• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Mora imati, zbog sila udaranja i svega ostaloga.... rotor mora ići par milimetara lijevo desno.. imam doma 4 malčera i svi imaju lagani luft..(šumski ino ima najviše..)
Taj luft je nepozeljan. Treba ga prepoznat gdje je. To szo imsju svi tvoji malčeri neznaci daje uredu. Mozda trenutno neutiču, još nespada u ozbiljan problem, a mozda i da ukolimo je luft u samom lezaju izmadju nalijegajućih prstenova i kotrljajućih tijela. To sto kazes za bočne sile, to zaboravi one su beznačajne u odnosu smjer rotacije i otpor u radu.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,878
... Lezaj ne smije imati lufta.
Postoje mjesta sa visokom temperaturom gdje se ugrađuju ležajevi koji po našem shvaćanju imaju lufta!
A ima na njemu i oznaka do koje temperature je predviđen.
Isto tako kotač automobila mora se "klimati" oko 1-1,3 mm - ležaj će duže trajati!
Kad smo već kod ležajeva rotora, je li se kod ovog tip ležaja može samo promijeniti ležaj, a kučište ostane staro? Ili je ležaj tvornički uprešan u kučište, pa se mijenja sve skupa?
Obično se može zamijeniti ili izbijanjem ili zakretanjem ležaja u sličnom kućištu!
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ako se ležaj može izbiti van, sto ga drži da u radu ne izađe van? Čemu služi mazalica u ovoj vrsti ležaja, ako je sve fiksno?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Postoje mjesta sa visokom temperaturom gdje se ugrađuju ležajevi koji po našem shvaćanju imaju lufta!
A ima na njemu i oznaka do koje temperature je predviđen.
Isto tako kotač automobila mora se "klimati" oko 1-1,3 mm - ležaj će duže trajati!

Obično se može zamijeniti ili izbijanjem ili zakretanjem ležaja u sličnom kućištu!
Kvslitetni lezaji nesmiju imati luft. Prilikom konstrukcije odredjenog sklopa vrsi se odabir vrste lezaja za njegovu namjenu. Na osnovu zahtjeva se vrsi odabir tolerancijskog polja,. Zbog odredjenih temparaturnih razlika najcesce se rade kucista od liva zbog male ili neznatne geometrijske promjene prilikom zagrijavanja i hladjenja da ne utice na kotrljajuca tijela. To sto tocak ima luft. Nema nijedan na novom autu.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
614
Ne znam jel ste ikad mjenali ili ugrađivali ležajeve na neki malčer.. na malčer moraju ići bačvasti ležajevi dakle radijalno aksijalni.. ti ležajevi jako dobro trpe velika opterećenja, te taj luft smanjuje jačinu udarca koji pomiće rotor lijevo/desno...te također trpe veće oketaje i temperature..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,878
............... To sto tocak ima luft. Nema nijedan na novom autu.
Ma da! Izdržat će garanciju, a dan poslije se mijenjaju ležajevi jer ovaj šumi!
Na auto kotačima nema klasičnih ležajeva, a ni matica se ne steže "kak sivonja zna stegnuti"
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Postoje mjesta sa visokom temperaturom gdje se ugrađuju ležajevi koji po našem shvaćanju imaju lufta!
A ima na njemu i oznaka do koje temperature je predviđen.
Isto tako kotač automobila mora se "klimati" ok
Poz. Znam ja. Su posebno oznaceni. Ali ti lezajevi nemaju lufta 1 mm ili vise. Kad se lezaj grije onda se prosirava zunanje kuciste, notranje kuciste i tekalni elementi. Sve se siri. I ako je sve od istega materiala onda se sve jednako siri.
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ma da! Izdržat će garanciju, a dan poslije se mijenjaju ležajevi jer ovaj šumi!
Na auto kotačima nema klasičnih ležajeva, a ni matica se ne steže "kak sivonja zna stegnuti"
Ja mišljenje iznosim za ležeje u kveliteti, a ne mala privreda. Ležaji mjenjačke kutije ( mjenjača) svih mogućih vozila , ležaji ugrađeni u pilama, brusilicama na rotorima, ležaji ugrađeni u mašine za obradu metala gdje se traži tačnost u 2 hiljadite, ležaji u mašinama za obradu drveta itd.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Taj luft je nepozeljan. Treba ga prepoznat gdje je. To szo imsju svi tvoji malčeri neznaci daje uredu. Mozda trenutno neutiču, još nespada u ozbiljan problem, a mozda i da ukolimo je luft u samom lezaju izmadju nalijegajućih prstenova i kotrljajućih tijela. To sto kazes za bočne sile, to zaboravi one su beznačajne u odnosu smjer rotacije i otpor u radu.
Upravo tako, ako ima lufta, znači da i nošenje nije kakvo bi trebalo biti. Ležaj je oslonac, i kao takav dosjedi moraju biti čvrsti.

Postoje ležajevi s povećanom zračnosti, oni se koriste tamo gdje su prisutne više temperature. Porastom temperature, radi širenja osovine, zračnosti se smanjuju i zapravo u radu, tokom zagrijavanja dolazi na mjeru koja bi trebala biti. Da nema toga, došlo bi do blokade...

Ako ima lufta, imamo nestabilan sustav, ležaj ne nosi ravnomjerno te će se pojačano trošiti. A nastavkom takvog rada, može doći i do oštećenja osovine ili kućišta ležaja...
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Evo, stigao malčer. Nije nešto extra ali za travu i cimu od krumpira bit će valjda dosta.. Da li netko zna koje je rupe bolje koristiti, u trećoj točki šlic ili donja fiksna, a na polugama gornje ili donje ? Molim pojašnjenje ako netko zna jer prvi put koristim malčer. Hvala. Inače radna širina je 120 a pogon je 539
 

Prilozi

  • IMG-df928a798075519a616fd1f46d776189-V.jpg
    IMG-df928a798075519a616fd1f46d776189-V.jpg
    33.6 KB · Pregleda: 50

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,539
Malo današnjeeg posla
 

Prilozi

  • IMG_20210621_110032.jpg
    IMG_20210621_110032.jpg
    66.2 KB · Pregleda: 68
  • IMG_20210621_111045.jpg
    IMG_20210621_111045.jpg
    44.9 KB · Pregleda: 68
  • IMG_20210621_113134.jpg
    IMG_20210621_113134.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 70

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
View attachment 37983 na ove rupe mislim..
Koristi one rupe koje ti odgovaraju za kopčanje.. Malčer će za tvoje potrebe dobro radit.
Samo ga toplingom poštelaj da stoji ravno i nemaš brige.
Zašto nisi išao na veću širinu? Ako ga ne misliš tjerat u kukuruzovini mogao bi ferko i 160 vrtit 👍
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Koristi one rupe koje ti odgovaraju za kopčanje.. Malčer će za tvoje potrebe dobro radit.
Samo ga toplingom poštelaj da stoji ravno i nemaš brige.
Zašto nisi išao na veću širinu? Ako ga ne misliš tjerat u kukuruzovini mogao bi ferko i 160 vrtit 👍
Za kopčanje odgovaraju sve rupe... Čemu služi onaj šlic na trećoj točki ? Inače, glavni razlog ove širine je krumpir.... Sa strana kutije bi trebale ići ploče sa kratkom osovinom za kotače i onda malčer prekoračuje dva reda krumpira, znači malčira u visini nagrnutog krumpira ali pošto polupa sve onda se i ono u udubinama posuši. Sad trebam realizirati nekako te nosače kotača, probao sam lani sa takvim posuđenim malčerom i njiva je bila poprilično čista.,.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Malcer par dana prije i ne treba nista radit ja tako vec godinama za par dana se cima osusi do kraja i ne smeta za vađenje, ja ga držim na hidraulici i bude okej
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Šlic u trećoj točki ti služi za "kopiranje terena" po meni nena potrebe, jer malčer plovi na hidrauliki ak ima skije i valjak.
Pri malčiranju krumpira ja pustim do kraja, valjak se vozi po vrhu i nema problema. Kod nas je većinom suho pa se more tak. Da je malo mokrije, onda bi ga držal na hidrauliki 👍
 

Najnoviji postovi

Na vrh