• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Sretna Nova godina!!! :partyman:
Zanima me da li i vama mali kunići ubacuju svoje kuglice u hranilice? Ja sam svojima podigao hranilicu tako da jedu izdignuti na stražnje noge, ali svejedno nalazim izmet u njoj. Ne znam kako dospije unutra. Da li ga ubacuju nožicama dok skakuću po gajbi ili u ustima ili...
 

Prilozi

  • Visoka hranilica.JPG
    Visoka hranilica.JPG
    36.7 KB · Pregleda: 110
H

Hrvach

Guest
Pozdrav
Evo da se i na ovom podforumu predstavim.
Ime mi je Mario i pratim vaš forum o kunićima redovito svaki dan.Naime odnedavno sam nabavio kuniće i totalni sam početnik u tome.Imam muškog bečkog plavog i tri ženke novozelandske bijele.Prvenstveno ih uzgajam za svoje potrebe.
Sve najbolje i Sretnu Novu godinu svim članovima i njihovim kunićima.:partyman:

Pozdrav i dobro došao:supz: Ako te nešto zanima pitaj, tu smo da pomognemo.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
pomoć-savjet

Svima želim sve najbolje u 2012 godini!
E sad trebam savjet: znači prije cca mjesec dana(dok sam imala puno kunića) sam onu novu drvenu gajbu stavila u upotrebu. (sada je unutra mužjak za prodaju ili zamjenu). I stavila sam (to sam za nekih 15 dana otkrila spol kunića) dva kunica koji su bili mužjak i ženka. Njega sam prije 15 dana ubila a nju sam ostavila, te sam i nju prije cca 8 dana mislila ubiti. Kako nisam odmah provjerila spol on je na nju skakao ali nisam primjetila da ju je mislio napariti. Sada je ona u onoj maloj željeznoj gajbici i sada sam primjetila kad sam joj dala sijena da sijeno u usta stavlja. Sad ne znam da li ju pustiti ili ju ubiti? Što ako ona okoti a ja nisam primjetila da ima poveći trbuh niti je onaj susjed primjetio da se s njom nešto događa?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Pričekaj da prođe 33 dana od dana kad si maknula mužjaka od nje.
Za svaki slučaj pobrini se da ima gdje saviti gnijezdo i okotiti se.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Pričekaj da prođe 33 dana od dana kad si maknula mužjaka od nje.
Za svaki slučaj pobrini se da ima gdje saviti gnijezdo i okotiti se.

pa premjestila bi ja nju da sam popravila onu veliku gajbu. Ali ovih dana nisam jer mi ju mora netko pomaknuti da bi stavila žicu gdje je rupa. Ali poslije cu ići pogledati da li se nešto promijenilo. I pokušat ću je po trbuhu pogladiti da se uvjerim da li je bređa ili nije.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Nemoj oklijevati, ako je bređa možeš izgubiti leglo kao što se meni jednom dogodilo kada nisam zabilježio datum pripusta.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Nemoj oklijevati, ako je bređa možeš izgubiti leglo kao što se meni jednom dogodilo kada nisam zabilježio datum pripusta.

sada sam bila kod kunića. Ženka nije bređa. Ja sam ju tri puta dignula i svu opipala i nisam napipala ništa. A da misli okotiti bila bi gnijezdo napravila. Sijeno u ustima drži i onda se vrti u krug, pusti sijeno i pojede ga. Inače sam ja svaki put dok je bila s muškim kunićem iz istog legla kad bi on skakao razdvajala ih. A ona mu nije pustila. Da je bređa bila bi već okotila dok ih je u velikoj gajbi bilo 4. Mene je panika uhvatila.
opet sam bila i nije bređa jer bi svakako napravila nekakvo gnijezdo. svo sijeno koje sam joj dala pobacala je.
 
Posljednje uređivanje:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ja nikad nisam imao slucaj da zenka nosi sijeno a da nije breda... ja mislim da ce ti se okotit pa joj pripremi mjesto... nemas sta izgubit...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ja nikad nisam imao slucaj da zenka nosi sijeno a da nije breda... ja mislim da ce ti se okotit pa joj pripremi mjesto... nemas sta izgubit...

da ali da li si ikada imao bređu ženku koja se naparila iz istog legla(dakle bili su u krvnom srodstvu)???
ma ja mislim da nije bređa jer ona puna usta napuni i nikamo ga ne odlaže. ispod gajbice je limena pusuda puna sijena kojeg je pobacala.a jučer ništa nisam primjetila. ali nemam ju kamo premjestoti jedino da mužjaka koji je u novoj gajbi premjestim u tu manju gajbicu a nju u tu veću. sutra ću vidjeti dali je "napravila "gnijezdo. da je napravila bilo bi vidljivo. ali da misli okotiti već bi bila kad ih bilo više u gajbi. i tada je taj skakao po njoj dok ih nisam razdvojila. a to je bilo prije dva mjeseca.
onu veliku gajbu nisam uspjela popraviti. ako smatrate da ju trebam večeras premjestiti onda ću morati nešto izmisliti kamo da ju stavim?
(jedina je opcija da nekako "zakrpam" privremeno onu rupu da ona može tamo biti.nemam ideje i žao mi je da nisam i nje se prije rješila. sada ne bi imala ovaj cirkus
 
Posljednje uređivanje:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ja cu ti opet ponovit ako nemas uvjete za drzanje zivotinja nemoj ih imat... radis apsurdne stvari tipa drzanja kunica razlicitog spola u odrasloj dobi skupa i mislis da se nece parit ako su u srodstvu, ti mislis da oni znaju da su brat i sestra? Apsurdno je i drzati kunice 8 mjeseci pa ih onda klati... isto tako pripustanje zenki bez unaprijed osiguranog smjestaja za malce, pa sve do toga da ne znas odrediti spol odraslog kunica a nazalost najvise od svega uvijek pate zivotinje...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
da ali da li si ikada imao bređu ženku koja se naparila iz istog legla(dakle bili su u krvnom srodstvu)???
ma ja mislim da nije bređa jer ona puna usta napuni i nikamo ga ne odlaže. ispod gajbice je limena pusuda puna sijena kojeg je pobacala.a jučer ništa nisam primjetila. ali nemam ju kamo premjestoti jedino da mužjaka koji je u novoj gajbi premjestim u tu manju gajbicu a nju u tu veću. sutra ću vidjeti dali je "napravila "gnijezdo. da je napravila bilo bi vidljivo. ali da misli okotiti već bi bila kad ih bilo više u gajbi. i tada je taj skakao po njoj dok ih nisam razdvojila. a to je bilo prije dva mjeseca.
onu veliku gajbu nisam uspjela popraviti. ako smatrate da ju trebam večeras premjestiti onda ću morati nešto izmisliti kamo da ju stavim?
(jedina je opcija da nekako "zakrpam" privremeno onu rupu da ona može tamo biti.nemam ideje i žao mi je da nisam i nje se prije rješila. sada ne bi imala ovaj cirkus
Zapamti dobro što ti je Marin napisao.
Kunica ne može napraviti gnijezdo na mreži, jer joj sijeno propada kroz nju. Pogotovo ako ni ne koristi sijeno, nego se samo očupa, dlake sve propadnu kroz mrežu i malci se smrznu. Uzmi neku dasku po mjeri poda ili stari tepih i položi ga na pod gajbe. Daj joj dosta sijena i čekaj. Kad prođe 33 dana od kad si maknula mužjaka od nje, možeš ju ubiti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Ja kad stavim zenke na parenje, uvijek sve isti dan, i uvijek prvoga u mjesecu.....
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Zanima me da li i vama mali kunići ubacuju svoje kuglice u hranilice?

To se događa i meni. Ne mogu skočiti ni ući u hranilicu a svejedno nalazim male kuglice u njoj. Kako dospiju unutra?

Kastav, očigledno nemaš uvjete za držanje kunića i bilo bi najbolje da poslušaš Marinov savijet i prestaneš držati kuniće dok im ne osiguraš neophodne uvjete.
 
H

Hrvach

Guest
Opet..........

Čitam ovo i opet mi nisu jasne neke stvari.. Nakon ne znam kolko ponavljanja opet se rade iste greške. Opet se ne obraća pažnja na uvjete u kojima su kunići. Opet se ne slušaju savjeti iskusnijih uzgajivača. Netko očito opet ne shvaća razliku između uzgoja i maltretiranja životinja.

Kak može sijeno ostati na rupama 2x1cm?? Zbog čega OPET pariš ženke, i to nekontrolirano,a nemaš zadovoljene osnovne uvjete za držanje. Kolko znam tvoji problemi sa smještajem traju puno duže od mjesec dana koliko nosi ženka,a to bi značilo da si svjesno išla raditi grešku makar smo svi upozoravali na to
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Čitam ovo i opet mi nisu jasne neke stvari.. Nakon ne znam kolko ponavljanja opet se rade iste greške. Opet se ne obraća pažnja na uvjete u kojima su kunići. Opet se ne slušaju savjeti iskusnijih uzgajivača. Netko očito opet ne shvaća razliku između uzgoja i maltretiranja životinja.

Kak može sijeno ostati na rupama 2x1cm?? Zbog čega OPET pariš ženke, i to nekontrolirano,a nemaš zadovoljene osnovne uvjete za držanje. Kolko znam tvoji problemi sa smještajem traju puno duže od mjesec dana koliko nosi ženka,a to bi značilo da si svjesno išla raditi grešku makar smo svi upozoravali na to

ok. ja sada NE idem ih razmještati. napravila sam grešku kad sam dopustila da 4 budu u istoj gajbi i kada sam dobila tu novu gajbu nisam zatražila pomoć kod provjere spola. sutra ujutro ću vidfjeti kakva je situacija. ako vidim da se ženka čudno ponaša premjestiti ću je. makar prije nego ju premjestim privremeno zakrpat rupu. jer i mužjak ako ga opet stavim u istu gajbu(malu) i on se pati.
e da.zaboravila sam zapisati datum kad sam namjestila novu gajbu ali njih sam razmjestila 2-3 dana poslije. znači ako ju je naparil ne može još biti mjesec dana jer je to bilo oko 6.12.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Kakva je to rupa da ćeš rješiti problem privremeno? Onda to i tako ostaje...znam iz iskustva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh