• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako na starom nemaš prekrivanje, na novom napravi prema prijedlogu ZJ-a. Obavezno stavi remenice sa 2 utora za remene.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Zj ne znam jesam li te shvatio o preklapanju noževa. Misliš lijevi iznad ili ispod desnog,a ne ispred.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan malo iza ili ispred drugog. Tako da je korisna širina rezanja: Š1 + Š2 - 3 do 5 cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Znači, kad kosiš da ne ostane nepokošeni dio u sredini.

Ak je promjer jednog rotora, npr 1metar, postavljaš ih na poprečni razmak od, recimo 85 cm.
Znači, jedan kosi metar, a drugi samo 85cm.
Kak nisu sinkronizirani, a da se izbjegne udaranje noževa, onaj desni se pomakne unatrag (u smjeru vožnje).
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Ok,sad kužim. Ja sam postavio sa min. zračnosti tako da se gotovo i ne kuži nepokoseni trag.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malčer (kinez) ima bočni hidraulični pomak. Okrugle šipke (klizači) su pocinčane, a puškice su iz sipasa (bijela plastika).
Mazati s nečim ili s ne? :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Karlo:
Da, a kad se noževi malo potroše, onda bu vidljivo.
Preklapanje mora biti bar 10...15cm jer inače ostaje nepokošeno.

Iwanho:
Ne mazati jer bu blato. Eventualno silikonski sprej.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Sad vidim da si u pravu,ali već sam napravio "šasiju" kao i onu prvu samo sam povećao zahvat za 50 mm. A pripremio već i lancanike, lanac i španer. Sad ću tako složit pa kako mu bude. Ako ni sad ne uspije onda treća sreća.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Karlo, jesi li primjetio dal ti je remenje mokro kad kosiš po rosi? Ako se remeni namoče tada lako proklizavaju, inače bi morali škripati i dimiti na suho.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
To mi proklizava samo kod stvarno velikog opterecenja u visokoj travi.Ali kad ide u debelo i gusto trnje i granje npr 10-15 mm melje u prah sa lakocom. tako da mi u tu svrhu odlicno sluzi.
Sad radim nesto vise nalik roto kosi jer mi treba za kosnju ali ne za sijeno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Sad vidim da si u pravu,ali već sam napravio "šasiju" kao i onu prvu samo sam povećao zahvat za 50 mm. A pripremio već i lancanike, lanac i španer. Sad ću tako složit pa kako mu bude. Ako ni sad ne uspije onda treća sreća.
Nikaj zato. Pretpostavljam da noževi bacaju na desnu stranu. Okvir (trotočje) zakreni tak da ne stoji okomito na smjer vožnje, već da lijeva strana ide nekih 20-tak cm ispred desne. Malo budeš smanjil zahvat, ali budeš donio preklapanje.
Sa zadnje strane nozeva postavi okrugle usmjerivače, da bolje kosi melje.


Hvala. Do sad nije mazano.
Sprej ne bu nakupil prašinu?
Silikonski sprej ishlapi i ostane suha, glatka površina.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Ova ideja sa zakretanjem mi stvarno ne bi sinula ali povećao sam zahvat tek toliko da prestignem širinu traktora a ako bi izgubio 20 cm onda sam trebao povećati širinu za 25 cm. Jel mi možeš pojasniti ili nacrtati kako postaviti usmjerivace obzirom na smjer okretanja koji je lijevo gledajući odozgor.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Budem ti postavio sliku kroz koji dan, dok zločin vremena za računalom.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pogledaj slike u temi : naša mehanizacija, rotom malčer 180 cm.
Tamo su slike mog r.m. sa pomaknutim noževima.Desni nož je bliže traktoru, a lijevi je dalje od traktora. Preklop noževa je 5 cm. Na noževima nemam nikakvih usmjerivača, konstrukcijski je malčer zatvoren, i to je dovoljno da malčira masu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bi isto riskirao s lancem ...naročito ako imam sve "doma" ...

zašto se ne bi pozabavili s nekom zaštitom od udara kopirajuči sistem veze noža i radilice na malom motornim kosilicama ?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Na tim kosilicama u većini slučajeva strada radilica.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
strada kad lamelica zahrđa ....a da se dolje stavi štift na odrez ..na pentama to dobro funcionira
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
E ljudi kakve kardane koriste samoutovarne prikolice. Imam u ponudi jedan takav dobar ali neznam kakva je sklopka. Izgleda ko klasićna frajlauf, a sad...?
 

Najnoviji postovi

Na vrh