• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
tak si mogel i zgaziti koruznicu,i tak ti jew večina stabiljki ostala polegnuta i cijela
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Pa no,vidiš da se vozim i gazim,zato imam iza valjak da sam siguran da bu svaka stabljika polegnuta,i vidi čuda,na kraju to sve zaorem sa 10 cola plugom i preko 90 posto toga se zaore

Ja sam stavio sliku stroja i sliku urađenog na pola,mnogi znaju kak taj malčer napravi mnogi neznaju,razumni znaju zaključit poantu dok neki tupe svoje i tak mora bit. Ja zadovoljan sa ovim zgaženim stabljikama,isto tako i prihvačam svaku pohvalu,kritiku il sugestiju al nemogu smislit ljude koji se prime nečeg i tupiju ga tupiju.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ma i ne treba ti više, ovi čekićari imaju smisla za neke ozbiljnije poslove. mislim, super su, ali nema smisla kupovat nešto što se ne isplati, jel :D: doduše, ja nisam ni pobornik malčiranja kukuružnjaka kad je suh, pogotovo kad te mikroorganizmi za 1 ha izađu oko 120 kn, a ovako se troši više goriva. proći tanjuračom jedan prolaz, prskanje i oranje. ali za pomalčirat neki voćnjak, rub njive ili nešto uslužno, a bome i kukuružnjak u ovakvoj godini, ovo je više nego dovoljno. već neko vrijeme gledam kako da to čudo napravim, samo nikako uhvatit vremena. pravio sam ralicu u pol ljeta, a u pol zime bi mogo malčer :D:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
samo velim da to nije malčer i nikad nebu,a zmuči traktora više nego pravi malčer,netko napravil tu kosilicu i ajmo sad svi to doma delat jer je jeftini a ovi kaj si kupuju skupe malčere su bedaki
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Nisu bedaki,ti koji kupuju vjerojatno malčiraju više od 2-3 rali godišnje,a bedak bi bio ja da za tu količinu dao 20 000 kn za neki malčer sa batovima kad mi tolko traktor valja. Glupo je opće uspoređivat malčer sa ovim roto-malčerom,kao i to kolko koji usitni,svi znamo jako dobro kak koji radi i kaj može. Al nemože me nitko uvjerit kak iza njega ostanu čitave stabljike il kak ga traktor teško tjera.
A onima koji se misle okušat u samogradnji samo naprijed,nikakva nauka,ak možete doć do jeftinog materijala i dijelova nemrete fulat da ga izradite. I ja sam imao namjeru radit ga al zbog nedostatka vremena odluka pala na kupnju
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
samogradnja čekičara izađe oko 10 000 kn, što nije toliko ni puno, ali treba dosta znanja i volje. a roto-malčera 2000-3000 kn, s malo manje znanja. ja sam reduktor nabavio za 200 kn, ugradnja kronera i nosača noževa će biti oko 400-500 kn, ostalo ili imam doma ili ide 3kn/kg. da imam svoj tokarski, radio bi s remenicom, radi proklizavanja i dodatkom za košnju između stabala, ali to se da i naknadno ugradit. volio bi i da ga mogu još i izbacivati bočno 1 m, ali to je za sada SF s mojim mogućnostima.

@kawasaki, poslat ću ti pp, da ne reklamiram baš ovdje :)
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,021
Evo jedne kosilice za travicu u akciji,na slici je prvi prohod,nakon drugog to več lići nećem,nađe se tu i tamo koji veči komad al zanemarivo. Po meni za jedno obično gospodarstvo taj malčer čisto zadovoljava,a i opravdava cijenu. Plačen 6600,za svoje potrebe otplatit ču ga za 5 godina,al ak računam da još sastrane nešto izmalčiram i to pretežito prebijem nekako otplatit ču ga već za max 3 godine. I kaj mi najbitnije izmalčiram si kad hoču i kolko hoću. A za travicu kosit baš i nije,za to je pretup,ne pokosi baš nešto
dali je tvoj trokraki?
na takvo sam nešto i mislio pošto mi ne treba puno,ove godine sam posudio bočni vučeni malčer sa nekakvim lopaticama,i malčirao sam sa zetorom 4340 o 3 sporoj i činilo mi se dosta sporo,pa sam zato pitao u kojoj vi malčirate,traktor ga je jedva osjetio,ako sam išao brže činilo mi se kao da ne usitni dovoljno
mislim da bi taj roto išao puno brže
govorimo o kukuruzovini
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
@karlo.bozic
Jel imaš kakve slike onog ORSIa koji si tjero s 533?
Moj susjed kupuje 160 sa vratima i hidrulicnim pomakom za 539 :(think):
Sad,to je na malčeru dvoradni cilindar? jel moze 539 upravljat s tim i kaj sve treba za to?
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ma i ne treba ti više, ovi čekićari imaju smisla za neke ozbiljnije poslove. mislim, super su, ali nema smisla kupovat nešto što se ne isplati, jel :D: doduše, ja nisam ni pobornik malčiranja kukuružnjaka kad je suh, pogotovo kad te mikroorganizmi za 1 ha izađu oko 120 kn, a ovako se troši više goriva. proći tanjuračom jedan prolaz, prskanje i oranje. ali za pomalčirat neki voćnjak, rub njive ili nešto uslužno, a bome i kukuružnjak u ovakvoj godini, ovo je više nego dovoljno. već neko vrijeme gledam kako da to čudo napravim, samo nikako uhvatit vremena. pravio sam ralicu u pol ljeta, a u pol zime bi mogo malčer :D:

prolaz tanjuracom, prskanje za 120kn i oranje koje zna biti jako tesko ako je plug losiji... gdje je tu isplativost? ja na malciranje jednog hektara ne potrosim za 120kn nafte...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Klikni tu na moj potpis ispod posta, pa nadji videa na youtube kanalu di se malcira. Ima ovo godisnjih snimki a ima i prijasnjih. Da, malcer ima vrata i hidraulicni pomak i cilindar je dvoradni i mislim da taj hidraulicni pomak nebre funkcionirati na obicnom 533. Osim ako ne napravil preinaku hidraulike na traktoru, sto cisto sumnjam da hoce jer je to malo skupa investicija. Meni pomak nije trebal.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
nisam nikad mjerio potrošnju u malčiranju, ali svakako mora biti veća od tanjuranja, to sigurno. a orat moraš svakako. s time da imam puno dvorište plugova, jedan mora valjat :D: s oranjem nemam nikada problema, a ni s tanjuranjem. vi s velikim traktorima ne bi trebali imati nikakvih problema s tanjuranjem, a to je i puno brže od malčiranja. a nekada i svaki sat puno znači. kažem, nisam protiv malčiranja, ali mislim da je za neke stvari gubljenje vremena i novca. svaka sezona je drugačija, nekada je potrebno, a nekada ne. ja sam čak razmišljao da nabavim neku staru balirku pa da baliram kukuružnjak, samo to će imati smisla kad napravim sušaru. jbg, bilo bi najbolje kad bi mogao imati sve strojeve na raspolaganju, pa koristiš što ti treba.
mikroorganizmi nisu tu samo zbog uništavanja kukuružnjaka, to je samo jedna stavka, di je još razrahljivanje tla, balansiranje odnosa prirodnih tvari, humifikacija i povećanje plodnosti, suzbijanje štetnih organizama i tvari... to već izlazi iz sfere jednogodišnjeg gospodarenja tlom. jedino što je riječ o novoj tehnologiji, pa treba biti oprezan s time.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
E onda moramo trazit drugi model bez toga,kaj bu bezveze kupoval s pomakom ak nemre pomakivat
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ak mu je vazan pomak, stavi se jednoradni cilindar s malo jacim oprugama za povrat, samo dobro osigurat da ti od vibracije ne frkne u glavu
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Kolega narucio malcer,stize ovaj tjedan
ORSI 160 cm sa mehaničkim pomakom,ala bude 539 pjevušil :biggrin:
Slike i videji ce bit na vrijeme ;)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Zakaparen ;)

15f3a6f6278ba5de51210c9aa57477f4.jpg
 
Na vrh