• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ljudi, što čemo????

V

vrecar

Guest
pozdrav narode radni! ja mislim da je sve ove probleme nama naša borba dala,što bi rekli naši stari.ja predajem mlijeko u Meggle Osijek i dobio sam isti onaj papir s potpisom "SIROVINSKA SLUŽBA". Svi nam u zadnje vrijeme tupe kako cijenu(kukuruza,pšenice,mlijeka...)po novom određuje tržište.Dobro,al pitam ja njih gdje smo mi tu,ako ne potpišemo mljekari(iz mog sela dnevno odlazi oko 1200l mlijeka)oni će te količine uvest,a nama zakon ne dozvoljava da izvozimo kako i kad šta hoćemo.Znači,mi na tržištu nemožemo,jer nema svrhe,ni zatražit cijenu za naš proizvod,nego ga dat pošto-poto samo da ode iz avlije.Jel to tako il sam ja to krivo shvatio.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
naravno da možemo,samo se treba udružit i kupit te mljekare,barem ove manje i eto,bit će u rukama seljaka i oni će kontrolirat dio tržišta...i po meni je sad pravo vrijeme za to,samo izgleda da naše udruge djeluju jedino onda kad su niske cijene kukuruza mlijeka i slično.jako se malo radi za budućnost,jako puno za današnjicu..
 
B

Baloban

Guest
Gospodo seljaci sve nam se ovo događa jer smo neorganizirani.Svi trebamo usaglasiti svoje stavove i izači sa jedinstvenim zahtjevima prema svim mljekarama.Postoji veliki problem tko će pregovarati jer čujemo da je gos. Bistroviću iz mljekarske udruge ako se siječate zadnje pregovarao oko cijene mlijeka oislije tih pregovora otkazan otkup mlijeka pa sad predaje mlijeko nekoj maloj mljekari.Znači treba napisati zahtjeve i platiti dobrog odvjetnika (fiškala ) da odradi pregovore jer njemu neče moći otkazati otkup mlijeka.
Što mislite o tom prijedlogu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baloban kaže:
Gospodo seljaci sve nam se ovo događa jer smo neorganizirani.Svi trebamo usaglasiti svoje stavove i izači sa jedinstvenim zahtjevima prema svim mljekarama.Postoji veliki problem tko će pregovarati jer čujemo da je gos. Bistroviću iz mljekarske udruge ako se siječate zadnje pregovarao oko cijene mlijeka oislije tih pregovora otkazan otkup mlijeka pa sad predaje mlijeko nekoj maloj mljekari.Znači treba napisati zahtjeve i platiti dobrog odvjetnika (fiškala ) da odradi pregovore jer njemu neče moći otkazati otkup mlijeka.
Što mislite o tom prijedlogu?

Dobar prijedlog, ali pazi ovo, Bistroviću otkažu otkup mlijeka zbog toga jer je rekao istinu, pa stani malo, na osnovu čega :scratch , koliko sam ja shvatio da samo ako SLKM Križevci ocjene da je mljeko nekvalitetno da se otkup može zaustaviti, ali i ako su to napravili, kako odjednom :!: :!: , ak je prije bilo dobro :!: :!:
Znači, za sve je kriva država i zato se sranja događaju!!!!
 
B

Baloban

Guest
Točno ja da iza svega stoji država ali mi smo presitni da bi mogli istjerivati pravdu protiv države.Recimo da netko od nas
pregovara prtiv njih i otkažu mu otkup mlijeka dok bi taj istjerao pravdu pogotovo ako ima čovjek kredite prošlo bi nekoliko godina i banke bi malom čovijeku uzele svu imovinu.Kod nas možda ima pravde samo se teško i dugo dolazi do nje.
 
B

bok123

Guest
abrkili kaže:
naravno da možemo,samo se treba udružit i kupit te mljekare,barem ove manje i eto,bit će u rukama seljaka i oni će kontrolirat dio tržišta...i po meni je sad pravo vrijeme za to,samo izgleda da naše udruge djeluju jedino onda kad su niske cijene kukuruza mlijeka i slično.jako se malo radi za budućnost,jako puno za današnjicu..

Mi nemožemo sa susjedom imati zajedničke strojeve, a kamoli mljekaru!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
bok123,upravo o toe govorim..svima je u cilju da to svoje mlijeko prodaju,a isto i dobra cijena mlijeka..no,kao što kažeš,ne možemo strojeve dijeliti,a kamoli što drugo veće i daleko skuplje... pa nek nam bude kako nam je...
 
V

vrecar

Guest
žalosno je,ali istinito da se mi Hrvati(seljaci i/ili radnici)ne možemo složit ni u čemu.zato nam i je ovakva situacija u cijeloj državi. ja mislim da tu nikakvi pregovori ne mogu puno i dugotrajnije pomoć.koliko puta smo pregovarali s ne znam ja s kime sve ne,a na kraju,ako šta i dogovorimo,nakon nekog vremena sve pada u vodu.mislim da si možemo pomoći jedino(nažalost)nekim mjerama koje su rabili Grci(ili Turci)lani,Mađari kad su blokirali cijelu Budimpeštu na mjesec i pol dana,a i mi do prije par godina,dok nisu pojedinci rekli da nije rješenje izaći na ceste,ali ne vidim kako drukčije natjerat institucije da nas čuju,da vide da nam je voda došla do brade.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Nisam proizvođać mlijeka, ali me ovo boli da bi najradije uzel bić u ruke i bičeval redom pohlepnike koji smišljaju
ovakva smanjenja cijena i razloge toga.
Svi se koristite internetom pa možete vidjeti da je cijena mlijeka u njemaćkoj, otkupna cijena za 3,8%mm od 38,4 do
40,7 centi po kilogramu, ovisi koji predio njemaćke.
A ovi seronje bi uveli neke nove kriterije ( 4,2 mm) i još tko zna što.
Drugo.
često idem u njemačku i tamo si uvijek kupim paket trajnog mlijeka, evo baš nedavno sam bio, nema mjesec dana,
dakle kupim trajno 3,8 mm , jeftinije je nego ovdje a daleko boljeg okusa, ja neznam jel ovi naši stavljaju vodu i drek.
Treće, mislim da niko od potrošaća ne gleda cijenu mlijeka u dućanu, već ako mu treba, kupi i gotovo.,tako moji rade.
A to što ima svakakvih proizvođača mlijeka koje dolazi od ko zna kud, pa, jednom probaš i više nikad ako ne valja.
A ja sam volel isprobavati i ništa mi osobno ne valja , kupujem jedino zbregov i Vesna koje mi je odlično, pravo domaće.
Cijenu mi nije bitna, kvaliteta je.
Ako dođe do promjene cijena, mislim da je ovo vrijeme za malo ozbiljnije akcije..
 
P

pozna

Guest
pa ja eto zivim u njemackoj i kupujem trajno mlijeko,paket tjedno,3,6 mm kosta 55 centi litra. jos u 10. mj isto to mlijeko je kostalo 72 centa,tad se pocela osjecati ova kriza,nije njemacka gospodarski gigant kao nasa hr u koju je kriza dosla jucer,lazimo se lazimo.tada je drzava srezala cijene pa se digla seljacka buna,to vecina sigurno zna,pa je prodajna cijena u trgovini bila 69 centi.puno se tada prasine diglo,al kada je kriza uzela maha,cijena mlijeka u trgovini je pala na sadasnjih 55 centi. nitko nije ni pisnio.vlada radi nama u hr nepoznatom logikom,smanjili su dio kolaca koji drzava uzima,dobila se manja prodajna cijena i mlijeko je dostupno cijenom svima,i ne samo mlijeko.u svim trgovackom lancima mlijeko iste mm kosta isto,bez obzira na proizvodaca,a kvaliteta je bolja nego kod nas,ja osobno kupujem samo od jednog proizvodaca i to samo zato sto ima vrlo praktican cep ili poklopac,glup razlog jel da.a ako ce nasi gospodarski genijalci provoditi politiku ravnanja cijena prema evropi,bit ce strasno,i to nije nemoguc scenarij jer drzava nema novaca,i bit ce jos gore. razlika izmedu stocarstva u konkretno njemackoj i nasoj hr je u tome sto je u njem. to tradicija i oduvjek je bilo velikih i srednje velikih farmi koje nisu opterecene kreditima pa lakse podnose i pad cijena mlijeka,u hr farme rastu kao gljive poslije kise,nema tradicije,sve na kredu,nitko neracuna na los scenarij,ljudi bez ljutnje nikom ne pametujem,nemam pravo na to al zar nije istina da su niknule farme na kredu bez mrvice vlastite zemlje,sve u najmu sa brdo zaduzenja za nove traktore i strojeve,vrlo cesto nemaju niti dovoljno hrane za te krave,ovo pricam o nekima koje znam a imaju izmedu 250 i 400 krava.sta ce ti ljudi i njima slicni uciniti ako jos padne cijena, strik oko vrata i na prvu sljivu. siguran sam da onaj koji nema kredita nema stres zbog pada cijena,al tko to nema kredita,svatko zeli naprijed,logicno,a kredit se relativno lako dobijao uz puno hvale i obecanja u svijetlu buducnost i sistem;lako cemo; a sad ih briga za vas,samo sto nekazu naglas ;tko vas j... .I jos komentar na prethodni post. cijeni se kvaliteta ali se gleda i na cijenu,to vecina ljudi radi a dosta ljudi vec dugo broji samo kovanice od 1. do 1.u mjesecu a takvih ce biti sve vise.nazalost.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, nazalost, stvari su takve kako pozna pise. vec par godina gledam kako ljudi uzimaju silne kredite i trose i do 2-3 miljuna kuna za stale. Nisam cuo da je netko uzeo kredit od 700.000 kuna i kupovao zemlju po selu. Svi cekjau jeftin zakup/prodaju drzavne zemlje, a u medjuvremenu grade dvorce. nemojte me krivo shvatiti, ali eto u zadnim Plodovima zemlje je bilo par priloga o novim stalama. Zao mi je, stvarno mi je zao ljudi koji su utrcali u takve projekte, koje je nazalost, nase bajno ministarstvo potenciralo. Primjer, covjek napravio stalu za 150 krava (ciglom, nije li to malo preskupo?), a unutra ima 60 grla, ili 40% kapaciteta. Koji biznis moze podnesti proizvodnju sa 40% kapaciteta. Ok, covjek je u grace periodu, ali ako je taj grace period 2 godine on ce za te dvije godine imati svoje teladi da popuni do 60-70% kapaciteta ili ce morati uci u nove kredite. Opet sto sa nedostajucih 30-40%??
Za 150 krava treba imati barem 100Ha zemlje. Bas me zanima dali ima toliko, vjerojatno nema, pa ce sutra ti ljudi biti prvi na listi za drzavnu zemlju jer, eto, treba im za hraniti krave. Molim, nista osobno, samo naglas razmisljam i svakom zelim da uspije u svojim planovima. Ponavljam, nemojte me krivo shvatiti, ali to mi se cini malo neposteno prema onima koji su isli u razvoj prema svojim mogucnostima. Opet cemo svi placati necije megalomanske "Obrovce", a oni koji su stvari dobro stavljali na papir ce ostati kratkih rukava. Dapace, njima ce se i uzeti da bi se sprijecilo propadanje ovih iz primjera.
 
H

Helena

Guest
Meni se osobno čini da je država išla svijesno po principu medvjeđi usluga ,jer lakše je držati uzde ovakvim "velikim "Farmerima ,lakše će pratiti tok novca ,taj isti novac kontrolirat ,dok kod nas malih to nije za državu tako jednostavno .Mislim da se sve više i više nadzire ono što će se desiti ,(Kao što je i Smiljan naveo ) sa svima nama koji smo krenuli u razvoj ne iskačući iz okvira realnog .npr, Ako se svake godine proširuješ za dva muzna grla računajući uz njih i uvjetno grlo ,onda je logično da trebaš i dva hektara zemlje ili kupiti ili unajmiti .Jedna Austrija koja ima jako veliko iskustvo u stočarstvu i agraru općenito , nije išla sa mega projektima ,jer ono što se u Austriji može vidjeti je sve svedeno na što racijonalnije od gradnje obijekata do neznam čega još ,Kad je ta ista Austrija razvijala moj kraj za vrijeme austrougarske monarhije , gledajući stare slike njihove gradnje stajskih obijekata ,da se zaključiti da su bili napredniji nego sad moja sredina .
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Cisto informativno,na koje vrijeme se podizu ti krediti za staje,kolika je rata na kredit od 1000.000 kuna?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Okvirno, ako je kredit od 1.000.000 kn i kamata 4% na 10 godina mjesecni anuitet je oko 10.000 kn, a uz kamatu od 6% anuitet je oko 11.000 kn (s tim da je to sve vezano za Euro)

ne znam kolike su kamate na kredite i drugi uvjeti , to 4% i 6% te 10 godina sam "izvukao" iz glave kao povoljan kredit

Informativna "racunaljka" je ovdje http://www.rba.hr/my/bank/common/credit_calculator.jsp
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
Okvirno, ako je kredit od 1.000.000 kn i kamata 4% na 10 godina mjesecni anuitet je oko 10.000 kn, a uz kamatu od 6% anuitet je oko 11.000 kn (s tim da je to sve vezano za Euro)

ne znam kolike su kamate na kredite i drugi uvjeti , to 4% i 6% te 10 godina sam "izvukao" iz glave kao povoljan kredit

Informativna "racunaljka" je ovdje http://www.rba.hr/my/bank/common/credit_calculator.jsp
Da samo sta su neki od onih u poljo emisiji uzimali i kredite komercijalnih banaka i cuo san da je jednom od njih rata 40000 kn misecno. I jos kaze da je duzan 9.000.000 kuna.
Obrovci nasi obrovci. Ja iden naprid koliko mogu i ponosno kazen da nisan duzan nikome ni kune. Samo ja znan kako mi je ali bar mirno spavan.
:) :)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Obrovci nasi obrovci. Ja iden naprid koliko mogu i ponosno kazen da nisan duzan nikome ni kune. Samo ja znan kako mi je ali bar mirno spavan.
:) :)
potpuno se slažem s tobom ;) ...istina lijepo je imat novu štalu i nove strojeve u dvorištu,ali treba misliti na cijenu svega toga,a tu ne mislim samo na financijsku stranu,nego i na cijenu naših živaca :blackeye koja se nemre s ničim nadoknaditi :scratch
 
L

lovac

Guest
Mike kaže:
Obrovci nasi obrovci. Ja iden naprid koliko mogu i ponosno kazen da nisan duzan nikome ni kune. Samo ja znan kako mi je ali bar mirno spavan.
:) :)
potpuno se slažem s tobom ;) ...istina lijepo je imat novu štalu i nove strojeve u dvorištu,ali treba misliti na cijenu svega toga,a tu ne mislim samo na financijsku stranu,nego i na cijenu naših živaca :blackeye koja se nemre s ničim nadoknaditi :scratch
ako ništa ne uložiš i ne riskiraš ništa nećeš nikad ni imat.šta ćeš sjedit u hladu i čekat da nešto padne s neba :roll: a to kako netreba uzimat kredite itd. su takve gluposti da to nije normalno.kako do bilo kakvog napredka bez nekakvih kredita?pa samo bi lud čovijek uložio par sto hiljada eura u štalu da ih već ima na računu!na kredit se uzima nešto što se tek treba zaradit.lako sad pričat "sreća što ja nemam kredita" itd.prije je priča bila malo drugačija ;).poljoprivrednik bez kredita je zaostao poljoprivrednik jer to znači da taj ne ulaže u neku xy proizvodnju.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
.poljoprivrednik bez kredita je zaostao poljoprivrednik
na ovo samo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
a čovjek nemora biti u dugovima do grla da bi se bavio poljoprivredom i da bi od te poljoprivrede donekle pristojno živio,ostalo su priče za malu djecu :!: :lol: :lol: :lol:
ja se bavim uzgojem bikova,nešto svojih,nešto uslužno,i nemam nikakvih kredita i nema godine da se ne kupi neki stroj i okrupni neki komad zemlje,i vjeruj mi da ne sjedim u hladu,naprotiv ,jako ga malo vidim ;)
no to opet ne znači da su krediti neka jako loša stvar,samo je pitanje koliko toga pojedinac može "prežvakati" :mrgreen:
 
L

lovac

Guest
Mike kaže:
.poljoprivrednik bez kredita je zaostao poljoprivrednik
na ovo samo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
a čovjek nemora biti u dugovima do grla da bi se bavio poljoprivredom i da bi od te poljoprivrede donekle pristojno živio,ostalo su priče za malu djecu :!: :lol: :lol: :lol:
ja se bavim uzgojem bikova,nešto svojih,nešto uslužno,i nemam nikakvih kredita i nema godine da se ne kupi neki stroj i okrupni neki komad zemlje,i vjeruj mi da ne sjedim u hladu,naprotiv ,jako ga malo vidim ;)

kad imaš kredit za štalu,traktor itd. to neznači da si "u dugovima".ne postoji konkurentan poljoprivrednik nigdje u razvijenom svijetu da nema neki kredit.

PS malo si izvukao iz konteksta i izbacio par zadnjih riječi,ali sam se i ja malo loše izrazio

Mike kaže:
no to opet ne znači da su krediti neka jako loša stvar,samo je pitanje koliko toga pojedinac može "prežvakati" :mrgreen:
u ovom se slažemo
 

Najnoviji postovi

Na vrh