• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ljudi, što čemo????

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
mario kaže:
za to se treba pobuniti za ciojene u dučanima i cijene kod seljaka i onda MOŽDA postoji vjerojatnost da krenemo naprijed. ovako smo na istom mjestu i nikud ćak malo više u nazad nego nprijed. sad sam otišo puno u off al morao sam to reći.

Tako je, ne štimaju njihove cijene i njihovi troškovi.
Bacit će nas ovo jako nazad, jer su tu najslabiji igrači oni koji su napravili nove farme, opterećeni su kreditima, nažalost moram reći da sam i ja među njima.
Ako se ovo nastavi, nove farme će propast daleko većom brzinom nego što su nastale.
tako je i u potpunosti se slažem s tobom. ja sam isto dosta uložio u to i strojeve i sve al slabo mi ostane. bdw ja sam pokupovao rabljene strojeve i teško krpam karj s krajemkoliko se strojevi ne trgaju tolko je onda problem u nešto novih strojeva jer kredite treba odplačivati i znam da je njima još teže jer su u kreditima dost velikima a i mjesečne rate i prema tome mislim da će ako tako nastave propasti velike farme i farmeri jako brzo a onda su na redu manji

ivica kaže:
nemaju mljekare viska mljeka nego im je pala prodaja zbog jeftinog uvoznog miljeka koje su gradani poceli sve vise kupovati ,opet je problem uvoz velikih trgovackih lanaca ,tu bi sad morala umjesati drzava i nekeko to regulirati ,jer je svama jasno da ce ovi u gradu kupiti rade mljeko iz bosne po 3.30kn(koje je uvezeno u bosnu) nego nase po 5 i vise kn,
hrvatska proizvodi oko 40% svojih potreba a sad mljekare kazu da mjesec dana nebi uopce morali uzimati mljeko kolko imaju proizvoda na zalihi ,tu je velika razlika u matematici ,mozete sami zamisliti koliki je uvoz !

e pa da u tom i je problem uvoznički lobi i onaj koji to dopauštamo a to smo mi seljaci i velim da je nekad kad je raič prodao dukat onda je bila riječ da ima viška mlijeka i proizvoda pa da izvoze a to nije uopće bila istina mlijeka ima u određenim količinama ali nas ubijau ovi uvozni mliječni proizvodi pa onda nama diktiraju cijenu kako hoče za kvalitetnije mlijeko a uvozno koje nije niti pola naše kvalitete tojest ono koje druge zemlje odbace jer ne prelazi kvalitetu i cijenu hrvatska uvozi škart robu a nas za tu kvalitetnu robu našu ucjenjuju i ako nam dignu cijenu seljacima ode i u dučanima gdje računice nema i tako time još više povečavamo uvoz. trebali bi se okomit na cijene u dučanu i naše proizvode hrvatske proizvode prodavat jeftinije da to nekam krene jer sve teže i teže je postalo i sve skupčlje i skuplje postalo.

abrkili kaže:
ako država ne napravi ništa sa uvozom mlijeka iz bosne i sl.,nema druge nego kao partizani dizat kamione sa mlijekom u zrak..ovo je prežalosno..
slažem se s abrkili-je jer druge nema očito
 
D

dudovcanin

Guest
Ljudi moji sta to bi sa mlekarstvom? Vi u Hrvackoj kukate kako uvoze mleko, mi u Srbiji kukamo ovi u Bosni takodje. Da nije neki lobi ili neka teorija zavere protiv balkanskih seljaka???
Kod nas mlekari sipaju mleko u kanalizacije, poklanjaju narodu u gradovima, salju ministru trgovine hiljade litara, normalno na poklon.
Pre neki dan neznam tacno iz kog grada se skupili ljudi i poslali cipele ministrima jer vise nemaju sta da daju drzavi!
Ej, ljude skinuli bose!!!
Ocigledno da je to problem u svim ex republikama. Sramota ziva!!!
 
M

Miki07

Guest
Kod vas je još i dobro nude vam kakav takav ugovor o otkup mljeka Kod mene je mljekara prestala sa otkupom mljeka od proizviđača koji proizvode ispod 100 l /dan
 
S

seljaček

Guest
Pa možda je u tome ključ kada bi se organizirali proizvođači i recimo objavili da svaki ponedjeljak daruju poklanjaju svakom djetetu do 18g i umirovljeniku po 1 litru svježeg i jedinog zdravog mlijeka kao znak protesta protiv bande uvozničke jer svaka poklonjena litra mlijeka garantirano umanjuje prodaju uvoznog smeča supervisoke nekvalitete.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
i što potpisivamo ili ne???? ako ne potpišemo propali smo ako potpišemo uništit će nas a drugih zaposlenja i primanja nema što ćemo onda????
 
