• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Danas posijo 1000 čhv lucerne, neka Nizozemska, ali nisam stigao povaljati. Taman završio drljanje kad ono krenu debele kapi kiše, ali samo toliko da se vidle fleke na traktoru, kišaaaaa......:prayer:
Ako i povaljaš kad nike malo neče bit kasno,samo nemoj valjat ako je prevlažno da se ti zemlja ne ljepi za valjak..
 
M

MOCO

Guest
Ipak budem sutra kad dođem s posla, jer se bolje poravna teren i lakše se kosi.
bolje nemoj ako ti je kiša pala, jer može ti se ljepit za valjak i onda ćeš imat otoke po njivi pa ćeš presijavat
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Posijao 0,7 hektara ...valjao prije sjetve, valjao poslije sjetve, uglavnom sam zategao njivu ko apoteku...:D...

Medjutim kad mi je covjek dosao sijati sijacicom, morao sam se gotovo prepirati s njim da sije 30 kila na hektar...on zapeo na 60 kila i ni kile niže...veli da nikom do sad nije sijao ispod 5,5 do 6 kila, kaze da će mi to biti prerijetko i nikakvo, ali sam ja imao sjemena samo 25 kila i to sam i bacio na tih 7 dunuma...u to moje argumentiranje s njim dodje jos jedan komsija i on veli da nikad u zivotu nije sijao ispod 5-6 kila...

Ja sam sljedio savjete s foruma pa eto, vidjecemo sta će ispasti...sad je sve do Boga...:D
 

ivan77

Član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
35
zasto bacate tolko seme lucerke?? 16 do 20 kg po hektaru sve preko toga je previse...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovaj covjek sto mi je sijao rekao da mu javim kad bude vrijeme kosidbe da dodje da vidi...jer eto nikad nikom nije sijao a niti je igdje vidio da se sije ispod 5-6 kila...i takvo je općenito misljenje tu kod mene...od trgovaca do običnog seljaka, svi preporučuju i siju tu mjeru...

Ja se nadam da se nisam zezno.
 

ivan77

Član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
35
Ovaj covjek sto mi je sijao rekao da mu javim kad bude vrijeme kosidbe da dodje da vidi...jer eto nikad nikom nije sijao a niti je igdje vidio da se sije ispod 5-6 kila...i takvo je općenito misljenje tu kod mene...od trgovaca do običnog seljaka, svi preporučuju i siju tu mjeru...

Ja se nadam da se nisam zezno.

5-6 kila na koju povrsinu zemlje?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa to ti izađe na 50-60 kg na hektar i svakako se čini puno previše

da slažem se ,previše je to...ja stavljam 14-16kg po jutru,ali čini mi se da nebi ni toliko trebalo:scratch
 

dinamo

Član
Tu od
9 Ožu 2010
Poruka
56
ajme kilograma.....desetak kilograma je dovoljno na HEKTAR!
riječi stručnjaka sa osječkog instituta, međutim jednom mi je uspjelo tome slično posijati nekih 7kg po jutru i bila lucerna kao i svaka druga...
inače sijem do deset kg po jutru,najčešće os66, a uskoro sijem i banatsku...
ako netko zna opisati razliku te dvije sorte bio bih zahvalan....
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jedan od razloga slabe sjetve djeteline kod nas jest i taj sto narod toliko sije 50-60 kila na hektar i onda kada moraju da izdvoje oko 200 eura samo za sjeme to rijetko ko radi...i onda je radije ne siju nikako i kose trave onakve kakve imaju...

Ma nema smisla ovdje govoriti da se moze sijati 15 kila na hektar, ja sam sijao 30 pa sam se na njivi pola sata raspravljao s covjekom koji mi je dosao sijati...
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
Jedan od razloga slabe sjetve djeteline kod nas jest i taj sto narod toliko sije 50-60 kila na hektar i onda kada moraju da izdvoje oko 200 eura samo za sjeme to rijetko ko radi...i onda je radije ne siju nikako i kose trave onakve kakve imaju...

Ma nema smisla ovdje govoriti da se moze sijati 15 kila na hektar, ja sam sijao 30 pa sam se na njivi pola sata raspravljao s covjekom koji mi je dosao sijati...

Emy jel ponikla lucerna?
znači na kraju si sijao 25 kg na 0,7 ha?
mogao si bez problema i upola manju količinu sjemena posijati, tako kod nas svi siju, čak i ispod 20 kg/ha i bude odlično.
zapravo profesor nam je na fakultetu pričao da su radili pokuse kojima su dokazali da bez obzira koliko je sjemena posijano u drugoj godini je uvijek isti sklop. dakle ako tako gusto sijete to će tako biti samo prvu godinu,a već iduće će se ona prorjediti.
nije mi jasno zašto bi svi sijali tako pretjerane količine sjemena, možda u vašem kraju postoje neki štetnici koji prorjede usjev, ili bude kasnih mrazeva?
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
235
Zorane super izgleda ova, jel to možda osiječka 88? čini mi se da ima dosta lista....
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Isao sam gledati nikla je i vec je od 2-3 lista...polako i sigurno se penje...sutra ako budem imao vremena cu je uslikati i staviti slike...

Sto se tiče nekih stetnika ili nekih jakih mrazeva ne vjerujem da se ista razlikujemo od vas, pa tu smu pola sata od hrvatske granice...klima je to tu negdje u 20 grama...

...ali kod mene je jednostavno takvo misljenje naroda, ispod 50-60 kila na hektar niko ne sije...ja sam posijao eto tih 0,7 hektara, a na jesen ako igdje nadjem sebi jos jednu parcelu ici cu jos toliko... s toga imam jedno pitanje...

Ovako...parcela je hektar i pol...na njoj sam već posijao tih 0,7 hektara znači ostalo je jos pola, e sad ide ova sjetva kuruza, sirkova, špricanja itd.itd....a ni s parama nisam neki a do jeseni cu se mozda popraviti s toga sam onih 0,8 hektara ostavio da niče trava...mogu li tu travu onda da pokosim jednom ili dva puta do jeseni i da onda preorem i onda po njoj zasijem lucerku tako da taj komad od hektar i po bude u kompletu lucerka, osim sto bi jedna bila zasijana u proljece a jedan dio u jesen...na čitavoj parceli je bilo pola tritikal a pola pšenica, ovdje gdje ej bio tritika sam bacio stajski i posijao avu sad lucerku a onaj dio gdje je bila pšenica je sad pod tom travom...
Čak sam mislio da na tu travu bacim oko 100 kg uree da ju malo potjera...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
mani se ti običaja i mišljenja STRUČNJAKA .dobra sijačica i max 20 - 25 kg na hektar ,sve više su trgovačka posla da prodaju sjeme,kod nas se nesije puno svi forsiramo ljuljeve ali mislim da najviše lucerne blizu mene ima u podravini,kakvih sam se ljepotica nagledao kad sam prolazio kroz Ferdinandovac,naklon do zemlje,kod mene počevši od mene samog svi smo nekako slabo zagrijani za njenu sjetvu ali budemo morali mijenjati mišljenje drastično i navike:madmana::madmana:,Zorane lucerna je prekrasna:partyman::prayer::prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh