• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Danas su pile jeftine, nije to ko nekad, kad nebu zapalila kupujem novu.
Jedva čekam da mi ova krepa da kupim novu. Ova je već zguljena, vidiiju se tragovi korištenja.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Jedva čekam novi krik tehnologije, šta ćeš nam to predstaviti, da se nahvališ ko I sa tom I da ju onda baciš jer I ta ti je mrska nakon 10 rezervara rada.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smilane onaj ko radi profi šumom otplati ju kroz par mjeseci. Tako da nije problem kupit novu. Ugledaj se na Ghost-a.
On se jedini profi bavi šumom, svi mi smo amateri. Prošla su vremena kad su se pile čuvale 5,6,7,8,9,10 godina.
Danas ako radiš to moraš bit u korak tehnologije. Obavezno moraš kupit par pila novih godišnje.
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
211
A kaj da im vise pisem, dok mi idemo sumom oni idu drumom. Dok mi trosimo lance i gledamo koji su najoptimalniji za nase poslove, koji lanci imaju svoje prednosti i nedostatke, koji kupujemo od vise proizvođača kako bi ih sve mogli usporediti i kako bi mogli donijeti zakljucak kako bi nam svima bilo lakse. Sve se to ovdje pretvorilo u borbu za vjetrenjacama. Za ove iz '74 imam doma Tomos 650 bez inercijske kocnice sa Stihl lancom treće klase po kvaliteti oznake C 😉:ppozdrav:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Nemojte pričati o revolucionarnom otkriću izrade lanac za motorke to nema, to je davno urađeno, ako je to nekom nepoznato to je druga pruča, onda nek ćuti. Brojevi potrosenih lanaca je nešto, poznavanje tehnološko procesa izrade i ostrenja je drugo. Znaju se čelici koji se koriste i kale i nema novootkrivenog metala, raspon tvrdoća, članaka, osovinica i zuba. Postoje tabele i dijagrami koji pokazuju šta se dobija podizanjem čvrstoće. Postoje dijagrami uglova rezne ivice gdje je sve obrađeno šta se dobija mijenjanjem ugla alfa, beta i gama. Kad i za koje tvrdoće se koji uglovi preporučuju. Kad je potrebno da postoji ugao između glavne i pomočne rezne ivice, ili kad se glavna rezna ivica prelama na pomoćnu, kakvi se javljaju otpori i sile trenja svih tih uglova.
Sve gore navedeno važi i za vidija lance. Ovim poljem vlada mašinstvo za izradu svih mogućih vidova reznih alata.

Nema tu buma već samo neki drugi ugao oštrenja, ali to su varijacije.
Koliko se puta prilikom oštrenja promeni ugao oštrenja, šta dobili ste najnovije čudo od rezne ivice, ne nije.
Kada biste kolege MadFarmBoy i kapetane znali ovo onda biste mogli svaki lanac vrlo brzo turpijom prilagoditi potrebi rezanja, mijenjajući uglove, kao mi mašinci koji izoštravamo razna glodala i noževe za specifične zahvate.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ej molim te bum. Može kad umjesto 3ugla reznog tijela budu 2ugla. Ima para da kupi nešto novo pa onda pričaju i izmišljaju, kao tobože vrsni znalci, čega.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smilane nismo svi isti, ja ako si godišnje ne mogu priuštit novu pilu da mi treba onda nebi to radio.
Ti pričaš ko da košta 5000€ pila, a za 1000€ imaš kakvih hočeš.
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Pa koga, zaboga, briga sta pricaju oni koji hrastove ravne kao svijeca rezu u ogrijev??? Nek pricaju sta hoce...

Meni osobno je i tebe @smilan i @Ghost uzitak citati kako pisete o poslu s drvima, cisto jer radite slican posao a s razlicitim logikama, sta dokazuje da se macka moze oderati na vise nacina.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ono sa čim ja radim nikog se ne stidim, svim tim svojim strojevima radim ozbiljne stvari. Svaki moj stroj se neće posramit najnovijeg.
Smilane nismo svi isti, ja ako si godišnje ne mogu priuštit novu pilu da mi treba onda nebi to radio.
Ti pričaš ko da košta 5000€ pila, a za 1000€ imaš kakvih hočeš.
Baš čitam o tebi imaš traktor procesor, sam ruši,okrsuje, vitlo samoutovarnu prikolicu, ukucas koordinate, ti u kafani to odradi računalo, strojevi dolaze sami po dz-pi-s. Onda bih ti skinuo kapu da sam zaostao u 74,, ali i ti voziš tačke za traktorom.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
Razlicite logike jer su razlicita iskustva, razlicita drva a naj bitnije razliciti tereni, dok ja do 99% drva mogu doci sa traktorom i prikolicom kod @smilan to nije tako, uvjeren sam da bi i meni vitlo pomoglo ali mi nije neophodno, on bez vitla ne moze funkcionirati, a cim je u igri vitlo i brdo drugacili je i sistem izrade i obaranja.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Imam husqvarnu 545 i nanjoj je bila vodilica 38 cm 1.3 mm širine utor i korak 325. Zanimame koja je razlika akoje širina utora 1.5mm. Koje su presnosti i nedostaci te širine vodilice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
+ Lanac se manje rasteže
- Više piljevine
- Deblja rez
- Treba više snage, sporije reže, više goriva potroši.

1,5mm je za pile veće snage i dulje vodilice
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
Bas ih i ja gledam, na 90cm mi je 1.6mm pa mislim da ce bit probat.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,635
Vjerojatno ce se sa vremenom pojaviti i 1.5 mm...ali ko zna kad i u kojoj verziji..
 

Najnoviji postovi

Na vrh