• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Znači treba imati i dobar dio svojih novaca za kupovinu. Ako nemam svoju zemlju, mogu od nekoga uzeti u zakup pa to predstaviti kao svoju zemlju na kojoj bi sadio?
ako se kopa bunar, da li se mora to prijaviti vodovodu pa plaćati tu vodu?

Da, trebaš imati svojih novaca oko 60 000kn. Ako nemaš zemlju, možeš zakupit tuđu. Možeš također staviti kao stavku da kupuješ zemlju od 1 hektara npr po cijeni od 40.000kn..

Na bunar ti se ne plaća voda.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Na bunar ti se ne plaća voda.

Krivo. Ako nemaš bunar onda prvo trebaš tražit dozvolu za kopat isti, ako ga imaš a nisi ga legalizirao pred 2 godine onda ćeš platit neku kaznu. Bunar se ne dogovara sa vodovodom već sa Hrvatskim vodama, ovisno gdje spadaš, plaća se voda po m3 ili ha.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Možeš zadovoljiti, ne na košnicama, nego na vrijednosti same zemlje.
A procedura ti je sljedeća, znaći trebaš imati komad zemlje, recimo oko 500m2. Te na toj zemlji posadiš cvijeće, tipa ruže čajevke, lavandu... Cvijeće kao stavka u fadn kalkulatoru donosi najviše na ekonomske vrijednosti. Te ako posadiš cvijeće na 500m2 lako pređeš bodovni prag od 2.000eura.

Nejde ti to tako .....
Ekonomska vrijednost se odnosi na ono u šta ulažeš....
Ja nemrem prikazati ekonomsku vrijednost nasada cvijeća a kupiti košnice i pčele ili kontenjer za košnice....

Uzmite si kozultante jer vidim da ste krivo shvatili kako to funkcionira .....
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Nejde ti to tako .....
Ekonomska vrijednost se odnosi na ono u šta ulažeš....
Ja nemrem prikazati ekonomsku vrijednost nasada cvijeća a kupiti košnice i pčele ili kontenjer za košnice....

Uzmite si kozultante jer vidim da ste krivo shvatili kako to funkcionira .....

Ne, ti si krivo shvatio. Uložio bi u sadnice cvijeća i posadio bi cvijeće na 500m2, te tako došao do minimalne ekonomske vrijednosti zemlje od 2.000 eura. I samim time to bi opravdao, pošto bi to cvijeće mogao iskorištavati za svoje pčele.

Očito ti nisi informiran, uzmi si konzultanta :D
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Krivo. Ako nemaš bunar onda prvo trebaš tražit dozvolu za kopat isti, ako ga imaš a nisi ga legalizirao pred 2 godine onda ćeš platit neku kaznu. Bunar se ne dogovara sa vodovodom već sa Hrvatskim vodama, ovisno gdje spadaš, plaća se voda po m3 ili ha.

A na koji način se mjeri potrošnja vode u bunaru? Kako će oni znati kolko sam ja kubika vode uzeo iz bunara?

Hm, nekako mi nije imalo logike da se naplačuje, no svaki dan saznaš neku novu informaciju.
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Nejde ti to tako .....
Ekonomska vrijednost se odnosi na ono u šta ulažeš....
Ja nemrem prikazati ekonomsku vrijednost nasada cvijeća a kupiti košnice i pčele ili kontenjer za košnice....

Uzmite si kozultante jer vidim da ste krivo shvatili kako to funkcionira .....

Ovako, prvo i osnovno, EV se računa na temelju kultura koje imate posađene na svojoj zemlji, ali da bi se ta zemlja uzela u obračun ona mora biti prijavljena na vaš OPG, i to je morala biti prijavljena prije 27.2.2017. Znači ako do tada određenu zemlju niste naveli onda vam se ona ne računa. Što se tiče konkretnog primjera sa pčelama. nema veze što biste vi htjeli povećati broj košnica. OPG nije samo za jednu kulturu ili jednu granu, već samo ime govori poljoprivreda. Vi možete imati jedan hektar krumpira ili pšenice, ali svoj OPG želite pojačati na način da želite povećati broj košnica koje imate. Ovaj navedeni primjer bi zapravo išao ruku pod ruku sa pčelama, jer ste spoili prozvodnju cvijeća sa pčelarstvom...

U svakom slučaju uvijek se možete obratiti u nadlažnu službu za vaše područje za savjet.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Ovako, prvo i osnovno, EV se računa na temelju kultura koje imate posađene na svojoj zemlji, ali da bi se ta zemlja uzela u obračun ona mora biti prijavljena na vaš OPG, i to je morala biti prijavljena prije 27.2.2017. Znači ako do tada određenu zemlju niste naveli onda vam se ona ne računa. Što se tiče konkretnog primjera sa pčelama. nema veze što biste vi htjeli povećati broj košnica. OPG nije samo za jednu kulturu ili jednu granu, već samo ime govori poljoprivreda. Vi možete imati jedan hektar krumpira ili pšenice, ali svoj OPG želite pojačati na način da želite povećati broj košnica koje imate. Ovaj navedeni primjer bi zapravo išao ruku pod ruku sa pčelama, jer ste spoili prozvodnju cvijeća sa pčelarstvom...

U svakom slučaju uvijek se možete obratiti u nadlažnu službu za vaše područje za savjet.

Za pčele ja ne moram imati ni 1 kvadrat zemlje a imam OPG. trenutno imam nekih 5000 kvadrata zemljišta i po tome nebi ni mogao otvoriti OPG......
Situacija je potpuno drukčija.......
Ali ponavljam gleda se ekonomska vrijednost onoga za šta se traže sredstva a ne onoga šta već imate.....
Njih nije briga kaj vi imate 10 hektara vočnjaka nego šta bute vi stvorili sa tih 15 000 eura koje bi vam dali... Da li bu to kupnja još 2 hektara za novi vočnjak, izgradnja ili kupnja hladnjače i slićno ......I da li ta nova investicija podiže vašu ekonomsku vrijednost za tih 2000 eura....
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Za pčele ja ne moram imati ni 1 kvadrat zemlje a imam OPG. trenutno imam nekih 5000 kvadrata zemljišta i po tome nebi ni mogao otvoriti OPG......
Situacija je potpuno drukčija.......
Ali ponavljam gleda se ekonomska vrijednost onoga za šta se traže sredstva a ne onoga šta već imate.....
Njih nije briga kaj vi imate 10 hektara vočnjaka nego šta bute vi stvorili sa tih 15 000 eura koje bi vam dali... Da li bu to kupnja još 2 hektara za novi vočnjak, izgradnja ili kupnja hladnjače i slićno ......I da li ta nova investicija podiže vašu ekonomsku vrijednost za tih 2000 eura....

Bio sam na predavanju i čovjek je fino rekao da se gleda ekonomska veličina gospodarstva, a ne pojedine kulture. Zašto, zato što kada registriraš OPG nitko te ne traži da kažeš odnosno da specificiraš kulture koje ćeš uzgajati i prodavati. OPG nije doo ili obrt pa da se mora registrirati djelatnost. Koga zanima neka si na niže nevedenom linku preuzme Excel tablicu i neka si sam izračuna svoju ekonomsku veličinu. http://www.savjetodavna.hr/projekti...voja-rh-2014-2020/kalkulator-za-izracun-evpg/
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
E sada kada su mjere u pitanju , ovo je problematika posebna. I tu već treba biti igrač.
1. nemojte se ni truditi sada ići na mjeru 6 ako niste do trenutka prvog dana natječaja upisali zemlju u akord.
2. za neke mjere ili većinu, ne smijete biti vlasnik PG-a duže od 18 mjeseci, pazite na to ovo je mene izbacilo, a i hrpu drugih. Odlična fora, prije dvije godine(kada su bili prvi natječaji) svima su govorili napravite PG idite u to itd, sada stave ovu patku unutra.
3. 10 godina vas prate :smile: , izvješća itd. Paziti na to. Predajete plan na 10 godina koji okvirno morate ispuniti.

4. izračun ekonomske imate na stanicama savjetodavne službe. Vrlo jednostavna stvarčica.

5. svaka čestica mora biti prijavljena u poreznu. Znači ne samo u akord , nego i ugovori u poreznu.

Ima tu još zanimljivosti :icon_blackeye:

Šta se vode tiče, obveznik postaješ , mislim nakon 10 h ili slično, neovisno od kuda je uzmaš. To treba točno provjeriti , znam da bi mene zakačilo ako još malo uzmem zemlje u najam. Neka vrajža naknada je :D
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta se vode tiče, obveznik postaješ , mislim nakon 10 h ili slično, neovisno od kuda je uzmaš. To treba točno provjeriti , znam da bi mene zakačilo ako još malo uzmem zemlje u najam. Neka vrajža naknada je :D

O kakvom obvezniku pričaš? Razlika je samo da li ti treba vodopravna dozvola ili koncesija. Ako navodnjavaš i 10m2 treba ti vodopravna dozvola.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Ako je grm zelene salate u dućanu 10kn i kg špinata 100kn onaj koji bi prodao kg haskapa za 40kn šteti poslu svima onima koji su tek započeli pa preporučam da razmislite o vrijednosti haskapa i da ako pristanete na takvu ponudu onda je to stvarno loše za posao koji još nije ni započeo.