B

brundalo

Guest
Ja znan da ce me mnogi nakon ovog posta razapet na kriz ali sta je tu je i iz ove koze se ne moze. ja cu kroz jedan malo ozbiljniji post nastojat dat neke odgovore..onako sa strane kao neutralac.
Prije svega zelim usporedit ono uvoz iz Bosne..bla bla... Ja san kao pomorac prevozio aluminijske blokove i SSSR-a za Šibenik i Bar vjerovali ili ne tamo su samo skidali naljepnice i stavljali vruci zig i ponovo vracali na brod i pravac Brazil... toliko o trgovini. Nije problem u uvozu svjezeg mlijeka...problem je u uvozu mlijeka u prahu...n-te klase iz evropskih zemalja.
Drugi problem je sto te iste zemlje imaju visokoproizvodna grla i sto imaju dovoljno subvencija od drzave..u stilu platit cemo ti da ne proizvedes. Nas stocni fond je takvog genetskog potencijala kakvog je i njega pod hitno treba dizat..mislim na genetski potencijal a ne da imate primjer da pojedini kozari imaju mlijecna grla koza koja daju vise dnevno mlika od pojedinih krava.... znan za slucaj di covik sa 50 krava dnevno isporucuje 400 litara mlika, a covik sa 100 koza 600 litara...znaci tu nesto ne stima...Da krava daje 8 litara mlika. Cime ju hrani? A tek koliko pojede krava a koliko koza?....
Druga stvar neko je reka da nece da dolaze za manje od 100 litara.... a da se udruzite i izadjete na trziste kao zadruga .... recimo da neko skupi mliko iz cilog sela.... Vrime malog je proslo.... To je osnova svega. Dobar dan gospođo Globalizacijo i u nasen dvoristu..... :shock: :shock: :)
 
H

Helena

Guest
Barba brundalo potpisujem tvoj post u cijelosti ,a sad bih volio pročitati i Smiljanovo viđenje cijelokupne situacije :?:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Helena kaže:
Barba brundalo potpisujem tvoj post u cijelosti ,a sad bih volio pročitati i Smiljanovo viđenje cijelokupne situacije :?:

Dosao sam na ovu temu da postam ovo Obrisan neispravan link. , a posto sam direktno "prozvan" red je da iskomentiram.
Nazalost, desava se najnepovoljniji scenario za proizvodjace mlijeka. Cijena ide dolje, kamate za kredite prijete porasti, troskovi rastu ....
Bojim se da dolaze na naplatu, rekao bih, dosta nerazumno forsiranje (od strane drzave i raznih gradjevinskih lobija) izgradnje velikih i skupih stala, a da se prethodno nije osigurao glavni i osnovni resurs u poljoprivredi: zemlja (i ovo sto brundalo spominje: genetski materijal, a ja bih rekao vlastiti, hrvatski, genetski materijal)
Ne znam koliko kosta pogon za preradu mlijeka (mini sirana), ali sam sklon misliti da ce ovu guzvu, gadnu guzvu :(, prezivjeti oni koji imaju koliko, toliko zaokruzen proizvodni proces: zemlja-hrana za stoku-stoka-mlijeko-prerada mlijeka-prodaja. Bez jednog elementa se vjerujem moze, bez dva tesko ali moguce, a bez tri nikako.
Mozda je sansa brzo udruzivanje u zaduge te hitna izgradnja mini sirana na razini nekoliko sela.
Ne znam koliko je to realno, ali eto prosle nedjelje je bio prilog o jednoj obitelji sa (samo) 70 ovaca iz, cini mi se, Varazdina koji su krenuli u izgradnju sirane.

Nadam se i vjerujem da ce svi proizvodjaci mlijeka koji su sada u dosta teskoj situaciji, uspjeti nekako prebroditi ovu krizu, nesto nauciti i u krajnjoj liniji izaci iz krize jos jaci, za jedno novo iskustvo.

A konkretni odgovor na pitanje dali potpisati ili ne, ne znam. Navodno je prekjucer bio brifing za novinare u ministarstvu. Mozda bi trebalo znati sto im je receno jer nisam bas siguran da ce oni (NHF novinari) prenesti bas sve kako bi trebalo ....
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Oće mi ko poslat cjenik po kojem dukat plaća mlijeko ovisno o količini mlijeka i ostalim parametrima
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Iz onog što sam pročitao na teletextu, znači država, odnosno KUterovac i Bistrović su savjetovali nek nitko ništa ne potpisuje, nego da če prvo država pokušati postići neki dogovor s mljekarom, a tek onda da če se vidjeti kako dalje, jer je nedopustivo da mljekare same na svoju ruku nešto pokušavaju, a bez znanja države :!: :!: :!:

Ja mislim da nebi trebalo potpisati, al nisam na čisto kaj napraviti :scratch :scratch :scratch
 
S

seljaček

Guest
Ja nemam krave a da imam neke manje mlječne ili nešto srednje sigurno bih prvo kontaktirao odvjetnika da mi protumači ugovor koj imam(imate) sa mljekarom ako nema šanse za pravnu borbu kupio bi svakoj kravi dva teliča simentalske pasmine pa nek sisaju do 450 kg tt i onda ponudio Baby beef (bjelo meso). lova do krova , za visoko produktivne je malo problem ali riješi se sa dudama jednostavno napajat teliče sa mlijekom .
 
B

bok123

Guest
E, nije dobro. Mi još nismo ništa dobili na laktofrizu, ali ako je Dukat odlučio smanjiti, mislim da budu i drugi. Treba ostati hladne glave. Nismo samo mi u igri. Od tog mlijeka i krava živi još jako puno ljudi, što posredno što neposredno. I mljekare znaju da ako cijena bude ispod minimuma rentabilnosti ostaju samo oni koji nemaju izbora. Ja mislim da je bolje pričekati pa vidjeti što i kako, početi se povezivati u udruge. Imati dečke koji govore argumentima a ne parolama.
Informacija treba postati naše oružje. Svi imamo negdje nekoga.
 
D

DADAC

Guest
Bubam bez veze, al jeli moguće mliječnu kravu prebaciti u sustav krava-tele.
Možda se tu otvara manevarski prostor....
 
B

bok123

Guest
Tele, pogotovo na početku života troši malo mlijeka, kod visoke proizvodnje za čas ode vime ako se ne izdaja.
 
S

seljaček

Guest
bok123 kaže:
Tele, pogotovo na početku života troši malo mlijeka, kod visoke proizvodnje za čas ode vime ako se ne izdaja.
A koliko mljeka troše 2 ili 3 teleta?
 
P

pozna

Guest
ljudi,sta cete ? nista,svaku extra kunu spremiti u carapu,krizu jos ne osjetite,tek se nesta malo talasa.drzava glumi pijanog bogatasa sa figom u djepu,laze i vuce vas za nos,tj vuce u propast. prosirenje proizvodnje,novi strojevi i oprema,zaboravite,pogotovo nove kredite. tek ce doci teska vremena,volio bih da se javi jos netko tko zivi vani i pokusa objasniti na ne serendam bez veze,sa strane se bolje vidi kakvo je kod nas sranje,koliko je tu lazi i obmanjivanja,a jos zapravo nije ni pocelo. sretno.
 
D

dudovcanin

Guest
Ljudi to nam je cena onog pitanja " Ko hoce u Evropu? Mi, mi, mi i mi." Ma ocemo svi! Ali de ce ljudi sut sa rogatim?! Upravu je Brundalo na zapadu seljacima placaju da ne proizvode! Ej bre de smo tu mi? Daaaleeeekoooo!!
 
T

tomonh

Guest
Neče vam država ništa pomoč kad je stranac vlasnik,a tako i sa todoričem. i ja sam sam ušo u debeli kredit a sad nema nazad. Kolega kaže da bi najrađe zapalil štalu i dalje mirno spaval,drugi čeka od habora kredit da radi staju za 100 krava i danas ga pitam kaj buš sad,nezna niti sam kud bi sasobom. Razgovarao sam sa ljudima iz Agrokora u 9mj.kad sam kupovao kombajn o cjeni kukuruza. On mi "kaže ali mi i laže" da če imat prinos pšenice minimalno 7tona a kukuruza 12tona suhog zrna,a ja dođem na polje kod njih prinos pšenice malo više 5tona,a kukuruza malo niže 10tona sa 25%vlage. Polje od Pik Vrbovca,pitam ga za cjenu kukuruza on kaže i opet mi laže da če cjena bit oko 85-90 lipa,al na žalost nije bila. Kao treba ulagat u zemlju šta oni sad rade, svi mi skupa bi znali koao i oni npr.kupi pik vrbovec registrira sjedište na belje i on plača kanatu 2% jel je sjedište na području posebne državne skrbi a ja imam kamate trostruko veče kao i svi vi i onda mi priča priče kaj i vrapci na grani znaju.Jedan drugi mi priča da kaj mi hočemo sa cjenom kukuruza pa idemo u europu da je agrokor spasio nas jel je otkupio kukuruz jel kao kamo bi sa tom svom silnom kukuruzom da ju oni nisu otkupili. Po njihovim proračunima zarada u poljoprivredi bi trebala biti oko 8% ja ga pitam pa od čega da vračam kredit . lako njima kad imaju kamate 2% preko habora a mi obični smrtnici nemožemo niti dobit kredit.
 
B

bok123

Guest
Ima stara poslovica: šta imam, s tim klimam.
Prvi koji su uletili u laufštale trebali bi se izvuči jer su negdje pri kraju sa otplatama, a ostali kako tko.
Kada mi hoćemo u EU mi mislimo na dobre strane EU. Kada tamo živimo odmah prihvatimo njihova pravila igre, kada se vratimo doma, kao da smo došli u Bangladesh. Sve je najedanput problem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh