• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,135
Samo je pitanje da li IMT tjera bolje (broj okretaja) ili mu je lakše tjerati ga nego Zetoru? Budući da je Zetor puno jači na kardanu čisto sumnjam da je IMT-u lakše.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,948
S ovim drugim inače 👍
No z brojem bati si pretjeral malo 🤣

A kolko to pravi malčer ima bati i koja je razlika između više i manje bati? 🤔
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Karikiral sam količinu čekića al vjerujem da si skužil kaj sam htel reći. 😉
S takvim malčerom nisam delal, delal je kolega. Mislim da je bil 220 širine i znam da se srdil zbog remenja jer su proklizavali, a on je takav da pazi kaj dela i kak dela, ne sili. Del je nove i isti slučaj. Al je traktor bil 80+ konja.
Kaj se tiče drugog pitanja, veći promjer rotora i teži čekići znače veći protok malčirane mase i brži rad, a bez gubitka na kvaliteti posla.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ja sa 956xl radim sa 2.5m Tierre 950kg zatvoreni i ide bez problema. Radim u 3-4 sporoj. Čak imam osjećaj da bi mogao i dosta veći tjerati.
Osim ak ga ne ganjam po dugo neobrađenoj zemlji sa velikim mravinjacima. Tu onda pjeva

Vjerujem da bi tvoj morao 210-220 tjerati po kuruznici. Ali iznad toga teško.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,554
Ja mogu sa Cortese 225. cm 540 kg tjerati i sa ursusom C 355 iza kombajna u kukuruzi sa 1 brzom a znal i 1 sporom tak da 200 do 220 bez brige
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,264
Znam da je možda već negdje bilo, al molim nekog iz vlastitog iskustva ak može iznijeti svoje mišljenje.
Dali traktor 4 cilindra, 72ks može tjerat malčer veći od 2 metra?
Širina traktora je taman toliko, pa bi volio da je stroj širi.
Najviše bi se koristio u kukuruzovini..
Ja sa unijem 640 tjeram malcer 205 u kukuruzi u 4 sporoj, poslje 4 rednog kombajna koji nema roto freze i ne primjecujem se gusi. Malcer geo 205 dp ili dps ne znam tocno. Tak da ti sa ihc radis bez brige. Strniste, ambrozija i sirak, poslje jecma, 1 ili 2 brza, ovisi o masi, ambrozija je vuse isla u 1 brzoj, u drugoj osjeti...

Jesi slozio traktor?

Travu, pasnjake i slicno sa unijem 453 u 3 sporoj. Jedino u 1 sporoj drac koji nije malciran dvije godine i tu osjeti jer je gusto.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,948
Meni se ipak čini da raspored čekića i oblik kučišta ima najviše veze kod protoka mase...
Evo koliko cortese ili geo imaju čekića na spomenutoj širini? Ja bi rekao preko 30 sigurno..
Po nekom mojem računu ja bi ih imal 38.
Mladenko nisam još složil, još sam u nabavi dijelova. A s univerzalom smo već skoro sve izorali.. 👌
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,264
Geo ti nije neka sreca, uzeo sam ga zato jer je bio jeftin i treba mi par dana u godini. Zivciralo me posudjivanje i popravljanje tudjih strojeva. Da vise koristim, sigurno bi uzeo ino ili tehnos, meni za 5 rali godisnje je dobar, valjda ce potrajati nekoliko godina.

Koliko ima cekica nemam ti pojima... rekao bi da ima dobar raspored i veliki su cekici, ne znam sada koliko su teski...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,948
Ma ne bi ja ni išao na kupovni malčer..
Trebala bi biti to još jedna samogradnja, al volio bi skupit opet različita iskustva i primjere, pa da probam svoj čim bolje usavršit. Željezo je poskupilo 😅😅
Na ovom 160 je kučište možda premalo, kontra noževe sam na izlazu jedino mogao stavit. I sad kad malčiram malo mokrije, sve curi na valjak i vrlo brzo zapuni izlaz. Onda više ne razbacuje lijepo ostatke..
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Kad ga budeš konstruiral, prije toga si pogledaj kak su napravljeni Tehnos i Ino malčeri. Za tvoju informaciju, Tehnos od 2.5m ima 22 čekića po 2.2kg postavljenih u spiralu na rotoru od 219mm. Ino od 2.2 m ima manji promjer rotora ali je zato debljina rotora ak se ne varam 16mm. Isto u spiralu i čekići 1.6kg.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Za malčer 2.80 je preporučena snaga 80 do 100 ks. Tak da bi 2.20 bi sigurno sa IHC-om mogel tjerati. Ak ne malčiraš neko granje i šikare i treba ti najviše za ratarske poslove onda gledaj da je što višlji i da ima otvor otraga da se ne muči sa masom. Ovak nekaj Screenshot_20211116-230802_Njukalo.jpg
I za tak nekaj su bolji noževi,onak dva savinuta i jedan ravni između,umjesto jednog bata. Bolje je da idu u spiralu nek neki glupi razmještaj.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,948
Vrata budu obavezno, jer onda ih po potrebi morem i zatvorit.
Raspored ide sigurno u spiralu, na ovom mi se pokazalo dobro i nije bilo problema kod balansiranja.
Kolko redova kontranoževa je najbolje stavit?
Radije bi išao na batove, možda bude treba i koju šikaru pomalčirat pa nek se nađe. 😎
Koji je to model Maschia? Zoomiram sliku al se ne vidi
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,948
To je velika prednost, onda se ne može nit na njemu nakupljati ništa.
Samo kak veli i Charlip, kučište bi trebalo biti dosta veliko da se more to sve tak postavit 👍
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,264
To su profi strojevi koje su konstruirani da se s njima radi od 0 do 24, 365 dana u god. Sve ovisi o koliko ti je potreban. Koliko vidim po savjetima raditi ce drubilicu drveca a ne malcer za kuruzu :hahah:
 
Na vrh