• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Da li je itko od vas čuo za Stark malčere. Navodno švedske proizvodnje, ili da nije kinesak proizvodnja , švedska naljepnica.
 

matru

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
72
Što mislite je li to pretežak (prevelik) malčer za Zetor 4712. Sad su mi rekli neki prijatelji da će trava ići ali kukuruzovina baš i ne.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Reko netko iz iskustva ili internet znalci?
Ako je 470kg preteško za taj traktor onda stvarno neznam.
Ako nebude išlo sa jednim prohodom,podigneš malo na više i ukoliko nebude zadovoljavajuće ideš još jednom..i brzinu sporije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Trebal bum dolijati ulje u cijev koja ide od multiplikatora do remenice. Propišal je semering kod remenice.
Koje ulje dolijati, hipenol 90 ili neko drugo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Iwanho, sad već imaš taj malčer nekoliko godina. Izvrti ga da se zagrije i zamijeni ulje, da se riješiš špene od razrade.
Hipenol bi trebal biti dobar izbor.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Ako je propišal semering onda za sad samo dolij jer buš ga ionak mjenjal pa onda zamjeniš ulje da nemaš dupli trošak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ i MUHA,
hvala obojici. (y)
Bum dolijal hipenol prije malčiranja kuruznice, a onda kroz zimu ili vjerojatnije na proljeće kad malo zatopli, zamjena semeringa i kompletnog ulja.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Što mislite je li to pretežak (prevelik) malčer za Zetor 4712. Sad su mi rekli neki prijatelji da će trava ići ali kukuruzovina baš i ne.
Koliko je težak malčer ? Ursus 355 sa 4 utega ispod haube, valjda 100 kila, nisam nikad vagao i malčer od 500 kila. Ursus je skoro pa na vagi. Mala rupa i prvi kraj malo u zraku. Kako kaže ZJ visoka trava je nekad veći problem nego bilo šta drugo. I granje če lakše samljeti nego travu. Pogotovo ako uletiš u kupinu ili travu koju kod mene zovu sitak. Raste u grmovima i ima okrugle, cjevaste stabljike a korijen malo kao povišen iznad zemlje.
 

matru

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
72
Malčer je 470 kg a prvi slijedeći manji je 1,5 m i 430 kg.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Budeš vidio. Ako ga bude dizalo budeš mu napravio neki uteg dok malčiraš. Malčer je malo lakši od mog ali je i tvoj traktor malko kraći i lakši na prednjem kraju. Mislim što se tiče snage da nebu nekih velikih problema. Sigurno nebudeš letio sa malčerom po livadama ali sa malčerom se svejedno radi polako. Samo kiler redovito pregledati, ispuhati prije i poslje malčiranja i bez brige. Kako su mu čekići raspoređeni po rotoru ? U ravnini ili u spiralu ? Neznam koliko uopće imaš iskustva u radu sa malčerima ?
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
Koji malčer bi bio dobar izbor za IMT 533 za malčiranje visoke trave i kukuruzovine i od suncokreta bi otpatke malčirao. Budjet je oko 15000 kn dali neki Kinez ili ima nešto bolje i koje širine bi najbolje bilo uzeti za traktor ako ima netko iskustva
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Kolko ja znam gramip je u stecaju i od njih se nenre nist direktno kupiti. Lokalni trgovci jos imaju na stanju njihove malcere u prodaji. Znam, jer sam i ja htel gramipa kupiti...pa sam ih kontaktiral... Mi imamo imt 539 i universal 550m, pa smo hteli neki malcer za i jednog i drugog...gramip je par tisuca iznad 15000kn (oko 18) od 160cm... E sad..da ti odma velim svoja iskustva ..ne znam koliko bu 533 dobro delal sa tim malcerom...to je malcer od oko 360kg...ovisi o terenu al imal bus servo na njemu 😀
Mi smo na kraju uzeli panex radne sirine 165 sa zadnjim vratina (jer smo ga novog direkt od njih dobili za malo vise od 9000kn). Iako smo skoro kupili gramipa, na kraju uzeli ovaj zbog tak dobre cijrne. Imamo ga tocno godinu dana i kod nas se bome napatil 😀Od ciscenja sikara do kosnje trave sa kupinom koja je uvijek bar do visine zadnjih guma od traktora (imam ranc od oko 12000 m2 koji ne stignem redovito kositi - a breg je velik). Kod takve trave ponekad i 550 dise na skrge (ima 55ks i uteg od 135kg ispod prve vuce...) brzina kardana je jedino na imt- ovoj strani, dok za takav posel sa tim malcerom nije.
Da skratim - ljudi malciraju sa 539 i 533...al sa manjim malcerima i najcesce ne takve stvari ( ono kaj malciraju ja pokosim sa mtd 51bc 😀 ). Moja preporuka je da za imt 533 svakak puno manja radna sirina...
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
Gledao sam i ja te panex mislim 145 cm i sa zadnjim vratima da bi bilo idealno za malog Fergusona trenutno nema na stanju a kod mene sve ravnica i sve bi bilo poslije žetve malo iz malčirati i možda uslužno malo ambrozije kod susjeda pa nisam siguran zato sam i mislio da možda može biti i malo širi malčer
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Gledao sam i ja te panex mislim 145 cm i sa zadnjim vratima da bi bilo idealno za malog Fergusona trenutno nema na stanju a kod mene sve ravnica i sve bi bilo poslije žetve malo iz malčirati i možda uslužno malo ambrozije kod susjeda pa nisam siguran zato sam i mislio da možda može biti i malo širi malčer
Uh..ambrozija zna zadavati dost problema...Mislim, gle, realno - za mene malcer je mehanizacija koja je zadnja na listi obrane, da se tak izrazim. Malcer kod mene ulazi tam kam ni Americki specijalci ne bi isli peske :) Dakle, ak mislis malcirati travicu do koljena, onda bu i mali ferguson isel sa 160... Kukuruzovina (2 reda) bu isel...sve dok ga ne dignes (ak ne stavis uteg napred :) )Trava zna zadavat vise problema kod malčiranje nego kukuruzovina il nekaj drugo...Pogotovo kod mene gdje je gusta i gdje u njoj ima kak da se izrazim - one svilene dugačke ko kosa... tu i puno jači traktori krepavaju ( 550m u prvoj sporohodnoj na skoro 2000 okretaja recimo)... Panex je hrvatski kinez, da se tak izrazim. Moj ima 3-4 remena, spiralne batove, getriba je jaka... Nas je ugodno iznenadil. Jos nekaj...zna ekipa rec ok uzmi veči malčer pa kosi sa manjim zahvatom - kod fergusona to zaboravi - i sa manjim zahvatom treba vrteti malčer... Imas na netu par videa kak ferguson radi sa malcerom od 145cm...al pogledaj koju visinu trave kose. Usluzno malciranje zna bit "krvav posel"... jos sa 533 i 160 malcerom... Kaj se tiče Panexa - javi se mailom, kupnju dogovaraj sa covekom u prodaji - i trazi popust za gotovinu :) malčer ti besplatno dovezu. sretno u odabiru!
 
Posljednje uređivanje:

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Radil sam s panexovim malčerom 145 cm i to je za 539 u vrh glave. Radil sam i šikaru i kupnje, al mu najteže došla slama iza kombajna....još me pred kraj ulovila kiša dok sam malčiral slamu, tek je onda je videl svog boga, prva spora i na pol širine...
Tak da ne treba pretjerivati sa širinom, velim za 539 je panex 145 cm maximum
 

Najnoviji postovi

Na vrh