• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

K

Kmica27

Guest
Jos me nesto zanima u vezi nozeva:ravni ili savijeni i dali da se noz fiksira tako da se okrece 360' ili kak ima ovaj u mojem selu da se okrece samo 180' znaci pricvrscen je i sa flagom sa gornje strane tak da se nemoze skroz za 360' okretat...hvala
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imao sam i savijene i ravne, i jedni i drugi dobro rade ako su oštri, mora se okretati za 360 jer ako udari u prepreku dolazi do odmaka, a ako se okrene za 180 još uvijek može prepreka da ga ošteti. Nož se za gredu pričvrsti preko elementa u obliku šeširića tako da se odmakne od rotirajuće grede. Noževi mogu biti dupli, jedan sa gornje, a drugi sa donje strane što poboljšava usitnjavanje mase. ako je jedan nož onda se postavlja sa donje strane.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
... Noževi mogu biti dupli, jedan sa gornje, a drugi sa donje strane što poboljšava usitnjavanje mase. ako je jedan nož onda se postavlja sa donje strane.
Neki talijanski malčeri takvoga tipa imali su gonje noževe dignute za 50...100mm i zamaknute za 90 stupnjeva (ako su dva noža) ili 60 stupnjeva (ako su 3 noža), baš radi boljeg usitnjavanja mase.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Ne znam jesi vidio par postova prije, malčer koji sam ja napravio ?? Moj je 140 i imam reduktor ( ne znam od čega je ) u omjeru 1 : 2,5 ! Kod takvog, Roto malčera, bitna ti je brzina vrtnje križa sa noževima ! Snaga ti kod njega ne igra preveliku ulogu, ali brzina vrtnje svakako DA ! Tako da si potraži reduktor sa takvim omjerima, jer ovo ti bude presporo i onda samo valja travu i grmlje... I obavezno sa tri nože ! Bolji je ! Ako trebaš još kakve podatke, slike.... pucaj

Kak si rijesio zvijezdu na kojoj su nozevi? Kupio gotovu il si sam rezao iz plocevine.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imal sam duznika pa sam kompenziral ... Pojma nemam gdje i kak je on to rijesil, al je ko tvornicka !!
 

mate123

Član
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
55
Jel ima netko iskustva s ovakvim malčerom.
prije par godina sam čitao o takvom malčeru u gospodarskom listu, u principu što se brže ide traktorom to on bolje sjecka biljnu masu.
dal-bo se zove proizvođač

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=vH5TF92a5jY[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=endLuh_o_a8[/YT]
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
danas ujutro sam baš gledo video kak je sjeckal s tim ono od suncokreta
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Evo već nekoliko dana sam radio sa onim mojim komunalnim malčerom i IMT539
Mislio sam da če biti daleko nestabilniji ali nije , mođda bi jedan teg na lijevom točku dobro došao ali i ovako je dovoljno stabilan osim u nekim ekstremnim situacijama
Snage ima dovoljno i brzina kretanja se kreće od prve do treće spore zavisno od mase kakva je i koliko dobro podilazi pod malčer
 

Prilozi

  • photo0223.jpg
    photo0223.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 217

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Jel ima netko iskustva s ovakvim malčerom.
prije par godina sam čitao o takvom malčeru u gospodarskom listu, u principu što se brže ide traktorom to on bolje sjecka biljnu masu.
dal-bo se zove proizvođač

Jedan kod mene ima sličan alat, ali on ima drugačije noževe, i njegov je kućne izrade!
Jel možda znaš koliko košta takva stvarčica?
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,072
Lani sam kupio roto malčer Čalopek od 150 cm pa da napišem iskustva:

http://www.strojarstvo-calopek.hr/Slike/rotacioni malcer.pdf

Malčer ima profilirane noževe, 3 kom, savijene, širina zahvata 150 cm.
Gonim ga sa IMT 533 i kosim livade, šikare i kukuruzovinu. Koristim kardan od samoutovarne prikolice sa rasteretnom lamelom. Dodatno sam kupio produžetak kardana jer ga inače ne mogu dići dovoljno visoko a da ne slomim kardan - tak je na svim roto malčerima. Produžetak me koštao 400 kuna i odlično funkcionira te uvelike poboljšava funkciju malčera.
Htio sam kupiti i bočni disk za košnju voćnjaka i vinograda, ali cijena je paprena... 4500 kuna.... ne vidim zašto tolika cijena... stvarno ne vrijedi toliko. Otraga ima valjak a naprijed ga nosi hidraulika ili klizi po skijama.

Livade:
Trava iznad traktora - druga do treća spora inače se zaštopa i preskoči kardan i guši motor.
Trava iznad 1m visine - treća spora
Trava do pola metra, treća spora do druga brza - ovisno o gustoći trave. U Drugoj brzoj se teško kosi ako je neravan teren jer izbija bubrege.
Masa se fino izmelje, samo ostaju tragovi kuda su kotači povaljali travu i to se kroz par sati digne.

Šikara:

Prva spora do treća spora - ovisno o gustoći i debljini šiblja. Fino očisti šikaru i posiječe sve do zemlje, ali ono što padne na pod, malčer više ne može zahvatiti pa po podu ima puno posjećenog šiblja. Što traktor prevrne, malčer odsiječe. Povremeno treba stati da samelje deblje komade ili nakupljenu masu kako se nebi zaštopao.

Kukuruzovina:

Mokra kukuruzovina - isto kao šikara - rad do prve brze, teži komadi kad padnu na pod ostaju nesamljeveni, sve drugo samelje u rezance.Što je veća brzina kretanja, finije melje jer mora biti pun mase da bi bolje radio.Uzimam samo jedan red.

Suha kukuruzovina - Rad do druge brze ako je mala kukuruzovina, isto na principu što brže to finije.Uzimam 1 - 2 redi. Rijetko što ostaje na podu, malčer samelje sve.


Zanimljivosti:
-Naguram ga unatrag na grm, nabijem gas i spustim ga, a on pohlepno sažvače sve pod sobom i ispljune rezance.
-U travi sam zapeo za suhi gacijin panj. Zaružilo je, nekaj je odletjelo daleko i poslije sam vidio da je iščupao panj promjera 20 cm dubine pola metra suhih korijena.
-Nakon 20 radnih sati, noževi su gadbno ispjeskareni od zemlje... zaobljeni.


Pitajte ak vas još kaj zanima
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imam sa 2 noža više od 10 godina i poznat mi je rad - 3 noža je bolje.
Sve sam radio što i ti sa 533 i 539. Pazi nož hoće i otpasti ako udari u tvrdi predmet tako da sam odustao od mljevenja grmova.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ti roto malčeri nisu za šikare i grmlje! Stric mi ima kučne izrade i sve je bilo ok i kosio je i travu od 1 m na 2xputa! No kad ke krenio u šikare i kukuruzovinu ode to u pm, svaka 2 mj na popravak! To za manju travu je zakon, ali za ostalo je mučenje... Ja bi radije kupio malcer s ekičima, ili y nozevima od šir 1 m nego roto od 150 cm. Miss ako imare takko teške uvjete! LP
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
E tu se ja nikako nebi slozio s tobom !! Ja sam sam izradio roto malcer i udarao s njim i travu i grmlje i kukuruzovinu i gaciju promjera 5 cm... Odradio to bez problema !! Ovisi kak je napravljen taj stroj od tvog strica ??!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
slažem se s zgzacom
ja sam radio sa 533 i 180 rotomalcerom
to kad se zaljufta ne staje tak lagano,maliral sam kukuruzovinu i travu

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=FsZ9TccuzCE&feature=c4-overview&list=UUwGOlluBA22ZaWY0ruMZa9g[/yt]

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ja sam možda odradio sa tv od 30 i nekaj ks oko 30h košnje(od strica).
Ne želim reči da to nejde, ali recimo ne možeš u 4 sporoj derat po travi od 1 m i više. Moje osobno iskustvo je da se teško odrade poslovi u težim uvjetima, npr moraš ići po 2 puta ili u prvoj sporoj! Ja npr s mal na čekiče travu od 1.5 m (neko cviječe s visokom stabljikom) u 4 sporoj derem i traktor koda da se vozikam radim i još sam pod min gasom na 540 okretaja... Moram naglasiti da je brdo to! Što se tiče konstrukcije od striceveg rota nezz kaj da kažem, ima reduktor od neke osovine i 3 noža, kockasteg oblika i to bi bilo to... Širina 1.2m. Ja sam razmišljao o kupnji rota ili oveg s čekičima, i lokalni vočar koji ima 5 h vočnjaka mi je rekao da s čekičima se koristi za granje travu itd, dok npr ovaj roto se koristi za manju travu(manje dizela troši i trava nesmi biti visoka radi bolesti)! On ima oboje pa valjda zna. Ja sam uzeo INO 160 Elite i zadovoljan sam sa njime. Ako vama roto radi bez mane i miss da ste poso napravili ok, ja ne znam. Meni super čekic, Vama nož i supp. Pozz
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
ja sam svojeg teram 1. spora jer se onda ne muci i najbolje napravi posel,ide i u 2. al ni to to,u 2. smo travu malcirali,u 3. nije dobro muljalo neg ju je poleglo samo
 

Najnoviji postovi

Na vrh