Rađe ću ja uzeti kredit u banci i staviti se u dug i otkupiti od Vas Deltach po 120kn nego da nekome prodate po takvoj smiješnoj cijeni koja mene osobno pomalo i vrijeđa jer onaj tko bi to otkupio ne bi radio ništa i preprodao, a mi koji se trudimo dobijemo figu. E pa loš je to posao.

Aronija koja je zasićeno tržište već drži takvu cijenu. Haskap po mnogočemu nadmašuje aroniju.

Zeolit je odličan za poboljšanje razmjene kationa u zemlji i povećanje plodnosti zemlje.

EDIT: nova sorta Boreal Blizzard http://www.haskapcentral.com/product/569262605 . Ova sorta je najbolja za prodaju kao sirova jer su ogromne bobe i kasno cvjetaju.
 
Posljednje uređivanje:

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
E sad dal su te nove sorte bolje ili ne to ce vidjeti oni koji je posade... To sto je najveca i kasnija ne znaci da je i fina. S druge strane mozda bi vec usla u sezonu svjezih jagoda i prvih americkih borovnica pa je pitanje koja se cijena moze postici. A cijenu svak nek sam formira, al dok brvi put naberu prvu kilu rucno, razmislit ce ponovo. Ja imam cijenu ispod koje necu prodavati i gotovo.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
bok, također ista stvar. nabrati kilu nije baš tak' kak' se misli. ima opcija mnogih, tko će kako - je na njemu/njoj. ipak 40kn za kg je nikakva cijena ak je grm salate 10kn
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
@plavaboba

Nisam ni rekao da ću po toj cijeni prodat, rekao sam samo da sam dobio takvu ponudu. Uvijek sam za to da se pokuša dobiti cim bolja cijena , ali nisam nikada za to da mi ostane neobrano ili slično pa da dobijem 0.
Ako se slažeš samnom , mogu ja reći da je kila 150 , ali uzalud ako je nemam kome prodati po toj cijeni.
Zato i jesam zagovornik neke vrste udruživanja, da bi zajedno kreirali cijenu za veće stvari, na malo da svatko za sebe odluči i da se izbjegne prodavanje preko treće osobe.
Sa druge strane borovnici će se dogoditi isto kao i aroniji, kroz par godina će cijena pasti i to je neizbježno samo ostaje pitanje koliko će past.

@sugarray
da svatko neka sam kreira cijenu , ok je to dok si među prvima i imaš/planiraš malo tržište. Kada dođu igrači koji imaju 10000 kom i više, i sruše ti cjenu onda će se početi razmišljati malo drugačije.

I uzmite u obzir , većina nas ovdje ne može izdržat dvije ili tri godine da se prodaje po niskim cijenama, neko će uletit , radit čak i sa minusom , da razvali tržište i onda kada ubije konkurenciju, nametnuti svoju cijenu. I onda se možemo kolektivno slikat.
Zato se svugdje u svjetu udruže u veće organizacije, da im se to ne dogodi , jedino kod nas svi misle da može svatko za sebe. I onda propadaju.

Zamislite se na kraju dana, da li stvarno želite da vam se dogodi isto šta se događa ovima sa aronijom. A isto su tako mudri bili i svako je vozio na svoju stranu. i dalje voze svaki na svoju stranu. Pa će im cijena bit 10 kn, a kleli se da neće prodavat ispod 40.

Maslinari su to skužili pa su se (napokon) počeli udruživati, pa sada im je u većini slučaja, stabilnija cijena. Nekada je bio raspon litre od 40 kn - do 140 kn, sada većinom oko 100 i neće im tako lako padati. Napominjem većinom, ima i koji skuplje prodaju ali to naravno ovisi o puno faktora.

Sve je to na kraju dana zakon ponude i potražnje.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Naravno da će tržište samoregulirati cijenu, ali haskap ima vrijednost i odmah u početku prihvatiti najnižu cijenu i najlošiju ponudu nije nimalo razborito. Zanima me što bi rekli u zadruzi iz Zaprešića
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Naravno da će tržište samoregulirati cijenu, ali haskap ima vrijednost i odmah u početku prihvatiti najnižu cijenu i najlošiju ponudu nije nimalo razborito. Zanima me što bi rekli u zadruzi iz Zaprešića

Sa ovime se u potpunosti slažem..
A šta bi rekli, mogu se slikat ako im npr ti i ja uletimo sa nižom cijenom. jednostavna logika.. Nikom nije to u cilju , ali tako je to..
Bit je čim se više ljudi udruži na cim većoj razini lakše će se balansirat cijena, da ne krene prodavanje po mizerij.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
To da niza cijena prodaje bolje od vise i nije 100% tocno. A s borovnicom tesko da ce se dogoditi ko s aronijom jer je prinos po grmu 7x manji. Mislim da vise od 2kg po grmu kod nas nece ici. A netko tko ce imati 10000grmova moze racunati samo na strojnu berbu i preradu.
 
Na vrh