• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Dosta ljudi veli da ne mogu jesti kunice jer em im je zao , em im imaju neki cudan miris. Taj miris stvarno postoji kod onih kunica koji su puno hranjeni sa zelenom travom . Takodjer sam procitao da ako su drzani u losim uvjetima , posto imaju tanku kozu , moze uci taj miris. Zato neki stavljaju kunice u pac sa zacinima i naspikaju ih sa bjelim lukom i spekom. Vidio sam da neki stave komade mesa u pac u staklenku dan ranije, al nemam pojma o cem se radi. Vjerojatno starije kunice da omeksaju . To je vise na lovacki nacin kao za zeca. Probao sam u kotlicu pomjesano kunicje i meso divljeg zeca , to je prava stvar. .
Jel zna netko ima li razlike u okusu mesa divljih kunica koje neki uzgajaju doma . I imaju li ovi zecoliki drukciji okus od nazovi obicnih kunica.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Ja mlade kuniće uopće ne stavljam u nikakav pac! Kad ga zakoljem, 2-3 sata u hladnjaću da se dobro ocijedi i spreman je za konzumaciju!

Jel imaš šta plavih?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Imam jednog plavo-bijelog mužijaka i jednu čisto plavu ženku! Ženka je sad bređa, ali sa crno-bijelim (mladi plavac još nije bio spreman!) pa jedva čekam kakvi ce biti mladi!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Dosta ljudi veli da ne mogu jesti kunice jer em im je zao , em im imaju neki cudan miris. Taj miris stvarno postoji kod onih kunica koji su puno hranjeni sa zelenom travom . Takodjer sam procitao da ako su drzani u losim uvjetima , posto imaju tanku kozu , moze uci taj miris. Zato neki stavljaju kunice u pac sa zacinima i naspikaju ih sa bjelim lukom i spekom. Vidio sam da neki stave komade mesa u pac u staklenku dan ranije, al nemam pojma o cem se radi. Vjerojatno starije kunice da omeksaju . To je vise na lovacki nacin kao za zeca. Probao sam u kotlicu pomjesano kunicje i meso divljeg zeca , to je prava stvar. .
Jel zna netko ima li razlike u okusu mesa divljih kunica koje neki uzgajaju doma . I imaju li ovi zecoliki drukciji okus od nazovi obicnih kunica.

To sa lošim uvjetima držanja ne drži vodu!, samo ako se ne očiste kako treba pri klanju ili ako im pukne žuć, onda smrde i moš odmah u smeće s njima jer ih ni divlja lisica neće!!

Svako ima svoje vlastite recepte, a kunić je kunić-sve zavisi o tome kako ga hraniš i da li je nabacio previše sala!!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Evo ovaj je od danas i bio je baš dobar . Kunić na Baranjski ali modificirana verzija pod pekom mmmm...
 

Prilozi

  • Kunič na Baranjski (pod pekom)3.jpg
    Kunič na Baranjski (pod pekom)3.jpg
    32.4 KB · Pregleda: 32
  • Kunič na Baranjski (pod pekom)1.jpg
    Kunič na Baranjski (pod pekom)1.jpg
    34 KB · Pregleda: 30
  • Kunič na Baranjski (pod pekom)2.jpg
    Kunič na Baranjski (pod pekom)2.jpg
    22.8 KB · Pregleda: 30

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kninkuin , potvrdjujes moju tezu da skolovani dr. prof. vt. med. i neznaju puno. Evo njih cak dvojica ,utipkaj- Gospodarski list, uzgoj mesnih pasmina kunica , lupetaju.
,, Meso mladih zivotinja ukusno je i bogato bjelancevinama , za razliku od mesa starijih zivotinja koje sadrzi vise masnog tkiva i manje je ukusno...
Dalje lupetaju
,,Kako je koza kunica tanka i lako propusna za plinove , drzanje u neprimjerenim nastambama koje su neuredne i neprovjetrene negativno ce se odraziti na kakvocu mesa, tzv. miris po staji.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Imam jednog plavo-bijelog mužijaka i jednu čisto plavu ženku! Ženka je sad bređa, ali sa crno-bijelim (mladi plavac još nije bio spreman!) pa jedva čekam kakvi ce biti mladi!!

Gdje si nabavio mužjaka?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kninkuin , potvrdjujes moju tezu da skolovani dr. prof. vt. med. i neznaju puno. Evo njih cak dvojica ,utipkaj- Gospodarski list, uzgoj mesnih pasmina kunica , lupetaju.
,, Meso mladih zivotinja ukusno je i bogato bjelancevinama , za razliku od mesa starijih zivotinja koje sadrzi vise masnog tkiva i manje je ukusno...
Dalje lupetaju
,,Kako je koza kunica tanka i lako propusna za plinove , drzanje u neprimjerenim nastambama koje su neuredne i neprovjetrene negativno ce se odraziti na kakvocu mesa, tzv. miris po staji.

Ne želim ovo uopće komentirati! Da nije smiješno, bilo bi žalosno! Svaki kunić će na provjetrenom mjestu uginuti od propuha!
Meni je isto tako jedan školovani dr.prof.vet. iz Slavonskog Broda htio uspavati mačku jer je ugibala od raka, a mačka se samo prehladila i nakon tjedan dana ozdravila....
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gdje si nabavio mužjaka?

Mužjak je od mojih, mislim da sam već stavljao njegovu sliku ovdje! Ženku sam uvezao! 1.0 nije baš idealan, ima nekoliko grubih griješaka, ali sam ga ostavio radi pigmenta! Ženka izgleda jako lijepo, dugačka je i tanka...Vidit ću šta će biti od njih! Njeni roditelji su isto plavci (jednobojni i šareni), a moj je od crne ženke i crno-bijelog čače!

http:/ [url=https://postimg.cc/HjwfSrww] [/URL]

http:/ [url=https://postimg.cc/QFKLJ00t] [/URL]
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
A ja imam za sad samo muzjaka i dvije zenke , i to od trece generacije gdje sam pario brata sa sestrama. Osim poremecaja u prirastu-5mj. a svi 3,70kg.- nisam primjetio neke promjene. Sad se dalje ne usudim ih pripustit medjusobno.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ne zelim nikog uvrijediti, ali da kunic koji se hrani travom vise smrdi...neznam sto komentirati...
Po mom iskustvu nije tocno
Isti tako ni ovo sa zuci nema nikakve logike
Kad mi pukne pri odvajanju dobro isperem i to je to...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jimy , koliko ti budu teski odrasli novozelandski crveni. Vratio sam nakon sedam godina rasu al su jako lagani. Muski 2,80 . Zenka 2,90. Inace na izgled ne izgledaju tako lose , ali vaga sve govori.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jimy , koliko ti budu teski odrasli novozelandski crveni. Vratio sam nakon sedam godina rasu al su jako lagani. Muski 2,80 . Zenka 2,90. Inace na izgled ne izgledaju tako lose , ali vaga sve govori.

Rijesio sam se crvenih jer nisam mogao naci kvalitetnu svjezu krv.
Upravo se desilo i meni da su postajali sve manji i manji.
Prvi koje sam nabavio imali su 5kg
a onda od 3.5-4 kg jednostavno to nije bilo to i rijesio sam ih...
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Neznam zašto kruži taj mit da meso smrdi ako se kunići hrane svježom travom ali eto moja iskustva su potpuno drugačija.Da odmah napomenem da ti "stručnjaci" iz Gospodarskog lista i isto tako Mljekarskog lista stvarno nekad pišu neviđene gluposti.Bilo je jednom u mljekarskom listu napisano od strane velikog stručnjaka da se simentalsku pasminu isplati držati jer krava nakon završetka laktacije vrijedi jako puno dok se prodaje jer dostigne težinu od 1000 kilograma i po cijeni od 20 kn/kg ispadne 20 000 kuna.I još ti dala neznam koliko mlijeka i teladi :icon_scratch:.Došlo mi da progutam šaku čavala od muke kad sam to pročitao.Ista stvar u gospodarskom listu,ona neka mlada "doktorica" ide pisati o traktorima,sunce ti drago...Tako da ne treba njih baš previše ozbiljno shvaćati.Da se vratim na temu,ja sam igrom slučaja prije 8 godina dobio zeca i zečicu,odnosno uvalio mi ih je susjed.I ja to preko volje uzeo i odnio na drugo imanje koje nam služi samo kao skladište ali je štala bila građena nova 90'tih i stane u nju 15 krava.Budući da je bila prazna ja sam tog zeca i zečicu pustio unutra tako da idu po cijeloj štali.I hranio sam ih isključivo sviježom zelenom travom koju sam kosio svaki dan u voćnjaku,zimi su dobivali samo sijeno bez ikakvih žitarica.I u kratkom roku se ova okotila i nisam ništa razdvajao nego sam ih tako ostavio.Bilo je nekih 8 ženskica i dva mužjaka.Nakon par mjeseci njih je sve napario njihov ćaća i do kraja godine su se okotile i imao sam najednom 50 kunića.Pa do kraja iduće godine preko 120 komada,i sve ih je pario njihov ćaća i braća.Tako da je taj zec pario svoje kćeri,pa kćeri svojih kćeri koje su usput bile i njegove kćeri.Pa sinovi svoje majke,i tako.Svi su se sexali sa svakim.I nije bilo nikavih defekata,ali su im zato boje bile predivne.Prvi zec i zečica su bili smeđi a ovi najmlađi su već bili modro plavi,sivi,bijeli,u više boja,ma svakavi.I svi hranjeni travom u neograničenim količinima.I onda mi je to dopizdilo pa sam napravio akciju i u dva dana smo ih sve masakrirali.I nikakvog smrada nije bilo,niti najmanje.A trave su jeli koliko god su htjeli.Više bi imalo smisla da je netko rekao da će smrditi ako jedu neke koncentrate ili tako nešto.Ali trava je najprirodnije što može biti tako da nema smisla da će smrditi od toga.I još ovo vezano uz kožu i miris.Koža im je tanka ali to neznači da miris može proći kroz nju.Jer to bi značilo da i ostale stvari mogu proći kroz nju,poput vode,pišaline,bakterija.I svi bi krepali od infekcije ako bi se držali u uvjetima gorim od potpuno sterilnih.Poput operacijske sale recimo,a to isto nema smisla.Tako onda slobodno mogu biti i bez kože kad ionako ničem ne služi.Nikad nisam osjetio bilo kakav smrad ili miris koji nije normalan za meso kunića.Žuć mi je isto pucala i tu hoće smrditi ako se ne opere odmah jer je žuć enzim koji probavlja masti.I odmah reagira sa mesom.Sada više nemam niti jednog niti bih imao više živaca za njih.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ne zelim nikog uvrijediti, ali da kunic koji se hrani travom vise smrdi...neznam sto komentirati...
Po mom iskustvu nije tocno
Isti tako ni ovo sa zuci nema nikakve logike
Kad mi pukne pri odvajanju dobro isperem i to je to...

Nisam to znao sa žući jer nisam nikad ni probao ispirati!,ali u biti meni to i nije toliko važno pošto ne volim iznutrice!!
Ali hvala na informaciji!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad gledas sve te strucnjake na raznim poljima svi bi mi bili milioneri. Tko se jos sjeca njihovih preporuka i savjeta o uzgoju nutrija, puzeva, polarnih lisica, nojeva, kalifornijskih glista, cincila , kunica, japanskih prepelica... i ne znam cege ne. Ljudi su brze bolje ulazili u to , a na kraju su koristi imali samo tzv. strucnjaci sa fakultetima i to od svog pisanja preporuka. Kad su toliko sposobni zasto nam je onda takvo stanje u poljoprivredi. Svi su ti projekti propali , a cak su propale firme koje su se time bavile. Tako da se sve to svelo na hobi oko kuce i cisti amaterizam . Sto se tice kunica ima ih se za sebe , a ako se neki visak proda to je sitno. Pogledajte oglsnik pa se sve vidi. Kad nije kunis opstao kraj svih strucnjaka savjetnika onda ne moze nista. Sve te njihove racunice na papiru su jedno a u poslu drugo.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne znam zasto su zenke tako agresivne na muzjake. Stavljam na parenje dvije zenke i to pod dva muska i obje su ispremlatile muske da sad cim stavim zenku pocnu bjezati od njih. Kolko vidim zenke se tjeraju al napadaju i grizu muskog. Jedan mi je muski cak smrsavio 40deka , a drugi se skriva po coskovima i lupa nogama cim udjem kod njih. Ne znam dal ih sve skupa uopce ima vise smisla parit ak su takvi.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
robelar
To su jako loši mužjaci! Lako moguće da si ti tome sam kriv, jer su možda bili premladi i neiskusni, a ženke "napaljene" i htjele su odmah!
Ja sad imam jednog mužjaka koji je lijen i jednostavno mu se ne skaće...
Još ga na žalost ne mogu zaklati jer bih tad ostao samo na jednom, ali čim si donesem nove iz Njemačke (dolazim u 3.mjesecu 19.) ode on na vjećne pašnjake!
 

Najnoviji postovi

Na vrh