• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
sjeme kupusa

Sadim određene količine VŽ kupusa pa sam ove godine odlučio sam isprobati način dobijanja vlastitog sjemenja. Jedan od razloga je i taj što sam ove godine nadrapao te mi je polovica nasada ispalo neki polu-kelj ili sve drugo osim VŽ zelja. Sreća što sam od prošle godine imao neki ostatak sjemena tako da je bar polovica OK. Inače za info drugima nevaljalo sjeme je od Green Garden (uvoznik sjemenarna). Kod reklamiranja toliko su bili aroganti i neugodni tako da neka bude ovo za informaciju onima koji namjeravaju kupiti bilo kakvo sjeme od njih. ( to su one vrečice gdje crvenim piše STANDARD). Inače do sada sam uvijek koristio MIA-grino sjeme i uvijek sam bio super zadovoljan, ali ga prošle godine nisam uspio na vrijeme nabaviti.
Dal je tko radio nešto takvo, da li samo treba ostaviti glavice na polju ili??
poz.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sadim određene količine VŽ kupusa pa sam ove godine odlučio sam isprobati način dobijanja vlastitog sjemenja. Jedan od razloga je i taj što sam ove godine nadrapao te mi je polovica nasada ispalo neki polu-kelj ili sve drugo osim VŽ zelja. Sreća što sam od prošle godine imao neki ostatak sjemena tako da je bar polovica OK. Inače za info drugima nevaljalo sjeme je od Green Garden (uvoznik sjemenarna). Kod reklamiranja toliko su bili aroganti i neugodni tako da neka bude ovo za informaciju onima koji namjeravaju kupiti bilo kakvo sjeme od njih. ( to su one vrečice gdje crvenim piše STANDARD). Inače do sada sam uvijek koristio MIA-grino sjeme i uvijek sam bio super zadovoljan, ali ga prošle godine nisam uspio na vrijeme nabaviti.
Dal je tko radio nešto takvo, da li samo treba ostaviti glavice na polju ili??
poz.

Mi tako radimo za stočni kelj; međutim problem je križanje sa ostalim kupusnjačama (kelj, kupus i sl.) koje cvate u isto vrijeme. Ukoliko u okolini ima neke druge kupusnjače u cvatu, dobivena populacija je stvarno šarena - jedne godine ima "glavate" populacije (bit' će otac kupus), druge godine više "lisnate" (bit' će neki kelj-o u pitanju):mrgreen:... mislim da je to za profi proizvodnju preriskantno, teško da češ dobit 100% čistu populaciju;)
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Mi tako radimo za stočni kelj; međutim problem je križanje sa ostalim kupusnjačama (kelj, kupus i sl.) koje cvate u isto vrijeme. Ukoliko u okolini ima neke druge kupusnjače u cvatu, dobivena populacija je stvarno šarena - jedne godine ima "glavate" populacije (bit' će otac kupus), druge godine više "lisnate" (bit' će neki kelj-o u pitanju):mrgreen:... mislim da je to za profi proizvodnju preriskantno, teško da češ dobit 100% čistu populaciju;)
Nema oko mene nadaleko nikog tko radi bilo kakve kupusnjače tako da mi nije problem u tome, zanima me samo na koji način se radi. Imam neku info da se trebaju glavice ukopati u zemlju i pokriti slamom kroz zimu, ali imam i info da je dovoljno samo tako ostaviti u polju. Dal je netko konkretno radio i kakvi su rezultati!'
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nema oko mene nadaleko nikog tko radi bilo kakve kupusnjače tako da mi nije problem u tome, zanima me samo na koji način se radi. Imam neku info da se trebaju glavice ukopati u zemlju i pokriti slamom kroz zimu, ali imam i info da je dovoljno samo tako ostaviti u polju. Dal je netko konkretno radio i kakvi su rezultati!'

Ništa ne diraš glavice samo ih ostaviš i one na proljeće proteraju stabljiku i dalje znaš šta ide.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Nema oko mene nadaleko nikog tko radi bilo kakve kupusnjače tako da mi nije problem u tome, zanima me samo na koji način se radi. Imam neku info da se trebaju glavice ukopati u zemlju i pokriti slamom kroz zimu, ali imam i info da je dovoljno samo tako ostaviti u polju. Dal je netko konkretno radio i kakvi su rezultati!'


Ja sam prošle godine izvadio par glavica sa korijenom i ponovo ih posadio uz rub plastenika i uspio dobiti sjeme jedino što nije bio VŽ nego neki domaći .
Pozdrav!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nema oko mene nadaleko nikog tko radi bilo kakve kupusnjače tako da mi nije problem u tome, zanima me samo na koji način se radi. Imam neku info da se trebaju glavice ukopati u zemlju i pokriti slamom kroz zimu, ali imam i info da je dovoljno samo tako ostaviti u polju. Dal je netko konkretno radio i kakvi su rezultati!'
Eto, već je odgovoreno; pusti nek raste i kad mu dodje vrijeme krenut će u sjeme.
Mi par najboljih stabljika stočnog kelja izvadimo sa grudom zemlje i posadimo sa strane jer je malo nezgodno da same stoje u polju.
Kad krene cvatnja, a i kasnije kod dozrijevanja mahune obavezno tretirati insekticidom (Mospilan, King, Actara ili još bolje Zagor smrdljivi) jer se naseli pravo čudo raznih buba; neke jedu cvijet a neke kasnije i male mahune pa je količina sjemenki vrlo mala.
I naravno na kraju, matične biljke ne bi trebale biti F1 hibridi; pipazi na to.
:partyman:
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Ako nekom treba imam za prodaju nekih 10-tak kg sjemena varaždinca. Ostalo mi od neuspješne suradnje s jednom od kiseljara. Ostale detelje na p.m.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Dali netko ima neku ideju kako zaštititi kupus od kraađe. Kod mene kradu kupus sorta Lion I ako ovako nastave neću imat šta za branje. Nemogu ga čuvat zbog toga što ga onda ne kradu ali čim se okrenem oni počnu rezat. Ako netko ima neku ideju bio bi zahvalan.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Dali netko ima neku ideju kako zaštititi kupus od kraađe. Kod mene kradu kupus sorta Lion I ako ovako nastave neću imat šta za branje. Nemogu ga čuvat zbog toga što ga onda ne kradu ali čim se okrenem oni počnu rezat. Ako netko ima neku ideju bio bi zahvalan.

E moje je proizvodna površina nešto više od 2Ha u komadu i ograđeno. Tu imam i jednu kućicu od desetak kvadrata. N njoj imam solarni panel od 50W i elektroniku sa radio prijemnikom na UHF koji je spojen sa mobitelom. Po parceli nastavim senzore ( imam ih 4) koji detektiraju gibanje na određenoj udaljenosti. Dometi senzora su oko 400 metara tako da ih mogu postaviti bilo gdje. Rade na baterije i troše bateriju samo u trenutku aktivacije. Kada netko upadne na čuvanu površinu šalje se radio signal koji hvata prijemnik u kućici i i onda mi zvoni mobitel. Može se uključiti i sirena na polju tako da uplaši kradljivca. Prve dvije godine kada sam se počeo baviti povrćarstvom sam imao problema sa krađom, ali nakon što sam napravio taj alarm zadnjih 6 godina nema problema. Do sada mi je zadnji upad bio prije 2 godine, a do polja mi je potrebno 6 minuta. Uglavnom kada se pročuje da je polje pod zaštitom dalje nema nikakvih problema.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E moje je proizvodna površina nešto više od 2Ha u komadu i ograđeno. Tu imam i jednu kućicu od desetak kvadrata. N njoj imam solarni panel od 50W i elektroniku sa radio prijemnikom na UHF koji je spojen sa mobitelom. Po parceli nastavim senzore ( imam ih 4) koji detektiraju gibanje na određenoj udaljenosti. Dometi senzora su oko 400 metara tako da ih mogu postaviti bilo gdje. Rade na baterije i troše bateriju samo u trenutku aktivacije. Kada netko upadne na čuvanu površinu šalje se radio signal koji hvata prijemnik u kućici i i onda mi zvoni mobitel. Može se uključiti i sirena na polju tako da uplaši kradljivca. Prve dvije godine kada sam se počeo baviti povrćarstvom sam imao problema sa krađom, ali nakon što sam napravio taj alarm zadnjih 6 godina nema problema. Do sada mi je zadnji upad bio prije 2 godine, a do polja mi je potrebno 6 minuta. Uglavnom kada se pročuje da je polje pod zaštitom dalje nema nikakvih problema.

Gdje ima za nabaviti? Meni bi možda više pomoglo oko divljih svinja, ako bi se bojale alarma uopće.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Gdje ima za nabaviti? Meni bi možda više pomoglo oko divljih svinja, ako bi se bojale alarma uopće.

Sve je to mojih ruku djelo budući da sam po osnovnoj struci elektronićar.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@Plevak dok sam ja pisao ti si već odgovorio sad mi samo odgovori dali imaš volje da to ponovo napraviš a cjenu dogovorimo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Misliš na novi ili polovni?

Ne znam kak bi to radilo na konzumnom, za industriju možda nije prebitno.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
ma bilo kakvi?ma ovih dana režemo kupu i pospremamo ga znaći salatni(saratogu)i crvenog (rondon) al je zima ko vrag...ma gledam po internetu i nemogu nigdje nikaj nači...a ima kod nas kakvi kombajn?ja ga sad pospremam a kasnije mi ide u prodaju
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ma bilo kakvi?ma ovih dana režemo kupu i pospremamo ga znaći salatni(saratogu)i crvenog (rondon) al je zima ko vrag...ma gledam po internetu i nemogu nigdje nikaj nači...a ima kod nas kakvi kombajn?ja ga sad pospremam a kasnije mi ide u prodaju

Znam da nove prodaje Masservice vrbovec. Ne znam ima li grapak u ponudi.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Ima poslal sam im upit...koliko pa dojde?ma gledam po vani i nema baš rabljenih...ti si svoje porezal?kaj vele u agrofructusu ga ima ove godine ili?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ima poslal sam im upit...koliko pa dojde?ma gledam po vani i nema baš rabljenih...ti si svoje porezal?kaj vele u agrofructusu ga ima ove godine ili?

Kako možeš rezat kupus kad je sve smrznuto ja svoj još nisam ni počeo. Kažu da ove godine nema puno kupusa.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Ma ide sam kaj je to muka kak je zima ...sva sreča kaj još malo imam ado sad porezali nekih 60tisuča sadnica ..
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ima poslal sam im upit...koliko pa dojde?ma gledam po vani i nema baš rabljenih...ti si svoje porezal?kaj vele u agrofructusu ga ima ove godine ili?

Nisam porezao, nekak se nadam da će se ova magluština raziči da riješimo i taj slučaj. Čim je cijena preko kune znaš da ga nema previše, već bi ga pustili dolje da ima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh