• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
To su sve mladi proslogodisnji kunici ,koji su jos uvjek kod mene i koji su izlezeni kod mene.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Koliki je trošak hrane u kunama za 1 dan, u tovu kunića, recimo za njih 10 ako se sva hrana kupuje?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Koliki je trošak hrane u kunama za 1 dan, u tovu kunića, recimo za njih 10 ako se sva hrana kupuje?
Malo teže za paušalni odgovor!
Podatci koji nedostaju:
Vrsta kunića!
smještaj!
Starost kunića!
Vrsta hrane! (Svježe povrće/voće?,da li žitarice ili gotovi pelet?/sijeno ili djetelina?)
Ima još toga, ali kao što vidiš i sam - nije lak odgovor!
Ja držim orijaške šarce i mjesečno imam otprilike (nisam nikad točno računao!) oko 1000 kuna izdataka (inkl.nabavu svježe krvi - novih kunića 1 x godišnje) na ~40 kunića mjesečno kroz cijelu godinu!
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
40 kunića u tovu ili 40 odraslih za rasplod?
Pasmina panonski bijeli, smještaj u kavezima, hrana žitarice +sijeno.
Kunići za tov znači 2 ženke za rasplod i jedan mužjak za rasplod, te njihovo potomstvo za tov.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A cemu ti je potrebna takva kalkulacija, za dvije zenke i muzjaka?? Das im jest kaj imas (jecam, zob, tritikal, kuruza u klipu, suhi stari kruh...) +sijeno, nekad im mozes malo ubacit i smjese i to je to. Jedan dan ce ti pojest cijelu hranilicu, drugi dan mozda nece ni taknuti. Kod panonaca u tovu racunas da ti pojedu oko 3-4 kile hrane +sijeno po volji, za 1 kilu prirasta. Tj. Smjese ce ti pojest cca 10 kila po komadu, za neku tezinu za klanje. Ako hranis zitom i sijenom, pojest ce vise i duze ces ih hranit, tak da ti je to sve relativno i neznm koliko je uopce bitno na tih par komada, koliko kostaju dnevno..?!
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
A cemu ti je potrebna takva kalkulacija, za dvije zenke i muzjaka?? Das im jest kaj imas (jecam, zob, tritikal, kuruza u klipu, suhi stari kruh...) +sijeno, nekad im mozes malo ubacit i smjese i to je to. Jedan dan ce ti pojest cijelu hranilicu, drugi dan mozda nece ni taknuti. Kod panonaca u tovu racunas da ti pojedu oko 3-4 kile hrane +sijeno po volji, za 1 kilu prirasta. Tj. Smjese ce ti pojest cca 10 kila po komadu, za neku tezinu za klanje. Ako hranis zitom i sijenom, pojest ce vise i duze ces ih hranit, tak da ti je to sve relativno i neznm koliko je uopce bitno na tih par komada, koliko kostaju dnevno..?!
Čisto informativno me zanima.. kako vaši kunići regiraju na zob? Znam kad smo prije držali kuniće da su oni nju više izbacivali okolo nego što su jeli..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Moji samo zob od zita i dobiju (osim zenki koje doje, one dobe i jecma). Zob je definitivno najbolja zitarica za kunice, od koje nikad nece doc do nikakvih problema. Nutritivno nije toliko jaka, sto je odlicno za kunice, koji po prirodi stalno moraju nesto grickati i jesti (ako se drze praznog zeluca i hrane na obrok, tada dolazi do problema u probavi, isto kao i ako se prenajedu neke jace hrane).
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Koliko sam shvatio zeleno je bolje ne davati.. koja je razlika izmedu djelteline i sijena u hranjivosti? Što je bolje za kunića?
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Zeleno nemoj davati ukoliko želiš da su zdravi, od zeleni se mogu napuhnuti.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
I nije bitno po meni koliko treba davati po jednom kuniću već da uvijek ispred sebe imaju svježu vodu I žitarice. Kunić je životinja koja uvijek jede nešto . Sijeno moji dobiju navečer, suhi kruh I da imam uvijek ne dajem svaki.dan.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
40 kunića u tovu ili 40 odraslih za rasplod?
Pasmina panonski bijeli, smještaj u kavezima, hrana žitarice +sijeno.
Kunići za tov znači 2 ženke za rasplod i jedan mužjak za rasplod, te njihovo potomstvo za tov.
U prosjeku sve skupa! Imam većinom 5 ili 7 ženki i 3-4 mužjaka (kako kad).
Kad je sezona kočenja (kod mene je pauza uvijek preko ljeta između lipnja i rujna) bude nekad i do 100 mladih odjednom!
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
U prosjeku sve skupa! Imam većinom 5 ili 7 ženki i 3-4 mužjaka (kako kad).
Kad je sezona kočenja (kod mene je pauza uvijek preko ljeta između lipnja i rujna) bude nekad i do 100 mladih odjednom!
Ljeti nije dobro imati okote?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ante23....
Zavisi kakva je prostorija gdje ih držih! Kod mene u Slavoniji su temperature jako visoke pa ne želim mučiti ženke, osim toga kunići slabije jedu pa i matere proizvode manje mlijeka! Pošto slabije jedu i vrijeme tova je duže...
Ženke orijaša tako i tako trebaju jedno 2 - 3 mjeseca pauze bez koćenja pa sam se ja odlučio za najneproduktivnije mjesece!
 

Najnoviji postovi

Na vrh