• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Ja imam problem sa svojim ženkama šaraca, uopće se ne tjeraju, a one koje i jesu stajale nisu ostale skotne. A linjanja više nema. Čak i jedna mlada kod koje nije bilo linjanja nije ostala skotna, a stajala je.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kod mene se isto dvije nisu okotile!
3 imaju mlade, 1 bi trebala kroz 5-6 dana dobiti (skotna ja!), a dvije su stajale i primile, ali ništa od mladih! Otac ih pokušavao ponovno pripustiti, ali ne dopuste mužijaku ni blizu, a nisu ostale bređe! Još nisam imao takav slučaj!
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Meni ni jedna od tri se nije okotila. Neznam sta je. Opet nekako gledam da sam mlad u tome,ali kad se vama nije bas mi čudno
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja sam sa bas bio kod jednog covjeka koji ima zeceve i skuzio sam da su moji kunici pre debeli. Oni izgledaju kao slonovi na sprem njegovih. Tako da cu morati mijenjati prehranu definitivno.
I iducu gajbu koju cu raditi svakako cu staviti pod od letvica a ne puno dno mozda ce mi biti lakse za ciscenje i urednije,jer to nisam jos imao kod orijasa
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Turky tako je kod svih.. Pricao sam sa sigurno desetak kunicara, svi imaju isti problem. Ali svi!! Ja sam svoje po dva puta, neke i tri puta pripustao,tjerale se, skok uspjesan , ali mladih nema... Ali treba imati na umu da to moze biti i do muskih. Nakon linjanja, muzjaci mogu biti mjesec dana i vise,neplodni.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Iz nekog razloga i kod mene nema mladih kolko sam se nadao.orijasi i sarci se vec drugi put trebali kotit a nis ...
Hajkomi nece stajat ko lude skacu po kavezu kad ih stavim kod muskog, samo jedna se okotila i to mlada zenka.Valda ce jos koja uskoro...
Jedino kalifornije kao i uvijek nisu razocarale ali ima i kod njih mana, naprimjer kod jedne samo 3 mlada...

...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
tototozg...
Kod mene nije sigurno do mužjaka pošto su ove tri što imaju mlade oplođene svaka s drugim mužjakom!
Ja nisam htio "načimati temu" jer sam mislio da je možda moja greška pošto su mi sve ženke malo masnije nego normalno, ali evo sad vidim da nije samo kod mene!
Možda je problem u vremenskim uvjetima!?: ljeto bilo prevruće, a sad opet prenaglo zahladilo...nemam pojma!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kninquin neznam dal mozes bit 100% siguran do koga je..kazem ti da od 8-11 mjeseca privremeno mogu biti neplodne i zenke i muzjaci. Makar se zenke tjeraju, a muski skacu, nemres bit siguran zbog koga zenka nije ostala bredja. Dani su sve kraci, zbog ceg nakon skoka, kod zenke ne dodje do ovulacine, a i muski moze posao obaviti kak treba, ali taj dan ispali corke.. Strpite se jos mjesec dana i sve ce doc na svoje, sigurno. Jedini nacin je mozda, kod mene pali inace, zavarati svjetlom. 16 sati svjetla dnevno, znaci zarulje i mora biti 4-6 wata jacine, po kvadratu prostorije. Znaci 50 kvadrata, 2 zarulje po 120 wata bi trebale biti cist uredu. Inace, to nisu moje teorije, nego ipak od nekog pametnijeg i puuuuno iskusnijeg od mene, koga pitam sve sto me interesira i od koga dobijem 100% provjerenu,ispitanu i istinitu informaciju, sto se tice kunicarstva. Pa eto, nikad neki kvalitetan savjet ili informaciju ne zadrzim za sebe....
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ja onda moram malo pohvaliti svoju bijelu ekipu - tri kunice su mi se okotile u zadnjih tri tjedna k'o po špagi, sad očekujem i četvrtu kroz par dana. Broj mladih u leglu varira od 7 do 9 (tako bude gotovo uvijek kod mene). Peta je kunica, međutim, odlučila zadržati nevinost. Pokušavam ju napariti već gotovo dva mjeseca i nikako ne ide. Moj junak se uredno na nju popne, krene rafalno, no onaj trenutak kad se ukoči i prevrne nikako da dostigne. Ne bježi ona od njega niti je agresivna prema njemu, ali nikako pogoditi pravi trenutak kad je voljna. Jest, gledao sam da li je stvarno cura (možda je gay). Ovo će joj biti, ako Bog da, prvo leglo - nabavio sam je početkom kolovoza zajedno s još dvije kunice koje su se već okotile.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Kninquin neznam dal mozes bit 100% siguran do koga je..kazem ti da od 8-11 mjeseca privremeno mogu biti neplodne i zenke i muzjaci. Makar se zenke tjeraju, a muski skacu, nemres bit siguran zbog koga zenka nije ostala bredja. Dani su sve kraci, zbog ceg nakon skoka, kod zenke ne dodje do ovulacine, a i muski moze posao obaviti kak treba, ali taj dan ispali corke.. Strpite se jos mjesec dana i sve ce doc na svoje, sigurno. Jedini nacin je mozda, kod mene pali inace, zavarati svjetlom. 16 sati svjetla dnevno, znaci zarulje i mora biti 4-6 wata jacine, po kvadratu prostorije. Znaci 50 kvadrata, 2 zarulje po 120 wata bi trebale biti cist uredu. Inace, to nisu moje teorije, nego ipak od nekog pametnijeg i puuuuno iskusnijeg od mene, koga pitam sve sto me interesira i od koga dobijem 100% provjerenu,ispitanu i istinitu informaciju, sto se tice kunicarstva. Pa eto, nikad neki kvalitetan savjet ili informaciju ne zadrzim za sebe....

Prošle sam godine u štalu stavio led žarulju (radi uštede) i tijekom čitave zime palio ju u sumrak (recimo 16 sati) i gasio oko 20 sati kako bih kunićima "produžio" dan. Imao sam legla kroz čitavu zimu (jedino su dvije kunice od tadašnje četiri "preskočile" jedno parenje u veljači).
 

matimar

Novi član
Tu od
29 Sij 2014
Poruka
27
Jučer mi se okotila ženka Haykoma negdje oko 14.00 sati, i okotila je samo jednog, nakon čega sam primijetio da se nije do kraja okotila jer sam rukom opipao trbuh. Jutros oko 04.00 sati prije nego sam išao na posao idem vidjeti šta se dešava i nađem u kotilici 9 živih komada koji su pokriveni dlakom i 4 komada koji nisu pokriveni dlakom koji su se smrzli, E, sad da li se je još nekom dešavalo ovako nešto i da li je to nekakav problem. I nije se bila očupala, niti je napravila gnijezdo, a dlaku sam srećom ostavio od njenog gnijezda od ranije inače bi se svi smrzli.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Kod mene od pet ženki možda je samo jedna plava skotna. I to veliko možda!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jučer mi se okotila ženka Haykoma negdje oko 14.00 sati, i okotila je samo jednog, nakon čega sam primijetio da se nije do kraja okotila jer sam rukom opipao trbuh. Jutros oko 04.00 sati prije nego sam išao na posao idem vidjeti šta se dešava i nađem u kotilici 9 živih komada koji su pokriveni dlakom i 4 komada koji nisu pokriveni dlakom koji su se smrzli, E, sad da li se je još nekom dešavalo ovako nešto i da li je to nekakav problem. I nije se bila očupala, niti je napravila gnijezdo, a dlaku sam srećom ostavio od njenog gnijezda od ranije inače bi se svi smrzli.

Nije nikakav problem desava se da prvo okote jedno pa tek za par sati ostatak...
A to sto se nije ocupala ni napravila gnijezdo ( nadam se da je imala slame za napravit ga) govori da nije bas najbolja mater sto ne znaci da sljedeci put nece napravit sve kak treba...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Prošle sam godine u štalu stavio led žarulju (radi uštede) i tijekom čitave zime palio ju u sumrak (recimo 16 sati) i gasio oko 20 sati kako bih kunićima "produžio" dan. Imao sam legla kroz čitavu zimu (jedino su dvije kunice od tadašnje četiri "preskočile" jedno parenje u veljači).

Moje se uvijek i kote samo "po zimi"! Zadnje leglo mi moźe biti u 5. mjesecu i ona pauza 3-4 mjeseca! Do sad nikad nikakvih "problema" što se primanja i kočenja tiće, ali za sve postoji prvi put...

matimar....
Takve se stvari dešavaju kod tzv.ljetnih kunića! Moji rasplodni mogu biti najkasnije do polovice veljače okočeni, sve što je poslije toga ima upitna roditeljska svojstva! To se odnosi na moje kuniće i to je moje iskustvo, nisam to nigdje pročitao niti mogu tvrditi 100 %!
Ali zahvaljujući već desetljećima iskustva znam da je do sada kod svih rasa koje sam držao takav slučaj!!
 
Posljednje uređivanje:

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Prošle sam godine u štalu stavio led žarulju (radi uštede) i tijekom čitave zime palio ju u sumrak (recimo 16 sati) i gasio oko 20 sati kako bih kunićima "produžio" dan. Imao sam legla kroz čitavu zimu (jedino su dvije kunice od tadašnje četiri "preskočile" jedno parenje u veljači).

Meni je upaljeno svjetlo do 10-pola 11 navecer, mladi panonci,zenke i muski, se pare i legu bez problema. Naravno,pod uvjetom da su ovogodisnji i da im je osigurana proteinski jaca hrana...
 

matimar

Novi član
Tu od
29 Sij 2014
Poruka
27
Hvala na brzom odgovoru, do sada se kotila bez problema i brinula se za njih, ovo joj je prvi put da se nije očupala, valjda će biti sve u redu.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Jučer mi se okotila ženka Haykoma negdje oko 14.00 sati, i okotila je samo jednog, nakon čega sam primijetio da se nije do kraja okotila jer sam rukom opipao trbuh. Jutros oko 04.00 sati prije nego sam išao na posao idem vidjeti šta se dešava i nađem u kotilici 9 živih komada koji su pokriveni dlakom i 4 komada koji nisu pokriveni dlakom koji su se smrzli, E, sad da li se je još nekom dešavalo ovako nešto i da li je to nekakav problem. I nije se bila očupala, niti je napravila gnijezdo, a dlaku sam srećom ostavio od njenog gnijezda od ranije inače bi se svi smrzli.

Moja se jedna hajkom ženka okotila i isto se nije očupala 13 komada se smrzlo.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Dali vase zenke imaju podbradak? Zasto on nastaje?

Podbradak je recimo normalan kod zenki koje se kote. Pogotovo ako su malo jace. Srednje i manje rase kunica ga obicno nemaju i standardom obicno nije dozvoljen, dok je kod velikih rasa dozvoljen manji podbradak kod zenki. Nije nista zabrinjavajuce, a obicno je uvjetovan jacom prehranom i vrstom hrane koju jedu (npr. kukuruz...), pogotovo sad kad su dani sve hladniji,a kunici jedu vise nego do sada i biraju energetski i proteinski jacu hranu...
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ok,a sta se tice mlade zenke stare 7 mj nebi je htio upropastiti sa podbratkom pa kako da ga nemaju,kužite pitanje? Da im smanjim prehranu mislim slabiju hranu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh