• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Hvala vam...
Sve što ste naveli je bila i moja pomisao, ali kao što sam naveo,pod je drvo i na njemu redovito suha slama i sve je suho osim jednog kuta/čoška gdje vrše nuždu! Mjesta imaju dovoljno, ok možda nije za trčanje, ali mogu se protegnuti u svim pravcima! Nakon sto sam ih zakopao izvršio sam dezinfekciju SVIH zečinjaka i nadam se da se neće ponoviti!! Malo jesu bile PREteške, jedna 11 kg, druga 10 i kusur! Nisam još imao ovakav slučaj! Ajd kad mladi "odapnu", ali kad mi ode ovakav rasplodni materijal, to mi je žao!! Kao i svakom normalnom uzgajivaču!!
Hvala jos jednom!!
Pozdrav.....
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

imam kunice ukavezima svakog za sebe uvijek cisto svaki put kad cistim desinfesticiram piju iz boce ali ipak svako toliko problemi ili hraste u usima ili nesto drugo stalno nesto aima jedna zena u svinjcu jedno 30 komada sve zajedno sa pola metra stajnjaka cak sam vidio u jednom cosku gnjezdo di su se okotile 2 zenke u istom gnjezdu jedni su malo veci a drugi manji gospda veli nikad problema sta da kazem izgleda sto vise pazis vodis brige to gore
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Ja držao malce (oko 2 mj.stare) u svinjcu, sad navalili pacovi na njih (par noći za redom pojedu jednog), okrvili se, i sad sam ih maknuo .....ne znam jel neko od vas imao sličnih problema, dali napadaju i velike, pošto su mi veliki bliže svinjca sad, a malci bliže kuće....
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

nemam pojma ja ih drzim u kavezima nisam nikad primjetio da okolo ima pacova a ako ih i ima nemogu uci jer na kavezima ima gusta mreza cuo sam od jednog covjeca koji ih drzao u nekoj stali da je uhvatijo zmiju da mu je gutal mlade mislim da pacov odraslim kunicima nece nista moze ih zamo plasiti i uznemiravati
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja držao malce (oko 2 mj.stare) u svinjcu, sad navalili pacovi na njih (par noći za redom pojedu jednog), okrvili se, i sad sam ih maknuo .....ne znam jel neko od vas imao sličnih problema, dali napadaju i velike, pošto su mi veliki bliže svinjca sad, a malci bliže kuće....


Bok, lega..
Ja sam prije držao sve ženke zajedno, podno držanje i nikad problema dok mi se nakon skoro dvije godine nije počelo par zečica kotiti u jedno gnijezdo! Oni mladi koji su bili stariji su uvijek posisali svo mlijeko i oni mlađi su ugibali! Tako su jednom navalili štakori, i moram ti reći da su zečice ubile nekoliko štakora, znači da sa starim ne bi trebalo biti problema!!oni se znaju obraniti!!
De ti pogledaj da to kod tebe nije lasica ili kuna!! Ako ubije pojedinačno i pojede iznutrice, onda nisu štakori...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Bok, lega..
Ja sam prije držao sve ženke zajedno, podno držanje i nikad problema dok mi se nakon skoro dvije godine nije počelo par zečica kotiti u jedno gnijezdo! Oni mladi koji su bili stariji su uvijek posisali svo mlijeko i oni mlađi su ugibali! Tako su jednom navalili štakori, i moram ti reći da su zečice ubile nekoliko štakora, znači da sa starim ne bi trebalo biti problema!!oni se znaju obraniti!!
De ti pogledaj da to kod tebe nije lasica ili kuna!! Ako ubije pojedinačno i pojede iznutrice, onda nisu štakori...

kako to misliš "ako ubije pojedinačno i pojede iznutrice, onda nisu štakori"
štakor ne bira jede sve redom,a pojedinačno niko od "štetočina" ne odnese 1komad.

dusane
sad kad su osijetili meso nemoj mlade kuniče više stavljat tamo,odrasli nebi tebali imat problema s štakorima,al tko zna koliko ih ima+mogu donjeti nekakvu zarazu...jedino da sve zatvoriš da oni ne mogu unutra
kolega mi imao problema s njima iako je imao profi kaveze za uzgoj,kroz žicu bi mladima pogrizli noge i naravno da bi malci pocrkali
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Re: Kuničarstvo

meni su jednom štakori mlade zečiće provukli kroz žicu i pojeli do pola,odurno krvav prizor
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy, upravo to sam i mislio! Kad gamad "navali" onda većinom napadaju noge, uši, oči,...!
Ali ako je kunić samo udavljen i izjedene iznutrice onda to mogu biti i druge životinje, kao kune, tvorići ili lasica! To sam mislio! Naravno da mogu biti i štakori, a oni su najgori jer prenose zaraze! Najbolje je kuniće jedno vrijeme ne stavljati tamo i prosuti otrov ili još bolje pustiti mačke ili terijera u "svinjaru"!!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Zamolila bih savjet onih kunićara koji imaju iskustva sa orijaškim šarcima.Dobila sam par šaraca starosti 7 mjeseci.Čovjek koji mi je dao kaže da ih za mjesec dana mogu pustiti na parenje,ali ja ih držim vani u kavezu i bojim se da će mlade zahvatiti zima i da neće preživjeti nižu temperaturu.Sad me zanima,da li je vrijedno rizika ili da sačekam proljeće?Tada će biti stari godinu dana,pa da neće biti kasno za prvi okot?:icon_rolleyes:Šta mi savjetujete?Hvala!
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Jimmy, upravo to sam i mislio! Kad gamad "navali" onda većinom napadaju noge, uši, oči,...!
Ali ako je kunić samo udavljen i izjedene iznutrice onda to mogu biti i druge životinje, kao kune, tvorići ili lasica! To sam mislio! Naravno da mogu biti i štakori, a oni su najgori jer prenose zaraze! Najbolje je kuniće jedno vrijeme ne stavljati tamo i prosuti otrov ili još bolje pustiti mačke ili terijera u "svinjaru"!!!

Pošto ima puuuuno govana :(doh): od štakora 99% su oni u pitanju. Sad gledam ove preostale malce, slabo mi jedu, jesu zaista toliko puno preplašeni da im se ne jede ...? :=:)
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy, upravo to sam i mislio! Kad gamad "navali" onda većinom napadaju noge, uši, oči,...!
Ali ako je kunić samo udavljen i izjedene iznutrice onda to mogu biti i druge životinje, kao kune, tvorići ili lasica! To sam mislio! Naravno da mogu biti i štakori, a oni su najgori jer prenose zaraze! Najbolje je kuniće jedno vrijeme ne stavljati tamo i prosuti otrov ili još bolje pustiti mačke ili terijera u "svinjaru"!!!

ma da mali nesporazumi

nažalost imam iskustva s kako kažeš"gamadi"i u 90% slučajeva nečeš naći ni dlaku jer če kuna i tvor odnijeti svoj "pljen"ako ga mogu izvući (prije 2mj. sam ostao bez 7mladih od 30dana ,naravno sve u jednoj noći,ženki ni dlaka nije falila)krivac kuna i dan danas ju znam vidjeti al pre brza je za mene.

što se tiće štakora tu si u pravu oni grizu šta dohvate ,lasica cesto podavi i ostavi pljen,a naše babe kažu "popila krv živadi"


na kraju se isplati uložit u sitnu žicu i sve ogradit tako da ništ ne može da naših kunića
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Zamolila bih savjet onih kunićara koji imaju iskustva sa orijaškim šarcima.Dobila sam par šaraca starosti 7 mjeseci.Čovjek koji mi je dao kaže da ih za mjesec dana mogu pustiti na parenje,ali ja ih držim vani u kavezu i bojim se da će mlade zahvatiti zima i da neće preživjeti nižu temperaturu.Sad me zanima,da li je vrijedno rizika ili da sačekam proljeće?Tada će biti stari godinu dana,pa da neće biti kasno za prvi okot?:icon_rolleyes:Šta mi savjetujete?Hvala!

Pozdrav...
Najvažnije ti je da su na suhom i da nemaju direktan kontakt s vjetrom, znači da zečinjak nije na nekoj vjetrometini ili propuhu!! Ja svoje ne puštam preko ljeta da se kote, jer kunići puno lošije podnose veike vrućine nego niske temperature!! Moji se zadnji put kote u lipnju i onda nema ništa do listopada!!!
Znači, bolje je da se kote po zimu, nego u ljeto!!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Pozdrav...
Najvažnije ti je da su na suhom i da nemaju direktan kontakt s vjetrom, znači da zečinjak nije na nekoj vjetrometini ili propuhu!! Ja svoje ne puštam preko ljeta da se kote, jer kunići puno lošije podnose veike vrućine nego niske temperature!! Moji se zadnji put kote u lipnju i onda nema ništa do listopada!!!
Znači, bolje je da se kote po zimu, nego u ljeto!!!

Nalaze se ispod dva drveta,zaštićeni krošnjama,a zimi praktikujem da im zaštitim i rešetkasta vrata.Da li bi bilo kasno za prvi okot da ih sparim tamo negdje početkom marta(ožujka)?Ženka će 10.marta napuniti godinu dana.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Nalaze se ispod dva drveta,zaštićeni krošnjama,a zimi praktikujem da im zaštitim i rešetkasta vrata.Da li bi bilo kasno za prvi okot da ih sparim tamo negdje početkom marta(ožujka)?Ženka će 10.marta napuniti godinu dana.

bilo je več govora o tome da može biti poteškoća pri kotnji kod starijih zećica koje se prvi put kote...
kakva si iskustva imala prije s kotnjom preko zime?
ja ni sam neznam dali ih parit tijekom zime,imam raznih isustava tak da ako nemaš uvijete najbolje sačekati proljeće
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

Nalaze se ispod dva drveta,zaštićeni krošnjama,a zimi praktikujem da im zaštitim i rešetkasta vrata.Da li bi bilo kasno za prvi okot da ih sparim tamo negdje početkom marta(ožujka)?Ženka će 10.marta napuniti godinu dana.

ako ti nije stalo da sada imas malene bolje da pustis to za proljece i narocito sto je to mlada mama neiskusna
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Re: Kuničarstvo

za stakore kune lasice itko dalje kunici trebaju biti u odgovarajucim kavezima sa gustom mrezom da ne moze nikakva zvier prici mladuncad treba biti u zatvorenim gnijezdima i sve bude u redu nikakvi svinjci stale i drugo ili ih drzi kak treba ili ih nemoj drzat
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

bilo je več govora o tome da može biti poteškoća pri kotnji kod starijih zećica koje se prvi put kote...
kakva si iskustva imala prije s kotnjom preko zime?
ja ni sam neznam dali ih parit tijekom zime,imam raznih isustava tak da ako nemaš uvijete najbolje sačekati proljeće

Nisam nikad imala mlade zimi upravo iz razloga što ih držim vani i što mi je rizično.Na proljeće će imati godinu dana,a čitala sam do kakvih komplikacija može doći pri prvom okotu te starosti ženke.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

za stakore kune lasice itko dalje kunici trebaju biti u odgovarajucim kavezima sa gustom mrezom da ne moze nikakva zvier prici mladuncad treba biti u zatvorenim gnijezdima i sve bude u redu nikakvi svinjci stale i drugo ili ih drzi kak treba ili ih nemoj drzat

Prijatelju, kako mi svi držimo kuniće nije nikako u skladu s njihovim prirodnim načinom života! Tako ih držimo da sebi olakšamo što održavanje što profit! Idealno i prirodno bi bilo držati 20-tak kunića na nekih jedan do jedan i pol hektara zemlje, a za sve ostalo bi se oni sami pobrinuli, ali...
tko ima takve uvjete i volje za hvatanjem pred klanje!!?? Nitko! Zato mislim da je za mlade kuniće još uvijek bolja i "svinjara" nego neki mali kavez od pola kvadrata!
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

za stakore kune lasice itko dalje kunici trebaju biti u odgovarajucim kavezima sa gustom mrezom da ne moze nikakva zvier prici mladuncad treba biti u zatvorenim gnijezdima i sve bude u redu nikakvi svinjci stale i drugo ili ih drzi kak treba ili ih nemoj drzat

Nisi to mladunci, imaju skoro 2. mjeseca....al' dobro, svako drži kuniće gdje može, nemamo svi ni PVC stolariju, stiropol i centralno u kući pa živimo !!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh