• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Neznam što je silo kardan, ali za roto malčer treba kardan sa sigurnosnom spojkom. Susjed je prošlu godinu malčirao dvorište kod tasta, i zapeo za stari panj davno odsječene jabuke, polomio zube u reduktoru i kardan, naravno kardan bez spojke!

Osim ako ima spojku na reduktoru (neki imaju) ili ako nema direktan prijenos preko reduktora nego preko remena, onda ne treba kardan sa spojkom. Remenski prijenos bi trebao biti tako proračunat da kad dođe do preopterećenja remen prokliže.
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Paše kardan od berača i samoutovarke :) Čalopek, 160 cm, rotor s 3 noža, 6800 kn
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@ vuga... Silo kardan ti je kardan koji se koristi za Silokombajn. Takav sam ja sebi kupil za Malčer baš iz tog razloga da mi se ne dogodi ko tvom susjedu .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Roto malčeri su po pitanju kardana dosta zahtjevni. Njihov multiplikator nema ugrađenu protočnu spojku pa malčer vrti kardan sve dok se ne zaustavi. To je posebno opasno kod traktora koji nemaju nezavisni pogon kardana (TV) jer onda tjera i traktor prema naprijed. Međutim protočna spojka nije osigurač od preopterećenja kad se npr. naleti na kakav panj ili slično. Zato bi trebalo imati dodatno osiguranje s tarnom spojkom ili odreznim vijkom.
Pošto u prodaji nema kardana koji na jednoj strani imaju protočnu spojku, a na drugoj tarnu spojku ili odrezni vijak, tko se hoće potpuno osigurati trebal bi kupiti 2 kardana i od njih složiti jedan sa dvije zaštite ili naručiti kardan kod Cerjaka.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Takav kardan, koji bi se izradio, kak veliš, treba samo za traktore koji nemaju dvostepeno kvačilo, a žele osigurati kutni reduktor od loma.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Trba i za one s dvostepenim kuplungom, jer u protivnom nemreš otpustiti gas na okretanju.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Za malčera ino brežica netreba ti kardan sa kuplingom jer vec ima ugrađenu u getribi tak kad prekines kardan zustavi se kod traktora a malcer dalje vrti
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
I ORSI ima tu zaštitu,isprobali smo kad smo ga spustili u zemlju,traktor nije crko već se malčer zaustavil (IMT 539)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Riječ je bila o roto malčeru. Čekičari imaju protočnu spojku u multipliktoru i remene kao osigurač od preopterećenja.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Koliko su mi rekli u INO-u da kad naleti na nešto veliko prije polomi bate nego prekine šaraf.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Preskoči i kardan i u reduktoru, barem je kod zanona,provjereno i ništa oštečeno, dobro je zakrčilo. Taman da stisneš kvačilo i prekineš pogon.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Doživio sam na roto malčeru 160 i zetor 4320, sa silo kardanom, nisam ja radio :D: osim šerafio kasnije :( da kardan nije preskočio,, prvi put je popucalo kučište reduktora od udarca u panj, a drugi puta je namotalo čeličnu sajlu debljine kao prst, umjesto da je kardan počeo preskakivati, ugasilo je traktor kolka je sila bila.. Tak da po tome, isti drek šta god staviš da vrti...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Morao bi kardan krenuti preskakivati. Znam kada na beraču mi uletio nož od rakete u raketu, berač se zaustavio momentalno, traktor nije ni osjetio već je kardan odmah propustio. Isto jednom mi na silokombajnu se pogonski lanac rastavio i sav se nagužvao pod lančanik i isto je kardan propustio. Taj kardan koji si ti koristi nije u redu ili je neko prčkao nešto po njemu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Uvijek se može desiti da kardan ili reduktor ne odradi svoje.. Ja kad sam udario u panj sa malčerom ugasilo mi je Zetora 6245.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Još je veći apsurd u toj situaciji, šta je taj kardan kupljen za taj malčer i skupa s njime..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Ak je kardan sa šer-bolcnom, onda moment zavisi o kvaliteti vijka kojeg se ugradi.
Ako je pak s tarnom spojkom, nju treba redovito otpuštati i "provjetravati", jer se rado zalijepi (naročito kad pokisne).
Preopteretna spojka s federima je zapravo najpouzdanije rješenje, no i ona zna zakazati. Dodatno osiguranje su remeni (na tarupu).
 

Najnoviji postovi

Na vrh