• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mangulica

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Evo lijepe teme za diskusiju, područje nastanka Mangulice ili Mangalica (mađ. mangalica) u vrijeme nastanka je bilo ponajmanje srpsko bez uvrede bilo koga. sam si rekao da je to jedna od tri pasmine svinja za koju su se odlučili da ju brane kao svoju jer druge dvije ne postoje. U Srbiji se sreću 3 soja mangulice i to lasasta (sremska crna lasa, ili buđanovačka svinja), bela i subotički soj. U Mađarskoj i Rumuniji se javlja i tzv. riđi soj. Lasasta mangulica se razvila na području Srema (okolina Rume, selo Buđanovci, meštane ovog sela u Sremu nazivaju “Lasani”). Mrke je boje i sa crnim čekinjama.Ukupna veličina populacije mangulica u Srbiji tokom 2005. godine bila je 164 grla. Ukupan broj ženskih grla za priplod je 107 , a ukupan broj priplodnih muških grla je 16. Iz Povjesnih i drugih aspekata nebih se odrekao mangulice, mada je to irelevantno barem meni jer na ovim prostorima teško je povući crtu i reći ovo je naše a ovo vaše, pozdrav svinjarima
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Imao sam jedno prašenje početkom 12 mj na temperaturi -8.Oprasila mi se nazimica u drvenom kocu , vani bez vrata. Stavio sam joj samo balu slame unutra.Sedam dana nisam smio ni priči, osmi dan je izvela van 4 mala prasiča,koji su se odmah prijeli kopanja po zemlji:mrgreen:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Evo lijepe teme za diskusiju, područje nastanka Mangulice ili Mangalica (mađ. mangalica) u vrijeme nastanka je bilo ponajmanje srpsko bez uvrede bilo koga. sam si rekao da je to jedna od tri pasmine svinja za koju su se odlučili da ju brane kao svoju jer druge dvije ne postoje. U Srbiji se sreću 3 soja mangulice i to lasasta (sremska crna lasa, ili buđanovačka svinja), bela i subotički soj. U Mađarskoj i Rumuniji se javlja i tzv. riđi soj. Lasasta mangulica se razvila na području Srema (okolina Rume, selo Buđanovci, meštane ovog sela u Sremu nazivaju “Lasani”). Mrke je boje i sa crnim čekinjama.Ukupna veličina populacije mangulica u Srbiji tokom 2005. godine bila je 164 grla. Ukupan broj ženskih grla za priplod je 107 , a ukupan broj priplodnih muških grla je 16. Iz Povjesnih i drugih aspekata nebih se odrekao mangulice, mada je to irelevantno barem meni jer na ovim prostorima teško je povući crtu i reći ovo je naše a ovo vaše, pozdrav svinjarima

Strah me previše ulaziti u tu temu jer odmah ispadneš nacionalista.
1. Činjenica je da je bazna pasmina mangulice ove ili one srpska pasmina šumadinka. To ju ne svrstava u srpsku pasminu. Pa u berkširu ima kineskih i vijetnamskih svinja pa je ipak eng pasmina.
2. Bijela je nastala u Mađarskoj - mađarska pamina
Sremska crna lasa je nastala u Srijemu, selo Buđanovci... kazat će te srpska, malo figa. U to vrijeme cijelokupni Srijem je bio u sastavu Hrvatske ( iako su stanovnici Buđanovaca Srbi ). Čak i strana literatura navodi za nastanak citiram: "The breed was developed in southern Hungarian and Croatian territories from the crossing of Blond Mangalica with the hog of Szerémség (Syrmium)." ili "It is told that the Black type was bred by crossing with Croatian Syrmium/Szeremier breed."
Čak i na srpskoj web stranici rezervata Zasavica prevode to i pišu: "Vrsta Lasaste mangulice razvila se na jugu Mađarske i u Hrvatskoj, ukrštanjem bele mangulice i sremske svinje."

Mislim da je irelevantno natjecati se čija je. Može biti svačija. Veći je grijeh da ih u našoj zemlji ima samo na jednom gospodarstvu.
Usput zadnji primjerci sa farme Prkos su 91 završili u Srbiji nakon okupacije Erduta i Dalja.
 
Posljednje uređivanje:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Mislim da je irelevantno natjecati se čija je. Može biti svačija. Veći je grijeh da ih u našoj zemlji ima samo na jednom gospodarstvu.
Usput zadnji primjerci sa farme Prkos su 91 završili u Srbiji nakon okupacije Erduta i Dalja.

Da, ovo je najgore. U Srbiji su uspjeli doci do brojke od nekoliko tisuca:shock:
A kod nas mizeran broj, a bio bi jos manji da nema jednog entuzijaste.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Da, ovo je najgore. U Srbiji su uspjeli doci do brojke od nekoliko tisuca:shock:
A kod nas mizeran broj, a bio bi jos manji da nema jednog entuzijaste.

Biti će. Meni je u planu nabaviti. Zanima me Sremska crna lasa. Trebo bi uvesti iz Mađe ili Srbije. Dali netko zna proceduru oko uvoza svinja??
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
iz Srbije nema legalnog uvoza jer cjepe svinje od kuge.Za mađarsku treba uvozna dozvola,karantena,špedicija,platit PDV,veterinarski pregled na granici,poseban prijevoz živih životinja i još par sitnica da te glava zaboli.:prayer::madmana:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Znači Mađa def.
A morat ću kako god bilo i koliko god da koštalo. Druge nema. Ili??
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
da moja malenkost je bila u 24 sata,na RTL . u ekskluzivu i u nedjelju u večernjem listu izlazi članak.

Svaka čast postao si medijska zvijezda lijepo reklamirano zanimljivo za ljude koji nisu vidjeli takvu vrstu svinja i još da se više uzgaja bilo bi pravih čvaraka a ne onih umjetnih u trgovačkim lancima..:gitarist::gitarist:
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Imam za prodaju nerastiča i nazimica starih 2,5 mj,te oštrojenih odojaka za tov
nazimica spremnih za pripust
mušku svinju za klanje težine oko 200 kg
za sve informacije nazvati na broj mob.091 571 5177
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Evo kolinja kod gazde Čižmešinkina,gledajte i uživajte,nema se tu šta reći:

dsc03671small.jpg


dsc03660small.jpg

dsc03661small.jpg

dsc03662small.jpg

dsc03663small.jpg

dsc03664small.jpg

dsc03665small.jpg
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
E to je roba za mast i čvrke svaka čast ,a i meso je negdje ukusno koliko ima u postotku omjer špek i meso...
 
Na vrh