• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ja se s vama ne slažem. Onaj koji propusti u jednu stranu, nije isto kak ga okreneš. Ja govorim o takvom kardanu.

U krivu si.
O tome smo bili razgovarali prije.
Smjer momenta se ne mijenja kak god ga okrenul.
Razlika bi bila da ga postaviš na prednji izvod kardana, koji se vrti u lijevo.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Jedino ako takav kardan propušta u oba smjera kad preopterečenja, onda sam u krivu, priznajem.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Uzmi bilo koji kardan ili nešto slično šta ti je pri ruci, nacrtaj strelice kako djeluju sile pa ga okreni naopako. Vidjećeš da je isto, stvar je samo u tome gdje ima više prostora i gdje sklop manje smeta.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imam Cerjakov katalog. Doduše iz 2011- e, al nikaj se nije promijenilo. Išel sam vidjeti unutra kaj piše. I da ! U pravu ste ! VS sklopka propušta u oba smjera. Jbga... Tko radi, griješi, tko misli griješi duplo. Isprika dečki :drink:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Sad bi mi mogli do sutra raspravljat. A to na suho nikak nije dobro. Ja odustajem od rasprave, al vam velim da niste u pravu. Crtajte strelice kak se kardan vrti pa ga okrenite kontra. NIje isto nikak . Nema veze koji i kakav je kardan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
uzmi pinkalu s stola pa probaj , uvjek zateže u istu stranu , bez obzira koji dio metneš u koju šaku
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja govorim o ovom smjeru okretanja. Znači, nije isto metne li se glava kardana na traktor, ili na priključni stroj.
 

Prilozi

  • DSC_0142.jpg
    DSC_0142.jpg
    21.8 KB · Pregleda: 85
  • DSC_0143.jpg
    DSC_0143.jpg
    18 KB · Pregleda: 78

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sad sam baš išel u podrum glet kardana, jer mi vrag nije dal mira, i kak god ga okreneš smer vrtnje je isti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja govorim o ovom smjeru okretanja. Znači, nije isto metne li se glava kardana na traktor, ili na priključni stroj.

Debelo , ali debelo griješiš.

Zamisli da je umjesto kardana vijak sa maticom , kako god okreneš vijak ako se kardan vrti u istom smijeru vijak se zavija (ili odvija , uglavnom isto).
Tako da i kardan kako ga god stavio radit će istu radnju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Isti slučaj , kako god okreneš on u istom smijeru popušta jer to zavisi od smijera vrtnje traktorskog izlaza.
Sila koja djeluje na tu frajlauf spojku je istog smijera ako spojku gledamo kao pojedinačan segment sklopa.
Bez obzira kako okrenuo kardan. Zamisli vijak sa maticom kako ti rekoh umjesto kardana.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Hahaha, ponovo problemi sa tim famoznim kardanom :D kako god okreneš, smijer sile se ne mijenja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
Ja sam takvu glavu jednom prilikom testirao kilo kljucem i ako se dobro sjećam preskače na 800Nm. Ako ga opteretis kontra od smijera vrtnje onda treba manja sila. Onaj kardan sto se slobodno vrti na kontra,koji bi se trebao koristiti kod malcera nema sigurnosnu spojku. Tako da sam napravio kardan sa obje glave.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
329
MyGVla9.jpg

Evo i postigao sam ga. Uopće nije bitno koja glava se kamo okrene kardan uvijek voli lijevo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh