• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Massey Ferguson

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Na oko jako lijep, oprema sve štima, mjenjač također, ali sam i dalje skeptičan oko tog motora sa 3cil. Da li ima netko kod vas 5608 pa da može prenijeti iskustva iz prve ruke?
Moram priznat da me MF iznenadio sa cijenom.
( moj osobni izbor za te novce bi svakako bio neki zeleni traktor s žutim felgama ;) no kako stvari stoje rijetko tko će imat priliku i mogućnost birati novi stroj za tolike novce)

Kod nas ima di koji veći noviji MF ali od ovih manjih ne znam za niti jedan.

kikić ne misliš li da je 3650 možda malo pre kratak i pre lagan da bi nosio neki veći i teži rasipač i prskalicu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Postoje 4 blizanca JD5G, MF3600, Claas Elios i Carraro Agricube.
Tim redom idu im i cijene.
Svi su napravljeni u Agritaliji, s identičnim kabinama i identičnom getribom i prednjim mostom. Razlika je u motorima (MF- SISU, JD - DPS, Claas i Carraro Iveco FPT).
Cararro u osnovnoj verziji ima 24F+24R mjenjač s mehaničkim reverzerom, 40km/h, i koštal je oko 28t €.
Izloženi Elios je imal 12F+12R s 30km/h getribom, i po meni, bil je precjenjen.
Izloženi MF je imal 24F+24R getribu s hidruličnim reverzerom i hidrauličnim polovičkama (powershuttle i powershift) i opravdaval je višu cijenu. Priča trgovca oko mjenjača mi je bila malo sumnjiva, jer koliko znam, Agritalija ima getribu s Power shuttleom 24F+12R.
Ne morate se bojati tog motora. Isti se je godinama dokazal na Steyru 975, a bilo ga je i na Fendtovima 210, gdje razvija i veću snagu. Osim malo više vibracija i reskog zvuka, ima i dobar moment na niskim okretajima.
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Sve 5 samo... 3 cilindra! trgovci svi ko jedan govore kako zbog Euro III normi svi proizvodjaci prelaze na manje litrazne motore tj 3 ili 4 cilindra. Veli da Fendt vec radi seriju do 130ks sa tri cilindra a da to krece i MF a suska se i za Deutza. John Deere isto ima trocilindrase nisam siguran do koje snage 90 ili 100ks tek jaci su 4 cil.
Do 130ks svi ce imat 3 cil, 140 do 160ks radit ce sa 4 cil a tek macani od 160ks i veci sa 6 cil. Svaka cast ovim SISU motorima nesumnjam u njihovu kvalitetu samo zazirem od silne elektronike tj elektronskih pumpi za ubrizgavanje. To nemoze bit dugog vijeka kao stara garda ni pod razno a to u biti i jest cilj danasnje industrije znaci sto vise uposlit servisere i uzimat pare na dijelovima - "savremenim tehnoloskim rijesenjima" citaj GLUPOSTIMA.
Manjak radne zapremine nadomjestaju friziranjima po motoru tipa intercoolera, turba, el. ubrizgavanja a nitko od njih nece rec da to sve ide naustrb potrosnje koja skace u nebo. Raspitajte se koliko jedan 4 cilidricni traktror snage 130ks trosi po radnom satu recimo u oranju. Da se smrznes...
Ides...!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Motor s manje cilindara mora manje trošiti, jer su mu jednostavno manji mehanički gubitci. Uostalom, kao i na autima, ide se na manje motore i manji broj cilindara jer strojevi većinu svog radnog vijeka rade djelomično opterećeni, tak da onih 20...30% vremena rada s punom snagom i možda većom potrošnjom goriva ne utječu na ukupnu bilancu potrošnje.

Potrošnja ne raste samo zbog toga, već zbog načina izgaranja. Danas je izgaranje "hladnije", radi smanjenja dušičnih oksida u ispuhu, pa se manje goriva pretvori u rad a više u toplinu. Osim toga, motor mora "gutati vlastiti izmet" pri radu (recirkulacija ispuha).
Ukratko: današnji motori s mehaničkim ubrizgavanjem goriva imaju manji kut predubrizgavanja od motora prethodne generacije. Zato gorivo ne stigne predati svu energiju prije završenog takta ekspanzije. Drugi je razlog buka: motori s kasnijim predubrizgavanjem manje lupaju.
Ak govorimo o common railu: to je sigurno napredak i motor je tiši i manje troši od motora s mehaničkim ubrizgavanjem. Ta tehnika je dokazana na osobnim autima i kamionima, pa ne vidim problem da zakaj nebi bila dobra i na traktorima.
Ne kvari se to, no ipak je malo osjetljivije na kvalitetu goriva. Ak voziš dizel auto starosti 5...10 g., sigurno je common rail. Ako nije, ima barem elektroničku regulaciju motora. To je "napredak" koji nemožemo izbjeći.

Znam da nije usporedba, no iz vlastitog iskustva ti mogu reći da niti jedan od auta koje s common railom koje sam vozil/vozim (oko 700t km) nije imal problem sa sustavom napajanja gorivom.
Moj vlastiti auto ima 210t km i 13 godina. A s drugim sam u 6 godina napravil 250t km.

Razumijem da se svi mi bojimo skupih popravaka. No, niti mehanički sustav ubrizgavanja nije niti jednostavno niti jeftino popraviti (vidi Šananin primjer sa Sameom). Ako imaš "sreće" da se namjeriš na loš primjerak ili, još gorje, lošu seriju - onda to košta.
Jedina je razlika u tome da se za starije strojeve (ili aute) da naći dijelova po autootpadima ili oglasnicima u bescjenje, ili su im još uvijek dijelovi nedovoljno skupi (Belarus, Zetor), da ne rečem jeftini.

Nije problem skupih strojeva niti održavanja, već je problem opća besparica i to kaj smo svi mi sirotinja s puno rada za mali prihod.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Možda ti sad glupost, ali se buš naviknul...
A koliko bi onda trebal cilindara imati motor od 800ks? Valjda 40, a ima ih 6 ili 8.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
ZJ gle ovako, vidim da si dobro upucen i da se dobro kuzis u neke stvari ali opet ti ponavljam da ovi novi motori vise trose u odnosu na stare, provjereno. Ti poredis automobilske motore sto opet nema bas puno smisla iz vise razloga. Recimo samo da automobilski motori ne rade vise od pol svoga vijeka u prasini, ne trpe vibracije koji ovi trpe, snagu nabrijavaju na vecem broju okretaja nerijetko i preko 4000 kretaja, odrzavanje automobilskih motora je daleko bolje nego traktorskih. Tu nemam nikakvih primjedbi na smanjenje zapremine. Traktorski motor je nesto drugo. 4 cilindricni 130ks stroj prilikom ulaska u brazdu mora dobro nafrnjiti gas ako sofer ne zeli da mu traktor "crkne" dok kod sestaka to neigra ulogu.
Sta se tice same iskoristenosti, onih 20-30% sto kazes da je neiskoristen opet stvar vozaca, neide se sa rasipacem pun gas.
Common rail je odlicna tehnologija, zbilja savrsena stvar ali po meni samo za aute, kombije, kamione... na traktoru ce to isto izvrsno raditi samo pitanje dokle? Silne stotine tisuca kilometara moze takav motor napraviti na cesti ali kad dodje u prasinu gdje ce cijeli dan na temp + 35° trpjeti nekakvi gruber ili podrivac jos pritom gazda ga tanka iz kojekakvi bacvi i karnistera punih smeca, kondenzirane vode i taloga a filtere mjenja "redovno svake druge prijestupne godine" ili eventualno dok stroj stane. Nema tu srece. Cak i radni strojevi (JCB) imaju manje zahtjevne poslove od traktora.
Jos nesto, u sezoni posla ako nest drapi a posao nemoze cekati onda smo ga naje... dok se ovi iz servisa ne smiluju doci a obicno su bas u sezoni zatrpani i imaju pune ruke posla. Znam da smo osudjeni voziti ono sto inzenjeri stvore i ponude i buducnost ide u tom pravcu a nama raji ostaje cekati da vidimo sto ce vreme pokazati. Uvijek se govorilo "staro hvali a vozi novo" samo ovo novo se mora prvo dokazati a za to trebaju proci godine. Nek oni usavrse ove nove trocilindricne motore, dok im otklone sve nedostatke i mane ja dotle ne zelim bit pokusni kunic.
 

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
Možda ti sad glupost, ali se buš naviknul...
A koliko bi onda trebal cilindara imati motor od 800ks? Valjda 40, a ima ih 6 ili 8.

jesil ikad cuo zvuk traktora dvoklipca? takk tak....tttak i tako stalno i sad mrcina od 100+ konja i ima takav zvuk?ja ga nebi vozio da ga dobijem dzaba...i kakvi su to inzineri umjesto da se takmice ko ce napravti motor s 12,16...klipa oni se vracaju na 70 godine proslog stoljeca!i kako traktor s kompjuterskim ubrizgavanjem moze da puno trosi ...taman da ima 18 klipa mora da manje trosi od obicnih motora...osim ako se radi o nekom kinezu...znam da deutz radi motore preko 100ps mahom 6 cil i zato treba da bude i bice a mozda predju na 8 il 10...a za fergusona,clasa,jd...nista me nebi uznenadilo!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Kićo istina, no nema se izbora.
Ak kupuješ novo, kupuješ kaj se nudi.
Vjeruj mi, ja bi najradije kupil novoga, recimo Carrara s Deutz zračno hlađenim motorom ili pak Samea zračnoga bez turbine. No, ne nudi se više i nemreš ga kupiti.
Možeš kupiti samo vodom hlađene motore, koji imaju visoki tlak ubrizgavanja, probleme s pumpama...fućkaj ga.

I trocilindarski motor nije problem: to je pol šestaka i ima bolji moment u nižim okretajima od 4-cilindraša (iste zapremine).

Glede potrošnje, motori s boljom eko normom troše više, napisal sam ti to i prije. To se najbolje vidi na SDF identičnim traktorima s identičnim motorima starije i novije generacije (SDF najbolje poznam, pa ga navodim kao primjer).

Nije problem niti zastoj na polju, niti popravci...problem je neprofitabilan posel na HR poljoprivredi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Eeee, Adnane...
Nažalost, inženjeri rade kaj im pravnici i ekonomisti govore. No ti to nećeš nikad shvatiti.

Nije problem nekaj napraviti, uvijek je problem koliko to košta i tko bu to kupil.

Doma smo imali 2-cilindrični traktor, sad imamo dva 3-cilindraša (40 i 70ks). Nikaj tome ne fali, no ne vjeruješ dok ne probaš.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
valtra radi motore sa 4 cilindra i 160 konjai jedna ti je uvezea negdje u slavoniji neznam tocno di
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ vozil me čovjek sa talijanom 3 celindera 70 ks prava mala zvjer ide jako brzo oko 50 km sa prikolicom bala ali u brijeg bez turba jedva jedva taj vidi brijeg još dok je na ravnom !
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Željko, a koji je to 70-tak bez turba?
Neznam koliko često voziš traktore s 40km/h getribom...vjeruj, svaki u najvišoj brzini čuje breg prije nego kaj ga ti vidiš ;)
Dojdi k meni, pa probaj (samo moje 3 cil turbo).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ni si skužil u brijegu je par puta smanjival brzinu pa mu pali okretaji i turbo se isključil brijeg ti je onaj kad ideš u Žibrinovec mislim da bi nas 35 zetor u brijegu prešišal jednostavno uz svu elektroniku samo nikud nikam .
 

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
danasnji dijelovi u traktorima neprate tehnoloski razvoj...danas postoje cnc masine koje su u stanju izraditi klip velicine do 2mm i sklopiti motor snage 100ks sa 100-tinjak takvih klipa...i da radi 100 godina bez kvarova!ali izrada takvog motora bi ih kostala 100.000km st je previse,umjesto toga oni sklope motor koji vrijedi 1000 a prodaju ga za 20.000 i tako kupce prave budalama!cilj danasnje proizvodnje je prevara i mazanje ociju kupcima!podvaljuje im se prica kako su njivovi proizvodi vrhunac tehnike a ustvari se radi o hrpi otpada samo dobro upakiranog i usminkanog,i kako vrijeme i radni sati prolaze sve je
vise kvarljivo sto osigurava islativost placanja servisnog osoblja.srecom ipak postoje brendovi koji i dalje drze neki standard kad je kvalitet u pitanju !
 
Posljednje uređivanje:

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Neznam kako vi no.. : Ja vjerujem više kubicima nego samoj snazi izraženoj u KS ili kW .. što se auta tice (iako je off topic) doma imam dizela sa 110 ks, i 3,3 td motorom, kakve torture takav motor može podnjeti to može samo ljudska mašta zamisliti ( uz normalno održavanje), isto tako benzinac 1,3 4x4 ono-103 ks- dok se čuje na uši - pojam, no hebeš ti takav motor ako ga moraš stiskat preko 4,5x1000 rpm.a da bi se nekud pokrenuo.... moj stav ce uvijek biti da motor mora imat kubikažu a ne snagu, novi SAME virtus, nešto što si mogu samo poželjet-prema landwirt.com-koji navodi da je cijena oko/preko 80000 tisuca europljana, a ima motor zapremnine 3,4 ccm3 :mur: i još k tome pun kufer elektronike,.... jadno i teško nam bilo ali izgleda da tvornice stvarno žele zaposlit svoje servisere i napravit od nas ovisnike o istima... sad pitanje je koliko i da si sposoban to si priuštiti (takav stroj) može proći bez generalke rs ??
 

adnan.jusic3

Član
Tu od
11 Lis 2012
Poruka
87
Ni si skužil u brijegu je par puta smanjival brzinu pa mu pali okretaji i turbo se isključil brijeg ti je onaj kad ideš u Žibrinovec mislim da bi nas 35 zetor u brijegu prešišal jednostavno uz svu elektroniku samo nikud nikam .

pa ko mu je kriv sto je uzeo gov*o od traktora,jebo ga talijan.da je uzo imt-a 577 iz 80-tih rigo bi mu vatru na auspuh i svaki put kad bi spustio nogu na gas osjetio bi ubrzanje bez obzira na stranu i teret.il recimo stariji deutz recimo dx 3.9...ee to su traktori a ne ta nova govnaa žn klase!ako vec mora biti nov onda nesto provjereno:DEUTZ agrotron ili agrofarm,JD,MF...JESU SKUPLJI AL BAR ZNAS STA VOZIS I KASNIJE TI NIJE ZAO PARA.traktor od 60+ks mora imati 4 klipa preko 80 onda 5 a preko 100 minimum 6klipa!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sve ovisi koliko ima kubika.
Al turbina i hladan stlaceni zrak rade cuda,a koliko to dugo traje.....
Ljudi puse snagu i ravnaju sad prema tome a nije uvijek najbolje rjesena tehnoloski nego ima puno prjevara od strane prodavaca.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Sve ovisi koliko ima kubika.
Al turbina i hladan stlaceni zrak rade cuda,a koliko to dugo traje.....
...
Dugo traje...provjerena je to tehnika na većim strojevima odavno.


No samo da vas podsjetim: tema je MF, pa je se nastojmo i držati
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Na oko jako lijep, oprema sve štima, mjenjač također, ali sam i dalje skeptičan oko tog motora sa 3cil. Da li ima netko kod vas 5608 pa da može prenijeti iskustva iz prve ruke?
Moram priznat da me MF iznenadio sa cijenom.
( moj osobni izbor za te novce bi svakako bio neki zeleni traktor s žutim felgama ;) no kako stvari stoje rijetko tko će imat priliku i mogućnost birati novi stroj za tolike novce)

Kod nas ima di koji veći noviji MF ali od ovih manjih ne znam za niti jedan.

kikić ne misliš li da je 3650 možda malo pre kratak i pre lagan da bi nosio neki veći i teži rasipač i prskalicu?

pa čuj rasipać teži od tone kod mene neće nositi, isto tako i prskalicu koja neće bit veća od 800litara..... eventualno sijačicu 4 reda i 3m žitnu što bi trebao nosit ko od šale.... istina da je kratak i lagan, ali ne brine me to jer kad dođe (ako dođe) doći će s prednjim utovarivaćem, na kojeg će bit osuđen i za kojeg će se najviše iskoristit... za teže poslove oranje rotodrljaća imam starog-6-taka a balirku će dijeliti, a sve ostale lakše će dijelit s manjim 60ks...
 

Najnoviji postovi

Na vrh