• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Na IMT traktorima je pri 1500 okretaja motora 540 okrataja kardana, a pri 2000 okretaja bi trebalo biti 720 okretaja kardana. Naglasak na trebalo biti, jer nisam 100% siguran u tu informaciju... Nisam nikada mejrio, no i da sam htio, ne bih znao kako ;)

A koliko me dobro matematika sluzi, ta informacija je istinita ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,088
Re: malčeri

Bobo kaže:
Na IMT traktorima je pri 1500 okretaja motora 540 okrataja kardana, a pri 2000 okretaja bi trebalo biti 720 okretaja kardana. Naglasak na trebalo biti, jer nisam 100% siguran u tu informaciju... Nisam nikada mejrio, no i da sam htio, ne bih znao kako ;)

A koliko me dobro matematika sluzi, ta informacija je istinita ;)

Vrijedi za 539, no ne baš i za sve ostale. Uglavnom, pri tim okretajima traktor je slab na kardanu.
Na 540/542/549 pri 1700 rpm, i mogu predati više snage na kardanu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: malčeri

čuj,540 je 540,pri većim obbrtajima motora povećava se i broj obrtaja kardana,a ako su neki strojevi napravljeni da rade na 540 o/min, onda ih nije baš zdravo tjerati brže...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,088
Re: malčeri

abrkili kaže:
čuj,540 je 540,pri većim obbrtajima motora povećava se i broj obrtaja kardana,a ako su neki strojevi napravljeni da rade na 540 o/min, onda ih nije baš zdravo tjerati brže...
540 JE 540, ali MOMENT koji se može dobiti NIJE isti. A kaj misliš zakaj svi ozbiljni traktori imaju 540rpm ili pri okretajima najveće snage ili pri 100-200 rpm niže od nazivne brzine motora?
Za lake priključke zato postoji 540E, koji se vrti blizu ovih okretaja motora na spomenutom IMT-u
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

ZJ, u pravu si. Gledao sam malo po prospektima, i citam po prirucniku od 549 i pise ovako:

1000 okretaja motora - 320 okretaja kardana
1685 okretaja motora - 540 okretaja kardana
2250 okretaja motora - 720 okretaja kardana

Dok je na 539 to ovako:
1500 okretaja motora - 540 okretaja kardana
2000 okretaja motora - 720 okretaja kardana


Sto se tice momenta na kardanu i radu pri nominalnom okretaja na kardanu, ovdje ljudi ne mare za to previse. Nije niti moj stari znao za to, dok mu prije 4-5 godina nisam dokazao da prskalica radi najbolje pri 540 okretaja. Evo za primjer je jedan covijek ovdje koji sa 539 i SIP jednorednim beracem kukuruza radi skoro na iber gasu. "Kao" da drugacije ne moze, a da pri tolikom gasu berac bolje radi, te da treba brati kukuruze na sto vecem gasu.

A sto se momenta tice koji traktor daje na kardanu, to je takodjer velika stvar, pa ljudi obicno s tezim prikljuccima rade na dosta visokom gasu, posto mal traktor s malim motorom ne moze dati potreban moment, pa ga gusi. NPR kako ljudi ovdje siliraju s 539 i ispod iber gasa u 1. sporohodnoj ne ide. Traktor traje max 5 godina i mijenja se... Ljudi su cudne biljke...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

Evo, moj novi malčer u radu (kupljen u Gudovcu)...mogu samo reći da stvar stvarno radi dobro (slika govori tisuću riječi) i toplo ga preporučam svakome tko treba stroj te vrste ili mu se neda kositi travu sa kosilicom od 40 cm nego bi to radije riješio prije...sa npr. 1,5 m ili više; kladim se da ima takvih kandidata... :mrgreen: :D :mrgreen:
Firma je Metal - Ko iz Sv. Urbana, Međimurje.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Imaju oni u ponudi i neke veće modele...taj bi bio još bolji, no naravno da je i skuplji pa je ipak odluka pala na manji...onaj drugi na slici...
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: malèeri

Jooj koja džungla je tu , ha !?
Malo mi čudno izgleda jer je tako plosnat da je to čudo jedno :shock:
On u stvari ima neke skije po kojima se vozi i održava radnu dubinu ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

Pa...da, "MALO" je đungla (1,5m i više...)...no eto, bar je gotovo s jednim prolazom :mrgreen:
To je naraslo na krumpiru; jako je dobra ta zemlja, pa uvijek hoće brzo i intenzivno narasti korov. Nismo htjeli ništa prskati zbog krumpira, a u biti mu i ne smeta, jedino moramo počistiti prije kombajna jer mi inače korov sve začepi...
Da, naprijed ima klizače, a iza valjak. Kod krumpira reguliram prednju visinu pomoću hidraulike, a iza se vozi na valjku. Usprkos svemu ide dosta brzo; na slabijem korovu u 1. običnoj, a na najjačem u 2. sporoj.
 
S

sapat

Guest
Re: malèeri

ZJOCKOO -a zašto si kupio ovaj plosnati malcer?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

Zato jer stvar radi jako dobro. Nismo kupovali napamet, prvo smo se posavjetovali sa ljudima koji imaju takve i ispalo je da je taj bolji za naše potrebe. Najteži posao što će raditi je ovo na slikama i eventualno malčiranje kukuruznih ostataka ako bude trebalo, pošto imam kombajn koji nema frezu, a berem sve u zrnu. Kad bih krčio šikare i slično onda bi i kupio horizontalni s motičicama ili s lancima, no ovo je savršeno za to što trebam i uopće ne opterećuje traktor, dok kolege kažu da horizontalni tjera slabije traktore do usijanja i da se mekši korovi namataju na rotor pa to pravi probleme. Provjereno iz pouzdani izvora. Čak nam je i proizvođač preporučio ovaj za naše poslove jer on pravi i jedne i druge, a još je i iz Međimurja koje je nastalo na krumpiru pa valjda zna... :mrgreen:
 
S

sapat

Guest
Re: malèeri

zjockoo kaže:
Zato jer stvar radi jako dobro. Nismo kupovali napamet, prvo smo se posavjetovali sa ljudima koji imaju takve i ispalo je da je taj bolji za naše potrebe. Najteži posao što će raditi je ovo na slikama i eventualno malčiranje kukuruznih ostataka ako bude trebalo, pošto imam kombajn koji nema frezu, a berem sve u zrnu. Kad bih krčio šikare i slično onda bi i kupio horizontalni s motičicama ili s lancima, no ovo je savršeno za to što trebam i uopće ne opterećuje traktor, dok kolege kažu da horizontalni tjera slabije traktore do usijanja i da se mekši korovi namataju na rotor pa to pravi probleme. Provjereno iz pouzdani izvora. Čak nam je i proizvođač preporučio ovaj za naše poslove jer on pravi i jedne i druge, a još je i iz Međimurja koje je nastalo na krumpiru pa valjda zna... :mrgreen:
O.K. Sretno sa novim strojem.... kad budeš malčirao kukuruzovinu, probaj uslikat koju fotku, baš me zanima kako će to izgledati
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malèeri

Hvala. :D Hoću, ne brini. I mene zanima, no kako se zasad čini neće baš imat problema... Ima drugačije noževe od ostalih, to mi se i najviše dopalo kod njega. Poslikat ću neki dan pa stavim sliku.
 
R

ROKI

Guest
Re: malèeri

Moj tarup je Gramip 190 i ima dva noža koji su na zglobu i sa njim kosimo 11 ha voćnjaka, a jednom smo istarupirali 50 ha kukuružnjaka i bilo je sve super.treba mu manje snage po metru zahvata nego malčeru. Moj 549 radi sa njim bez brige. Jedino što sam primjetio je da poslje košnje voćnjaka trava brže naraste nego iza malčera, kad je nož dosta tup onda hoće "žvakat" travu, noževi moraju biti dobro izbalansirani jer u protivnom se javljaju vibracije.
 
B

Bobo

Guest
Re: malèeri

To je dobra stvar, i ja cu takav malcer kupiti kad mi trava poraste po vocnjaku, sada je to jos nepotrebno, a nije ni skup...

Sada mi je vazniji tarup za duhan, koji definitivno pada kad sjednu sve pare od duhana, pa kud puklo da puklo, samo nisam mogao vjerovati da ovaj malcer moze tako dobro posjeci ovoliku dzunglu. Sad mi je lakse kad vidim da guta i gustu i visoku travu...
 
R

ratar

Guest
Re: malèeri

Bok,
daj mi reci kak on ide po sikari i po zevici, kak debelo granje moze mljeti?
ja sam kupil standardni malcer, sa cekicima jer kod nas u selu ima covjek isti takav. sa njiom sam prical i rekao mi je da covjek ima nekakav na noze
pa je onda pizdarija sa tim nozevima.
>>>>>>>>>>>jel mozes metnuti sliku od tih nozeva na forum?<<<<<<<<<<<<
a ako se ne varam, jeli to firma od cakovca, sa njima sam i ja razgovarao.
 
H

huki

Guest
Re: malèeri

Poštovani forumašu zjockoo,
Da li možda imaš broj telefona od firme Metal - Ko gdje si kupio malčer, jer bi ga i ja kupio.
Unaprijed zahvaljujem.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pocetnica: malacer (mulcher) vs tarup

Ajde da mi netko u par rijeci objasni razliku izmedju tarupa i mulcher-a ....
 
B

Bobo

Guest
Re: malèeri

Ja sam na to posebno osjetljiv, jer TAARUP je firma koja proizvodi malcere i slicne strojeve, ali je kod ljudi uvrijezeno misljenje da je malcer s cekicima tarup. Dakle, postoje malceri s nozevima (razni oblici nozeva), s cekicima (takodjer ima vise vrsta, ovisno o proizvodjacu), te postoji horizontalni malcer, to je ovaj koji je zjockoo kupio u gudovcu.

Prva dva imaju radna tijela poslagana na osovini koja je horizontalno postavnjena, dok malcer kakav zjockoo ima, radi na principu kosilice koju najvjerovatnije imas za kosenje travnjaka oko kuce...

I ja u zadnje vrijeme govorim tarup za jedno, a malcer za drugo, jer kad pricam ljudi me ne razumiju, a zbog te razlike sam pao na ispitu, pa sam bio alergican akda mi netko napise kako je kupio tarup...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malèeri

Aha ... sad mi je malo jasnije... Fala, sad mogu iscitati ponovno ovaj topic :)

EDIT

Bobo kaže:
Ovako, potrazi TAARUP na google, pa mi javi sto dobijes...

Taarup je firma koja proizvodi malcere. i tocka! Malceri se dijele na one s nozevima i one s cekicima. Svaki proizvodjac ima i neke svoje specijalne dodatke, ali je princip rada isti... Dakle, postoji i taarup s nozevima ;)

Dakle, ja trazim malcer s cekicima, a ljudi to opet zovu "tarup", a zapravo ne znaju sto pricaju...

U ponovnom iscitavanju sam naisao na ovo. Nisam bio pazljiv pa previdio ... :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh