• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
To je kardan limun? Takvog sam ja sa vitlom sredio bez problema. Možeš u njega nabiti cijev od 3/4 da ga pojačaš i zavariš na kraju. Ja sam i nekoliko rupa izbušio kroz limun do cijevi i zavario da poveže pa obrusio višak, dobro je za prvu pomoć ali najbolje je jači kardan.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koju širinu malčera bi preporučili za: kurznicu , malčarenje polja (jednom godišnje) .

ako kuruznicu ne može 2 tjerao bi jedan red , to mi nije problem , bitnije da može obraditi "sjeno" u 7-8 mj u punom zahvatu)
pogonio bi ga 539 , štore 404 ?

koja širinu?
koji oblik noževa ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam upravo zbog kuruznice kupil batičara 155 cm (China). Travu odradi fantastično, pogotovo ako nije rijetka, ko da je obrijana. Goni ga traktor 50 KS, ali na 540E. Znači ne koristim punu snagu traktora jer nema potrebe.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Y noževi su više za slamu,ili krmu,to je jedino kaj batičar ne odradi dobro...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tjeram 2 reda kuruznice. Za tri reda treba biti 210 ili 220 cm, a onda treba i traktor blizu 100 KS.
Negdje sam pročital da Y noževi troše manje snage nego batevi, ali da ne ostave ravnu površinu nego valovitu.
Slamu nisam probal malčirati, obično se zbalira ono kaj kombajn izbaci. Ako kombajnist pokosi visoko, a to je uglavnom pravilo, onda prije baliranja prođem strižnom kosilicom.

Edit:
kod malčiranja 2 reda, malčira se i drače između redova. Zato je povoljno da malčer ima širinu n*razmak redova + 10 cm.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako se sija na 70-75 za tri reda treba 140 ili 150 cm ...?


lmislim da je lakše na batara montirati Y noževe nego obrnuto
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja imam s Y nozevima i malciram sve od trave do kukuruzovine cak i sikare neke rijesavam s njim i ostaje cisto iza njega!!
Puknuti imas sta sam ja stavljo slike od malciranja pa vidis kak ostaje iza njega!!

 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
bc364bebbb487512b2ea8ef8ededf592.jpg

Ja malciram sa 225 ino elite ali mu je to ipak previse a i batovi su dosta istroseni pa je zato tako lose izmalcirano. Ali travu ljepse izmalcira.

Poslano sa mog ZTE Blade L3 koristeći Tapatalk
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
1. sporom gonim ali mi se činilo da bi treba još sporije ovo ići ili bar dvaput da bude lijepo kao obrijano. A sad kojeg uzeti, što jeftinijeg da je što kvalitetniji. :(angel):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puki,

jučer sam malčiral kuruznicu u kojoj su prosjekli 2 redi kuruznice kao put za traktor. Posložili su kuruznicu uz susjedne redove. Znači tu je malčer drobil masu kuruznice iz 3 reda. Opet sam išel na 540E s možda 5-10% više gasa, ali sam moral ići jednu brzinu sporije. Inače sam gubil turažu. Znači moglo bi 3 reda uz malo veći napor traktora. No to važi samo za čistu kuruznicu, bez drača. Inače bi ostajalo drače između prolaza jer malčer nebi sve pokril, a kod mene je drače do koljena.

Kaj se tiče kojeg kupiti, ako misliš raditi uslužno kupi kvalitenijeg (skupljeg), npr. INO. Samo za svoje potrebe, mislim da bu zadovoljil i neki kinez. Bar sam se ja tak odlučil, ali sam gledal da ima koliku-toliku kilažu (155cm - 340 kg). Imal je jamstvo 2 godine koje upravo ovih dana istječe. Do sad sam imal problem samo sa strugačem valjka. To sam riješil tak da sam valjak preselil bliže batima pa oni očiste kad se više nakupi.

To su moja iskustva i razmišljanja, a odluka je tvoja.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Par slika od gramipa.. Potrošnja ispod 7 litri na ral, za nekih 8 sati smalčirao 2 rali livade i 2 i pol rali oranice, 4 parcele ugl
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
A zbog čega vozaš tu prikolicu sobom? Kaj imaš unutra naftu il kaj? :D:
 

Najnoviji postovi

Na vrh