• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

M

Marka

Guest
Re: maline

super izgledaju

koliko se uopce krece cijena kosarice?
 
J

jellena

Guest
Re: maline

Orsic kaže:
u sezoni imam 13 beraca,plus moji starci,buraz sogorica,stric,ja razvozim,imam neke stalne berace koji su svake godine,a neke nalazis,al to su oni kaj misle u sat vremena zaradit 200kn,placam ih 5kn/kg


Gdje nalaziš berače? Kada im platiš?
Kako organiziraš berače? Prijevoz? Jelo? Piće?
 
M

Marka

Guest
Re: maline

s čime špricate ako je uopće potrebno i koliko puta?
 
K

kroko

Guest
Re: maline

Marka kaže:
s čime špricate ako je uopće potrebno i koliko puta?

Neophodno je !
-Crveno ulje - zimsko prskanje pred kretanje vegetacije
-Insekticid( cipkord) + neki fungicid na bazi bakra(cuproxat) - u vreme pojave prvih listova
-Insekticid (perfektion)+ fungicid (antrakol)- pred cvetanje cvetovi zatvoreni
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ako ima grinja (ortus)- u vreme otvaranja prvih cvetova
-neki preparat protiv truljenja cvetova i plodova (switch) - u cvetanju ukoliko je kiša ponoviti i paziti na karencu
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ortus (grinje) - posle berbe i uklanjanja starih izdanaka
-Nešto na bazi bakra (cuproxat)- polovinom desetog meseca

Nadam se da ćeš se snaći u ovome. Pogledaj sajtove proizvođača preparata, imaju svoje preporuke.
 
K

kroko

Guest
Re: maline

Milky kaže:
Odlično izgledaju!
Hvala Milky.
Uspevaš li pronaći bagremove stubove za malinu? Jedino što mogu raći je da se raspitaš kod pčelara. Oni bi trebali znati gde u Hrvatskoj ima puno bagrema.
Pozdrav!
 

Milky

Član
Tu od
8 Tra 2008
Poruka
161
Re: maline

Uspio nešto pronaći ali ih može napraviti tek do kraja 9. mjeseca, a meni bi trebali što prije!
jel zna netko još nekoga tko ih pravi u okolici Đakova???
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

Orsic kaže:
o kolega Tomazy evo tebe opet,evo mi opet poceli brat...

puno ima toga, bice para ko blata :lol: jesi konacno sredio taj racun na forumu.
 
D

DONI

Guest
Re: maline

Pozdrav svim malinarima,pročito sam cjeli temu na forum vezanu za maline i mogu samo jedno reći JA VAM SE DIVIM.
Maline su divne uloženo je puno truda a i hrabrosti, jer neki nisu imali nekog predznanja a oped se sve poklopilo,i sad su malinjaci preljepi.A imalo se i šta naučiti od vas.

Znam da ste sad svi okupirani sa malinama,ali bi vas molio da mi odgovorite na dva pitanjima kad nađete vremena

1.kako se pravilno uzima uzorak za analizu
2.sad u jesen kad se izora i izfreza dali se mogu odma posaditi sadnice malina (čini mi se da sam negdje pročito, nakon oranja i frezanja da bi trebalo pustit zemlju da odmori 1 god.)
Možda su vam ova pitanja tolko jednostavna da su vam smješna, ali ja o poljoprivredi jako malo znam a htio bi se počet bavit malinarstvom.

Imam jednu parcelu koja je očištena od šikare,drveča,trnja itd.i sad neznam što mi je dalje činiti.

Pa ako bi ko imao volje da mi objasni neke stvari ja bi mu bio zahvalan.

pozz
 
T

Tomazy

Guest
Re: maline

DONI kaže:
1.kako se pravilno uzima uzorak za analizu
2.sad u jesen kad se izora i izfreza dali se mogu odma posaditi sadnice malina (čini mi se da sam negdje pročito, nakon oranja i frezanja da bi trebalo pustit zemlju da odmori 1 god.)
Možda su vam ova pitanja tolko jednostavna da su vam smješna, ali ja o poljoprivredi jako malo znam a htio bi se počet bavit malinarstvom.

1. za uzorak ce ti rec kako se uzima, kod mene kolko se sjecam je to islo ovako. 10 uzoraka po citavoj zemlji do 30 cm svrdlom zavrtas izvadis i u neku kantu nakon toga do 60 cm u drugu posudu i tako svih 10 uzoraka nakraju te uzorke treba prosijat i od svakog par kg u vrecicu i to se predaje za analizu.
2.najbolje je da je prvu godinu na toj parceli zasijano neko zito pa onda gnojidba po prepuruci pa onda duboko oranje rigolanje. ja sam bar tako i mogu rec da sam super zadovoljan bio sa svime. a sadio sam pod kraj 10 mj.
 
D

DONI

Guest
Re: maline

Hvala VAM na savjetu,Tomazy znači tvoj savjet je ništa od sadnje ove godine.ako se nevaram tebi je ove godine bila prva berba dal je prošlo sve OK. Mislim,jesi uspio organizirat dovoljno berača,jesi imo problema sa tržištem

Pretpostavljam da kod ozbiljnih kupaca je važna i sorta maline,dali je dovoljno samo reći koju sortu imaš ili to moraš papirno dokazat.To bi možda i ORSIC znao.

Jedno pitanje za ORSIC-a,ti si svoje sadnice uveo iz Italie.Koliko je to komplicirano i kako to uopče ide i hočeš ti imat sadnice HIMBOTOP na prodaju

Malinjak bi sadio u Žepču (BIH) ima i tamo dosta malina,ali ono područe nije baš tolko razvijeno,ovdje su malinjaci puno napredniji.

Bilo bi mi drago da mi odgovorite na ovaj post.

pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh