• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nije mi jasno ako je npr. XXL jedna linija kak on može imati unutar XXL linije dvije različite linije mladih. To znači da ima četri različite linije XXL roditelja , a opet kak ako su svi XXL linija.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo jučer čovjek objavio da otkupljuje veće količine kuničjeg mesa , bilo koje rase , težine od 2,80-3,20 kg. Naravno riječ je o susjednoj Srbiji. Baš me zanima kad će se netko ovoga sjetiti kod nas . Nama je sve lakše uvesti nego proizvesti.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pa ima toga i kod nas,ako ti se isplati hranit ih da ih das po 15 ili 16 kn za kilu zive vage...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nije mi jasno ako je npr. XXL jedna linija kak on može imati unutar XXL linije dvije različite linije mladih. To znači da ima četri različite linije XXL roditelja , a opet kak ako su svi XXL linija.

To što si ti naveo je pravac/cilj uzgoja, tj.veličina kunića! Nisu svi kunići XXL linije u srodstvu! Pojam "linija" je muško + žensko = mladi.-to je jedna linija nastala iz jedne linije, a ne dvije!
Ako imaš još jedan par roditelja koji nisu u srodstvu s prvim parom, tad je to druga linija! Da bi to ostvario gore navedeni moraju biti iz 4 linije, ali ne predstavljaju 4 nego 2 linije! Ne kužim šta je tu nerazumljivo ili komplicirano!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako ti recimo imaš dva muška i dve ženke koji nisu u nikakvom srodstvu , oni daju mlade samo dvije linije koji parenjem nisu u srodstvu i oni daju kasnije samo jednu liniju.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ako ti recimo imaš dva muška i dve ženke koji nisu u nikakvom srodstvu , oni daju mlade samo dvije linije koji parenjem nisu u srodstvu i oni daju kasnije samo jednu liniju.

Kako??
Na taj bi način do sada već sve rase izumrle!
Svaki par daje mlade (muške i ženske) od kojih ostavljaš slijedeću generaciju koju tad možeš opet u duplo večoj mogučnosti međusobno križati bez da dođe do incesta!, to je to "kombiniranje unutar dvije linije" što sam naveo! Uvijek ostaju dvije linije, pa i kad vršiš povratno parenje sa starim mužijakom ne mjenja se broj linija! Zbog toga unosiš "novu krv", primjerice novog muzijaka od potpuno "trećeg uzgajivača" i već si u mogučnosti stvoriti treću liniju koju možeš križati sa jednom od prve dvije linije itd,itd,...
Zbog toga postoji "pedigree" neke rase, bez obzira dali kunići ili neke druge životinje! Ako nemaš original papire o podrijetlu onda ih moraš sam voditi jer "napamet" je to jednostavno nemoguće!
 
Posljednje uređivanje:

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Upoznajte Pađu Grbana. Momak je po zanimanju zvonar, nadimak mu je Quasimodo, a ima i političkih aspiracija. Da, ovaj kunić ima grbu, možda je začetnik nove pasmine jednogrbih kunića. Šalu na stranu, grba na ovom kuniću je veličine stisnute šake, ne osjećam da je nešto tvrdo unutra, na opip je poput trbuščića. Kunić ima tu grbu otkad je odvojen od majke (vjerojatno ju je imao od rođenja, ali ja sam je primjetio tek kad sam kuniće odvajao od majke), napreduje sasvim normalno kao i njegova braća i sestre, jede, pije... Na tijelu nema nikakvih drugih fizičkih primjena niti primjećujem da bi bio u životnoj opasnosti. Imao sam pred neko vrijeme ovdje pitanje o incestu, i taj deformacija bi mogla biti posljedica incesta. Moje je pitanje imam li razloga tog kunića ne jesti? Grba, naravno, neće biti na meniju.


http://www.upslike.net/image/0DtWJ
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam nedavno našao u nogi ispećenog kunića dio mesa crne boje koji nije bio za jesti. Vidim da su u pitanju hibridi a sam znaš kako je kod njih što se tiće friške krvi. Najbolje je kad priroda sama napravi selekciju , a mi se pitamo kak krepavaju. Možda je kunić evoluirao pa mu sad ne trebaš kao devi davat često vodu. Znači sad uskoro možemo očekivat nove specijalitete kao grbe na roštilju , grbe na saft , grbe na gulaš...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
crno meso je poosljedica krvi mišičnom tkivu.
Najvjerovatnije je kod hvatanja za noge prije klanja pukla kost,vena... te je krv otekla u meso,ili se sam ozljedio...

a ova grba je nepoznanica,ako je mekana kao što kažeš može biti nekakav tekući sadržaj nešto poput ciste,ali pitanje je sa čim je ispunjena
kad bude spreman za frižider napravi obdukciju pa nam svakako javi šta je ta grba...
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja sam kad sam se poceo baviti sa kunicima imao takav slucaj sa kako vi to nazivate grbom kunica. Bilo je uzasno. Dobio sam ovnoliku zenku od prijatelja i pario sam je. Bila je sve super dok jednog dana nije joj pocela rasti velika kvrga na glavi. Ona je imala i mlade. Na opip je to mekano kao da je ispunjeno vodom. To je njoj raslo i bila je kao teniska lopta. To su i mladi dobili od nje neki ne svi. Vodio sam je kod veterinara i nije znao sto ima je. Totalna nepoznanica. I to veta koji se bas razumije u zivotinje ne bilo kojega. Jednog malog smo operirali i to je tkivo koje raste u kunicu kao neki tumor. To je izgledalo kao da si tenisku loptu stavio ispod koze i ona je obrasla sa zilama. Njega sam dao kucnog ljubimca. Zivio je neke dvije tri god. Onda sam i zenku i ostale mlade odveo na veterinarski fakultet da vide sta je to. Tamo su vadili tekucinu iz toga medutim jako je slabo ima pa ni oni nisu znali sta je to. Tu zenku i mlade sam ostavio tamo jer nisam znao kuda sa njima. Mislim na fakultetu sam ih sve ostavio. Tu prica nije zavrsila nego mi je i jedan kunic kojeg sam kupio iz Like to isto dobio. Kad smo ga zaklali bio je pun gnoja. Uzas. Kad sam odlazio iz te kuce ostale sam podijeli a kaveze i sve ostavio. Ne vratilo se nikad. Neznam dali je to to sto sam i ja imao ali vidim da je dosta slicno. Uzas samo kad se toga sijetim.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
nek ti pošalje još koju sliku,izrazito je teško ocijeniti preko jedne slike,ali moji mladi hajkomi imaju izrazito uske sitne glave naspram ovih sa slike...
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Ovo su kunici od Tihomora Dejanovica iz Gradiske...od njega sam uzeo prosle godine hajkom muzjaka dobar je
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Da i moja stara linija ima uska glave, njegovi imaju bas izrazite glave. Sad mi bude pola/pola mladih. Ovo je c linija. Novija
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jedno pitanje
Planiram nabaviti kunice
Citao sam da su hajkom kunici dobri za meso u odnosu na vrijeme rasta i kolicinu hrane
To bih uzeo za vlastite potrebe
Koliko bih uzeo zenki
U blizini sam nasao kunice
http://www.olx.ba/artikal/21474522/hajkom-kunici/
Jesu li to hajkom kunici
Ja sam svoje hajkome pospremio u duboko jer gdje sam god pitao za kupnju novog muškog ispalo je da su porijeklom od iste osobe. U odnosu na panonskog imali su puno uže glave . Sad i kod panonaca dobivam nekakve kratke i nabijene mlade koji nateraju maksimalno četri i pol kile , a izgledom su kao novozelandski. Kad ih raspremam imaju puno masti.
Ako misliš za sebe imat kuniće tri su ti ženke uvrh glave, jednu pariš , jedna ti se koti , a jedna je sa mladima . Tako ćeš svaki mjesec imati ciklus od desetak mladih za konzumaciju. Drugi i veći ti je problem naći mužjaka koji nije u srodstvu sa ženkama.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako rijesiti da se kunici ne tuku. Kada ih odvojim od zecice, kada odrastu ali su jos mali za klanje muski se tuku pa bude i ozljedjenih. Kada uklonim - zakoljem najjacega odmah sljedci po snazi preuzima njegovu ulogu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako mislis svakoga posebno, da li si mislio odvojiti muske i zenske. Kada ih imam po 15 nemam ih gdje odvojiti toliko. Hvala
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kuniće trebaš odvojiti svakog posebno najkasnije do tri mjeseca starosti svakog samog u njegovu posebnu gajbu. Tad im krene spolni nagon pa se poćinju gristi , jahat i parit. Tako da ti se može desit kod nekih rasa da i ostanu skotni ili kastrirani pa nisu više za daljnji uzgoj. Neki uzgajivaći drže u jednom kavezu velikog i skroz malog kunića ali ni to nije sigurno. Zato se i gleda da kunići sa tri mjeseca prispiju na tri kile i budu za klanje jer poslije toga stvaraju gubitke što se tiće ishrane a i smještaja. Nije ugodno kad ideš klat kuniće koji su zajedno pet mjeseci a neznaš koji je skotan. Zato čekić i pilu u ruke ili kupi gotove gajbe da imaš najmanje tridesetak komada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh