• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Vakˇo imam zeca i zečicu već od prilike godinu dana ali još nikakvih znakova skotnosti a kamoli koćenja može pomoć brzo :icon_neutral:
Polako bez žurbe. Prvo odgovori jesu li muško i žensko il žive u istospolnom braku.? Držiš li ih zajedno ili odvojeno.? Kakav kavez imaš'?
 

Sombre

Novi član
Tu od
24 Stu 2014
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Muško je bijeli orijaš a ženka crna ali neznam rasu ona je se malo ugojila a on na lijevoj nozi nema šape od koćenja pa sad neznam dali to nešto uzrokuje kafez je velik i sve je uredno a oni su zajedno i nisu nikad odvajani
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Re: Kuničarstvo

Odvoji ih na jedno mjesec dana i stavi ženku na dijetu. Manjak šape ne smeta, ali bi to moglo ukazivati na genetski poremećaj, a ako je tako onda je sve moguće i nemoguće.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

moj savjet ovo dvoje u lonac i nabavi druge,ako pitaš zašto več si dobio odgovore...ali...
debele ženke teško ili nikako ne ostaju skotne,a ovaj bez šape ako je genetski poremećaj i ako može boje da ne pravi mlade!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Kod bijelih sam to već viđao, a problem ti je genetika!! Pokušaj nabaviti drugog muzijaka jer su genetski poremećaji jako česti kod albino životinja općenito!!
Drugo su hybridne rase poput panonskog i sl., ali orijaši su ti čisti albino, a oni imaju extra dominantne gene!!
Jedino ako nije ostao bez šape nakon kočenja, tj. da mu je majka ili možda štakor odgrizao nogu, onda nema veze, ali ipak ostavi njegovog mladog, q njega se riješi...
Moj savjet!!
 

Sombre

Novi član
Tu od
24 Stu 2014
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Kod bijelih sam to već viđao, a problem ti je genetika!! Pokušaj nabaviti drugog muzijaka jer su genetski poremećaji jako česti kod albino životinja općenito!!
Drugo su hybridne rase poput panonskog i sl., ali orijaši su ti čisti albino, a oni imaju extra dominantne gene!!
Jedino ako nije ostao bez šape nakon kočenja, tj. da mu je majka ili možda štakor odgrizao nogu, onda nema veze, ali ipak ostavi njegovog mladog, q njega se riješi...
Moj savjet!!

Kada sam ih dobio sve imao sam 3 mužijaka uključujući bijelog i još 2 crna i tu ženku pa ta 2 mužijaka sam "u lonac" a ostavio ovog pa se pitam dali sam kod toga pogriješio jer sam gledao ljepotu zecova jer ne bi bilo lijepo da su svi crni . Ipak hvala na savjetu. :(mm):
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Sve je stvar ukusa, ja bih osobno isto tako postupio jer ne volim kad mi je u zečinjaku "dosadno"! Ali ipak nisi rekao da li mu je to s nogom urođeno ili se dogodilo kasnije! Ako možeš saznati, pokušaj!! To ti je ipak puno važnije nego boja!!
I kao što sam ti već rekao, bijeli orijaši su albino, što može biti i pozitivno, ako nemaju urođeni genetski poremećaj!!,a mladi križanaći albina i nekog tamnog kunića, kao što je kod tebe slučaj, najčešće brže i bolje napreduju!
Sretno,...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Polako se sređuju poslovne knjige i pravi bilanca za ovu godinu.Sa današnjim okotom 2014. g. okotilo se 142 kunića , od toga 133 othranjena.Prodanih živih samo dva ,a očišćenih 25. Kad se uzme i ostale podatke ocjena vrlo dobar.Zadovoljan sam.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Polako se sređuju poslovne knjige i pravi bilanca za ovu godinu.Sa današnjim okotom 2014. g. okotilo se 142 kunića , od toga 133 othranjena.Prodanih živih samo dva ,a očišćenih 25. Kad se uzme i ostale podatke ocjena vrlo dobar.Zadovoljan sam.

lijepo,od koliko rasplodnih ženki?

kod mene oko 170 okočenih al nešto lošiji rezultat odhrane (1leglo odnela kuna,nešto se smrzlo...),prodano 20-ak živih,očiščene nisam prodavao (ne dam volim i ja zečetinu!)10ak-zamijenjeno za hranu,u hladnjaku ih ima,sve u svemu i ja zadovoljan.... :cool2:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

lijepo,od koliko rasplodnih ženki?

kod mene oko 170 okočenih al nešto lošiji rezultat odhrane (1leglo odnela kuna,nešto se smrzlo...),prodano 20-ak živih,očiščene nisam prodavao (ne dam volim i ja zečetinu!)10ak-zamijenjeno za hranu,u hladnjaku ih ima,sve u svemu i ja zadovoljan.... :cool2:

Obićno nemam više od 7 ženki koje ne forsiram.Tokom godine ih sve mjenjam sa novima jer mi je lakše pripustiti mladu ženku prvi put sa 4,5 mj. nego staru od 2 godine.Uglavnom konbiniram sa svojima.Gledam iz legla ostaviti ono što otskaće kvalitetom.
 

Sombre

Novi član
Tu od
24 Stu 2014
Poruka
4
Re: Kuničarstvo

Sve je stvar ukusa, ja bih osobno isto tako postupio jer ne volim kad mi je u zečinjaku "dosadno"! Ali ipak nisi rekao da li mu je to s nogom urođeno ili se dogodilo kasnije! Ako možeš saznati, pokušaj!! To ti je ipak puno važnije nego boja!!
I kao što sam ti već rekao, bijeli orijaši su albino, što može biti i pozitivno, ako nemaju urođeni genetski poremećaj!!,a mladi križanaći albina i nekog tamnog kunića, kao što je kod tebe slučaj, najčešće brže i bolje napreduju!
Sretno,...

Ja bih rekao da mu je tokom okota ili dan ili 2 kasnije nešto odgrizlo nogu tako da ne bih rekao da mu je urođeno jer ta rana nekad zna da se pogorša i moram mu stavljati lijek
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Re: Kuničarstvo

Mislim da nije nešto nego njegova majka ili on sam, što se događa i to, opet kažem, može biti genetski urođena anomalija, shebana psiha ili slično. A ima i jedna bakterija,, ali ta ne živi kod nas nego u tropima.

Ali ej, ako si ih držao u neosiguranoj štali ili negdje vani u kavezu, pogotovo na zemlji, pa štakori ti obožavaju zečje nožice.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Vidim da radite neku godišnju bilancu, pa eto da se malo pridružim! Moja UZGOJNA godina je tek počela, ali ono što sam imao do listopada!!
Znači od 10 zečica, dobio 180 mladih, od toga odgojeno 165 komada! Prodano nekih 20-ak, ne znam točno!! Uginule mi dvije super zečice, tri sam prodao, tako da sam smanjio broj rasplodnih grla na pet ženki i tri muzijaka! Sad imam jos 25 malih od mjesec dana, još nisu odvojeni! Očekivanja su bila puno veća, ali šta ćeš, gdje je marve tu je i štete!!
Sad moram još jednu zečicu u lonac, crni šarac! Ove godine se samo dva put kotila i to sve skupa 11 kom.! Prekrasna je i dobra mater, ali ove godine je zakazala tri puta! Više nema sexanja za nju...
Nisam razočaran, ali ni prezadovoljan!
Nadam se do godine boljim rezultatima!!
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

da se i ja malo javim
od ove godine othranjeno 20 kunića jedan krepo smrzo se,14 prodano zaklano,1 prodan živ i 3 ostalo meni za kobase i jedan za kotlovinu sve to je od dvije ženke koje imam
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Jel to godišnji obračun? Pa evo i mog računa, kupio sam skotnu zečicu u 5. mjesecu i od nje imam 3 legla, ukupno 19 mladih, a u međuvremenu sam kupio još dvije mlade zečice koje se trebaju kotiti za nekih 10-13 dana i zeca koji to sve "održava". A što se tiče mladih jednoga sam mjenjao za hranu i jednoga poklonio prijatelju, 7 u zamrzivaču i 9 ih je još sa zečicom jer su stari tek 25 dana a u drugom leglu je bio samo jedan i taj eno šeta po gajbi i ne znam šta ću s njim
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Danas spremio 10 komada u frižider i kad sam ih čistio vidim da pola od njih imaju potpuno prazna crijeva,onak lagano napirena(zrak),di koja kuglica izmeta.
Druga polovina u crijevima kašasta,gotovo tekuča stolica.
Kunići nisu pokazivali nikakve znake bolesti,izmet nije smrdio.
Jedino što se primjetilo na njima je da su prestali dobivati na težini,stali su na 2,5kg.
Jeli su normalno! Normalno su izgledali i ponašali se!

Dali netko zna o čemu bi se moglo raditi,jel netko primjetio nešto slično?


Još jedna čudna stvar,jedno od mladih u leglu kalifornija nema nikakvog pigmenta,potpuno je bijelo,kao novozelandski bijeli,dali je netko imao takav slučaj?
Kunić je čistokrvan.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Danas spremio 10 komada u frižider i kad sam ih čistio vidim da pola od njih imaju potpuno prazna crijeva,onak lagano napirena(zrak),di koja kuglica izmeta.
Druga polovina u crijevima kašasta,gotovo tekuča stolica.
Kunići nisu pokazivali nikakve znake bolesti,izmet nije smrdio.
Jedino što se primjetilo na njima je da su prestali dobivati na težini,stali su na 2,5kg.
Jeli su normalno! Normalno su izgledali i ponašali se!

Dali netko zna o čemu bi se moglo raditi,jel netko primjetio nešto slično?


Još jedna čudna stvar,jedno od mladih u leglu kalifornija nema nikakvog pigmenta,potpuno je bijelo,kao novozelandski bijeli,dali je netko imao takav slučaj?
Kunić je čistokrvan.

nemoj se brinut za tog maladog bez pigmenta meni je svih pet bilo bez pigmenta u leglu i kako rastu tako dobivaju boju sutra ti poslikam jednu ženku iz tog legla preljepa je
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Hila stari točno 2mj. teški 1,10kg.Mladi kalifornijski mužjak već mjesec dana ima 1.90kg.Panonac muški 4mj. nejde preko 2.80 već dva tjedna.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy, ja jučer klao tri šarca (u njemačkoj, ne u RH), i imao baš isti slučaj!! To su ti zubi u pitanju! Zubi im se usijecaju u zubno meso, pa prestaju jesti zbog bolova!!
Najbolje ti je dati im tu i tamo koju granu od vočke ili vrbe! Ili, ako se ne bojis da će se previše udebljati, daš im tu i tamo klip kukuruza!!
Moja sva tri imala taj problem jer sam to totalno zanemario, ali dobro da su na vrijeme bili za klanje...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy, ja jučer klao tri šarca (u njemačkoj, ne u RH), i imao baš isti slučaj!! To su ti zubi u pitanju! Zubi im se usijecaju u zubno meso, pa prestaju jesti zbog bolova!!
Najbolje ti je dati im tu i tamo koju granu od vočke ili vrbe! Ili, ako se ne bojis da će se previše udebljati, daš im tu i tamo klip kukuruza!!
Moja sva tri imala taj problem jer sam to totalno zanemario, ali dobro da su na vrijeme bili za klanje...

kukuruza imaju stalno kod sebe,pojeli su šumu vrbe,grizu drvo,jedu...ne vjerujem da su u pitanju zubi pregledao sam ih od "glave do pete" sve mi djeluje ok


robelar o tim hibridima sam i sam govorio da mi nisu niš posebno,znači ak nisu s instituta nema ni onog famoznog prirasta za 1mj/1kg.
a možda i kod tebe ovakav slučaj(bar kod ovih sto su stali na kilaži) vidjet češ kad ih budeš klao...


antonio imam ih večdugi niz godina i nisam vidio male bez imalo pigmenta, ovaj malac sad ima nekih 40-ak dana i još ništa al vidjet čemo mozda dobije boju,a sad razmišljam mozda je netko od kog sam nabavio kalifornije miješao s nz.bijelim (da bi dobili glavu mužijaka veliku okruglu il neznam ja šta još)pa maliac povukao te gene.Kako god bilo ta ženka (negova mater) ide u hladnjak,nemogu s njom na kraj pre agresivna je
 

Najnoviji postovi

Na vrh