• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: malčeri

vjerujem ti,ali mislim da je malo problem kada malčiraš neravne terene pa moraš upravljati malčerom i traktorom..
 
R

Ratarko

Guest
Re: malčeri

abrkili kaže:
vjerujem ti,ali mislim da je malo problem kada malčiraš neravne terene pa moraš upravljati malčerom i traktorom..

Zamisli onda kako je mojem tetku . Konstantno na nagibima ili pokraj kanala , neki su duboki više od 15 metara ! Gume su mu napunjene na NH 110 traktoru vodom i ima dodatnih tegova tko zna koliko ali nikada dosta kada je kran 5 metara i malčer na drugom kraju . Istina on kaže da ta ruka ustvari pomaže , jer ako se traktor treba prebaciti ustvari se nasloni kranom na zemlju i nikome ništa ali ne bih je to volio testirati .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: malčeri

ma kažem ti,komplicirano mi se čini...ovako nešta što ti imaš,to je ok,iako je ovaj na ruci funkcionalniji..i ne bi bio na mjestu tvog tetka,ne ne..
 
R

ROKI

Guest
Re: malčeri

Dečki kad se ufurate u bilo koji stroj to ide ko podmazano, tako da ni taj malčer nije sveto pismo. Treba samo malo prakse i to je to! Ja sam imao kranski utovarivač Carlo Peshi pa sam se usrao prvi dan, ali nakon par dana piči bez brige. Å to sam više radio sve mi je bolje išlo.
 
R

Ratarko

Guest
Re: malčeri

Normalno . Meni je Ropa vadilica za repu izgledala komplicirana kao hjeroglifi ali kasnije sam uvidio da ona može sama vaditi repu . Izađem van iz kabine , siđem dole , obiđem ju , pregledam da li je sve OK a ona vadi repu sama ... Kada skužiš sve je lako .
 
R

ROKI

Guest
Re: malčeri

Bajo ja mislim da bi mi bili pravi tandem u poslu kad nam sve tako dobro ide. :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: malčeri

ja se slažem sa obojicom...samo treba malo vremena da se čovjek navikne
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Citao sam neku studiju na internetu da ljudi koji rade u kombinirkama uopce niti ne razmisljaju o komandama, nego kao kad ti ides pomaci ruku i uzeti casu, oni tako rade s kasikom bagera. To je sasvim normalno, jer i ljudi koji rade pola sata s utovarivacem gnoja se tako ponasaju. Zanimljivo je to sto oni toga niti najmanje nisu svjesni nego samo rade instinkstivno. Sjednu u bager i puste mozak na pasu...

Nekima je to predstavljalo opustajuci posao, dok su ga neki smatrali jako teskim i zamornim...

Mislim da meni 8 sati u bageru ne bi predstavljalo neki pretjerani napor...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Re: malčeri

Bobo kaže:
Mislim da meni 8 sati u bageru ne bi predstavljalo neki pretjerani napor...

Ako bi bio IMT. :D :D :D

Stvarno sva ta dugmad, joysticki i ručice ulijevaju strah, a vrlo brzo si automatiziran.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: malčeri

ako Bog da,skoro i moj stari kupuje bager(mini),pa ću i ja vidjet kako je to radit s njime...

p.s.ako znate gdje ima mini bager za prodat,javite.. ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Nije to tako tesko kako se cini, jer sa kasikom radis sa samo dvije rucke i ovisno o tipu kombinirke noznom pedalom (produzenje ruke). Tu su i dvije rucice za dizanje/spustanje stabilizatora...

Obrisan neispravan link.

Bila je i on-line simulacija kasike, no ukinuli su ju iz meni nepoznatih razloga...
 
P

Picek

Guest
Re: malčeri

abrkili kaže:
ako Bog da,skoro i moj stari kupuje bager(mini),pa ću i ja vidjet kako je to radit s njime...

p.s.ako znate gdje ima mini bager za prodat,javite.. ;)

misliš na ovako nešto?
Obrisan neispravan link.
 
B

branko

Guest
Re: malčeri

danas malcirao sam strniste (jecam) da ga pripremim za navozenje stajnjaka pa evo dvije slicice od toga

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: malčeri

Ma da , otišlo sve u dim , tako bude i kod mene , dobri su to strojevi !
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,427
Re: malčeri

Hojla, evo mene s mora! :p Jesam li što propustio? :lol:

@Bobo
Ovo što kažeš za ljude koji rade na kombinirkama je istina, imam više prijatelja koji se sa time bave i gledao sam kako rade, to ide ko da mislima upravlja; samo teče, nema trzaja, ništa... Mislim da je to stvar prakse, nema tako kompliciranog stroja kojeg nećeš shvatiti ako imaš volje i radiš sa njime...sve to ima svoje.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Pa susjed moj kupio noseni utovarivac za gnoj "ATLAS" koji je stariji od mene...

Ima neke glupave komande da ubij boze i bojao se on s tim prvi puta raditi. Za probu je premjestao gnoj s jedne hrpe na drugu na sred livade, da ne zapne za kakvu zgradu ;)

Vec je mislio mijenjati komande da si stavi posebnu rucku za svaki cilindar, no kad je cuo cijenu razvodnika, poludio, otisao kuci, zakopcao utovarivac, i opet premjestaj hrpu lijevu-desno i da ga sad vidis! Kao da se rodio na njemu ;)

Bas kao sto kazes, kao da mislim upravlja. Tako je i ona studija pokazala da ti ljudi uopce ne razmisljaju sto rade, kao kad se djeca rukom igraju bagera, tako je i njima... nisu uopce svjesni tog posla, jer sve podsvjest radi...
 
R

ratar

Guest
Re: malčeri

bok,
ja sam kosio travu 3-4 godine staru sa malcerom od dubrave 1,5m i ide dobro. traktor imt 549 u 2 sporohodnoj, moze i u trecoj samo je onda prebrzo pa se nemozez snajti sa hidraulikom kada su mravinjaci ili slicno. teren ravan

traktoru nije vruce dok ga drzis na 1600 okretaja u 2 sporohodnij, kad je u 3 onda se zagrije na radnu temperaturu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,088
Re: malčeri

ratar kaže:
bok,
ja sam kosio travu 3-4 godine staru sa malcerom od dubrave 1,5m i ide dobro. traktor imt 549 u 2 sporohodnoj, moze i u trecoj samo je onda prebrzo pa se nemozez snajti sa hidraulikom kada su mravinjaci ili slicno. teren ravan

traktoru nije vruce dok ga drzis na 1600 okretaja u 2 sporohodnij, kad je u 3 onda se zagrije na radnu temperaturu

A na koliko se okretaja motora kardan vrti 540rpm? Mislim da ti je to premali gas na tom traktoru. Pa nije to 533 ili 539 da ga moraš tak nisko vrtiti.
Da bi malčer dobro radil, ulazna brzina mu mora biti vrlo blizu 540rpm (osobno, radije 20-30 rpm više nego manje). To sam naučil iz iskustva s beračima kukuruza - ak ga vrtiš premalo, na sječkari za kukuruzovinu znaju pucati noževi, a i ne sječka dobro.
 
R

ratar

Guest
Re: malčeri

pa koliko se sjecam 1600, to bi trebalo biti oko 540 okretajaj po satu na traktoru. i tak stoji u uputstvu od traktora. jadino ako sam se ja prevario.
na IMt je to onaj prazni dio na satu, to bi trebalo biti 1600 okretaja. to se moze provjeriti na satu.

sa tim okretajima sam kosio travu (siblje i korov, jos kaj je bilo), vecu od samog traktora. jer to nije koseno vec 5-6 godina
 

Najnoviji postovi

Na vrh