• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Na gramipu se za rad na ph mjenjaju mjesta remenicama. Gornja ide dolje,donja ide gore i onda moze raditi na 1000okr kardana..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Gogo, čovjek ima odličan malčer i nikakav plug za njegove potrebe. A i dalje je osnovna operacija oranje, sumnjam da on igdje može obavljati no-till na svojim tlima... A ono na prvih par slika, onaj strnjak, ne vidim apsolutno razlog za usitnjavanje zelene mase i isušivanje iste kad se može lijepo zaorati dobiti u jednom obliku i zelena gnojidba. Ne kažem da mu malčer ne treba, naročito ako ima voćnjak ili ako održava neku livadu, ali po svim dosadašnjim postovima i priloženim slikama, njemu bi na onim brdima trebao dobar okretač.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,186
Okretac definitivno, ali kod mene ne bude skoro došao, jer i da skupimo novce, ne bi oca nagovorio. Biće bolji ravnjak možda ove godine ili iduće.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
@itp
Prvenstvena zadaća malčera je brža razgradnja, a ne dal se nešto može ili ne može zaorati. Svašta plug može zaorati, samo je pitanje dali i kad će se to razgraditi u zemlji.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,458
Tocno to. Ali kolega koristi malcer da bi mogao uopce zaorati, a ne radi brze razgradnje. Uostalom jer tako bitno oce se razgradit za mjesec ili dva za njive koje se ostavljaju preko zime. A da se uopce nece to je smjesno.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nije smiješno,jer ja odoravam stabljiku i klip na zemljama gdje nema kukuruza po tri godine...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,458
Nisam to dozivio, ali neznam kolika ti je pomoc onda malcera. Nek skrati za 30% opet je dvije godine.
Sto se tice razgradnje po meni su najbolji tretmani bakterijama.
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Nije smiješno,jer ja odoravam stabljiku i klip na zemljama gdje nema kukuruza po tri godine...

Onda imaš dobru zemlju , ja na par parcela da zaorem drveće sledeće godine nema ništa.

Za strnjista ili kurozovinu što ostane iza kombajna koji nema frezu ako sijem žito koristim tanjuraču puno sam bržiji i manje nafte potrošim i kad orem brazda bolje sipa
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Nakon tri godine,,,hm ,malo mi čudno no ak i je tak kaj smeta? svako zaoravanje ide v jesen i na veču dubinu i ak bu do druge jeseni istrulila i napol,,,ništ ne smeta,najbitnije je da se masa kvalitetno i duboko zaore -dakle plug je izuzetno bitan,malčer je puno efikasniji kod zapuštenog zemljišta i slično..! I za razgradnju bio mase treba dušika i bez obzira na dubinu uz ureu bu se raspala.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
moj gramip se nikada nije zastopal ali NIKADA,da neznam kaj radim nece se zastopat,malcer sa vratima je drugacije konstruiran pogotovo tehnos koji ima stangu pa se na nju navuce
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nisam to dozivio, ali neznam kolika ti je pomoc onda malcera. Nek skrati za 30% opet je dvije godine.
Sto se tice razgradnje po meni su najbolji tretmani bakterijama.

Prošle jeseni je sve malčirano pa budemo vidli razliku,koji god postotak bude,dobro bude,jer ono kaj se ne razgradi,ni ne daje humus,a to je loše. Plus što malčer u dobroj mjeri suzbija prezimljavanje moljca u stabljici. Malčiranje je i neophodno kod kalcizacije,jer stroj za rasipanje ne radi kako treba ako ima korova ili kukuruzovine,pošto je jako nizak...
Ostatci se ne raspadaju jer nema kisika koliko je tlo zbijeno,a ako nema kisika,ni aerobne bakterije neće imati efekta. Opet malčiranje pomaže,jer ako malčiraš direktno iza kombajna,i oreš nakon nekog vremena,već na zemlji ostatci "preprhnu" kako mi kažemo...

Onda imaš dobru zemlju , ja na par parcela da zaorem drveće sledeće godine nema ništa.

Za strnjista ili kurozovinu što ostane iza kombajna koji nema frezu ako sijem žito koristim tanjuraču puno sam bržiji i manje nafte potrošim i kad orem brazda bolje sipa

Gadna je zemlja i inače.a pogotovo zadnjih par godina kad su ovolike vlage... Ja se većinom bavim povrćem,a tu ima jako puno prohoda,i još se dodatno zemlja zbija... Sad se ozbiljnije krenulo u kalcizaciju,i zelenu gnojidbu,nadalje će se i podrivati koliko god bude moguće,trebalo bi se to s vremenom popraviti. Samo još fali stajnjaka...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,186
@Massey 595:krivo si ti mene shvatio.. Nije se ni meni nikad malcer zastopao toliko da sam morao ugasiti i ići ga odstopati. Nego na izlazu na vratima se zna samo malo više nakupiti i to samo malo ostane kao na hrpi ne znam kako da objasnim.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
kuzim te ali to ti se nemre na gramipu desiti jel ti je valjak nekih 1 cm od bateva tak da ga ciste,meni jedino na onoj pizdolasici kak ju ja zovem se grude delaju,to bum poslikal tu travu,a ovo inace nista iza njega je sve ravnomjreno rastepeno
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,693
Na gramipu se za rad na ph mjenjaju mjesta remenicama. Gornja ide dolje,donja ide gore i onda moze raditi na 1000okr kardana..

ne bih htio tvrditi 100% ali mislim da drugačije remenice idu, tak sam čuo u 2 trgovine da idu drugačije, a ne da se okreću.. pa po tome, dođeš na isto opet, zar ne? U poljostroju je čovjek uzeo da kopča naprijed, i nije mogao uzeti taj s lagera, nego je čekao drugi s drugim prijenosom da dođe.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Nisu jednake remenice. Razlicite su velicine, a tako pise i u korisnickom prirucniku.
Barem je tako na mom gs50..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,186
kuzim te ali to ti se nemre na gramipu desiti jel ti je valjak nekih 1 cm od bateva tak da ga ciste,meni jedino na onoj pizdolasici kak ju ja zovem se grude delaju,to bum poslikal tu travu,a ovo inace nista iza njega je sve ravnomjreno rastepeno
I kod mene je blizu valjak cekicima tako da mi oni sad čiste valjak. Nije blizu kao na Gramipu, ali dosta je blizu.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Da da bi razlagači mogli živjeti i množiti se ,neophodan im je dušik,,zato vele : joj baciš ureu i ona pojede sve -razgrize..malo krivo ali svodi se na ovo kaj sam prije napisal.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Neki su kod nas to počeli raditi prije koju godinu, ali nisam još dobio povratnu informaciju. Jedan poznanik uvozi to iz Srbije, skroz mi nudi, ali nije da sam skeptičan oko same funkcije organizama, nego ne volim toliko uticati na prirodne procese. Ali mislim da ću pokušati s time, iako kod mene je zemlja puno lakša i sve se raspadne, mikroorganizmi bi trebali pomoći čitavom eko-sustavu zemljišta. E sad, hoće li biti nekih posljedica nakon 10 godina korištenje, to je već druga stvar. Ugl, da ne skačem previše s teme, kako mi je rečeno, za primjenu mikroorganizama treba usitniti kukuružnjak, ali nije obavezno malčerom, može i tanjuračom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh