• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
još jedna stvarčica vezana uz dušik u kupusovom zelju, pogotovo uz pretjerivanje istim...ima fuj miris kad se kuha u loncu, bilo slatko ili kiselo zelje...
to nema veze kad prodajete na veliko, ko te pita što to smrdi, ali kad se prodaje vlastiti proizvod nauči se obratiti pažnja i na to...:gitarist:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@Bobostar lijep i uredan komad kupus lijep fino napreduje svaka čast a vjerovatno si i sa gnojidbom obavio sve što treba a najvjerovatnije znaš i kakva je ta tvoja crvenica koliki je ph koliko ima kojih elemenata normalno da si pravio analizu.

Sad da te pitam dali si ovog mog slavonca (ja sam iz Sl.Broda) pitao dali je i kada pravio analizu zemlje. Po mom skromnom mišljenju prvi korak je analiza sve dalje bez analize je samo spoticanje i bauljnje u mraku. Zašto je analiza toliko bitna u uzgoju kupusa zato što kupus neće rasti u kiseloj zemlji možeš mu dati šta god hoćeš ali on neće. Sve ovo je iz mog vlastitog iskustva i ja sam imao iste probleme dok nisam počeo radit analize.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Siki zahvaljujem ti na iskrenom odgovoru.Vjerujem da imaš iskustva u uzgoju kupusa i da iz iskustva zaključuješ da je prekasno za moj kupus.Međutim ja sam vječni optimista pa tako i sada.Kako sam 90% troškova već uložio uložiti ću i to malo i pokušati dogurati do berbe.Bravo ima vegetaciju 90 dana a mome je prošlo 64 dana.Kako sve dugoročne prognoze predviđaju gotovo optimalne temperature za uzgoj kupusa u sljedećih 30-tak dana,vode imam na pretek,gnojivo je u zemlji samo trebam pokušati folijarnim gnojivima usmjeriti energiju biljke u formiranje glavice.Uz današnja folijarna gnojiva i stručnu osobu mislim da nije nemoguće.Naravno neophodan je i faktor sreće,pogotovo sa temperaturama.Uz najavljene temperature jedini je problem skraćivanja dana.U svakom slučaju biti će zanimljivo pratiti što će se događati.Bonus npk je na listu i navodno je jako dobar.Biti će zanimljivo vidjeti učinak mangana u stopiranju nitrata po preporuci doktora.Tu je još i polyamin i pp thiofer kao i megagreen koji su mi na raspolaganju u kombinaciji sa još bonus npk.I kao što je rekao "otac domovine"
ki bi da bi:lol:
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
p.s. napredniji primjerci su oko kilu a ima ih oko 30% i svakako me zanima tvoje mišljenje o ovome što sam napisao-neuljepšana verzija
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
p.s. napredniji primjerci su oko kilu a ima ih oko 30% i svakako me zanima tvoje mišljenje o ovome što sam napisao-neuljepšana verzija


Ako ti Bravo kupus natera 1 kg neznam šta možeš sa njim ali to nije bitno.

Primjer Lion ima vegetaciju 120 dana osamdeset dana on tera samo listove i praznu glavicu kad ga gledaš dođe ti da plačeš prazna glavica a ti sve dao onda zadnji mjesec kad sastavi tolikm brzinom puni glavicu da nije za vjerovat. Zašto ti to govorim zato što je sve suprotno kod bravo kupusa on odma od početka pravi i puni glavicu ovo lišće što si pokazao moje mišljenje je da tu baš nema sreće ali tko sam ja da mislim samo ti ošpricaj pa da vidimo. Drugi put bilo šta da sadiš prvo analiza pa onda sadnja.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sad da te pitam dali si ovog mog slavonca (ja sam iz Sl.Broda) pitao dali je i kada pravio analizu zemlje. Po mom skromnom mišljenju prvi korak je analiza sve dalje bez analize je samo spoticanje i bauljnje u mraku....
Tu su Siki potpuno u pravu; ali taj kupus bi trebalo pobrati za 20-tak dana (2-3 tjedna) i jednostavno nema vremena za analizu tla (treba bar 7-10 dana da se napravi analiza; možda i koji dan više).
Ovako sad spasiti što se spasiti dade (malo uravnotežiti metabolizam) i pokušati dobiti bar nešto (ipak je to 1,5 ha kupusa; nije to neki mali vrt).
A za slijedeći proizvodni ciklus, kako treba. Ja bi tu onda preporučio potpunu analizu (makro i mikro elementi) da da se vidi cijelokupno stanje. I onda dalje raditi kako treba :partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jednom prilikom sam gledao na tv reportažu o analizi zemljišta i poljoprivrednik kaže da oni u tom kraju ne rade analizu zato što to treba platit a tko će sve da poplaća. A da ljudi znaju koliko gube zbog tih nekoliko stotina kuna nitko nebi bio bez analize. Meni je žalosno što svi kao i ja kad sam počimao rade bez analize i onda se pitaju zašto biljka neće da raste a ima i vodu i gnojivo. Poznato je da kupus nisam siguran dali je točno ali tu je negdje raste u zemlji koja ima PH oko 6 ja sam na jednoj njivi imao 4,7 i nisam dobio kupus bez obzira na sve drugo.
Iz tih razloga smo nedavno razgovarali o PH metrima i johabica je dobro rekla za onaj svoj PH metar bitno je imati tu spravicu i znati kad i gdje treba reagirati da nebi bilo kasno ili preskupo.

evo i ovo.
LAKŠA ZEMLJIŠTA POGODUJU RANIM SORTAMA, DOK TEŽA, ZBIJENIJA, KOJA DUŽE DRŽE VLAGU, ODGOVARAJU KASNIM SORTAMA KUPUSA. SLABO KISELA ZEMLJIŠTA, pH 5,5-6,5, NAJBOLJA SU ZA VEĆINU SORATA I HIBRIDA KUPUSA.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koje listove kupus ne savija u glavicu? I dali kad počne savijati, pravi nove listove sa strana? Hvala.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Meni je žalosno što svi kao i ja kad sam počimao rade bez analize i onda se pitaju zašto biljka neće da raste a ima i vodu i gnojivo...
Tako je SIki, svaka se "škola" plaća; i to za svako zanimanje, bez iznimke :gitarist:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koje listove kupus ne savija u glavicu? I dali kad počne savijati, pravi nove listove sa strana? Hvala.

Poštovani prijatelju kad si se ti počeo baviti poljoprivredom kad još neznaš da kupus pravi listove iznutra kao i salata a oni vanjski samo narastu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mlad si ti svjetla budućnost u poljoprivredi je pred tobom sve ćeš naučit.:lol::lol::lol:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Je u Qataru gdje nema vode i gdje se 0,1% stanovništva bavi poljoprivredom. Tamo je svijetlija budućnost nego ovdje :) 706 eura karta Zagreb - Doha, 0,4% nezaposlenost, litra goriva 1,6 kn. Će da od mora pravim pitku vodu, uzgajam kupus i paprike, kao i jagode. Pa pa :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo kako napreduje moja broskva (nakon što je suša ovo ljeto uništila gotovo svo povrće; ovo mi je sada "lijek za oči"; samo sjedim, gledam i uživam :))

 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Procijeni sam
 

Prilozi

  • IMAG0103.jpg
    IMAG0103.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 198
  • IMAG0104.jpg
    IMAG0104.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 191
  • IMAG0105.jpg
    IMAG0105.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 193
  • IMAG0106.jpg
    IMAG0106.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 173

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Procijeni sam
Drago mi je da se kupus popravio (i da su savjeti o gnojidbi bili od pomoći).
Ali za slijedeću kulturu od početka pravilno (prvo analiza tla....); da ne bi ponovo morali spašavati stvar.
8)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
pa nebu bar u minusu, sad je već blizu nule...ako ga počne rezati mislim ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh