• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
da se nadovežem na kolegu aco93: za početnike najbolje nabaviti nosač turpije sa oznakom kuta brušenja na sebi tako da imate orjentir za brušenje jer i krivi kut zuba utječe na rezna svojstva lanca + šablona za skidanje konjića naravno obavezno plosnatom turpijom
uvrtanjem turpije kod brušenja izbjegavate neravnomjerno trošenje iste.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne zaboravite da i predzub ima svoju geometriju da da je on krivac za vibraciju i povratne udare .
Kut brušenja zuba se kreče u nekom rasponu ovisno o matrijalu koji skida .
Ako se držite šablone nikad nećete znati kaj ima" iza brda "...eksperimentirajte s kutevima jer samo tako postajete pravi majstori ošterenja , šablone su za hobiste , amatere .
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
vauuu malo sam "štrajkao" pa nisam uhvatio temu na vrijeme.....polemika se vodi o samom nazivu "onih malih naprijed prije zuba" ti mali se zovu čistaći, osobno ih skidam cca 3X za vijeka trajanja lanca, kao što je puknuti napisao, kad je zub poravnat s njima onda motorka skače, stvara povratne udare, neče ni repu zarezati.....također sam vidio da je napisano da lanac lovi toliko da ugasi motorku- postoji mogučnost da radilica ili ležajevi iste, ili komplet dobije po pi.ki i onda možeš kupiti novu motorku ili ako imaš sreče samo promijeniš navedeno- i samo kučište može dobiti!!!!!
osobno sve radnje po pitanju lanca radim isključivo na ruku i bez ikakvih šablona i sličnih pomagala....jednom kad se savlada ta tehnika mislim da ni jedan stroj nije tako brz i praktičan, osobno trošim lanac do te granice dok zubi ne počnu pucati.....
također kako kaže puknuti- treba experimentirati sa kutevima da se nauči odgovarajuči kut za odgovarajuču tvrdoču drveta....
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
vauuu malo sam "štrajkao" pa nisam uhvatio temu na vrijeme.....polemika se vodi o samom nazivu "onih malih naprijed prije zuba" ti mali se zovu čistaći, osobno ih skidam cca 3X za vijeka trajanja lanca, kao što je puknuti napisao, kad je zub poravnat s njima onda motorka skače, stvara povratne udare, neče ni repu zarezati.....također sam vidio da je napisano da lanac lovi toliko da ugasi motorku- postoji mogučnost da radilica ili ležajevi iste, ili komplet dobije po pi.ki i onda možeš kupiti novu motorku ili ako imaš sreče samo promijeniš navedeno- i samo kučište može dobiti!!!!!
osobno sve radnje po pitanju lanca radim isključivo na ruku i bez ikakvih šablona i sličnih pomagala....jednom kad se savlada ta tehnika mislim da ni jedan stroj nije tako brz i praktičan, osobno trošim lanac do te granice dok zubi ne počnu pucati.....
također kako kaže puknuti- treba experimentirati sa kutevima da se nauči odgovarajuči kut za odgovarajuču tvrdoču drveta....

pa nije valjda da cjeli dan rušiš samo jednu vrstu drveta ja oštrim uvijek isti kut bez obzira na vrstu drveta
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa ne rušim istu vrstu drveta cijeli dan iako mi se i to zna ne rijetko desiti, npr za bukvu,grab i takve sličnu vrstu imam manji-veče kut, tj sama špica zuba mi je mrvicu manje šiljasta nego za mekane rezove, npr kada režem vitlano- kora puna zemlje pijeska također brusim sa manje špičastim zubom jer koliko sam uspio skužiti iz prakse na taj način mi je lanac duže oštar i menje se razbija u navedenim uvijetima.......
evo u subotu sam završio liniju di je sve do jednog drva bio sami grab
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Negde je bila tema o oštrenju lanaca ali ju nemrem najti pa da ovde priupitam.
Čemu služi i kak radi ovo?

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=m1gzGpNOIfY&feature=related[/YT]
 
B

Bobo

Guest
Cini mi se da je ovo "porez na budale" jer skida samo gornji sloj lanca, a ne ostri ga "s cela" kako se to inace i radi...

Zanimljiva ideja, ali mislim da to nije TO...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Tak se i meni vidi ali da pitam pa da vidimo. Možda neko zna bolje.
 
B

Bobo

Guest
Da, imas pravo, ne kuzim njemacki tak dobro, pa nisam ni slusao sta prica, sad gledam opet i kaze speziale kette, i to je rijesilo misteriju...

Dakle, cini se kao dobar izum, samo sto trebas poseban lanac i vodilicu s tim rupama za montiranje alata za ostrenje i sto ako ti se ne svidja... baceni novci...

Treba sve u zivotu probati.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Da, imas pravo, ne kuzim njemacki tak dobro, pa nisam ni slusao sta prica, sad gledam opet i kaze speziale kette, i to je rijesilo misteriju...

Dakle, cini se kao dobar izum, samo sto trebas poseban lanac i vodilicu s tim rupama za montiranje alata za ostrenje i sto ako ti se ne svidja... baceni novci...

Treba sve u zivotu probati.

Za točnije i ujednačenije brušenje, prije posla na stroj je ok. Kasnije u šumi, za popraviti je turpija zakon. Šta ćeš brže od toga? Pa to nije ni 5min posla, 2-3 puta potegnuti zub. A stroj uhvati malo zraka, kao i sam radnik. I šta ćeš bolje. Nemreš brže neg moreš.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
na ovoj stilovki je sve oregon,mač i lanac,oštri se drugačije i oštre se dvije zone zubci i ovo čistaži i još uz to jedan mehanizam rasteže zupce po mjeri.mislim da je ovo dobro jer oregon pravi dobre stvari
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ovaj prvi baš ne možeš u svakoj trgovini kupiti. Drugi se može naći u većini trgovina koje drže pile i opremu za njih.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
. Nemreš brže neg moreš.
slažem se u potpunosti sa tvojim postom ali ovo citirano-:rolfer::rolfer::rolfer: morampriznati da na cijelom fofumu nisam proćitao jaču izjavu:supz:
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
za brušenje zuba okrugla turpija,npr. lanac 3/8 turpija 5.2mm dok ima zuba a pred kraj može i 4,8mm,za hvatače ili čistače, kako već tko zove, plosna turpija jer je vrlo važno skidati i njih jer oni određuju dubinu zahvata zuba.sve ostalo vam je porez na budale,jer dok sa tom spravicom nabrusiš lanac ja sam gotov sa brušenjem i potrošim barem pola tanka goriva!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
za brušenje zuba okrugla turpija,npr. lanac 3/8 turpija 5.2mm dok ima zuba a pred kraj može i 4,8mm,za hvatače ili čistače, kako već tko zove, plosna turpija jer je vrlo važno skidati i njih jer oni određuju dubinu zahvata zuba.sve ostalo vam je porez na budale,jer dok sa tom spravicom nabrusiš lanac ja sam gotov sa brušenjem i potrošim barem pola tanka goriva!

Slažem se!!
Ja sam još mlad pa neznam nabrusit lanas kako treba, al uči me tata lagano, on je prošo davno tu školu u državnoj šumariji:D
Uglavnom, za lanac 3/8 turpija 5.2 mm, za lanac 325 turpija 4,8 mm i kad on stavi naočale, ma tak ni stroj nemre nabrusit lanac:finga:ne da ga falim ,al stvarno zna!
Imam doma strojčeka za brusit lance, kupljen u Italiji pred kojih 10 god, no nikad ga do dana današnjeg nismo upotrebili, to planiram ja naučit strojno brusit :partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh