• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Gdje si tog iskopao?

Evo, jedan ovdje iz nase blizine bio kod zvoninog punca po onaj malcer/tarup i platio ga je vise nego ja svoj, ali je dobio i dosta rezervnih nozeva. Takodjer ide s lijeve strane kad je u radnom polozaju, sto mi je nekako odbojno, ali to nema nikakve veze, jer glavno da radi ;)

Uglavnom, reduktor je isti kao i na mojem, ali ima samo dva remena, koli samo tako proklizu u duhanu, pa mora ici sporije, a i kaze da taj sto je kupio, kad ide tako polako, napravi malo losiji posao nego moj malcer :blackeye :scratch Pa ti vidi je li takav malcer dobar ili nije. Jedina mu je prednost mala masa, pa ga moze okrenuti samo tako, a i manji traktor se pod njim ne gusi. Takodjer ima problema sa "sirinom" malcera, koja je nesto manja nego sto je moj, pa mu je teze pogoditi da radi 2 reda odjednom. Eto, on je zadovoljan, samo sto mu malo ide na zivce sto mora "gadjati" redove, i sto mora ici polakse, ali je zadovoljniji nego bez njega...

Meni nije niti najmanje zao sto sam kupio ovaj stroj od Axiala, jer vidim da sam super prosao. Na proljece slijedi dotjerivanje i biti ce kao novi...
 
K

kamen

Guest
Re: malčeri

hm, čitajući sve o malčerima, roto kosama i tarupima :mrgreen:,
dakle, od 15 do 20 somova kuna koji malčer preporučujute, sa batovima (ili čekićima)?

PS
može i bočni pomak

Isto služi za održavanje njiva nakon prestanka poljoprivrede, ali voli bi da može samljeti i granje do 10 cm..
 
M

Mato

Guest
Re: malčeri

kamen kaže:
hm, čitajući sve o malčerima, roto kosama i tarupima :mrgreen:,
dakle, od 15 do 20 somova kuna koji malčer preporučujute, sa batovima (ili čekićima)?

PS
može i bočni pomak

Isto služi za održavanje njiva nakon prestanka poljoprivrede, ali voli bi da može samljeti i granje do 10 cm..

Mislim da ti za granje do 10cm treba neki malo ozboljniji malčer!!!! Npr. FAE FML150, treba ti traktor od 50-80ks! Mislim da je skupli od 20000kn!! Sumnjam da bi mogao gaziti s traktorom granje (drva) od 10cm, a da nesto ne potrgaš na traktoru, pa bi trebao ići unazad ili kupit malčer koji se napred kvači ak imaš prednje poteznice i kardan na traktoru!
Po mom mišljenju mislim da se ne isplati osim ako se ne misliš baviti krčenjem zapuštenog zemljišta!
Uvijek imaš opciju motorna pila koja na brzinu riješi deblo, a granje smelješ s običnim malčerom!!!! (kao ja!!)
 
Z

zoki

Guest
Re: malčeri

ja sam vidio strašnu mašinu kaj koristi firma koja održava trasu plinovoda slično je malčeru kopča se napred i ima lance a od drveta promjera 20 cm ostane samo prašina, traktor oko 200 konja :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 
P

Picek

Guest
Re: malčeri

zoki kaže:
ja sam vidio strašnu mašinu kaj koristi firma koja održava trasu plinovoda slično je malčeru kopča se napred i ima lance a od drveta promjera 20 cm ostane samo prašina, traktor oko 200 konja :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
to i nije čisti malčer, to je sitnilica (iako je i malčer to isto, ali nije isti stroj).. par tona težak stroj.. seppi vjerojatno..
iako ih imaju i naši Rasco Kalinovec..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,088
Re: malčeri

Picek kaže:
..
iako ih imaju i naši Rasco Kalinovec..

KalinovacA
 
R

ratar

Guest
Re: malčeri

Mato kaže:
kamen kaže:
hm, čitajući sve o malčerima, roto kosama i tarupima :mrgreen:,
dakle, od 15 do 20 somova kuna koji malčer preporučujute, sa batovima (ili čekićima)?

PS
može i bočni pomak

Isto služi za održavanje njiva nakon prestanka poljoprivrede, ali voli bi da može samljeti i granje do 10 cm..

Mislim da ti za granje do 10cm treba neki malo ozboljniji malčer!!!! Npr. FAE FML150, treba ti traktor od 50-80ks! Mislim da je skupli od 20000kn!! Sumnjam da bi mogao gaziti s traktorom granje (drva) od 10cm, a da nesto ne potrgaš na traktoru, pa bi trebao ići unazad ili kupit malčer koji se napred kvači ak imaš prednje poteznice i kardan na traktoru!
Po mom mišljenju mislim da se ne isplati osim ako se ne misliš baviti krčenjem zapuštenog zemljišta!
Uvijek imaš opciju motorna pila koja na brzinu riješi deblo, a granje smelješ s običnim malčerom!!!! (kao ja!!)

ja sam kupio od gramipa 1,5m, sa batovima i treba ti za njega min. 50 KS. kad budes kupovao zaboravi one minimalne KS koji ti oni preporucuju, jedino ak budes 3 put malcal na godinu. moj moze malcat grane kak oni vele, samo moras imati i traktor za to.

moja preporuka 1,5m malcer za efektivan rad 60KS pa na gore
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: malčeri

malčer BERTI 2,70m s hidraličnim pomakom i čekičima.radim s traktorom 120 ks i kad ga utjeram u malo veću šikaru nemam nižih brzina tj. puna mu je kapa.ne može raditi deblje od 7-8cm ali za amorfu(akaciju) je zakon.ako je dovoljno suho može raditi i kao tarup(radio sam ove jeseni sojinu slamu i ako je suha samelje je do kraja).
 
K

kamen

Guest
Re: malčeri

hm, kakvi su ovi naši malčeri GRAMIP, cijenom su prihvatljivi,

i da li je za traktor od 80 konja preveliki malčer 220 cm (EFEKTIVNO)?

i da li je itko probao malčer GRIND, talijanski?
 
P

Picek

Guest
Re: malčeri

ZJ kaže:
Picek kaže:
..
iako ih imaju i naši Rasco Kalinovec..

KalinovacA
šija = vrat
rajčica = paradajz
sve je to isto :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: malčeri

kamen kaže:
hm, kakvi su ovi naši malčeri GRAMIP, cijenom su prihvatljivi,

i da li je za traktor od 80 konja preveliki malčer 220 cm (EFEKTIVNO)?

i da li je itko probao malčer GRIND, talijanski?

MIslim da je to ok snaga za 220 cm, ali opet će mu nekad teško doći.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

Koji mulcher/tarup/roto-kose IliKakoLiSeVecNeZove treba manje konjskih snaga za istu radnu sirinu?

Onaj kojemu se osovina vrti okomito na zemlju (mulcer) Obrisan neispravan link. ili onaj kojemu je postavlijena paralelno sa zemljom (tarup) Obrisan neispravan link. ?

Koja bi maksimalna sirina mogla biti za IMT539 u jednoj ili drugoj varijanti? Koliko bocni pomak od 35-40 cm trazi pojacane snage/tezine traktora?

Po ovome Obrisan neispravan link. ispadne da bi 539 sa svojih 39 ks mogao i 180cm pogoniti :scratch dok par manjih proizvodjaca ovakovih Obrisan neispravan link. imaju samo maksimalno 150 cm? U cemu je kvaka?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: malčeri

Smiljan kaže:
Koji mulcher/tarup/roto-kose IliKakoLiSeVecNeZove treba manje konjskih snaga za istu radnu sirinu?

Onaj kojemu se osovina vrti okomito na zemlju (mulcer) Obrisan neispravan link. ili onaj kojemu je postavlijena paralelno sa zemljom (tarup) Obrisan neispravan link. ?

Koja bi maksimalna sirina mogla biti za IMT539 u jednoj ili drugoj varijanti? Koliko bocni pomak od 35-40 cm trazi pojacane snage/tezine traktora?

Po ovome Obrisan neispravan link. ispadne da bi 539 sa svojih 39 ks mogao i 180cm pogoniti :scratch dok par manjih proizvodjaca ovakovih Obrisan neispravan link. imaju samo maksimalno 150 cm? U cemu je kvaka?
Ovaj rotosjekač (kako ti kažeš gdje se osovina vrti okomito) ide vrlo lagano,
imam od 2 m Gramipov starije proizvodnje, i 539 radi s njim bez greške.
A malčer, tarup (gdje je osovina paralelno sa tlom) ide teže zahtjeva veću snagu. Imaš dvije vrste noževa za tarup:
- Y noževi su za sječkanje ostataka kukuruza, idu relativno lagano
- "šape", plosnati noževi su za košnju, te može se s njim sječkati i sitno granje i grmovi, a snaga je potrebna malo veća. Takac tarup od 1.3 m širine imt 539 može vrtiti.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

DF&Torpedo kaže:
Ovaj rotosjekač (kako ti kažeš gdje se osovina vrti okomito) ide vrlo lagano,
imam od 2 m Gramipov starije proizvodnje, i 539 radi s njim bez greške.
A malčer, tarup (gdje je osovina paralelno sa tlom) ide teže zahtjeva veću snagu. Imaš dvije vrste noževa za tarup:
- Y noževi su za sječkanje ostataka kukuruza, idu relativno lagano
- "šape", plosnati noževi su za košnju, te može se s njim sječkati i sitno granje i grmovi, a snaga je potrebna malo veća. Takac tarup od 1.3 m širine imt 539 može vrtiti.

Hvala, to sam otprilike htio cuti.

Koliko traktor osjeti pomak stroja? Razmisljam, kao sto sam napisao ovdje Obrisan neispravan link. uzeti IMT539 i roto sjekac od 150cm (ili 165cm ako nadjem) sa pomakom od 35cm te me zanima odokativna procjena koliko je realno da to ide bez ubijanja traktora po travi ne vecoj od 15 cm
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Re: malčeri

uzmi 539 i onaj malčer okomiti sa tri noža , ako si vidio kakav je moj znaci nemoj uzet takav jel ti za nj treba puno jaci traktor da sam znao za takav i ja bi ga uzeo ali opet i ovaj moj dobro dode za siblje i deblje grane mozes s njim raditi
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

krki kaže:
uzmi 539 i onaj malčer okomiti sa tri noža , ako si vidio kakav je moj znaci nemoj uzet takav jel ti za nj treba puno jaci traktor da sam znao za takav i ja bi ga uzeo ali opet i ovaj moj dobro dode za siblje i deblje grane mozes s njim raditi

Fala :partyman:
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
100
Re: malčeri

Kažu da u Europi odustaju od sistema s čekičima koji sabijaju zamlju i da prelaze na sistem s dva ili tri noža
koji rade na principu roto kosilice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh