• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

B

Bobo

Guest
Re: malèeri

Drago mi je da se netko koristi trazilicom, ali mi nije tesko ponovno napisati, nego da pretrazujem po forumu...
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Ja imam malčer i tarup a bobinu priču ne razumijem :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malèeri

Ratarko kaže:
Ja imam malčer i tarup a bobinu priču ne razumijem :mrgreen:

Znaci prezivas se Taarup? :) 8)
 
Č

Čugi

Guest
Re: malèeri

Bobo kaže:
pa sam bio alergican akda mi netko napise kako je kupio tarup...

He, he, ja pre dve godine na sajmu u NS-u pitam na nekom štandu- "Pošto tarup?", a čovek se izdera na mene- "AMA NIJE BRE TO TARUP NEGO SITNILICA BILJNIH OSTATAKA, HOĆETE LI BRE LJUDI SHVATITI VIŠE!" :lol: Izgleda da sam ja bio 1001 posetilac koji ga je to pitao taj dan! :lol:
 
B

Bobo

Guest
Re: malèeri

@Ratarko: i ja se polako prilagodjavam ljudima, jer su neuki po tom pitanju. Isto kad nekoga pitam kakav kompjuter ima a on ponudi jedan od slijedecih odgovora: bijeli, windows XP, ili procita sto na monitoru pise... Pa da bi mu glavu otkino kad mi netko to kaze...

Tako ja dodjem u trgovinu i pitam koliko bi kostao malcer s cekicima bla, bla bla... i dok lik trazi po cjeniku, pita me za sto bi ja taj malcer koristio i kad mu kazem mljevenje stabljika duhana, kukuruzovine i mozda slame, on mi kaze, pa ti ne trebas malcer, tebi treba tarup! Onda sam i njemu objasnio neke stvari, no on i dalje ne kuzi, pa kad nece muhamad brdu, mora brdo muhamedu, pa i ja sad govorim u vecini slucajeva tarup, kad mislim na malcer s cekicima, jer ocito 90% ljudi ne zna sto je malcer, a sto tarup...

@Cugi: Uglavnom, i ja da sam bio na mijestu tog trgovca/izlagaca, i ja bih ti lijepo objasnio, kao i on... :mrgreen:
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Kako moj tarup može biti malčer ako ima noževe ?
Potpuno isti noževi kao na rotacionim kosilicama .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malèeri

Ratarko kaže:
Kako moj tarup može biti malčer ako ima noževe ?
Potpuno isti noževi kao na rotacionim kosilicama .

Ispadne da imas dva malcera :) :lol: a da to nisi ni znao ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Ali ne malčira moj tarup , on samo kosi kao kosilica , potpuno isti princip rada pa čak i ti plosnati nožići su jednaki kao na roto kosilicama . Onda je i rotokosilica malčer ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malèeri

Da, a posto i tanjuraca mora biti ostra, a i okrece se, ispadne da je i tanjuraca malcer? :twisted:

Nego, a sad ozbiljno, jeli ima neka slika kako izgledaju batovi na tarupu? Slikica?
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Po meni batovi mogu biti na malčeru a ne tarupu pa ti ne mogu pomoć :lol:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

@ Huki; evo adresa i broj telefona:

METAL-KO , strojobravarski obrt, vl. Kolmanić Ivan
40312 Sveti Urban, Sveti Urban 246A
(040) 830 373
- mobitel (098) 1950 996
(ako ćeš govoriti odakle ti preporuka nemoj reći da ti ju je dao zjockoo nego g. Strbad, inače definitivno neće znati tko je to :D :D :D ).

Evo da stavim slike noževa i još jednu od "đungle" :mrgreen: jer je stvarno to i bila...sad je sve sravnjeno sa zemljom i već smo pola krumpira izvadili. Evo, ovo su mi rezervni noževi, slikao sam ih kraj tipkovnice da vidite koliko su veliki. U Gudovcu je bila jako velika ponuda te vrste strojeva ove godine, no taj mi se najviše dopao jer svi ostali su imali ili fiksne noževe (pa ako slučajno opičiš kakav beton na međi ili panj u travi pa ti slomi osovinu u traktoru ili getribu na malčeru ili štošta drugo jer se neće pomaknuti) ili su bili samo 1/3 dužine ovoga i ravni (samo flah). Ipak, ovi su od hardoxa i svaki ima sigurno 2 kg, dosta su teški. Svidjelo mi se i to što ovi režu ispod razine rotora tako da u nikom slučaju neće doći do namatanja bilo čega na rotor, i ako što tvrdo udare, zamaknu se za cijelu dužinu (360 stupnjeva) jer su na vijku. Inače ispod je rotor od tri kraka, svaki zamaknut za 120 stupnjeva i ima na kraju pixne od bronce tako da se ne troši brzo. Mislim da je taj bio najbolji izbor od svih tamo, a i pokazao se izrazito efikasan tako da ga definitivno preporučujem.
Ne znam koliko debelo granje može sjeći, ali do 5 cm sigurno jer sam takvu agaciju lomio na kraju ove đunglaste :D parcele.

Le đungla :D

Obrisan neispravan link.

Noževi

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Opa , dobri noževi !
Mislio sam da su slabije konstrukcije ... moji noževi na tarupu su min. tri puta manji/slabiji .

Daj mi reci kada prođeš jedan trag kako izgleda korov koji si sasjekao ?
Da li ima čitavih stabljika ili su sve izmrvljene ako jesu na koju dužinu ?
 
B

Bobo

Guest
Re: malèeri

Majke ti mile, koliki noz!!!

To je opasna stvar, taj tvoj malcer... To mora da lomi sve zivo, dok sebe ne polomi...

Jako mi se svidja, i odmah da ti kezem da se sa takvim cudom ne moras bojati da nece mljeti kukuruzovinu. Napravit ce od nje prah... Doslovce ;)
 
R

ROKI

Guest
Re: malèeri

To nije malčer već rotacijska kosilica, a recimo INO Brežice proizvodi uglavnom malčere koji imaju osovinu poput freze i na njoj razne vrste radnih tjela (organa). Na mom Gramipu su još duži noževi, a imam jednu rotacijisku kosilicu, tarup, koju proizvodi neka firma iz Vršca u YU. Taj stroj je duplo masivniji od ovoga zjoćkovog i u šumarijama ga koriste za krčenje šikara, a reže sigurno šikaru do cca 3 cm promjera. Za njega treba malo jači traktor za takav posao, dok za košnju trave može ga i 539 vući bez brige. Inače sa Gramipom nakon rezidbe voćnjaka meljem granje koje je skupljeno u sredinu svakog reda. Nenapravi posao kao malčer jer malčer uslijed suprotne rotacije od smjera kretanja podiže sve živo sa zemlje, tako da usitni svo granje, a ovaj to nemože tako kvalitetno odraditi. Šikaru do debljine prsta zjoćkova kosilica mora kositi bez brige, dok za deblju mislim da nije konstruirana. Treba imati na umu udarce noža na deblje granje i prenošenje tih udaraca na kućište reduktora i sam stroj u cjelini, da nebi došlo do grijanja ili puknuća kućišta, debalansa noževa (odma se javljaju vibracije). I jako opasno je kada nož pukne, on je tada kao metak, što dotakne-uništava ili nedaj bože ubija!
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

@ Ratarko

Pa, izgleda otprilike kao naribano zelje za salatu...sve je potrgano u komadiće, ne duže od 10-15 cm. Nema uopće velikih ostataka; pogledaj slike pažljivije, osobito onu gdje je traktor slikan od iza, vidi se kako iznad valjka lete van komadići, eto tako ti to ispadne, a što je najbolje ide to sve dosta brzo.

Bobo, ako ćeš kupovat definitivno preporučam. I mene su noževi privukli jer sve ostalo je bio krš prema ovome...odmah po izgledu i robusnosti dobiš dojam da će sve polomit i to je BAŠ TAKO.

ROKI, što se tiče vibracija, na ovome možeš gore piti pivu u radu i neće ti se prolijati ni ako ju gore staviš, ozbiljno, i ja sam mislio da su to bajke kad mi je lik pričao da gore stavim čašu vode i radim da neće biti ništa, ali stvarno neće. Ovo za granje ne znam, meni taj stroj i ne treba za tako nešto, no tamo dok sam probao krčiti agaciju išlo je sasvim lako. Ipak, kad to dobije moment, noževi se vrte na više od 100 okr tako da ima snage ko u priči. Rekli su da mu je dovoljan traktor od 35-40 ks, a ja ga tjeram sa 70 tako da nema beda... :mrgreen:
 
M

Mato

Guest
Re: malèeri

Pozdrav svima, da ne otvaram novu temu, zanimaju me neke stvarcice oko malcera (ili tarupa).
Ja sam nedavno kupio Sicma malcer s Y nozevima, radne sirine od 160cm i pogonim ga s IMT558, uglavnom ga koristim za odrzavanje njiva (posto sam odustao od poljoprivrede) s time da uglavnom meljem morfu visine do 2m i kojekakvo trnje.
Mogu reci da sam dosta zadovoljan s njime, ali me zanima dali bi mozda bolje radio da namontiram cekice (one lopate) umjesto nozeva, dali bi onda bolje samljeo , jel mi se znaju podizat sibe nakon sto prodjem, nije strasno, ali me smeta!!
Budem poslikao detalje cim stignem!

Hvala!

Obrisan neispravan link.
 
M

Mato

Guest
Re: malèeri

Kad dobijem na lotu kupit cu si ovakav traktor i malcer!!! :lol:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Re: malèeri

mislim da sa čekičima nebi bolje malčirao neg bi traktoru bilo teže raditi ali bi kasnije moračl mjenjat jel se batove dulje ne potroše i masivniji su ali ak ti fali snage na traktoru bolje noževi

e da sad sam videl da ti je podignuta zadnji poklopac zato zi ne samelje to mora bit spušteno i manja brzina tj sporije 3 spora na imt 558 ali kad to spustiš teže je traktoru
ja dižem sam kad je u pitanju gusta visoka travav itd tj kad nije bitno da je jako samljeveno
 
M

Mato

Guest
Re: malèeri

krki kaže:
mislim da sa čekičima nebi bolje malčirao neg bi traktoru bilo teže raditi ali bi kasnije moračl mjenjat jel se batove dulje ne potroše i masivniji su ali ak ti fali snage na traktoru bolje noževi

e da sad sam videl da ti je podignuta zadnji poklopac zato zi ne samelje to mora bit spušteno i manja brzina tj sporije 3 spora na imt 558 ali kad to spustiš teže je traktoru
ja dižem sam kad je u pitanju gusta visoka travav itd tj kad nije bitno da je jako samljeveno

Nije meni bitno koliko on to sitno smelje, vec mi se desava da malcer vjerovatno previse povallja kad je gusta trava, pa nozevi ne zahvate ono povaljano, pa se kasnije dignu sibe!
Probat cu dignut valjak tak da nozevi budu blize zemlji!
Sto se snage tice, nisam primjetio da je traktoru tesko, mada sam znao mljeti i morfu visoku i 2metra, promjer stabljike bude oko 3-4cm. Ne samelje ju bas potpuno, dignu se neke sibe, ali nemogu rasti koliko su ostrugane!
Pa kod takvih terena prodjem jos jednom i to je to!!
Razmislit cu o kupnji cekica kad potrosim ove nozeve!
Kakav imas ti malcer?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Re: malèeri

moj ti je malčer na str1 a traktor isto 558
 

Najnoviji postovi

Na vrh