• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
282a8df4fc9ef501748b6cbae4ba9abd.jpg
0b9d22098c03f920fec9a51757d801fc.jpg

Ovako je to izgledalo iza mog roto malčera, od grana debljine palca ostaju samo zubotrepci. ;)

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

MarkoDe

Novi član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
9
malo radova na gramipu. zaribali ležajevi od trave (zasad jedina mana da prelako ulazi trava između rotora i kućišta). mislio sam da će biti puno teže, ali najduže je trajalo namještanje rotora natrag. dva ležaja, 240kn u gramipu.
bolesnik
IMG_20160903_143017.jpg

rsz_img_20160903_142954.jpg

nakon tretmana
IMG_20160903_143001.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tu je samo upeti ležaj? Kako podnosi opterećenja?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pozdrav,,

Molio bi za par informacija po mogućnosti provjerenih :(nerd):

Riječ je o roto kosilici malčeru jer ne znam kako da ju ispravno nazovem no mislim da znate o kojoj je riječ :D: (osovine sa nosačem noževa okomite na zemlju)

1. Da li koristiti leteće noževe ili lance? (prednost/mane)
2. Koja obodna brzina za nože, a koja za lance?

Bio bi zahvalan da me posavjetujete i podijelite iskustva.. :icon_pidu:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Eee, sad za brzinu nsm treba više čimbenika, širina zahvata, kakav reduktor bi išel gore? Noževi su više za travu, a lanci za šikarovinu, iako oba dvoje može za silu odradit posao i kontra.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa koja je redukcija, dali 1 -1.91, 1-2, 1-3. Moraš to znati ako želiš brzinu vrtnje uz još par stvari. Bude se ti puknuti javil, on je digitron za te stvari.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za noževe treba biti oko 100 m/s, a za lance ne znam, ali sigurno nije manje.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sa 100m/s možeš kositi park i to bi trebalo ciljati na 540o/min kardana. Ja bi radije stavljao noževe jer bi po nekoj logici trebali stvarati manji otpor iako ne kažem da su lanci loši.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Ako je 100 m/s to je cca 2000 okretaja noža od 1m. Znači ovi koji rade na direktni multiplikator moraju imati skoro omjer 1:4 i to je ono kaj me najviše zbunjuje? Većinom idu sa 1:2? Meni nije problem postići tih 100m/s no opet kažem da svi se ovi vrte na manje? Radil bi prihvat i za nože no u startu bi išel na lanac radi ovih poprilično zaraslih terena u grmlju da pomlatim to. Poslije onda na noževe. Bitno mi je samo da je ista brzina. A probal budem i sa lancima kasnije nisku travu baš da vidim kako bi se ponašali. Uglavnom još sam u nedoumici kaj je dovoljno a kaj premalo. Nekaj kaj se vrti skoro 400km/h ni baš za igrati :(nerd):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da, neki rade tak kak si napisal. No treba voditi računa da te male od 1m koriste večinom na TV traktorima, a oni imaju (barem stariji) i mogućnost brže vrtnje kardana. S istim multiplikatorom rade i malčere od 1,8 m, a taj onda postiže tu brzinu. Veća obodna brzina donosi neke probleme (ležajevi i sl.) ali ljepše kose, odnosno bolje usitnjavaju.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Zbog cega lanci za grmlje? Ima li tko malcer s lancima i neki foto/video materijal u radu?
Naletio sam na youtubeu na snimku kosnje trave malcerom s lancima, nije to lose izgledalo. Ali noz je ipak noz. Ako treba nekakve sikare zvakat, napraviti sve malo vece/jace, dovoljno tezak noz i gas..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Lanci melju, a ne režu.
Teže se vrte i teže unište ono kaj trebaju. Ali to uništeno je toliko razbijeno da teže raste nakon toga.
Ne treba naglašavati da iza toga ostane čupav, a ne čist posel.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam sa mojim na noževe išao u šikaru i travu ali nisam vidio problema u šikari.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Šumarija Čakovec ima na lance malčer, i sa time mlate po mladim šumama, a ima ga i moj susjed kučne izrade i zadovoljan je sa njim.
A sad ono najbitnije, lanci nesmiju biti obični, več od samoutovarne ili prikolice za gnoj, znači kaljeni. Ovi obični se razlete za par sati rada.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
lanci su zakon samo ljudi traže kruha preko pogače ..i onda brusi , buši , krpaj , kuj , okreči, zavlači , natači ....da ne govorimo o izboru matrijala
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Šumski lanac za vitlo bi trebao biti dobar izbor, pogotovo onaj četvrtasti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ma lako je meni izračunati prijenose i omjere no ne znam koju brzinu oboda moram ciljati. :drink:

Ako može da ti pomogne imam HUMUS zahvata 140cm koji ima dva rotora , fabrički je imao pipalice koje je neko prije mene skinuo pa ih nema.
Znači ima dva rotora od oko 65cm , mogu ti izbrojiti prenosni odnos ako te zanima taj podatak čisto da imaš poređenja radi.
I što se mene tiče ja bi volio da je još brži od trenutnog stanja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh