• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Iz kojeg razloga ne lanac? Sad sam već sve pripremio i u fazi izrade je. Ovaj vikend možda i slozim pa probam.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ja sam medicinar al misljenja sam, nekog logičnog da je bolje da remen proklizi ako zapne za panj nož, nego da je lanac pa pukne .... i ako je lanac, morala bi neka zastita bit jer ako pukne pri toj brzini, mislim da bez problema proleti kroz staklo kabine

po meni, tu je trebala dupla remenica ic, a ne deblji remen

dva je dva :)

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Ima osiguranje na kardanu,mislim 800 Nm. A dva remena su postavljena na ovom postojećem. Za zaštitu od pucanja lanca ću lako.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa što pitaš ako si sve pripremio , vidjećeš kada napraviš :x:
Šokovi su neopisivi.

Kod mene je jedan remen širine 22mm a remenica je prečnika oko 200mm otprilike i to ne kliza a jedan nož je zahvata 75-80cm. Odnosno u fabričkoj varijanti sa pipalicama taj jedan remen vozi ovakva dva noža.

Što znači ili povećaj remenicu ili makar povečaj nalijeganje na remenicu zamotavanjem remena oko nje.

Jesi li probao malo katrana dati na remenje.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Ne znam jeste li me shvatili. Ovaj malcer mi je dobar za grublje stvari. Radim novi koji bi bio više za košnju i imam sve dijelove za njega pa tako lanac i lancanike. Interesira me jel može radit na lanac ili da odmah tokarim remenice da se ne zamaram i tratim vrijeme kojeg nemam za neke pokuse.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja zaista neznam zašto bi eksperimentisao sa lancom kada je remen već zadovoljavajući.
Bez obzira što planiraš samo koševinu čistih površine jednom ćeš da ''popušiš'' neki kamen,žicu,panj,željezo itd. i onda će ti biti jasno zašto ne lanac.
Bez obzira što imaš zaštitu na kardanu , dobra je ona ali brzine su velike tako da je zaštita direkt na radnom kolu najbolja zaštita (remen).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
To ti nije malčer, već malo jača roto kosilica, jer se noževi ne vrte jedan prema drugom, već jedan baca na drugog.
Za zadnje strane moraš imati usmjerivače, jer nebu dobro kosil.

Glede pogona: napravi još jednu nateznu remenicu ispred desne remenice, da povećaš obuhvatne kuteve.
Još nekaj: natezne remenice moraju biti i većeg promjera od ovih zadnjih, jer se trajnost remenja bitno povećava. Klinasto remenje ne voli savijanje na vanjsku stranu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možda je i sama kvaliteta remenja upitna? Stavi one nazubljene, oni se bolje prilagođavaju manjim remenicama. Rekao si da je mokra trava problem, možda se remenje namoči i zbog toga klizi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Nazubljeni treba kad su remenice (pre)malog promjera, a ove to (osim natezne, koja nema veze s prijenosom snage) svakako nisu.

Nego, koliko je preklapanje noževa, i kak je riješeno?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Kolega je napravil roto malčer sa jednim rotorom i prenosom preko duplog lanca i horizontalno. Malo ga je problem održati masnog ali radi evo, mislim, dvije godine bez problema zbog toga a pobrali su i kamenja i panjeva. Pri toj brzini bio remen ili lanac isto mu je. Kad zapne prvo se motaju oni krakovi gdje su noževi. Jedino dobar kardan, da spasi ostatak konstrukcije, a to koliko sam pročital več imaš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Nije li to (pre)velika brzina lanca i koliko traju lančanici? Koliku tek buku stvara?
Imal sam colov lanac na ubrzivaču katrana na beraču. Galamil je više od tarupa :D:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Pa možda i je prebrzo za lanac ali velim radi več par god. Ne radi nešta puno ali za sebe i šurjaka mu je dosta. Jednom sam samo bil blizu kad je malčiral ali nisam primjetil da se čuje ni lanac ni lančanik, kad dela ko zrakomlat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dado , da li ima na ravnom djelu neštko kaj pridržava lanac ... .mene samo frka da ne "zaješe" na zubac kad bude labav ?
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Preklapanja noževa nema,zato što je to nemoguće zbog remenastog prijenosa.
Mislim da ne može biti ni kod lanca jer lancanici nisu savršeno jednaki pa bi se kad tad sudarili. Zato ću i sad sa lancem napraviti tako da noževi prolaze min. jedan pored drugog.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Preklapanje se rješava taj da se lijevi nož postavi ispred drsnog, pa onda može biti preklapanja.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ima neki španer kao kod remenja. Stišće ga prema unutra, prema zubčanicima.
Normalno da če zajašiti ako se olabavi, jeb... treba ga samo češće kontrolirati.
Nije baš zahvalno ovak nagovarati nekog da nešta napravi pa ako nebu dobro onda sam naj...., pogotovo kad to nije moje iskustvo.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Mislim da bi za lanac trebao spaner sa federom da ga stalno drzi napetim, onda nebi zajahao
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Za sistem rotomalčera širine 150-180 cm, vrlo je nezahvalno stavljati jedan nož, jer na toj širini 150-180 cm, je vrlo dugačak krak, obično ako i predimenzioniraš debljine krakova i noževa, što je sa getribom? Ako je getriba poddimenzionirana onda getriba puca. Ovaj sistem sa lancima je uz zaštitu kardanom vrlo nezahvalan.
U trenutku udara, u većini slučaja zaštita kardana"ne stigne odraditi" pa takva zaštita i nije adekvatna zaštita.
Ako je u ovoj kombinaciji i slabiji traktor, 533,539,549......onda je vrlo vjerojatnooštećenje i samog traktora.
Ako je u tom slučaju neka mrcina od 80-90 KS, onda traktoru neće biti ništa, ali opet ostaje pitanje što je jače, duljina elise sa noževima ili getriba ili kardan ili traktor.
Prenos remenima daje bolju i bržu mogućnost zašite od loma. Ispitano provjereno. I na širinu 150-180 cm uvjek je bolje rješenje ako ne 3 onda barem 2 noža-elise.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Moja konstrukcija malcera (ovog sa slike) je zahvata 180cm sa dvije elise na svakoj po 2 noža. Ovaj novi će imati također 2 ali tanjura sa 3 noža i zahvata 185 cm.
 

Najnoviji postovi

Na vrh