• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
u svakom slučaju hvala za trud.Pokušati ću staviti fotke.U nekoj drugoj godini i ne bi bilo toliko bitno,ali ove godine je cijena predobra za propustiti
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
čija je proizvodnja, mislim koja sjemenska kuća ga daje...u bejotovom katalogu ga nema, a njih se najviše sadi...
treba viditi podatak o broju dana do berbe, ima kupusa od 70 dana do skoro 200...(pričam napamet, al nije daleko od istine)...

iskreno, ja bi još računao na taj kupus, barem kilu po glavici ako nije neka ultra kasna sorta...
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Bravo je u pitanju,mislim da on je od beje,vegetacija mu je 90dana a kako je saden 20.07. matematika kaze da je za berbu 20.10. Pitanje je samo koliko dana treba nadodati radi ektremnih vrucina.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ovo je napredniji primjerak

kakve su to žute fleke po lišću- Bez obzira što računaš da treba stići moraš računat i na hladnije noći i jutra kad ništa ne raste. Bravo kupus ima dosta veliku glavu i već sada bi trebao da ima veličinu a njegova vegetacija od 90 dana je pri kraju a on još nije ni počeo da mota glavu.
Nije mi namjera da te razočaram samo ti iskreno govorim.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
što bude biti će.Riskirati ću i uložiti u zaštitu i folijarnu prihranu kada sam ga već ovako daleko dogurao.A onda šta Bog da.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
oćemo se kladit...
mislim da je u dobroj formi, sad je dobio i dovoljno kiše, temperature mu odgovaraju sve i 20. 10. je za mjesec dana...
ja bi uložio na glave od kile...:mrgreen:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
jel bio navodnjavan u ovim suhim mjesecima, sam rok sadnje je 15 dana iza moga, a moj krautman već lagance puca od debljine...
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
od sadnje je stalno navodnjavan,pola kubika vode u svakoj minuti od 20.07 na ovamo,pumpa nije ugašena niti minute.Ukupno navodnjavam 2.5 jutra kupusa i 2 jutra salate.Nema on pojma da je suša.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
od sadnje je stalno navodnjavan,pola kubika vode u svakoj minuti od 20.07 na ovamo,pumpa nije ugašena niti minute.Ukupno navodnjavam 2.5 jutra kupusa i 2 jutra salate.Nema on pojma da je suša.
Da nisi možda malo pretjerao sa gnojidbom dušikom? Lijep, taman, izostanak formiranja glavica, dovoljno vode, visoke temperature... ako je do gnojidbe, definitivno je višak dušika (što iz gnojidbe, što iz nitrifikacije (brzi prelazak iz amonijskog u nitratni), što iz mineralizacije organske tvari (toplina i voda)).
Posljedica toga (visoke količine dušika) je blokada usvajanja kalija.

Kad već govorimo o kupusu; iako je dušik element prinosa, kupus zahtjeva veće količine kalija (važan za formiranje glavice) i magnezija (jesi li gnojio sa magenzijem) nego dušika :!:

Ako je do gnojidbe, napravi dvije stvari:
1. Folijarno manganom i to 2x (u razmaku od 7 dana) - smanjuje akumuliranje nitrata (smanjiti usavajnje dušika)
2. Folijarno idi sa kalijem i magnezijem (zavisi što ćeš naći na tržištu; ako ništa drugo posebno kalij-sulfat, posebno magnezij sulfat); povećati količinu kalija i magnezija u biljci. Obavezno okvašivač.

8)
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Vjerovatno tocna pretpostavka.U subotu sam ga pospricao sa 5kg/ha bonus npk.U kojem folijarnom ima mg? Imas li preporuku za mangan?
Hvala za vrlo bitan savjet!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vjerovatno tocna pretpostavka.U subotu sam ga pospricao sa 5kg/ha bonus npk.U kojem folijarnom ima mg? Imas li preporuku za mangan?
Hvala za vrlo bitan savjet!
Folijarno magnezij riješi sa običnim Mg-sulfatom (može se naći u agro dućanima, generički obični ili Magnesiogreen (Pavin d.o.o.); radi se o istom, samo su dvije različite ambalaže).
Što se tiče mangana, situacija je slijedeća:
- Agroman (Sjeme d.o.o., Split, tel: 021/317-313, nek' te spoje sa komercijalom. Ako će ti slati Agroman (ima nešto u tu na portalu: http://www.gnojidba.info/gnojidba-povrca/gnojidba-jesenskih-povrtnih-kultura/ ) pitaj ih odmah za Mg-sulfat, pa složi sve skupa. I nek' ti stave i Tensiofill okvašivač. :rolleyess:)
- Protifert Mangan (Fitopromet d.o.o., Zagreb, 01/4835-733).

U svakom slučaju, probaj što prije nabaviti mangan i primjeniti ga.
O kojoj se površini kupusa radi?
8)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar dali ti proizvodiš kupus.
Za ovu zimu sadio sam broskvu (nešto kao stočni kelj; ali puno ukusnije, pogotovo nakon mraza; kod nas ide tradicionalno uz palentu, prava zimska klopa :rolleyess:), domaća selekcija, domaće sjeme. Na slici lijevo (desno je kelj pupčar; ono manje, to će biti za kraj zime). Bila je u planu i cvjetača, ali štetočina mi je uništila rasad, tako da ništa od toga. Lani bila brokula.
Uglavnom, kod nas ide tradicionalno kupusnjače za zimski period (nakon ljeta ima dovoljno kiše, pa to dobro raste). U proljeće je već problem, jer brzo dolazi suša; ali tada idem sa kupusom, jer mi je proljetni kupus izvrstan, bolji od zelene salate.

Evo i slike:


I detalj stabljike:


:D
p.s. Zemlja je inače prava crvenica; slikano mobitelom, pa onda ispadne neka smeđa boja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh