• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Ništa neće pomoći bez dosjeda + dve stote. I tako je nekad bilo kad je ležaj prvo zgnječio taj plus, a potom se počeo okretati da jede u minus.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,160
Mekan je Tehnos koliko god da je dobar. Na starom rotoru imam na par mjesta utisnuto od batova. Stijenka rotora bi trebala biti cvršća.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Ništa neće pomoći bez dosjeda + dve stote. I tako je nekad bilo kad je ležaj prvo zgnječio taj plus, a potom se počeo okretati da jede u minus.
Slažem se. Ne želim raditi nikakve kemije jer to mogu i sam. Htio bi da se to napravi kako spada samo me zanima tko to tako zna i može napraviti ????
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Svakako treba naci covjeka koji ima tokarski takve radne duzine (ili vece) kak je rotor dugi. Onda moze potokariti ovaj nasjed recimo 3 ili 4 mm i napravi puso sa unutarnjo nadmjero, zagrije puso i stavi ju na potokareni nasjed. Kad se ohladi potokari na mjeru, lagerzic.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
oho ..koji majstorski zahvati/savjeti , bolje da ne komentiram .
Navariti i popraviti dosjed, najbolja opcija ..
druga opcija je ležaj s ljuskom , ako ljuska pokriva zajeđenost ..i ako fizički stane ..za udaju odlično ..jer to zajeđeno nije ravno ni okruglo.
malo zajebano za tokarenje jer treba specijalni mikrometar ,
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Slažem se. Ne želim raditi nikakve kemije jer to mogu i sam. Htio bi da se to napravi kako spada samo me zanima tko to tako zna i može napraviti ????
Svi tokari to znaju. Nije to problem, puno je posla da poskidaš batove i izvadiš osovinu. Onda samo potraži ko ima strug da može primiti tu dužinu.
Ima druga varijanta da pogledaš mjeru ležaja dali je serija 62xx., pa da vidimo dali možeš postaviti ležaj sa većom unutarnjom mjerom za 5mm, pa da napraviš piksnu koju ćeš navići na osovinu, a onda ležaj na to. A pravo saniranje kad bude zima.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Samo ispravk nisam video treću sliku da je rotor izvađen i skinuti batovi. Samo navariti i tokarenje,
A ono što bi je radio ako se na strugu vidi da je rotor izvan ose simetrije, na mjestu krivine brener grijao i pomoću linete ispravio krivinu.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Eto hvalim ja slovenaca (mada i dalje mislim da je dobar) i eto problem. Prilikom zamjene čekića probam jel ima rotor lufta i naravno ima okretao se ležaj na osovini i poglodao osovinu cca 0,30 mm (puno) . Dali ima tko kakvog iskustva i preporuke za popravak toga . U pravilu treba ju nadovarit i potokarit.
Tokar, imam nekih kontakata s različitih lokacija, od istre, brzina, kostajnice do Slavonije... ako treba mogu javiti.

Ja se inače bavim balansiranjem rotora malčera na terenu, i sva ta lijepila, kirnanje, vijci i sl su kratkog vijeka.

Ako hoćeš kako treba, skidati, navariti i obraditi na mjeru.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Mekan je Tehnos koliko god da je dobar. Na starom rotoru imam na par mjesta utisnuto od batova. Stijenka rotora bi trebala biti cvršća.
Mekan je, ja sam im slao upite ali nikad odgovorili nisu.

Nadalje, još jedan problem kod ovog malčera je ovaj napinjač, tj feder.

Tehnos je jedina tvrtka koja proizvodi malčere, i da ima pogonsku remenicu koja nije fiksna. Ona uvijek skače i kao takva radi probleme u dinamičkom smislu.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,258
Eto hvalim ja slovenaca (mada i dalje mislim da je dobar) i eto problem. Prilikom zamjene čekića probam jel ima rotor lufta i naravno ima okretao se ležaj na osovini i poglodao osovinu cca 0,30 mm (puno) . Dali ima tko kakvog iskustva i preporuke za popravak toga . U pravilu treba ju nadovarit i potokarit.
Bolje bi bilo napraviti piksu...ili nac takav lezaj, za tu mjeru...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,939
Tokariti treba svakako.. Jer to pojeđeno nije okruglo..
Najbolje je vratit na mjeru kak je bilo i gotovo.
Ja sam za opciju navarivanje i obrade..
O kojem promjeru rukavca za ležaj se radi? I koji je promjer cijevi rotora?
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Tokariti treba svakako.. Jer to pojeđeno nije okruglo..
Najbolje je vratit na mjeru kak je bilo i gotovo.
Ja sam za opciju navarivanje i obrade..
O kojem promjeru rukavca za ležaj se radi? I koji je promjer cijevi rotora?
Upravo to nije okruglo potrošeno i bez tokarskog ništa. Uglavnom rotor je dužine 220 plus osovina za remenicu kojih 20 cm ukupno cca 245cm. Promjer je 170 mm plus ušice to je kojih 200 mm. Debljina gdje dolazi ležaj je 50 mm.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,939
Probaj pitati tu. Možda može on to riješit.
Piše da se bavi i reparacijom
 

Prilozi

  • Screenshot_20230628-090514_Facebook.jpg
    Screenshot_20230628-090514_Facebook.jpg
    31 KB · Pregleda: 23

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,160
Mekan je, ja sam im slao upite ali nikad odgovorili nisu.

Nadalje, još jedan problem kod ovog malčera je ovaj napinjač, tj feder.

Tehnos je jedina tvrtka koja proizvodi malčere, i da ima pogonsku remenicu koja nije fiksna. Ona uvijek skače i kao takva radi probleme u dinamičkom smislu.
Feder je dobar ako je bio udarac pa balansiran rotor onda tu ima lufta da remenica donja radi i dalje malčer funkcionira iako je rukavac smotan.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Feder je dobar ako je bio udarac pa balansiran rotor onda tu ima lufta da remenica donja radi i dalje malčer funkcionira iako je rukavac smotan.
Nije dobar, sustav u dinamičkom smislu, ili je krut ili je elastičan, kombinacija nikako nije dobra i ona se izbjegava.

Ako ima feder, ta remenica nije fiksna već znači da oscilira. Ako oscilira, znači da mijenja svoj položaj. Ako mjenja svoj položaj, onda izlazi iz linije s onim što goni. Nelinearnost pak unosi dodatne probleme.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ima tko iskustva sa šumarskim malčerom panex AGM PROFI 230?
Trebao bih neki malo ozbiljniji malerč s kojim bi čistio njive koje bi uzeo. Većiom su šikare i vrbovinje.
Kad gledam bilo koji drugi šumski malčer, cijena je minimalno duplo veća.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Ima tko kakav malčer cca 60-70 cm za prodati ili barem osovinu? Zna netko možda koje snage bi trebao biti hidromotor da pogoni takav malčer?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,939
Pogledaj sječke od kombajna. Možda uspiješ neki od metar pronaći..
Izrada malog rotora zahtjeva sve kak i za veliki, jedino treba kraća cijev i manje ušica.
Posla oko rukavaca i tokarenja ima isto 🛠️
Kaj bi nekaj na kran slagal? Trebaš hidroagregat s hladnjakom. I utege z kontra strane 😀
 
Na vrh