• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ljudi, što čemo????

B

brundalo

Guest
lovac kaže:
Mike kaže:
Obrovci nasi obrovci. Ja iden naprid koliko mogu i ponosno kazen da nisan duzan nikome ni kune. Samo ja znan kako mi je ali bar mirno spavan.
:) :)
.poljoprivrednik bez kredita je zaostao poljoprivrednik jer to znači da taj ne ulaže u neku xy proizvodnju.
Pa da san bas zaostao ne bih reka, cim se sluzim racunalom i govorim par svjetskih jezika...istina ne vozim bijesna kola jer zivim na otoku di je to inace zabranjeno mislim na automobile. Oces razlog zasto ne uziman kredite? Vrlo je jednostavan. U nas u HR mozes isplanirat sta oces i kako oces i napisat elaborat kakv oces. Taj elaborat moze proc sve moguce komisije i mozes dobit kredit. I onda se desi "faktor iznenadjenja" tipa smanjenje cijena mlika. E vidis ti koji su tribali sastavljat te elaborate trebali su u onom dijelu o isplativosti investicije predvidit i najmanju cijenu sa kojom mogu ici naprid. A ocito to nisu napravili. E sad ja tebe pitam ko je zaostao? Ja koji to znan a znan i puno vise od toga ili oni koji su zajebali elaborate i i ekipa koja je na temelju toga dobivala kredite ili mozda ti pametan koji si nasa vridjat o "zaostalosti". Moj prijatelju iman skoro sve u zivotu i cilj mi nisu miljuni nego pristojan zivot a njega mogu osigurat zasad i bez kredita. Ipak je jeftinije stedit i pomalo nesto uzimat i da to bude tvoje a ne kredit pa kad pukne zena na psihijatriju ti eventualno samoubojstvo ili nervno rastrojstvo ako ne i zatvor jer kad ode sve u materinu moras nekoga i strefit, a krivi su svi osim tebe.. Vidjan oko sebe drame "velikih poduzetnika" koji su imali sve a onda je dosa "faktor iznenadjenja" i iznenadija ih - debelo.
Da smo mi stabilno drustvo u kojem si siguran da ces bar par godina a pod tim mislim bar 3/4 otplatnog roka moc kredit vracat iz svojih prihoda i zivit normalno onda DA - onda bi sigurno uzeja kredit a ovako da hranim lesinare i nabiguze - HVALA NE ni u teoriji. Iz njihovih usta kad triba navuc raju ide med i mliko a di su sad? napali jadnu Bosnu da izvozi nama mliko, a oni ga nemaju ni za sebe. Zapamti glavni krivac je veliki uvoz mlika u prahu kojega na trzistu EU i amerike ima na milijune tona i neznaju di ce sa njim. To ti je za tvoju inf mliko koje nije proslo nijednu strogu kontrolu u njihovim laboratorijima i onda se ne moze prodavat kao svjeze ali se moze pretvorit u prah i onda..... izvozit... nasim svercerima. Toliko o mojoj zaostalosti :mrgreen:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Bravo generacijo,da bar oni u vladi razmišljaju na sličan način nebi sad i naša unučad bila zadužena.
 
D

DADAC

Guest
Moja filozofija oko zaduženja ide ovak: može, al samo onoliko koliko mogu u svakom trenutku pokrit sam! I tak stari hrastovi još sigurno rastu i dalje......
Nego kaj je s tim mlijekom, jel poskupilo ili.....
 
L

lovac

Guest
ok malo sam se nes(p)retno izrazio.htio sam reći da se bez kredita nemože kvalitetno razvijati neka proizvodnja,te da ćemo bez kredita zaostajati još više za EU poljoprivredom jer ih ionako teško pratimo,a stanje na tržištu je ionako priča zasebe :|.
 
M

Miki07

Guest
Ono što kupite na kredit niste vlasnik dok neplatite kredit a pritom morate biti sposobniji od onog ko vam je dao kredit
jer morate zaraditi za davaoca kredita i za sebe
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nisu problem krediti nego pretjerani krediti. I naravno da se mora riskirati da bi se islo naprijed, ali raditi poslovni plan (brundalo je lijepo napisao) pa racunati na maksimalnu cijenu i maksimalni prinos (kolicinu mlijeka, voca, ili u krajnjoj liniji sarafa) je varanje samog sebe.
I jos nesto, ne treba biti neki veliki ekonomski strucnjak, da se izracuna da povoljan kredit nerijetko i nije uvije povoljan kredit.
Evo ovaj primjer sto sam napamet izabrao. Kamata 4% sloziti cemo se je povoljna kamata, a 6% je, tako tako. Kamata 6% je 50% veca kamata, a rata je samo 10% veca. A komercijalna kamata od 8% je 100% veca od 4% kamate, a rata je 20% veca. Toliko o kamati.

Ja apsolutno nisam protiv kredita, dapace nerjetko su i neophodni, ali zelim samo istaknuti da je od samih uvjeta kredita vaznije gdje i kako ce se novci uloziti.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
ja sam za kredit i puno sam ih se nadizal i fala bogu vratil ali ima još jedna stvar koja me polako počela plašit-digneš kredit i neko vrijeme sve ok. ali jedno jutro se ne probudiš-umreš (sutra ćemo pokopat susjeda 47 g. srce iznenada bez nekih bolova otprije) a familija ostala da ne velim u govnima, e to ga se ja bojim
 
B

brundalo

Guest
breza kaže:
ja sam za kredit i puno sam ih se nadizal i fala bogu vratil ali ima još jedna stvar koja me polako počela plašit-digneš kredit i neko vrijeme sve ok. ali jedno jutro se ne probudiš-umreš (sutra ćemo pokopat susjeda 47 g. srce iznenada bez nekih bolova otprije) a familija ostala da ne velim u govnima, e to ga se ja bojim

O cemu ja pricam...takvih faktora iznenadjenja ima previse i ne mogu svi stat u poslovni plan... A trebali bi. O tome se radi. Kad nan sistem u drzavi bude funkcionira kako triba ja cu prvi poc na banku i pitat kredit. Uostalom ja san samo oprezan covik i nista vise... za dodatak pogledajte sta san u kozarstvu napisa kao odgovor na ideju o intenzivnom uzgoju koza u dalmaciji...di bi covik zelija kupovat kompletnu hranu...
Moja maxima pri takvim stvarima je bila racunaj minimalnu proizvodnju i maximalni trosak i sa tim ces se izvuc uvik..naravno kalkulirajuci sve moguce rizike.
Najsvjeziji primjer je Amerika...koliko god bila bogata i tehnoloski druga dimenzija za nas....to je ujedno drzava na rubu bankrota...sve njezino pociva na kreditima... ali u takvom sistemu neka samo jedna karika ide u PM ode cili sistem.... S druge strane pogledajte druge zemlje stabilnih ekonomija tipa Skandinavske zemlje ili Svicarska...kriza je i tamo ali se o tome malo ili nikako prica...Razlog jednostavan...sistem je toliko stabilan da ga potres poput ovog ne moze uzdrmat.
Zasto su na zapadu u bankama fiksne kamatne stope a u nas promjenjive, zapitajte se malo ? sistemi su in toliko stabilni da im nikakva kriza ne moze nista. Ali te iste banke u nas imaju prvo duple kamatne stope a drugo promjenjive. Niste valjda toliko naivni da ste mislili da ce kamate u nas ici dolje. To znaci da ne viruju u nas sistem nego nas gule jer znaju da smo na rubu...pa izguli sve sta mozes. Zato san da za pravo i Mesicu i Sanaderu sta su onako skocili na bankare iako nisan Sanaderov glasac i ne mogu ga smislit.Kad nan u vlasti bude vise ljudi tipa Rohatinski onda cemo moc rec da je i u ovoj drzavi nesto islo nabolje. Uostalom sa ovim zakljucujem. Ovdi je ipak samo rijec o tome da triba obranit nase mljekare, mislim na proizvodjace. Zasto to ne rijesit kroz pregovore a ne ultimatum preradjivaca mlika.
@ lovac isprika uvazena ;) :)
 
H

Helena

Guest
breza kaže:
ja sam za kredit i puno sam ih se nadizal i fala bogu vratil ali ima još jedna stvar koja me polako počela plašit-digneš kredit i neko vrijeme sve ok. ali jedno jutro se ne probudiš-umreš (sutra ćemo pokopat susjeda 47 g. srce iznenada bez nekih bolova otprije) a familija ostala da ne velim u govnima, e to ga se ja bojim
Mislim da se toga svi bojimo ,ali što bi bilo kad bi svi postali paranoični po tom pitanju ,zato treba uvijek koristiti onu staru, ,ako bog da ,
:D :D
 
B

bok123

Guest
Helena kaže:
breza kaže:
ja sam za kredit i puno sam ih se nadizal i fala bogu vratil ali ima još jedna stvar koja me polako počela plašit-digneš kredit i neko vrijeme sve ok. ali jedno jutro se ne probudiš-umreš (sutra ćemo pokopat susjeda 47 g. srce iznenada bez nekih bolova otprije) a familija ostala da ne velim u govnima, e to ga se ja bojim
Mislim da se toga svi bojimo ,ali što bi bilo kad bi svi postali paranoični po tom pitanju ,zato treba uvijek koristiti onu staru, ,ako bog da ,
:D :D

Treba zaključiti životno osiguranje koje pokriva kredit. Ono košta, ali život je zbilja nepredvidiv.

Prošla su vremena otplate kredita sa šibicama jer je inflacija sve pojela.Sada nemaju banke milosti. Nedo bog da upadneš u probleme, smiješak naglo nestaje sa lica.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imaju ti krediti svojih i dobrih i loših strana. Treba odvagnuti kojih ima više, pa onda odlučiti šta dalje. Uvijek treba uzeti u obzir sve faktore, a na kraju možda i najbitnije, TRŽIŠTE.
Ja osobno nemam nikakav dugogodišnji kredit, jer radije kupujem kešovinom ono što mi treba. Naše tržište kontinuirano pokazuje velike varijacije i nitko nije siguran šta će bit sutra. Jedne godine prodam 100 tona zelja po 1.50 kn, drugu godinu ne mogu prodati ni 50 tona po kunu.
Primjer vlastitog ulaganja: Kupovni veronezzi plastenik 1000 kvadrata košta 22 tisuće kuna + pdv. Ja isti takav za svoju lovu mogu napraviti za 10 tisuća + pdv. Naravno, ako se ide u kredit, nitko ne uzima tisuću kvadrata, već 4 ili više, pa to ispadne nekih 100 tisuća i više plus kamate. Pdv se vraća, tako da to ne treba uzimati u obzir, ali ga treba uračunati u kredit, jer i na njega vračaš kamate. Dakle u konačnici takav jedan plastenik od recimo 4 tisuće kvadrata, na pet godina otplate košta sa kamatama skoro 200 tisuća kuna, a ja da hoću, ali neću zbog tržišta, za dvjesto tisuća kuna u tih pet godina mogu napraviti 13 tisuća kvadrata, ili ti 1,3 hektara :shock:
E sad, druga je stvar što ja još uvijek radije kupujem zemljište, malo po malo, ali ide. Ne želim ulaziti još u takve investicije prvenstveno zbog toga što tržište nije stabilno. Jednu godinu cijena paprike ovakva, drugu onakva, treću nemreš prodati. Tu nema dugoročnog plana.
Čim se pokaže da tu ima nekakvog računa, prvi sam za to da se ulazi u ulaganja. Bez godišnjeg ulaganja od 20 % samo u napredak i modernizaciju, jedan poljoprivrednik može računati na propast. Nema u ovakvim uvjetima stagnacije proizvodnje. Čim jednom staneš, vrijeme te gazi.
Zato za sada, pomalo, kako kaže Mike, kak imam tak klimam i pomalo dižem kvalitetu i kvantitetu proizvodnje. Mogao bih sam povečati proizvodnju za 100 posto, ali hoću li to i po kojoj cijeni prodati???
 
I

ivica

Guest
OVIH DANA JE DOGOVORENO DA CIJENA MLIJEKA DO DALJNJEGA OSTAJE PO STAROM ,A ZASTITNA CIJENA DO EU BUDE 0.35€ PO LITRI
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ivica kaže:
OVIH DANA JE DOGOVORENO DA CIJENA MLIJEKA DO DALJNJEGA OSTAJE PO STAROM ,A ZASTITNA CIJENA DO EU BUDE 0.35€ PO LITRI

To znači da i standardna kvaliteta mlijeka ostaje po starom, znači m.m. 3,7% i proteini 3,2% ili budu to podigli kak su rekli :?: :?: :?: :?:
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Der Durchschnitt der Milchpreise in den letzten zwölf Monaten ist nun bundesweit erstmals unter das entsprechende Vorjahresniveau gefallen. So hat die ZMP in ihrem aktuellen Milchpreisspiegel für Deutschland 33 Cent/kg, netto für Februar 2008 bis Januar 2009 ermittelt. Preisbasis sind 4,2 % Fett und 3,4 % Eiweiß bei 500 t Jahresanlieferung. Der entsprechende Vorjahreswert betrug noch 35,1 Cent/kg. Das sind mehr als zwei Cent/kg weniger.


evo, tko zna čitati, tko ne ima brojke.
Ali,opet, to je njemaćka, njima se još uvijek isplati..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ovako nekako to glasi kad je prevedeno:

Prosječna cijene mlijeka tijekom posljednjih dvanaest mjeseci, sada je prvi nation-wide pod odgovarajuće prethodne godine razina odustalo. Dakle, ZMP u sadašnje razine cijena mlijeka za 33 centi Njemačka / kg, umanjenoj za veljaču 2008 do siječnja 2009 identificirali. Cijena se temelji na 4,2% masti i 3,4% bjelančevina na 500 tona godišnje dostavi. Pripadajuća prethodne godine brojka je još uvijek 35,1 centi / kg. To je više od dva centa / kg manje.
 
I

ivica

Guest
To znači da i standardna kvaliteta mlijeka ostaje po starom, znači m.m. 3,7% i proteini 3,2% ili budu to podigli kak su rekli :?: :?: :?: :?:
za m.m. 3,7% i proteini 3,2%

ovo su svijetski standardi u obracunu cijene mlijeka
(1) Sve cijene su isključeni PDV, plaćeni i uz pretpostavku da se proizvođači mlijeka prikupljaju svaki drugi dan
Cijena po 100 kg standardno mlijeko sa 4,2% masti, 3.4% (sirova) protein, 500.000 kg godišnje, ukupno 24999 bakterijske računati i somatske ćelije računati 249999
(2) Arithmic prosjeka
(3) Temeljem USDA objave, prilagođen za 4,2% masti, 3,4% bjelančevina i postoci somatske ćelije računati 249999
(4) Uključujući najnovija dodatnog plaćanja
(5) Zasnovano na isplatu prognoza, prilagođen za 4,2% masti i 3,4% proteina

prevedeno sa http://www.milkprices.nl/

jos je dogovoreno da se poticaj za silazni kukuruz izjednacava sa merkantilnim tj. 2250kn/Ha,
kvote za mlijeko ce se dodjeljivati direktno svakom gospodarstvu a ne na razini drzave i jos na granicama RH se uvode stroze kontrole kako bi se moglo uvoziti samo mlijeko i mlijecni proizvodi koji ispunjavaju EU standarde !
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
znači kod nas sve ostaje po starom, il sam ja možda krivo skužio :scratch :?:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ŠANANA kaže:
znači kod nas sve ostaje po starom, il sam ja možda krivo skužio :scratch :?:
to budeš videl dok ti dojde obračun za mleko :lol: :lol: :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh