• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

A

Azramaline

Guest
Poštovani,

planiram uzgoj malina na zemljištu veličine cca. 1 dunum. Planiram jesenju sadnji i tek započinjem s pripremama. Danas sam uzimala uzorke tla koje planiram slati na analizu i od ukupno 10 rupa na cijeloj parceli, u 8 sam pronašla larvu gundelja- GRČICU. Znam da je jako štetna, pa me zanima da li predstavlja veliki problem mojim planovima malinjaka i šta mi savjetujete da učinim?

Hvala na skorom odgovoru,

A.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Mene zanima sadnja malina sorta polana, koji razmak između redova, koja prihrana i da li treba ih treba spricati.
 

tominmali

Novi član
Tu od
14 Lis 2014
Poruka
6
pozdrav, jel netko ima iskustva s uvozom maline iz bih, tamo je sadnica 2 kn...sad kakva je procedura na granicnom??
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nazovi spediciju i pitaj. Osim carine i pdv-a vjerojatno treba fitosanitarna inspekcija. Pazi da ne kupis smece.
 

tominmali

Novi član
Tu od
14 Lis 2014
Poruka
6
kupujem od prijatelja tako da se ne bojim...samo ne znam ja a ni on kak s tim prek granice...a cak sam razmisljao i za slanje paketom...hmmm...
al budem nazvao...

hvala na odg :)
 
A

animren

Guest
Pozdrav,
mene zanima sadnja i uzgoj polke.
Ima li neko da uzgaja? tek smo počeli sa obrađivanjem zemljišta, pa ako imate koji savjet, dobro bi došao.
Hvala
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
Reko kad već sadiš za kućne potrebe, da li si možda razmišljo da ubaciš nešto malo i druge sorte koje stižu u različito vrijeme, pa proširiš sezonu.

Daj savjet koje vrste bi ti posadio? Planiram posaditi 10-tak sadnica, uz ogradu, dakle da usput tvore i neku zelenu ogradu, a budući da ne znam puno o njima već me glava boli od istraživanja...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,821
Ja sam posadio Tulameen zbog lijepih plodova,a počinju krajem 6 mjeseca.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
mislim za uvoz iz drugih drzava moras to preko neke firme koja je ovlastena za to tu su deklaracije uvoznik i puno jos toga jedino ako nosis 10 komada pa mozda i moze
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne mora preko nikakve firme, jedino mora biti certificiran sadni materijal.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Daj savjet koje vrste bi ti posadio? Planiram posaditi 10-tak sadnica, uz ogradu, dakle da usput tvore i neku zelenu ogradu, a budući da ne znam puno o njima već me glava boli od istraživanja...

Ako ćeš ukupno 10-tak sadnica onda posadi jednu sortu, Jer premalo je da kombnuješ više sorti. Koju god uzmeš nećeš pograšiti, vidi šta ima u ponudi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jesi imao problema sa bolešću i u seezoni ili se je sada raširila?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,821
Nisam jer su redovito tretirane, to je susjed odradio kad je šprical svoje.Tu i tamo ima crva jer smo prerano počeli ostavljati mladice za nagodinu, napao je samo debele, u drugima nema.Pred 10-tak dana je tretirano protiv hrđavosti lista, kasnije dobiju crveno ulje i to je fo.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pozdrav!
Vidim da je tema opet aktivna pa reko da se i ja "pohvalim".... 600 sadnica vilameta mi je odnijela poplava prije mjesec dana...

Evo malo polane od prije par dana, ako bude lijepo vrijeme naredna dva tjedna imati ćemo lijep jesenji rod...

24wtvt2.jpg


2myakiu.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tominmali

Novi član
Tu od
14 Lis 2014
Poruka
6
Pozdrav, pitanje od amatera za iskusnijee kolege...

Dolaze mi sutra tokom dana sadnice maline i aronije...e sad vrijeme je kako je..
Dal da sadim sutra odnosno u sub kad prestane kisa ili cekam do pon kad najavljuju suho...

Zemlja je spremna za sadnju ali mokra, blato..tesko kopat rupe...gospodin iz rasadika kaze da se moze sadit u mokru, cak ce bolje primit i ne treba zaljevat biljke jer imaju vode...

Molim brzi odg , vase misljenje..
Hvala...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Sačekaj ljepše vrijeme, jesenja je sadnja ima dosta vlage. Sadnice utrapi u pjesak ili u zemlju. Samo češ se namučiti i nešta nećeš više dobiti.
 

tominmali

Novi član
Tu od
14 Lis 2014
Poruka
6
A sad kad je naruceno i dolazi sutra ne mogu cekat...vrijeme je od sub dobro...znaci najbolje od pon sadit? Ne mogu sad cekat desetak dana kad sutra dolaze sadnice...
Makar u sub bi imao dosta radne snage, (skupilo bi nas se dosta pa se ne bi namucil)...

Sam me zanima jeste Vi sadili po vlaznom tlu...
Sta se tice primanja biljke? Nece biti problema?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,821
Slobodno sadiš, možda bi bilo dobro prije sadnje namočiti korijen u kantu vode.
 

Najnoviji postovi

Na vrh