao jucer jogurt pa je i to mozda pomoglo. Sad budem vidio sta ce bit dalje. Preventivno sam svima dao trisulfon. Boks gdje je bila sam ocistio temeljno i nasprico s izosanom.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Turky kokcidiozu ne lijeci sigurno. Kod kokcidioze je bitno da se sprijece i izlijece sekundarne infekcije, izazvane kokcidiozom, e tu djeluje trisulfon. Kokcidioza se lijeci simptomatski, dakle, lijecis opasan proljev, kod cega je bitnije bili sto, sta ima probiotski ucinak, nego antibiotik. Druga stvar, ne primjenjuje se kod zivotinja dehidriranih od proljeva, koji je najveci pokazatelj invazije kokcidija. Na kokcidiozu se djeluje samo preventivno, zato se lijekovi koji drze kokcidiozu pod kontrolom i zovu kokcidiostatici, jer ju ne lijece, nego sprecavaju invazivno djelovanje kokcidija, koje su prisutne gotovo u svakom probavnom sustavu kunica. Samo je pitanje dali ce se padom imuniteta ili izazvane neprimjernom prehranom, izazvati invaziju, proljev i ostale smetnje u radu probavnog sustava kunica. U borbi sa kokcidiozom, djelotvornije je dati bilo kakve probiotike, a i zdravije, nego koristiti antibiotike.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Moze. Bit je u tome da antibiotici jos dodatno unistavaju kod kokcidioze ionako vec ostecene sluznice zeludca,kao i pozitivnu mikrofloru. Uostalom, kao i kod ljudi, ako malo duze vrijeme zbog necega koristis antibiotike, obavezan je neki probiotik inace dolazi do proljeva, kojega je u slucaju kokcidioze bit izlijeciti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Stvar je u tome sto uopse nemaju klasicni proljev . Samo se desi da im je ispod repa dlaka kao umrljana , a kunic kao da se osusi jer izbaci valjda svu tekucinu. Vodu uopce ne piju. Koji jogurt treba dati, tekuci ili cvrsti i kako?
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja sam dao sensiu od dukata 1l 15 kn, drzao sam u gajbi jedno 2-3 sata da pije. Mislim da duze od toga ne vrijedi jer bi se skisalo. Malo sam joj prvo njuskicu natrljo u to da skuzi i dalje je sama pila i to dosta. Istina da se osuse, ovoj jadnoj se koza stisla da ju nisam imao za sta primit.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Meni je riknuo mladi muzjak kojeg sam kupio da imam za rasplod za iducu sezonu. Danas sam otisao i kupio jos dva muska, valjda ce jedan ostati. Sad imam oformljene cetri linije tako da sam par godina miran sto se tice obnavljanja krvi i maticnih kunica. Samo da prodju vrucine i ova sparina.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Svaki koji ugine je steta, ja sam ove 3 zenke od 2,5 mj i muzjaka od 8 mj. platio 550 kn tak da radije probam sve da spasim nego da mi ugine. U vetrinarskoj mi nisu od neke koristi jer daju samo trisulfon i pojma nemaju o nicemu. Ovako se mogu razmjenit korisne informacije
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Trisulfon se ionako nesmije primjenjivati kod dehidriranih zivotinja. Kokcidiozu i proljev cete prvo primjetit na kunicu po ocima. Promatrajte malo, oci su kao staklene, manje, kao da skilje i koda su "propale" u ocnu supljinu. Usporedite oci i pogled bolesnog kunica i zdravog i znat cete o cemu pricam.. kad pogled kunica postane jasan, bistar, kad su oci sirom otvorene, tad ste kunica izljecili.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sad me zanima vase misljenje dal su takvi kunici dobri za daljnje drzanje. Ima li kakvog utjecaja na potomstvo koje bi takav preboljeli kunic dao. Negdje sam procitao da je on uvijek prenosnik, a opet iz iskustva znam da takvom izljecenom poslije mozes davati i mokru travu i da mu nist nebude. Isto takav kunic zaostaje u rastu bar dva mjeseca jer mu dugo treba da krene. Imam jednog na kojeg sumnjam da je prebolio a da to nije nicim pokazao, ziv je , vesel i zdrav samo sto ne raste. Sad ce 4 mjeseca a ima samo 1,80kg. , a to mi je jedini muski od jednog posebnog bivseg starog . Jos pitanje kak da dam jogurt preventivno kad ga nece. Dal da ga umutim u vodu pa u pojilice ili da probam sa spricom?
 

kuna

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
13
pozdrav svima na forumu novi sam član, i htio bi samo reći tomislavu da protiv proljeva je dobro dati kuniću biljku stolisnik, a općenito može je i povremeno davati radi prevencije, provjereno kod mojih kunića.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Bolje je onda od jogurta ako ga nece pro life suspenzija probiotik. On moze u vodu. Ja cu to sebi nabavit za zlu ne trebalo. Meni je zenka pila jogurt bez problema, odrezao sam dno od coca cole i tako joj stavio u gajbu. Preventivno treba dat trisulfon a probiotik ako dobiju proljev. Ja cu vidjet kako ce napredovat, vazem ih jednom tjedno, ako nece rast kako treba lonac joj ne gine. U ranijem postu tototozg je napisao da su svi kunici nosioci pa onda ne vidim problem ako napreduje da se ne ostavi. Ispravite me ako grijesim. Ja sam davno kao klinac imao kunice ali nisu to bili neki uvjeti drzanja i hranio sam travom pa su dosta ugibali od proljeva. Nazalost onda nije bilo interneta i korisni informacija tak da je bilo tesko ista naucit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh