• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ipiipi

Novi član
Tu od
27 Svi 2022
Poruka
25
Za Ursus c335, razmišljam o mega ing 150 cm, ili čak malčer kf 145 ili kf 165 iz agronoma. Ima li tko iskustva o tim malčerima..? Ne znam može li mali medo gurati ovaj malčer čekićar od 165?
 

Bicko

Član
Tu od
29 Srp 2018
Poruka
41
Za Ursus c335, razmišljam o mega ing 150 cm, ili čak malčer kf 145 ili kf 165 iz agronoma. Ima li tko iskustva o tim malčerima..? Ne znam može li mali medo gurati ovaj malčer čekićar od 165?
A gle sve ovisi kaj ćeš i kolko malčirat ja nebi uzimo nikako preko 150 cm širine za 335 a mega ing bi trebao bit ok ja imam panex 165 i 45 KS Zetor ga osjeti ako je jako visoka i gusta trava, govore ljudi da nije nešto panex ovo ono a evo kod mene već 7 godina ide i ništa nije dirano a novci nisu neki. Za te iz agronoma neznam kakvi su a isto nisu preskupi.
 

ipiipi

Novi član
Tu od
27 Svi 2022
Poruka
25
A gle sve ovisi kaj ćeš i kolko malčirat ja nebi uzimo nikako preko 150 cm širine za 335 a mega ing bi trebao bit ok ja imam panex 165 i 45 KS Zetor ga osjeti ako je jako visoka i gusta trava, govore ljudi da nije nešto panex ovo ono a evo kod mene već 7 godina ide i ništa nije dirano a novci nisu neki. Za te iz agronoma neznam kakvi su a isto nisu preskupi.
Vidio sam da nude te u Agronomu Kf modele, ovaj od 145 sa zadnjim vratima, fiksni pomak u desno što meni odgovara zbog voćnjaka, košta oko 1600 eura... Treba mi samo za mene, sve skupa oko 4000 kvadrata za kositi...

 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,984
Mega ing je bolji. Konstrukcijski i što se tiče garancijem.

Ti iz agronoma. Barem kod nas. Su u agronomu već hrđavi. A da ne pričam da je kolega kupio pa da su u agronomu krivo sastavili. I onda je još imao problema s garancijom.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam imao čalopekovog 150 nekoliko godina. Nije problematičan za šarafanje ali se često nešto mora zamijenit ako se dosta radi. Sad imam AH nova 155 i za sad se čini boljim. Jedina zamjerka je gumeno crijevo za podmazivanje jednog ležaja na rotoru, brzo je propišalo i da nisam skidao štitnik remenja, ne bi vidio da ne podmazuje ležaj. Skinuo crijevo i sad direktno podmazujem na kućištu. Za ursus 335 su oba malčera maksimum, sve veće je velika patnja. Čak je nekad možda bolje uzet oko 130cm pa možeš 2. Sporom umjesto 1. U velikoj travi.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
167
Ja imam Čalopeka MBH 220 i nikakvih problema a puno malčiram. Možda je taj MBL mekaniji, ali na poslu imam isto Čalopek koji je prošao sito i rešeto, super stroj
 

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
Lijep pozdrav svima. Da li bi mi možda netko mogao odgovoriti ukratko o razlikama u malčerima? Imam Ursusa c355 i htio bi kupiti malčer za voćnjak na brijegu koji ima cca 5000m2. U principu bi mi trebao isključivo za tu površinu, nekoliko puta godišnje ili po potrebi. Vidim da postoje malčeri s roto kosama koji su kvadratnog oblika i drugi tip, koji je pravokutnog oblika. Da li bi mi molim vas netko mogao objasniti razliku?

Da li je ovaj kvadratni opće malčer ili je to kosa koju zovu malčer? Je li glavna razlika u načinu na koji se sječe trava? Pretpostavljam da kod ovog kvadratnog trava brže ponovo raste?

Koliko sam razumio, na ovog s roto kosom se mogu zakačiti i lanci, ali je on u stvari više za travu, a ovaj pravokutni je s čekićima i on u stvari ne kosi neko lomi i nabija travu? Da li je on više za robusnije stvari, npr neke teško zarasle površine? Kad se koristi jedan a kad drugi i koji bi meni za moje potrebe više odgovarao?

Nadam se da će netko imati volje da odgovori. Unaprijed hvala.
 

Scukaf

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2022
Poruka
108
Bome, tu bi se dalo dosta raspravljati, neki tvrde da im je bolji jedan, drugi govore da je bolji drugi. Činjenica je da ti za "pravokutni" treba veća snaga traktora, ali je tu i bolji rezultat. "Kvadratni" je rotacijska kosilica koji radi na većem broju okretaja od "klasične" kosilice i ima "izvitoperene" noževe kako bi uslijed usisne sile pokošena trava bila podignuta u zrak i još jednom bila pokošena da rezultat ispadne kao malč.

Vjerojatno si već i sam tražio, ali ovdje je dosta dobro objašnjeno:

 

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
Super, hvala ti na odgovoru i videu. nešto sam bio i ja istraživao ali mi je tvoj odgovor i video ispao korisniji od moje potrage. kad novac ne bi predstavljao problem, pretpostavljam da bi ursus 355 bio ok i za jedan i za drugi model malčera, tim više što bi uzeo max 120-150 cm širine.
 

Same_25

Novi član
Tu od
24 Kol 2022
Poruka
4
Pozdrav ekipa trebao bi pomoć ..Radi se o panexAgm malčeru hidro posmak i vrata radne širine 220cm ,a traktor snage 70ks dal bude snage dovoljno za malčiranje trave , zapuštene livade ništa pretjerano?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Ako ja mogu tjerst Cottese 220 sa velikim ursusom budeš i ti sa 70 ks.
Istina da mu je ponekad na knap ali ide
 
Na vrh