• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Što bi ja tebi brisao postove???Pa ne moram ja upotrebljavati točkice,ali je to stvar kulture.Nemoj se ljutiti ali ja tebe nisam vrijeđao,a ti mene počinješ,no ja se na tvoj nivo neću spuštati.Što se tiče lanaca vrati se malo unatrag i pročitaj što si prije pisao,a što pišeš sada,odluči se.Obzirom da se tako ponašaš i nemaš nikakvog iskustva o ovoj temi neću sa tobom više niti polimizirati!
A kakvo je tvoje iskustvo ?
Koliko si ti lanaca naštrio turpijom a koliko na brusilicu?
Jel tebi 21yes s foruma nešto u rodu ?
Kod mene su se isto turpijali lanci ..i kad je došlo na meni da turpijam odmah sam krenuo u izradu stroja .
U to vrijeme se pričalo da orginal stihl dođe iljadu maraka ..koju godinu kasnije se pojavo oregonov u trgovinama koje ja obilazim , mislim da je bio oko 2500 kn .
Več sam negdje napisao .koliko ja koristim motornu pilu mogo bi si priuštiti svaki put novi lanac umjesto da nosaim gajbu pive u šumu ...još bi zaradio
I nemojte , zbilja me nemojte uvjeraviati kako turpija može naoštriti bolje nego stroj ..ili kako savo govori da postoje lanci koji se ne tupe ..
postoje ''vatrogasni'' lanci ali ih niko ne koristi
Pa majku mu koliko imammo godina ? ...tako samo pričali u osnovnoj škili ...moj tata ima ovo /.moj tata ima ono-...
Gdje ima takav lanac?
Ja bi odmah uzeo dva ( za svaki slučaj ako se predomisli pa se zatupi :lol:)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
Moja teorija je da ruka ne može biti bolja (čitaj preciznija) od stroja, to je činjenica. Zato i profesionalci povremeno nose svoje lance na strojno brušenje, zbog korekcije kuteva, ili ako su oštećenja na zubima većih razmjera.
Mjerilo profesionalnosti nije koliko tankova goriva potrošiš ili koliko si drveća porušio do sad. Evo jednog primjera: Ima kod mene čovjek koji je cijeli život u šumi, poderao 3 traktora, srušio drveća da ti pamet stane. Jednom je rušio susjedu topolu, koja je bila blizu moje kuće. Reko idem vidjeti majstora na dijelu, možda nekaj i naučim. Kad sam vidio da završni rez radi u koso, bilo mi je dosta… Dakle, čovjek nema pojma o tehnikama rušenja. Znači i on je profesionalac? Znam još nekoliko takvih primjera. Onda u drugu ruku, jednom sam išao u šumu sa čovjekom koji je cijeli radni vijek proveo u Njemačkoj šumariji. Ne moram ti pričati razliku između ta dva slučaja…
Napisao sam već u prvom postu, turpija je za rad na terenu, jer je najpraktičnija. Naravno da se s dobrom turpijom može dobro naoštriti lanac, ali da je to plafon, nije….
Koliko ja znam, lanci se dijele prema namjeni (rušenje, rezanje grana...). Kuteve oštrenja je predodredio proizvođač prema konstrukcijskim rješenjima samog lanca i treba ih se pridržavati.
Bez turpije idem u šumu jer mi ne treba. Dva lanca su mi dovoljna za jedan dan u šumi, jer fakat pazim kad pilim, a uz to furam 3 motorne pile sa sobom, tak da je alata više nego dovoljno.
Naglasak je na povremeno,dakle kad se zareže kamen pa treba ravnanje zuba,a inače lanac se izbrusi turpijom do samog kraja.Nije svaki sjekač dobar sjekač kao što i svaki nogometaš nije isti,jel tako!?No teorija se bitno razlikuje od prakse i situacija na terenu, tu dakle vrijedi samo iskustvo a teorija je u dobrom dijelu neprimjenjiva no sječa spada u drugu temu.Inače ,lanci se dijele prema namjeni,samo za sječu kresanje,krojenje koriste se isti lanci,dok za vatrogastvo,gss se koriste vidia lanci i još neke vrste oplemenjenih materijala zuba za ekstremne uvjete rada,ali tu nisam doma jer se time ne bavim!Tebi su dva lanca dovoljna jer si rekao da radiš 30m drva godišnje a mi to nekad izrežemo u danu.Ja razumijem da ti ne vjeruješ tome što ja pišem ali to je ono što mi svaki dan radimo i jednostavno nam je to rutina.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
jedno pitanje jel ko kupovao lance od ovog proizvođača i što misli o njima mislim na kvalitetu s obzirom da imaju i vodilice pa sam mislio kupiti pošto su povoljniji

 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
A kakvo je tvoje iskustvo ?
Koliko si ti lanaca naštrio turpijom a koliko na brusilicu?
Jel tebi 21yes s foruma nešto u rodu ?
Kod mene su se isto turpijali lanci ..i kad je došlo na meni da turpijam odmah sam krenuo u izradu stroja .
U to vrijeme se pričalo da orginal stihl dođe iljadu maraka ..koju godinu kasnije se pojavo oregonov u trgovinama koje ja obilazim , mislim da je bio oko 2500 kn .
Več sam negdje napisao .koliko ja koristim motornu pilu mogo bi si priuštiti svaki put novi lanac umjesto da nosaim gajbu pive u šumu ...još bi zaradio
I nemojte , zbilja me nemojte uvjeraviati kako turpija može naoštriti bolje nego stroj ..ili kako savo govori da postoje lanci koji se ne tupe ..

Pa majku mu koliko imammo godina ? ...tako samo pričali u osnovnoj škili ...moj tata ima ovo /.moj tata ima ono-...
Gdje ima takav lanac?
Ja bi odmah uzeo dva ( za svaki slučaj ako se predomisli pa se zatupi :lol:)

Ja imam 37 godina i od toga 14 radim u šumi i to privatno a ne u šumariji i posjekao sam tisuće kubika pa smatram da je moje iskustvo jako veliko.Lanac nikada ne brusim brusilicom osim ako zareže nešto tvrdo pa otkrhne zube,jedino tada ga spašava brusilica,inače turpija.Koliko sam ih izbrusio ne znam im ni broja.Samo znam da ralika između laca koji ti nabrusiš na stroj i ja na ruku ne postoji.Nemojte se strogo držati teorije sa papira i kuteva koji tamo pišu,stvarnost je nešto sasvim drugo od toga.
 
V

villeneuve

Guest
Naglasak je na povremeno,dakle kad se zareže kamen pa treba ravnanje zuba,a inače lanac se izbrusi turpijom do samog kraja.Nije svaki sjekač dobar sjekač kao što i svaki nogometaš nije isti,jel tako!?No teorija se bitno razlikuje od prakse i situacija na terenu, tu dakle vrijedi samo iskustvo a teorija je u dobrom dijelu neprimjenjiva no sječa spada u drugu temu.Inače ,lanci se dijele prema namjeni,samo za sječu kresanje,krojenje koriste se isti lanci,dok za vatrogastvo,gss se koriste vidia lanci i još neke vrste oplemenjenih materijala zuba za ekstremne uvjete rada,ali tu nisam doma jer se time ne bavim!Tebi su dva lanca dovoljna jer si rekao da radiš 30m drva godišnje a mi to nekad izrežemo u danu.Ja razumijem da ti ne vjeruješ tome što ja pišem ali to je ono što mi svaki dan radimo i jednostavno nam je to rutina.

haha, da, teorija je za papke, hahaha... i kaj znaju oni pacijenti koji poizvode te lance, bumo ih mi balkanci naučili...
Ja sam uvijek za konstruktivnu raspravu, ali ovo to definitivno nije...
U redu, svak nek brusi kak mu paše :)
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Pozdrav turpijasima, turpijam i ja:mad:, dok izrezem poprecno jedan prag na 4 komada turpijam lanas ukupno 6 puta, raspituvao sam se za takav vatrogasni lanac, "dijamantski" ili kakov je vec, ali kad su mi napomenali cjena od 5 eura zub, odustao, sta je mnogo mnogo je, inace za uvjeti u koi ja radim bio bi idealan:heart:


@puknuti, daj uslikaj taj tvoj stroj u detali, od vise kuteva, znam da postoi stroj za ostrenje ali nikada nisam video u zivo...
Pozdrav:partyman:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ttjj, a za kaj da se amater uhvati nego za teoriju ?
Ti koji si profesinalac sa turpijom objasni kako si ti naučio ? ..
ili si ti rođen s tim darom ?
Ne bi ni ja radio stroj da nemam to u prstima ..torpijao bi kao i svi ..ali problem je kaj više nema poštene turpije .
Iz pouzdanih izvora znam da su turpije radili od šipke za zavarivanje kad su shvatili da rade turpjie koje su prekvalitetne za balkance ..i da mogu zaraditi 5 x na istom proizvodu ..em kaj manje traje a i sirovina je jeftinija .
A vi google meštri valjda znate kakav mora biti matrijal šipke za zavarivanje .

danot ..mene tebe žao ...nemoj samo ubiti to malo nježno" pilence"
Ali bojim se slikati sa svih strana jer je kod mene nered ...a primjetio sam da forumaši više gledaju kaj je okolo a ne ono kaj je slikano ...tako neki slikaju neku glupost pod takvim kutem da se u pozadini vidi da vozi golfa ..
Ali nema veze ..bum ja počistil u paintu kao i ovu sliku..ili slike na PP ...samo se strpi dok idem na selo .
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Štil kaže da bi predzub trebao biti niži 0.65 mm za većinu lanaca, a na njihovoj univerzalnoj mjerki je šablona kojom se to provjerava. Mislim da to ipak ne mora biti u stotinku:D Ručno brušenje ne može biti kvalitetnije od strojnog (ako strojar zna raditi, povremeno oblikuje ploču, ne kuri i sl.). Ja sam isto imao strategiju s dva lanca u šumi i to je OK, pošto sam sad spao samo na jedan lanac počeo sam malo turpijati:scratch, zasad reže dobro, ali treba vidjeti nakon malo više brušenja, kad razmrdam sve kuteve:partyman:.

Što se tiče "vidija" lanaca, mislim da su dosta skupi kod Štila, u katalogu za 2010. RDR (za spasilačke službe, baywatch i to:D) piše 1660 kn??? A tko će ga nabrusiti? Mislim da je skuplja pita nego tepsija.

Pragovi se pile ko putar:D, idu dobro s oštrim lancem, jakom pilom i vrlo dobrim podmazivanjem. I gore kao ludi, ali smrde i otrovni su.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
haha, da, teorija je za papke, hahaha... i kaj znaju oni pacijenti koji poizvode te lance, bumo ih mi balkanci naučili...
Ja sam uvijek za konstruktivnu raspravu, ali ovo to definitivno nije...
U redu, svak nek brusi kak mu paše :)

Jesam ja tebe možda nazvao papkom???Rasprava sa tobom niti ne može biti konstruktivna jer ti ne priznaješ ništa osim stroja za brušenje i dva lanca, dok godišnje uradiš 30m drva pa vjerojatno govoriš iz bogatog iskustva!
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
Ttjj, a za kaj da se amater uhvati nego za teoriju ?
Ti koji si profesinalac sa turpijom objasni kako si ti naučio ? ..
ili si ti rođen s tim darom ?
Ne bi ni ja radio stroj da nemam to u prstima ..torpijao bi kao i svi ..ali problem je kaj više nema poštene turpije .
Iz pouzdanih izvora znam da su turpije radili od šipke za zavarivanje kad su shvatili da rade turpjie koje su prekvalitetne za balkance ..i da mogu zaraditi 5 x na istom proizvodu ..em kaj manje traje a i sirovina je jeftinija .
A vi google meštri valjda znate kakav mora biti matrijal šipke za zavarivanje .

danot ..mene tebe žao ...nemoj samo ubiti to malo nježno" pilence"
Ali bojim se slikati sa svih strana jer je kod mene nered ...a primjetio sam da forumaši više gledaju kaj je okolo a ne ono kaj je slikano ...tako neki slikaju neku glupost pod takvim kutem da se u pozadini vidi da vozi golfa ..
Ali nema veze ..bum ja počistil u paintu kao i ovu sliku..ili slike na PP ...samo se strpi dok idem na selo .
Naučio sam turpijajući,.Ispočetka nisam ni ja bio nešto dobar ali sa vremenom sam naučio a nešto ti mora i ležati jer poznam dosta sjekača koji nakon dosta godina rada ne znaju nabrusiti lanac kako valj.
 
V

villeneuve

Guest
Jesam ja tebe možda nazvao papkom???Rasprava sa tobom niti ne može biti konstruktivna jer ti ne priznaješ ništa osim stroja za brušenje i dva lanca, dok godišnje uradiš 30m drva pa vjerojatno govoriš iz bogatog iskustva!

Neznam zakaj se osjećaš prozvanim, samo laganini.....
Znaš onu staru, "tko se ljuti...."
Vidiš ja priznam sve, i vjerujem da svaki od tih alata ima svoju primjenu, zajedno sa svojim vrlinama i nedostacima. Bilo bi poželjno da pročitaš sve kaj si do sad napisao, pa onda pričaj o nekakvom priznavanju tuđeg mišljenja, i tak dalje...
Mislim da forum nije mjesto gdje ćeš ispucavat svoje frustracije i liječit komplekse, zato bih te zamolio, neka ova diskusija sad završi, jer se ljudima ne da čitat ovakve bedastoće. Bit foruma je razmjena informacija. Hvala unaprijed.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
Neznam zakaj se osjećaš prozvanim, samo laganini.....
Znaš onu staru, "tko se ljuti...."
Vidiš ja priznam sve, i vjerujem da svaki od tih alata ima svoju primjenu, zajedno sa svojim vrlinama i nedostacima. Bilo bi poželjno da pročitaš sve kaj si do sad napisao, pa onda pričaj o nekakvom priznavanju tuđeg mišljenja, i tak dalje...
Mislim da forum nije mjesto gdje ćeš ispucavat svoje frustracije i liječit komplekse, zato bih te zamolio, neka ova diskusija sad završi, jer se ljudima ne da čitat ovakve bedastoće. Bit foruma je razmjena informacija. Hvala unaprijed.

Ja stojim iza svega što sam napisao!!!Iza mojih riječi stoje i neka djela.Meni se čini da si ti svadljivko a ne ja,a sa frustracijama i kompleksima ja nemam problema za razkiku od tebe!Uživaj!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
da se razumijemo , dozvoljavam drugačija mišljenja u temi ali NE dozvoljavam vrijeđanje na ličnom nivou , znači ako se jedan drugom obrati uvredljivo bojim se da vam se ta rabota neće isplatiti

znači razmislite kako polemišete , probajte argumentima :partyman:


........ a znači ''vatrogasni lanac'' ipak postoji , zanimljivo :blackeye
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pih , savo uvjek pokvari veselje .
A savo , jel ovo ta koje se ne tupi?:lol:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=_7nKb7DZYss[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja na poslu imam nešta slično motorna pila štil kojom režemo lim i neke lakše metale ne tup se tak brzo jako dobra stvar kad te susjed razj..e onda mu možeš posječi ogradu a da ne razvlačiš kabel za brusilicu:rolfer:
Sad si me prisjetil ..kačili se susjedi oko pozicije nekog stupa za ograditi dvorište ..Ovaj ga otpili dok je drugi na poslu ..i tak 3-4 dana zaredom .
4 dan moj tata zabuši ovom u stup građevinsku desteku ..
Navodno su frcale iskre ali stup još dan danas stoji:rolfer:

svaki se tupi , ali nije bilo pitanje koji se ne tupi , nego koji duže može da izdrži ako se vec' hvataš za rijec(i

detalji su bitni :živjeli:
I netko je pitao , vidia lanac se brusi vidia pločom ..isto kao i noževi za tokarenje
 
V

villeneuve

Guest
svaki se tupi , ali nije bilo pitanje koji se ne tupi , nego koji duže može da izdrži ako se već hvataš za riječi :roll:

Da se lanac pita, ostao bi on oštar jaaako dugo, da ide samo kroz čisto drvo. Ja sam danas naoštrio Stihlov 3/8 lanac, s kojim sam prethodno popilio oko 40-ak metara metrica (prošle godine oko 10m, ove 30m), bukve i kestena. Bila su čista drva, pilio bez problema. Jučer sam raspiljavao nekakvu glupost i zapilo malo po zemlji, i hvala lijepa, ajmo oštrit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh