• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Zahvaljujem svima na pomoći. Odluka je da se ide za početak na lance i naravno pripremljen i prihvat za noževe. Ciljana je brzina 100m/s pa se i došlo do izračuna..

Potrebna mi je brzina nosača noža 1900/min.

Put vrha noža je jednak opsegu kružnice 2rPi pa ispada da je to 3,14m.
Znači brzina vrtnje je 1900 okretaja u minuti ili 31.67 u sekundi. Prema tome imamo 99.44m/s.

Reduktor mi je 1:1,75 pa na izlazu ako kardan vrti 540/min imam 945 okretaja. Omjer je iz toga 0,49.

Proizvoljno odaberem remenicu na osovini noža neka bude cca 120mm pa opet na temelju izračuna dobivam veliku koja bi išla na reduktor cca 245mm...

Naravno remenice kako bum naletil naletil ili prvo našel dvije manje ili veliku lako izračunam kakva će biti druga kad sad imam i taj omjer.

Eto Hvala još jednom svima..:drink:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Napisao sam ''od oko 65cm'' , za tačno morao bi izmjeriti.
I mislim da je kutija širine 140cm a rotori su u zbiru na 135 ako se dobro sjećam.
Noževi se ne preklapaju jer su oba u istoj ravni i na istoj udaljenosti od kačanja ali opet ne ostaje onaj ''zalizak'' u sredini.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Šrore i kak sam ti rekel, obavezno kovani lanci, nikako obični, što zbog trajanja, a što zbog vlastite sigurnosti.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Ne kovani, nego valjda kaljeni?

Kawač, bar si ti železni mešter, pa bi moral znati razliku :)
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Šrore i kak sam ti rekel, obavezno kovani lanci, nikako obični, što zbog trajanja, a što zbog vlastite sigurnosti.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk

Ja sam čoveka razmel. :drink: Fala tako i bude...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
pobogu mirko kakvi su to kovani lanci?
Jbga sad ti! [emoji1] Neznam kak bi ih drugačije nazval, nešto tipa lanci za šumu, od samoutovarne ili prikolice za gnoj. Poznanik ima napravljen na lance pa mi je sam tu vrstu predložil jer je prvo stavil fi8 običnog i pojelo ga za par sati rada. Sad ima gore od prikolice za gnoj i veli da već treću godinu drže.

Edit:
Eto Zj me preduhitril, a bilo mi na jeziku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Dečki molim pomoć.

Ima li kakvih negativnih primjedbi na ideju da se u krovu malčera napravi uski "prorez" kao na slici 1.
Sa gornje strane se učvrsti konusna "košara" (slika 2)u koju bi se pomalo ubacivalo sitno granje od porezanih maslina.
Da li bi bilo kakvih "pogibeljnih" izlijetanja ili bi malčer otkinuo dio ,zatim bi grana malo propala i opet otkidanje???
Ovakva ideja mi se mota po glavi,pa želim čuti Vaša mišljenja!
 

Prilozi

  • IMG_20160908_123519.jpg
    IMG_20160908_123519.jpg
    61.6 KB · Pregleda: 137
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    87.6 KB · Pregleda: 151

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Moje mišljenje da nitko ne bi trebao stajati blizu takvih stvari sa noževima koji rotiraju velikom brzinom i masom
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Danas sam čuo info da su u hr. zabranjeni roto malčeri sa na grani, je li to moguće?
U vezi košare slažem se sa zetorboy jer su tu veliki okretaji i snage u pitanju. Možda bi i valjalo.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dečki molim pomoć.

Ima li kakvih negativnih primjedbi na ideju da se u krovu malčera napravi uski "prorez" kao na slici 1.
Sa gornje strane se učvrsti konusna "košara" (slika 2)u koju bi se pomalo ubacivalo sitno granje od porezanih maslina.
Da li bi bilo kakvih "pogibeljnih" izlijetanja ili bi malčer otkinuo dio ,zatim bi grana malo propala i opet otkidanje???
Ovakva ideja mi se mota po glavi,pa želim čuti Vaša mišljenja!
prorez , tj. rupu bi napravio čim bliže centru rotora , uz naravno ugradnju dodatnih noževa ..kako reznih koji se rotiraju , tako i kontra noža koji bi bio montrian na kučištu
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zamisao kao takva nije tolko bedasta, ali uz malo muke i nauke napraviš sjeckalicu za taj mali traktor i radiš kak ti želiš. Da se mene pita, ja osobno se nebi upuštal u tu avanturu, ne uljeva mi dovoljno sigurnosti od povratnok udara u glavu. Meni se više mota po glavi nač negdje neku onu električnu drobilicu sa krepanim motorom i preraditi na kardan.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Razinekop,
ako ta košara ima samo funkciju skuplanja ostataka (kao na vrtnim kosilicama), onda nisam baš za takav način. Rađe bi razmislil kak iza malčera postaviti sličnu košaru. Pri tome košara mora biti dosta čvrsta jer ostaci grančica nisu isto kaj i trava. Neki klaplin na ulasku u posudu bi smanjil brzinu ostataka. Također bi noževe trebalo izvesti tako da stvore strujanje koje bu podiglo biljne ostatke sa zemlje.

Možda sam skroz fulal namjeru Razinekopa, ali to je samo moje "glasno" razmišljanje na prvu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Košara bi imala ulogu sječke za grane koliko sam ja razumio. Mislim da na malčeru nije dovoljno kruto kućište da bi se dodavalo protunož pa bi se mogli susresti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
U svezi zaštite rukovatelja sječkanja koje je naglašeno kao problem, prihvaćam savjete a riješio bi to tako da zabijem dva željezna kolca u zemlju i iza njih naslažem 8 kom drvenih greda 10x10 cm dugih 1 metar.Znači drveni "grudobran" 80cm širok 1m između strane malčera i rukovatelja.

Za Zokijevu primjedbu ne znam kolike su sile u pitanju -krov malčera je pločevina iz jednog komada debljine 4mm mjereno sa debljinom "zaštitnog premaza".

Svima hvala na primjedbama-prijedlozima.Ideja za sada i dalje živi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
okolo protunoža bude pojačano s zavarenom konstrukcijom grotla ..ne znam kolike su , ali brijem da te grane ako se redovito reže nisu deblje od 2 cm, a to nije ništa za takvu konstrukciju .
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,117
Mislim da bi bilo najbolje složit na hrpe i samo spustit malčer na hrpu,najsigurnije:biggrin:
 

Najnoviji postovi

Na vrh