• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

G

Goranin

Guest
Re: malčeri

Lijepo to izgleda. Reci mi samo travu koju pokosiš moraš skupiti ili je dovoljno sitna da može ostati da trune na livadi

Meni je problem ako pokošena trava ostane previše dugačka morm je pograbiti i paliti što nije uvijek moguće, ako je previše suho. Oko mojih livada raslinja koje odlično gore koliko hočeš. Odmah bi bio na HTV-u Dnevnik u 20.00 h
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

Goranin kaže:
Lijepo to izgleda. Reci mi samo travu koju pokosiš moraš skupiti ili je dovoljno sitna da može ostati da trune na livadi

Meni je problem ako pokošena trava ostane previše dugačka morm je pograbiti i paliti što nije uvijek moguće, ako je previše suho. Oko mojih livada raslinja koje odlično gore koliko hočeš. Odmah bi bio na HTV-u Dnevnik u 20.00 h

Ja sam to sve ostavljao na njivi. Ako je vlazno za par dana (ajmo reci, tjedan dana) vec se pocinju nove travke provlaciti. Inace, stroj ostavlja travu u redovima sirokim jedno 20 cm, kako rotirajuci noz nabaca. A ostaci trave kada sam najbrze isao nisu bili dulji od, sto ja znam tri centimetra, nisam bas mjerio ;) niti pokusavao skupiti, a kad se ide sporije to samelje da nemozes ni izmjeriti.
Onu bujad od dva metra sam tukao, da ne ugusim traktor, u prvoj sporoj. To je fenomelana osjecaj kako to izgleda iza: kao debeli, debeli tepih. Nisu ostaci u redovima posto je previse zelene mase. A jos je veci gust po tome hodati. Doslovno kao po debelom vunenom tepihu :) Kako to sad nakon mjesec dana izgleda ne znam posto nisam jos vidio :(
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Re: malčeri

Goranin kaže:
Lijepo to izgleda. Reci mi samo travu koju pokosiš moraš skupiti ili je dovoljno sitna da može ostati da trune na livadi

Meni je problem ako pokošena trava ostane previše dugačka morm je pograbiti i paliti što nije uvijek moguće, ako je previše suho. Oko mojih livada raslinja koje odlično gore koliko hočeš. Odmah bi bio na HTV-u Dnevnik u 20.00 h

Dnevnik je u 19:30.
Ajde kod nas ljudi pale na 30+ stupnjeva, vatrogasci u 2 dana 3 požara jebote... moj tata vatrogasac, i on išo gasit, dođe on kući, ljut, psuje, kako ljudi glipavi, ludi, kako se sjete palit u podne na 30+ stupnjeva...
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: malčeri

najbolje je kad pomulčaš ili s tim potarupas ujutro, i ako je taj dan jako vruce do navecer je sve "spaljeno" i pocinje kroz tijedan ili dva nova travica rasti....

mislim kad gledam da ljudi prvo pokose, pa onda zagrnu i onda još to idu palit....aime muke..... :roll:

a s tim samo prozujis, niti moras kositi,niti skupljati niti kuriti.... i k tome jos nema straha od požara....
i ostane lijepi tepih iza :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Mi smo se preporodili kad smo malcer kupili... Prava stvar, mogu preporuciti svakome.
 
A

Arsa

Guest
Re: malčeri

Bobo kaže:
Mi smo se preporodili kad smo malcer kupili... Prava stvar, mogu preporuciti svakome.
Pitanje ima li ko iskustvo sa Tarupom Poljostroj Odzaci radna sirina 1380 cm , nozevi L orginal proizvodjacki .
Imam u ponudi za kupiti ali nemam iskustvo sa istim
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Ako mislis na vucenu varijantu, kolega moj je kupio od jednog clana s foruma (tocnije njegovog punca) takav stroj, i sredio ga. kaze da je prezedovoljan, iako je morao jos u njega uloziti neke novce, ali sve u svemu, melje duhan samo tako. malo mu je preuzak, no kad obidjes dva kruga oko n jive, naviknes se i to je to. je dina mana je sto radi s lijeve strane traktora, a ne s desne...


Slika nakon bojanja i sredjivanja:
Obrisan neispravan link.
 
M

Mister x

Guest
Re: malčeri

Ja imam tarup od 1.5 metra i održavam redovito svoj nasad oraha na 2.5 hektara s time da je sve manje više nagib treba mi 10 radnih sati da pokosim. AKo bi išao novi mulcher kupovat onda mi treba i traktor novi a to je prevelika investicija u ovo doba surove politike prema seljaku.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

2.5ha za 10 sati?? Covjece... da meni toliko treba, cijeli bi dan bio samo u vocnjaku... Ja 1.5ha pokosim za 3 sata i uzduz i poprijeko bez ikakvih problema, a nasad jabuka od 1.5ha pokosim za sat vise...

10 sati mi se cini puno vremena za taj posao...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

Da. I meni se to cini malo puno. Ja, istina nisam kosio nasade vocaka, ali njivu od nesto preko Ha, lagano u trecoj sporoj, pomalciram za jedno tri sata.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Re: malčeri

Meni sad nije jasno nešta. Nije mi jasno šta je malčer a šta je tarup, ima li kakve razlike u tome ili je to isto???
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

Evo ja cu ti odgovoriti, a mene (i ne samo mene) je Bobo poducio ;) (mislim cak negdje u ovom threadu)
Dakle, tarup je marka (trenutno u okviru grupacije Kverneland Obrisan neispravan link. ) pa mnogi, krivo, nazivaju tarupom sve sto sluzi malciranju biljaka, a ima vodoravnu os oko koje se vrte nozevi ili batovi.

Sve alatke koje "melju" biljke se zovu malceri jer je mulch u originalnom prijevodu sa engleskog pokrivac, koji ostaje nakon prolaska stroja. Tarup je nesto kao kalodont, gedora i sl. Komercijalni naziv koji je u kolokvijalnom govoru preuzeo ulogu opisa produkta.

Usput malc (mulch) moze biti i kora od drveta, razni biljni ostaci i umjetni materijal (recimo zna se reci mulch-folija).

Bobo, jesam dobro naucio?

Za nevjerne Tome :) evo par slikica original Taarupa, a nigdje tarupa :) Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Re: malčeri

Ako sam ja sad dobro shvatio, tarup je marka a sve su to malčeri?
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: malčeri

danas naletio pa slikao....
e da mi je to.... :p


DSC00264.jpg


DSC00265.jpg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
Re: malčeri

tako nešta slično sam vidio da tarupira po autocestama...
 
J

Jadranko

Guest
Re: malčeri

to je Aebi TT neznam sad koji. ( Terratrack)
tj koliko konja ima i sta od opreme .sa duplim kotacime iz moje bivse firme Schaad.
neznam tko ga koristi u HR a vjerojatno neko komunalno poduzece.
ima kubota ili lombardini motor minimum 45 konja lud stroj.
eh da samo vidite gdje sve ide ta masinai pod kakvim strminama kosi travu.

a skup aauuuuuuu majko moja
 

Najnoviji postovi

Na vrh