• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Kod mene izgleda prva žrtva vručine. Mladi mužjak samo leži i niti jede niti pije.

nažalost događaju se takve situacije kod vručina, kod mojih je temperatura od 20 - 25 u prostoriji i mjenjam im vodu ( iz pumpe) tri puta dnevno. i hranim sa više voča i povrča. Savjet koristite staklene posude od 450 gr. oko ruba stavite žicu napravite kukice da ju možete zakačiti za žicu kaveza, i daji te im u njima vodu.,lakše pije i hladi si nosić
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,415
Re: Kuničarstvo

Ljudi pomoć ! Trebam hitan savjet u vezi sa mojim mužjakom danas u jutro dođem u gajbu i izmjenjam mu vodu u frišku hladnu vodu. Idem ja opet gore pogledat oko podne vidjet šta se dešava i imam šta vidjet krv mu ide iz nosa i teško diše ! Što mi je činiti i kako to sprječiti da ga možda unesem u kuću u rashlađeni prostor ? Molim hitan odgovor..

LP i zahvaljujem na savjetu.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ne znam šta ti savjetovati. Meni je jučer uginuo mužjak nakon tri dana što nije jeo ni pio.Imao je sve uvjete kao i drugi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ljudi pomoć ! Trebam hitan savjet u vezi sa mojim mužjakom danas u jutro dođem u gajbu i izmjenjam mu vodu u frišku hladnu vodu. Idem ja opet gore pogledat oko podne vidjet šta se dešava i imam šta vidjet krv mu ide iz nosa i teško diše ! Što mi je činiti i kako to sprječiti da ga možda unesem u kuću u rashlađeni prostor ? Molim hitan odgovor..

LP i zahvaljujem na savjetu.

pokušaj ga rashaditi kao što si rekao il ga samo pusti na dvorište negtdije u hlad,drugog riješenja nema,nadam se da će preživit...
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,415
Re: Kuničarstvo

Evo danas je pala mala kišica i hvala Bogu malo je rashladilo a krvarenje iz nosa je prestalo a trajalo je cca. 15-20 minuta ali disanje je potrajalo tako do danas i hvala Bogu unormalilo se. Sada je zec kako se kod mene kaže ponovno "đeđeran" jede i pije normalno. Krvarenje je prestalo kako ja mislim zato jer sam ga unio u kuću do večeri a onda sam ga po noći vratio gore kada se spustila temperatura malo.
 

Manfred123

Član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
60
Re: Kuničarstvo

Nista od one moje sarice,mjenjali smo je za drugu zenkicu i na prvi dan parenja odma muzjak pao i danas na kontrolnom ona divljala no on ju je uhvatio i pao opet tak da ocekujem prinove
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Cijelu sedmicu nisam bila kući pa se muž ''brinuo'' o kunićima (to znači,samo im ubaci hranu i vodu,jer mu se,navodno,gade dlake i bilo kakvo krzno).Kad sam jutros otišla do njih primijetim da mi ženka šarac opet skakuće na zadnjim nogama (ranije je imala žuljeve pa sam ih izliječila jodom i tvrdom podlogom) i noge su joj crne i prljave kao da je danima gacala u vlastitom izmetu.Puno je smršala i djeluje kao da će uginuti.Da li je dobila proliv?Takvu prljavštinu nikad nisam vidjela.Sad samo leži dignute glave i ponekad zatrza zadnjim nogama.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Kao prvo ako joj se to na nogama nahvatalo i skorilo , sve otkini dole pa i dlaku. Sve do toga da joj noge budu potpuno čiste . Jer ako ima žuljeve a preko njih skoreni izmet uginuće . Strgaj joj to kako god teško a onda joj namaži kao i prije .Obavezno ju stavi u čistu gajbu sa puno čiste i zdrave podloge . Daj joj vitamine u vodu , možeš i malo soli , te najbolju hranu . Stari kavez dobro očisti i dezinficiraj . Izmet baci daleko od kunića .
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Danas ujutro dok sam hranio kuniće vidio sam kako jedan ženka kalifornije skače na drugu ženku,pa sam je stavio mužjaku jer sam mislio da se tjera al ona ništa samo se stisnula u čošak,ženka je stara oko 6 mjeseci i teska je 4.3 kilograma.Već ih tjedan dan pokušavam pripustit al ništa,vjerujem da to nije od vručine jer u prostoriji gdje su kunići uopče nije vruće.Zna li neko u čemu je problem?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozdrav kunićari! Prosli tjedan sam bio "kod kuće", znači u RH i doživio nešto što si nikako ne mogu objasniti! Mladi kunići, svi zdravi i veseli, dobro jedu i napreduju i taman kad su pred klanje počnu ugibati, jedan za drugim! Prošli tjedan kod mame mi od 34 komada ostala samo 2 na životu! Ovo joj već drugo leglo tako, ali kod prvog se "tješila da su vrućine, a i uginuli su još dok su bili s materama! Ja sam ih otvorio/rasporio da vidim jetru i nutarnje organe-NIŠTA, sve zdravo!, nisu bili napuhani niti su dobivali drugačiju hranu nego obično! Navečer sve u redu, jedu i igraju se, a ujutro ih po 5-6 mrtvih!
Znači u skoro 50 godina obiteljskog iskustva u držanju kunića nam još nikad nije bilo ništa slično pa ako možda netko od vas zna više, bio bih zahvalan! Znači ugibaju samo mladi pred klanje, niti rasplodni kunići, a ni mladi do cca 3 mjeseca!
Zahvaljujem na korisnim savjetima, ali i onim manje korisnim!!
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

u 1 mjesecu dobivam njemacku saricu.pa vas molim za nekoliko vasih cjenjenih savjeta o zecevima.pocetnik sam u uzgoju!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Pozdrav kunićari! Prosli tjedan sam bio "kod kuće", znači u RH i doživio nešto što si nikako ne mogu objasniti! Mladi kunići, svi zdravi i veseli, dobro jedu i napreduju i taman kad su pred klanje počnu ugibati, jedan za drugim! Prošli tjedan kod mame mi od 34 komada ostala samo 2 na životu! Ovo joj već drugo leglo tako, ali kod prvog se "tješila da su vrućine, a i uginuli su još dok su bili s materama! Ja sam ih otvorio/rasporio da vidim jetru i nutarnje organe-NIŠTA, sve zdravo!, nisu bili napuhani niti su dobivali drugačiju hranu nego obično! Navečer sve u redu, jedu i igraju se, a ujutro ih po 5-6 mrtvih!
Znači u skoro 50 godina obiteljskog iskustva u držanju kunića nam još nikad nije bilo ništa slično pa ako možda netko od vas zna više, bio bih zahvalan! Znači ugibaju samo mladi pred klanje, niti rasplodni kunići, a ni mladi do cca 3 mjeseca!
Zahvaljujem na korisnim savjetima, ali i onim manje korisnim!!
Šutio sam o toj problematici ,ali mogu te samo utješiti s tim da je i meni od 12 u tovu ostalo samo 3 . Isti simptomi kao i kod tebe .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Danas ujutro dok sam hranio kuniće vidio sam kako jedan ženka kalifornije skače na drugu ženku,pa sam je stavio mužjaku jer sam mislio da se tjera al ona ništa samo se stisnula u čošak,ženka je stara oko 6 mjeseci i teska je 4.3 kilograma.Već ih tjedan dan pokušavam pripustit al ništa,vjerujem da to nije od vručine jer u prostoriji gdje su kunići uopče nije vruće.Zna li neko u čemu je problem?

Lezbače , to ti je sad moderno .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

u 1 mjesecu dobivam njemacku saricu.pa vas molim za nekoliko vasih cjenjenih savjeta o zecevima.pocetnik sam u uzgoju!

Preporučavam ti da pročitaš malo forum/tema kunićarstvo! Ja držim /držao sam šarce (i njemačke, a i orijaške), te "belgijske orijaše"! A ima nas dosta sa šarcima ovdje pa ćeš naći puno korisnih savjeta koji dobro dođu i iskusnim kunićarima, a pogotovo početnicima!
Ako imaš konkretno pitanje, pitaj! Netko će sigurno znati odgovor! Sretno!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Imaš više vrsta kotilica . Najjednostavnija ti je da staviš dvije cigle u čošak gajbe u slovo L .
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Kao prvo ako joj se to na nogama nahvatalo i skorilo , sve otkini dole pa i dlaku. Sve do toga da joj noge budu potpuno čiste . Jer ako ima žuljeve a preko njih skoreni izmet uginuće . Strgaj joj to kako god teško a onda joj namaži kao i prije .Obavezno ju stavi u čistu gajbu sa puno čiste i zdrave podloge . Daj joj vitamine u vodu , možeš i malo soli , te najbolju hranu . Stari kavez dobro očisti i dezinficiraj . Izmet baci daleko od kunića .

Mislim da sam opet uspjela,odnosno ona.Noge su joj čiste,vide se pomalo žuljevi,ne veliki i što je najbitnije,ne krvare.Podloga joj je čista,samo ću još malo ubaciti kvalitetnije ishrane pa nadati se da će biti dobro.Hvala puno,pozdrav!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Pozdrav kunićari! Prosli tjedan sam bio "kod kuće", znači u RH i doživio nešto što si nikako ne mogu objasniti! Mladi kunići, svi zdravi i veseli, dobro jedu i napreduju i taman kad su pred klanje počnu ugibati, jedan za drugim! Prošli tjedan kod mame mi od 34 komada ostala samo 2 na životu! Ovo joj već drugo leglo tako, ali kod prvog se "tješila da su vrućine, a i uginuli su još dok su bili s materama! Ja sam ih otvorio/rasporio da vidim jetru i nutarnje organe-NIŠTA, sve zdravo!, nisu bili napuhani niti su dobivali drugačiju hranu nego obično! Navečer sve u redu, jedu i igraju se, a ujutro ih po 5-6 mrtvih!
Znači u skoro 50 godina obiteljskog iskustva u držanju kunića nam još nikad nije bilo ništa slično pa ako možda netko od vas zna više, bio bih zahvalan! Znači ugibaju samo mladi pred klanje, niti rasplodni kunići, a ni mladi do cca 3 mjeseca!
Zahvaljujem na korisnim savjetima, ali i onim manje korisnim!!


nažalost možemo samo nagađati...
ja sam svojima dao friško sijeno kao i prošlih godina,ali ove sam zbog toga ostao bez poprilično mladih,najgore su prošli šarci od 12 ostalo 5 u ostlim leglima il 1-2 il ni jedan
Tak da mislim da neču nastavit s njihovim uzgojem...
U planu mi je prebacit se na hibride...
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Nečeš si puno pomoći s prelaskom na njih . Ja već s njima kuburim par godina , ali u uvjetima i hranom koju imam nisam puno postigao . Došao sam do toga da mi više nije bitno koliki im je prirast po mjesecu nego da su živi i zdravi . Kad se sjetim da sam htio nabaviti i hajkome koji su još osjetljiviji .Sad po sajmovima uzimam od bakica samo teške mješance mješanaca ali nikako mješance čistih rasa . I to od onih koje nisu ni čule za orijaše isl. Što veći gemišt to bolje .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

ja oduvijek imam jednu "domaču"ženku pa ak me drugi iznevjere znam da ona neče ispod 7 nije okotila i tako več 4-5g. i uvijek mi zanimljivo vidjeti koje če boje biti mladi...


al sve ukupno ne mogu se žalit,imam dosta ženki pa uvijek ima malih,sad oko 60ak u tovu .
jedino ove godine nisam davao zeleno pa mi slabije napreduju al nesekiram se koji tjedan više manje nebitno...

(Powered by frubar.net)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh