• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mangulica

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koju mangulicu imas? Zanima me lasasta.
Misliš na crnu lasastu - imam čisto bijele. Pogledaj na Njuškalu "mangulica" i vidjeti ćeš moje svinje.
Pozdrav.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Želim uspostaviti kontakt sa vlasnicima mangulica glede izmjene iskustava.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
zanimaju me iskustva sa mangulicama. jedan forumaš u temi "cijena grla stoke" je dao neku kkalkulacija sa 3kg kukuruza dnevno u 700 dana 170-220kg. što znači oko 0.35kg dnevni prirast. jel ima netko da hrani manguklice na drukčiji način. npr sa drugim žitaricama, ili bez žitarica po starinski sa krumpirom, blitvom, bučom itd, eventualno mlijekom ili sirutkom. Kako se kome pokazalo najbolje i s kakvom ishranom s epostiže najveći prirast
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam klao dvije mangulice starih 15 mj teški oko 140 kg.
Koncentrat im nisam kupovao.

Dali ti imaš mangulice?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Ne, samo se malo informiram. nisam uopće baš upućen u svinjogojstvo (imam krave) tako da ni ne znam baš cijelu sliku usporedbi raznih između običnih svinja, crne slavonske i mangulice. jedin kolko sam čuo da je mangulioca najmasnija što je za nekog tko troši svinjksu mas i voli čvarke super :)

kod tebe isto vidim ispadne oko 0.3kg dnevnog prirasta, a čime ih hraniš?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Masne su ali je slanina malo prošarana - nije sva bijela. Malo proguglaj, odi na srpski forum. U Srbiji i Mađarskoj ih dosta uzgajaju i imaju poticaj što kod nas nema. Tu ćeš doći do informacija o kvaliteti mesa ove svinje.
Za informaciju od njih dva sam ostavio šunke, plećke, krmenadle i svu slaninu. Imao sam 50 i nešto litara masti i 48 kg mljevenog mesa.

Klao sam prase od 24 kg, i od pečene polovice je bilo 2,5 l masti.

Što jedu?
Jedu sve što je jestivo (osim patlidžana - njih ne jedu) kukuruz, pšenicu, ječam, zob, stočno brašno, krušno brašno, krušne mrvice, ostatke kruha, trava, djetelina, bundeve, papriku, rajčicu, tikvice, kupus, kelj,sve vrste voća, kore od banana, suha djetelina i sijeno, dakle sve što imaš pri ruci.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Masne su ali je slanina malo prošarana - nije sva bijela. Malo proguglaj, odi na srpski forum. U Srbiji i Mađarskoj ih dosta uzgajaju i imaju poticaj što kod nas nema. Tu ćeš doći do informacija o kvaliteti mesa ove svinje.
Za informaciju od njih dva sam ostavio šunke, plećke, krmenadle i svu slaninu. Imao sam 50 i nešto litara masti i 48 kg mljevenog mesa.

Klao sam prase od 24 kg, i od pečene polovice je bilo 2,5 l masti.

Što jedu?
Jedu sve što je jestivo (osim patlidžana - njih ne jedu) kukuruz, pšenicu, ječam, zob, stočno brašno, krušno brašno, krušne mrvice, ostatke kruha, trava, djetelina, bundeve, papriku, rajčicu, tikvice, kupus, kelj,sve vrste voća, kore od banana, suha djetelina i sijeno, dakle sve što imaš pri ruci.

Cekaj malo. Ostavio si sunke, plecke i krmenadlu i jos si imao 48 kg mljevenog mesa? Nesto ne stima. Ostala ti je vratina i restlovi od obrade sunke, slanine i plecke. Mozda si imao 48 kg mljevene mase u kojoj je bilo bar pola masnoce?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hvala na uočenoj grešci, bilo je 24 kg, ali sam imao također 24 kg od jedne crne koja je bila teška 170 kg.
Dakle od ovih dvije mangulice je bilo 24 kg mljevenog mesa. Nisam se imao namjeru hvaliti kako su moje mangulice mesnate.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Hvala na uočenoj grešci, bilo je 24 kg, ali sam imao također 24 kg od jedne crne koja je bila teška 170 kg.
Dakle od ovih dvije mangulice je bilo 24 kg mljeve nog mesa. Nisam se imao namjeru hvaliti kako su moje mangulice mesnate.

Gle ko se imalo kuzi u svinjogojstvo uopce ne spominje mesnatost mangulice. Ona je pasmina koja se koristila za proizvodnju masti i dlake. Gle fajferica ima mesnu jedinicu oko 33% ( to je malo za one koji se ne kuze ) a ona je popravljena mangulica.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Meni nije bitno koliko ima mesa, a koliko masti jer mangulice držim iz hobija.

Uz mangulice sam imaoi jednu crnu koja nije mogla ostati sprasna zbog čega se već pomalo suši u dijelovima, ali joj tražim zamjenu pošto mogu biti zajedno vani.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
U potrazi sam za ženskim prasetom ili dva, možda i manjim nazimicama. Prije nego počnem kopati po oglasnicima imate li preporuku iz prve ruke gdje i pošto?

Hvala.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U RH možeš nabaviti samo preko oglasa jer ih malo ljudi uzgaja.

Ja ih imam godinu dana tako da ti ne mogu puno pomoći iskustvom. Kod mene neka oćekivanja nisu išla zamišljenim tijekom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Pa što je problem, u svježoj krvi? Je si imao prasad? U kakvoj boji ih imaš?

Upravo sam saznao da bi uvoz iz Mađarske trebao biti jednostavan sad kad smo u EU i navodno ih je tamo više i cijene su pristupačnije. Ovo malo što sam vidio u njuškalu su cijene bome nabrijane.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Cijene nisu manje nego kada sam ja kupovao.
Odi na srpski forum tako je prase 5 EUR/kg, a tovljenik 4 EUR/kg, a za Mađarsku ne znam cijene. Problema nema kod uvoza iz Mađarske - tako sam čuo.

Imam svinje u sve tri boje.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Nisi rekao gdje je problem kod tebe, ako nije tajna? Imao si legla?
Imaš nekih slika od svojih?

Srbija mi nije opcija jer je uvoz vjerovatno kompliciran, za Mađarsku ću se još informirati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Naveo sam cijene u Srbiji, ali iz Srbije nema uvoza koliko znam.

Imao sam prašenje kupljenih sprasnih nazimica, a poslije NE. Kasnije sam kupovao nazimice. Razlog nebih ovdje opisivao, samo sam neprašenjem pretrpio dosta veliku štetu. Prođe godina a prasaca nema. Sada su mi neke sprasne.
Imao sam par poziva vlasnika koji su mi rekli što će mi se dogoditi i bilo je sve kako su mi rekli.

Ja prodajem jedan par na njuškalu.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Ok, razumijem.

Upravo gledam neke mađarske oglase, cijene su 500-600 ft/kg, što je 13-15kn. Ima ih gomila i ima stvarno svega, vjerujem da bi se dalo naći nešto da valja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ako budeš išao i mene zanima.

Ako budeš u prolazu do Sl. Broda dođi do mene, a možeš i ovako ako imaš vremena. Javi na PP
 

Najnoviji postovi

Na vrh