• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Prije 3 godine, ja sam svoju u četvrtak sijao, nisam ju još gledao, al ne vjerujem da je još niknula...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,162
Evo ja sam sijao lucernu pa evo slika od pripreme:






malo brat "ganja" proximu












Tu je bio posijan kukuruz,ali su ga svinje prerovale pa sam onda posijao lucernu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš zgodna parcela, da barem imam ja tak nešto negdi, a ne sve ravno ko na dlanu.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Koliko vidim ovo je sijano i odmah kiša, vamo će lucerna nići sva.. Ja sam na jednoj njivi presijavao prošlogodišnju lucernu, samo sam sijačom prošao preko nje i još kasnije dva puta drljačom i budem vidio šta će biti..kiša je došla, možda prekasno, možda i ne...Nadam se da nije.. Kod mene je sve ravnica gdje su mi njive, ima samo jedna na malome brijegu..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,162
Koliko vidim ovo je sijano i odmah kiša, vamo će lucerna nići sva.. Ja sam na jednoj njivi presijavao prošlogodišnju lucernu, samo sam sijačom prošao preko nje i još kasnije dva puta drljačom i budem vidio šta će biti..kiša je došla, možda prekasno, možda i ne...Nadam se da nije.. Kod mene je sve ravnica gdje su mi njive, ima samo jedna na malome brijegu..

Ha gledaj ja sam rotirao i padala je kiša i pred kraj zabrnavanja je jača kiša počela. Nisam je valjao zato što se malo lijepilo za gume. I ja mislim da to bude sve dobro iako malo kasnim.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Meni lucerna nikla tako-tako. Na jednoj parceli mi krenula trava ko da sam ju posijao, a lucerna je tek nikla. Oče se to riješit prvom košnjom ili bude smetalo za lucernu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,162
Meni lucerna nikla tako-tako. Na jednoj parceli mi krenula trava ko da sam ju posijao, a lucerna je tek nikla. Oče se to riješit prvom košnjom ili bude smetalo za lucernu.

Uvijek u prvoj košnji imaš svega i svačega i onda tek druga košnja bude normalna, a ako je lucerna gusto nasijana onda će biti normalno, ali ako je rjeđe nasijana oće trava probiti.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,162
Mi smo spremili 20 bala lucerne:


Površina je bila 2 rali. Imamo još za kositi 4 rali.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Koliko dugo ostavljate lucernu da provene kada pravite sjenažu od nje? Ja sam 4 jutra sjenirao, spremio u silos... Ponedjeljkom kosio, utorak navečer grabljao, a srijedu sjenirao, slikao nisam jer ni jednom nisam poneo ništa da bi mogao slikati..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,162
Koliko dugo ostavljate lucernu da provene kada pravite sjenažu od nje? Ja sam 4 jutra sjenirao, spremio u silos... Ponedjeljkom kosio, utorak navečer grabljao, a srijedu sjenirao, slikao nisam jer ni jednom nisam poneo ništa da bi mogao slikati..

Pa sve ti ovisi o temperaturi. Znači sad smo kosili prvi dan oko 12, drugi dan zgrabili oko 12 i odmah nakon toga smo išli balirati. A ako je temperatura velika (2 i 3. košnja) onda pokosimo ili oko 16 ili oko 18 (prvi dan) , a sutradan grabimo oko 10,11 i odmah idemo balirati i kad završimo baliranje vozimo bale kući i omatavamo. Radimo tako da bude oko 50% suhe tvari i bale nosim s Zetorom 3511 i poneku balu jako teško podigne.
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Kad kosite gledajte da to bude rano ujutru jer se posle hranljive materije povlače prema korenu, idealno je oko 7 ujutru.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Lucernu mi obrasla trava. Već sam dobio odgovor da bude drugi otkos čist. Interesira me da li bi dobio što da pokosim sa strižnom sad travu dok je još mala, pa možda onda potera lucerna. Da ne čekam da trava naraste i ojača.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Kad kosite gledajte da to bude rano ujutru jer se posle hranljive materije povlače prema korenu, idealno je oko 7 ujutru.

kolega,nebi se s tobom slozio... trave,djeteline i sve ostalo treba kositi poslije podne tj neka 2-3 pa sve do cca zalaska sunca..i da za lijepog i suncanog dana jer tako postizes najvecu koncentraciju secera u biljci....
 

nikola_VUK

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
31
Mene su učili obrnuto da kako se diže temperatura se hranljive materije spuštaju u koren, trebalo bi potražiti stručno mišljenje jer razlika može da bude velika.
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
Lucernu mi obrasla trava. Već sam dobio odgovor da bude drugi otkos čist. Interesira me da li bi dobio što da pokosim sa strižnom sad travu dok je još mala, pa možda onda potera lucerna. Da ne čekam da trava naraste i ojača.

nemoj kosit dok lucernane procveta ako ti je jako zakorovljena to ce tek nagodinu bit prava lucerna jel nemoj mislit daces travu sa kosnjom unistiti
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ovogodišnja lucerna, zadovoljan nicanjem, a i prilično je čista.. I ispričavam se što su silke okrenute, al nije do mene, probao sam ih okrenuti, al vraćaju se ovako..
dsc0026hed.jpg
[/URL][/IMG]
dsc0027wt.jpg
[/URL][/IMG]
dsc0028ja.jpg
[/URL][/IMG]
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
simo kralju :D sledeci put okreni telefon hahah :D :D mala sala inace lucerka je pun pogodak ocena 10 :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh