• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lamborghini

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
da ista poluga nije mi baš jasno cemu su stavili i ovu vanjsku :scratch:scratch
Kad je kardan stavljen recimo na 540o/min,ne možeš rukom okretat kardansku osovinu,i ako stavljaš kardan od nekog priključka i ne paše gore s tom ručkom vani isključiš kardan i možeš okretat rukom..

Bar tako ja radim na svom traktoru..
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Kad je kardan stavljen recimo na 540o/min,ne možeš rukom okretat kardansku osovinu,i ako stavljaš kardan od nekog priključka i ne paše gore s tom ručkom vani isključiš kardan i možeš okretat rukom..

Bar tako ja radim na svom traktoru..

jasno mi je sada nisam znao da se ne moze okretati kardan ako je u brzini....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
jasno mi je sada nisam znao da se ne moze okretati kardan ako je u brzini....

Nemre se niti na jednom traktoru koji ima hidraulički upravljani lamelni kuplung. Svi takvi traktori imaju kočnicu na kardanu, pa kad isključiš kardan, on stane u trenutku i ostane zakočen.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Nemre se niti na jednom traktoru koji ima hidraulički upravljani lamelni kuplung. Svi takvi traktori imaju kočnicu na kardanu, pa kad isključiš kardan, on stane u trenutku i ostane zakočen.


znači ako ja prešam balirkom kad iskljucim kardan (stisnem gumb) on stane u "trenutku"? nije to baš zdravo za kardan.......:scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Zato kardan mora imati freilauf (jednosmjernu) spojku, a kardan gasiš kad je motor na ler gasu.:axe:
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Zato kardan mora imati freilauf (jednosmjernu) spojku, a kardan gasiš kad je motor na ler gasu.:axe:


odlično sad moram i novi kardan kupiti koji paše na claasovu balirku ....:madmana::madmana::madmana:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nemoraš nije potrebno kupovat novi kardan.Znam kak je kod nas sa traktorom i balirkom.
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
kak???:scratch:scratch

i kod nas imamo traktor iz sdf grupacije i još mi je bilo čudno da svaki priključak kod iskljucenja kardana tako brzo staje... znači kolega ZJ preporučljivo je koristiti kardane sa "slobodnotekucom" sklopkom za sve prikljucke ili ??
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
i kod nas imamo traktor iz sdf grupacije i još mi je bilo čudno da svaki priključak kod iskljucenja kardana tako brzo staje... znači kolega ZJ preporučljivo je koristiti kardane sa "slobodnotekucom" sklopkom za sve prikljucke ili ??



preporučljivo pa naravno iz prilozenog da je preporučljivo ali mene zanima da ako ja stavim na njega balirku visokotlačnu za kockaste bale a mislim ju zakopčati sto se desi sa križima kardana jer balirka ima zamašnjak pa ta kočnica radi ko usporivač ili stane u trenu jer ako stane u trenu nema šanse da ostanu križi cili ...... a kupovati novi kardan sa nekom sklopkom za svaki "alat" koi zakopčaš za traktor nema šanse.....
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
preporučljivo pa naravno iz prilozenog da je preporučljivo ali mene zanima da ako ja stavim na njega balirku visokotlačnu za kockaste bale a mislim ju zakopčati sto se desi sa križima kardana jer balirka ima zamašnjak pa ta kočnica radi ko usporivač ili stane u trenu jer ako stane u trenu nema šanse da ostanu križi cili ...... a kupovati novi kardan sa nekom sklopkom za svaki "alat" koi zakopčaš za traktor nema šanse.....

Radit če dobro i sa takvim kardanom..

Ja baliram več 5 godina i do sad nisam polomio križ.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Radit če dobro i sa takvim kardanom..

Ja baliram več 5 godina i do sad nisam polomio križ.


za ukapčanje kardana samo stisneš gumb ili ga moras drzati neko vrijeme????
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Križ nebuš polomil, već potrošil lamele na kočnici kardana.
Ako imaš stroj sa zamašnom masom (balirka, silokombajn, roto kosa, mlin itd) za njega trebaš kardan sa frajlauf spojkom. Za frezu, rotobrane, okretalo i prikolicu za sijeno netreba. Uvijek spusti okretaje motora na ler i onda isključuj.
Neki traktori imaju isključivanje kardana bez kočenja, a kočnicu uključuju tek kad stane kardan.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Neki traktori imaju isključivanje kardana bez kočenja, a kočnicu uključuju tek kad stane kardan.


ovo je vec pametno... radio sam sa malcerom posto kardan ima zastiti ne vidi se dali se odmah zaustavi kardan ili poslije a malcer ima sklopku pa nije se desilo ništa .....


radio danas sa balirkom..... kad iskopčas kardan , kočnica se ukljuci tek kad se kardan sam zaustavi! Super!
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Uuuuu bemti, kaj ovo panjeve uništava, ludnica, prvi put vidim sad ovo!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh