• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
a banda prerađivačka se udružila i ne želi dići cijenu mlijeka.
Da i koji je to problem ako su se udružile i držale svoga cilja? :roll:
Što za vas, proizvođače mlijeka se nije moglo reči jer, karikiram, svako selo ima svoju udrugu i vodi svoju politiku...što se uredno moglo vidjeti na prosvjedima. U početku su svi zajedno, a kako vrijeme prolazi jedna potpisuje, druga odustaje, treća nastavlja, četvrta još nije odlučila, peta sve prati sa strane itd. itd. "Banda prerađivačka" je igrala na tu kartu i nažalost završilo je kako je završilo.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Da i koji je to problem ako su se udružile i držale svoga cilja? :roll:
Što za vas, proizvođače mlijeka se nije moglo reči jer, karikiram, svako selo ima svoju udrugu i vodi svoju politiku...što se uredno moglo vidjeti na prosvjedima. U početku su svi zajedno, a kako vrijeme prolazi jedna potpisuje, druga odustaje, treća nastavlja, četvrta još nije odlučila, peta sve prati sa strane itd. itd. "Banda prerađivačka" je igrala na tu kartu i nažalost završilo je kako je završilo.

po tebi je isto ujediniti 15 tisuća proizvođača kao i 5 prerađivača. bravo. ili hoćeš reć da također treba biti samo 5 proizvođača sa po milijun grla, a svi ostali trebaju propasti
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
po tebi je isto ujediniti 15 tisuća proizvođača kao i 5 prerađivača. bravo.
U ovakvim slučajevima treba se ujediniti pod jedno vodstvo. Zajednički nastup sa jasnim uvjetima do ispunjenja zahtjeva.

Evo samo jedan primjer. Dobili dopis od dobavljača da sljedeća šarža jednog artikla će dolaziti po novoj cijeni. Uz taj dopis ide još jedan mali dopis u kojem piše da naš dobavljač je član njihovog gospodarskog udruženja koje okuplja najveći dio prerađivača koji mogu prerađivati tj. isporučivati dotični artikl i na sastanku su odlučili da zbog bla,bla,bla razloga moraju ići u korekciju cijena. Da skratimo: morate kupiti po našim uvjetima jer teško ćete kupiti od drugog pošto mi vodimo tržištem. I što sad, prihvati. U pitanju je prehrambeni artikl i inozemni dobavljač.

Tako nešto kod nas nisam vidio, a u europi se radi bez problema (često se vidi kod njih u poljoprivredi) :scratch
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
U ovakvim slučajevima treba se ujediniti pod jedno vodstvo. Zajednički nastup sa jasnim uvjetima do ispunjenja zahtjeva. :scratch
U ovome si potpuno u pravu nama treba jedno vodstvo ili jedna krovna udruga koja će zastupati interese proizvođača a ne da se desi kao proljetos, 10 udruga jedni potpišu drugi ne, a njima je bitno da samo netko potpiše i gotova stvar ista stvar kao neki dan što se desila s vladom i sindikatima oko kolektivnog ugovora.
Ovakva naša razjedinjenost odgovara samo vladi i prerađivačima mljeka jer onda lakše manipuliraju nama.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
Da i koji je to problem ako su se udružile i držale svoga cilja? :roll:
Što za vas, proizvođače mlijeka se nije moglo reči jer, karikiram, svako selo ima svoju udrugu i vodi svoju politiku...što se uredno moglo vidjeti na prosvjedima. U početku su svi zajedno, a kako vrijeme prolazi jedna potpisuje, druga odustaje, treća nastavlja, četvrta još nije odlučila, peta sve prati sa strane itd. itd. "Banda prerađivačka" je igrala na tu kartu i nažalost završilo je kako je završilo.

Baš tako! na stranu to da nam je ministar najjača karika, a najdraži podprecednik nas puno voli, a i tamo neki birokrati za zaštitu tržišnog natjecanja ili takoneštoštajaznam jako puno paze da se slučajno ne udruže na našu štetu
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Cowboy dali bi nam mogao napisati cijene nekih ulaznih troškova da ih pokušamo usporediti sa našim troškovima.

Dakle koliko kod vas košta sljedeće :

umjetno gnojivo - kan , urea , npk 15:15:15 i 7:20:30

vrećica sjemenskog kukuruza

zaštitna sredstva za kukuruz

cijena usluge žetve kukuruza

gorivo , struja , voda , plin

sjeme djeteline , usluga baliranja rolo bala

umjetno osjemenjivanje krava

sredstva za pranje muzne opreme

premiks i koncentrat za krave

kolika je cijena krava za klanje, i junetine ako bik ima 600 kg

kolika je stopa poreza na repromatrijal i koliki je porez na mlijeko i mliječne proizvode u trgovinama .


Za cijenu mlijeka koju si spomenuo koje parametre mlijeko mora zadovoljavati i dali van naplaćuju troškove odvoza mlijeka sa farme.
Dali mljekare isplaćuju redovito.
Koliko iznose poticaji po hektaru i kravi i dali su redoviti .

:?
UREA --- 104 KM = 395 HRK/100 Kg
15:15:15 ---108 KM=410 HRK / 100 Kg

Sjemenski kukuruz od 65 -80 KM = 247 - 304 HRK zavisi od hibrida i sjemenske kuće

Usluge žetve kukuruza jednorednim beračem 25 KM =95 HRK po dulumu (0,1 ha)
Žetva strnih žita je bila 20 KM = 76 HRK po dulumu (0,1 ha)

Gorivo Euro dizel 2,48 KM = 9,41 HRK plavog dizela nema.

Umjetna oplodnja krava 30 KM + 15 KM auto = 45 KM = 170,8 HRK

Struja 0,1146 KM/KWh = 0,4352 HRK
Vodu nemam gradsku a inače je cijena čini mi se 1 KM/m3 = 3,8 HRK

Sredstva za pranje muzne opreme zavisi od sredstva i proizvođača. Kiselina pakovanje 10 Kg košta 41 KM = 155 HRK, baza isto pakovanje ista cijena.

Rolo bale ne radim pa neznam koja je cijena baliranja a kocke su 0,5 KM po bali = 1,9 HRK.

Cijene premiksa i koncentrata zavise od proizvođača, sačma soje je 1,40 KM = 5.31 HRK, sačma suncokreta: 0,65 KM = 2,46 HRK, kukuruz na malo je 0,62 KM = 2,35 HRK

Cijena bikova težine oko 600 -700 Kg je: 4,0 - 4,4 KM = 15,19 - 16,70 HRK

Stopa poreza tj. PDV je jedinstven za sve proizvode i iznosi 17%

Evo rezultati obračuna za mlijeko:
Klasa: E.
MM: 3,80 %,
Prot.: 2,87 %,
Suva materija: 8,33,
TM: -0,561 °C,
CFU/1000: 15,
SC/1000: 229
Obustave: lab. analize (količina 3): 28,08 KM = 106,62 HRK
Cijena: 0,4309 KM = 1,6363 HRK

Što se tiče podsticaja imamo samo premiju za steone junice i ona se dosta neredovno isplaćuje a iznosi od 100 do 300 KM = 380 - 1145 HRK zavisi koliko ima para u budžetu i koliko je ukupno prijavljeno junica za premiju. Što je više prijavljenih junica na republičkom nivou to je manja premija. Mada su zadnje premije sve bile po 300 KM po junici tako da neznam dali je još uvijek premija zavisna od broja junica ili je fiksna. Premija za mlijeko je 0,35 KM = 1,33 HRK za E klasu, čini mi se da je 0,25 KM = 0,95 HRK za 1. klasu, 0,20 KM = 0,76 HRK za 2. klasu, 0,10 KM =0,38 HRK za 3. klasu i za 4. klasu nema premije za mlijeko. Mada ovo baš oko visine za 1, 2 i 3 klasu nisam 100% siguran, moram to provjeriti pa ću napisati ako bude drugačija.
Premija za krave, obrađene površine isl. nemamo. Imamo pomoć kod proljetne i jesenje sjetve u vidu gnojiva koje nam daju na odgođeno plaćanje i po nešto nižoj cijeni od one koja je u trgovini. Obično daju 15-15-15 mada je proljetos bilo 9-15-15!? Daju 250 Kg/ha.

... i koliko plaćate doprinose za mirovinsko, zdravstveno i kolika vam je stopa poreza na dohodak??
..i koliko košta knjigovođa?
Pošto nisam u sistemu PDV-a neznam koliko iznose ovi razni doprinosi, a zdravstveno je 50 KM = 190 HRK mjesečno.
 
Posljednje uređivanje:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
U ovakvim slučajevima treba se ujediniti pod jedno vodstvo. Zajednički nastup sa jasnim uvjetima do ispunjenja zahtjeva.

Evo samo jedan primjer. Dobili dopis od dobavljača da sljedeća šarža jednog artikla će dolaziti po novoj cijeni. Uz taj dopis ide još jedan mali dopis u kojem piše da naš dobavljač je član njihovog gospodarskog udruženja koje okuplja najveći dio prerađivača koji mogu prerađivati tj. isporučivati dotični artikl i na sastanku su odlučili da zbog bla,bla,bla razloga moraju ići u korekciju cijena. Da skratimo: morate kupiti po našim uvjetima jer teško ćete kupiti od drugog pošto mi vodimo tržištem. I što sad, prihvati. U pitanju je prehrambeni artikl i inozemni dobavljač.

Tako nešto kod nas nisam vidio, a u europi se radi bez problema (često se vidi kod njih u poljoprivredi) :scratch

pa moremo se mi slikati, pretiti njima kaj god kad uvezu kad oču
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Odnos prema proizvodjacima (ne samo mlijeka) je slican u cijelom svijetu. Trgovacka mafija zeli sve uzeti. Nedavno sam razgovarao sa covjekom koji zivi u Kanadi (nije poljoprivrednik). Kada zeli kupiti mlijeko sa farme, tamo moze otici, ali mu farmer ne smije prodati, jer to zakon ne dozvoljava. Sto mislite koliko ce trebati vremena da domaca trgovacka mafija zabrani proizvodjacima prodaju mlijeka kod kuce?
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
Cowboy hvala na odgovoru.
Imam još par pitanja.
Koliko plaćate najam privatne zemlje i dali se može dobiti u najam državna zemlja te imaju li stočari pravo prvenstva pri zakupu.
Imate li problema sa divljim svinjama .
Kako se kreću kamate u bankama .
Kolika je stopa povrata poreza ako ste u sustavu pdv-a.

Tko su kod vas najveći otkupljivači mlijeka i dali neka mljekara ima monopol na tržištu i dali je u stranom ili domaćem vlasništvu .

Koliko se u federaciji Bih proizvodi mlijeka i dali zadovoljava domaću potražnju jer ovdje mediji u suradnji sa mljekarskom industrijom farbaju oči građanima da se mlijeko uvozi od vas .

Koliko se otprilike površina obrađuje u federaciji i koliko iznosi proračun ministarstva poljoprivrede .
 
M

MOCO

Guest
cowboy hvala na detaljnom odgovoru.
Čuo sam nekidan da vi u Bosni imate neke kredite bez kamata ili s 1% godišnje za poljoprivredne strojeve, jeli to točno?
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
pa moremo se mi slikati, pretiti njima kaj god kad uvezu kad oču
E tu će bit problem :scratch
Znaju inozemni dobavljači da su nam urodi podbacili i potreban nam je uvoz i sad lagano počinju špekulacije, pokušava se dobiti koji novčić više.
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
E tu će bit problem :scratch
Znaju inozemni dobavljači da su nam urodi podbacili i potreban nam je uvoz i sad lagano počinju špekulacije, pokušava se dobiti koji novčić više.


Pa bilo je i vrijeme da ova zemlja plati što tolike godine zapostavlja poljoprivredu i selo .

Sad neka lijepo ovi građani-proleteri koji su za vrijeme prosvjeda brojali koliko novca zarađujemo i koliko koji traktor košta plaćaju skuplje uvozno mlijeko kad mi propadnemo .
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
Sad neka lijepo ovi građani-proleteri koji su za vrijeme prosvjeda brojali koliko novca zarađujemo i koliko koji traktor košta plaćaju skuplje uvozno mlijeko kad mi propadnemo .[/QUOTE]
potpuno se slažem s ovim komentarom jer mi je pojedinih komentara od strane građana več bilo prek glave žao mi je jedino onih zaista siromašnih ljudi koji i sad jedva kupuju to mlijeko po dučanima ali zlobnih komentara na račun seljaka uvijek bude al te komentare pišu oni koji nemaju ništ u glavi i ne znaju i ne žele znati koliko treba novaca da bi se proizvelo to mlijeko
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
U ovakvim slučajevima treba se ujediniti pod jedno vodstvo. Zajednički nastup sa jasnim uvjetima do ispunjenja zahtjeva.
Ne ide to tako.
U sredinama, po kojima se ogledaju neka rješenja svi ti sistemi su izgrađeni odozdo.
Znaći, u jednom su se selu ujedinili oko jednog xy cilja, pa je 'prošlo' i onda se našo drugi cilj itd.
I tokom vrijemena su skoro svi u nekoj organizaciji, putem koje lakše ostvaruju svoja prava, a i želje koje ponekad prelaze granice njihovih prava.

I pozivi za udruživanjem u prilikama krize po meni nemaju skoro pa nikakvu korisnu vrijednost.
Vidjelo se to na svim prosvjedima. Došli svi od svuda i niko nije ni znao što se traži, dokle se 'drže' blokade itd.

I dan poslije opet po starom, niko se nije ništa naučio.

Organizacije trebaju svoj razvoj. Ko što od devet trudnica ne dobiješ dete za mjesec dana, tako i tu nema instant rješenja.

Za početak je dosta, da par ljudi skuži, kako sumarno kupe nekog repromaterijala toliku masu, da se isplati pitat okolo za povoljnije uslove nego u lokalnoj zadruzi.
 
Posljednje uređivanje:

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Žalosno da nijedna seljačka udruga nije napredovala u viši stupanj udruživanja . Moglo se ič na zajedničkou nabavu repromarerijala pa i prodaju svojih proizvoda . Ovako se samo gleda tko iza koga stoji , ako se neki vođa udruge neda potkupit onda ga ocrne i riješen problem . Nesmijemo zaboravit ni balkanski jal i zavist .
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znači i u Bosni čudna priča; izvoze svoje mlijeko, tuđe uvoze.... hm?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
cowboy hvala na detaljnom odgovoru.
Čuo sam nekidan da vi u Bosni imate neke kredite bez kamata ili s 1% godišnje za poljoprivredne strojeve, jeli to točno?

Neznam za to, možda u Federaciji ima ali ovdje kod mene u RS-u nema takvih kredita.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Znači i u Bosni čudna priča; izvoze svoje mlijeko, tuđe uvoze.... hm?

Koliko znam, najveća mljekara u BiH "Mlijekoprodukt" iz Kozarske Dubice izvozi 80% svojih proizvoda. Ovdje u trgovinama se može naći mlijeka i mliječnih proizvoda od raznih prerađivača ali najmanje je domaćih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh